Jahýnek Jahýnek komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Mně se ten příběh líbil, bylo v něm přesně to, co mám od M.K. ráda, že mi nechává prostor pro přemýšlení o různých možných řešeních, o pohnutkách jednotlivých postav. Líbilo se mi, jaké sem vybrala chlapy, jen jsem zde měla trochu problém se Žofií, jestli jí věřit či ne. A ten závěr mi nesedl. Ovšem knížku k přečtení doporučuji. Ráda jsem se aspoň v myšlenkách toulala tím krajem, kterým se M.K. nechala inspirovat.

29.05.2023 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Audiokniha. Skvělý zážitek! Líbilo se mi souběžné vyprávění různých osudů, které se mají setkat, a také pohled na válku ze dvou stran. Slepá dívka nepodléhá pocitům marnosti, nelituje se, žije! Oslovil mne motiv šišek a mušlí, pomohlo mi to vcítit se do ní. I dětský Werner je hezkým vzorem: "tomu, co tě baví, se věnuj naplno". Autorovi se povedlo vykreslit jeho "automatické" zapojení do války, povinnost, a pozdější pocit viny.

Protože už od dětství mám ráda rozhlasové pořady, vychutnala jsem si i to téměř pohádkové tajemství radiovysílání.

Už si vybírám další knihu od autora.

01.01.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Mohl to být námět na slušnou detektivku, ale jsem ráda, že je ta knížka mnohem více o lidech, jejich (po)citech a o přírodě. Naprosto odpovídající anotace. Rozpor mezi opuštěným dětstvím se strachem z okolí a touhou po něčí blízkosti v dospívání. Líbila se mi postava přítele, který ji pomáhal formovat, i přítomnost podpůrné černošské rodiny.
Motiv ilustrovaných přírodovědných knih dodává příběhu další kouzlo.
Jen s těmi raky z titulu jsem měla problém. Je to nějaké obecně používané anglické úsloví?

29.06.2023 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Opět výborné čtení, pro mne dokonce z Volfovek ta nejlepší. Skvěle rozložené vyprávění ve dvou časových liniích, uvěřitelné pocity mladého i dospělého T.V. a vykreslení systematické práce kriminalistů a jejich odhodlání, nasazení. K tomu nálada začátku prázdnin na maloměstě a vztah s rodiči.
Jen ta Evina sóloakce mi přišla zbytečná. Ovšem k Evinu charakteru to sedí.
Díky autorovi za použití forenzní genetiky.
100% a doporučuji!

16.04.2023 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Tuto knihu řadím do KRÁSNÉ literatury! Ačkoli nepíše o krásných věcech, ba naopak, je čtení bohatým zážitkem. Četla jsem již před pár měsíci, ale děj mám stále před očima jako sled obrazů, film. Autorka to prý původně psala jako scénář a přerod v knihu se nesmírně povedl. Už jenom úvodní část prostého a drsného života v tatarské vesnici s manželem a tchýní by vydala na román. Následovala cesta vlakem a postupné představování dalších postav, které se vynořovaly zcela plastické. Během budování osady u řeky se autorce povedlo je ještě více prohloubit, postavy se vyvíjely, skutečně žily. Obdivuji, jak je autorka dokázala vylíčit, uznání patří jistě i překladateli Jakubu Šedivému! Oblíbila jsem si doktora i komisaře, "leningradské" i mladého rybáře. Je mi líto, že jsem si knížku více nešetřila a neprožila s nimi více času.

26.05.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Audiokniha. Opět výborný zážitek! Podobně jako v dalších případech komisaře Bergmana sledujeme souběžně několik podezřelých linií, uvěřitelných motivů, životních osudů a propletených vztahů, vrahem by mohl být skoro každý. Tak to mám ráda! Vysoko hodnotím zdařile vykreslené reálné postavy se svými ctnostmi i zápory, některé osudy bych ráda sledovala i po konci příběhu. K tomu ochutnávka Norska a skromné naťuknutí problematiky původního etnika Sámů (při první zmínce o sobech a o sámských výrobcích jsem si ráda vzpomněla na detektivní příběh Poslední Laponec, s nímž však tato kniha nic dalšího společného nemá, ale nechci spoilovat).
Určitě nemusím dodávat, že Bergman i na dovolené (nebo právě proto že to nebyla pracovní povinnost) nakonec vše rozmotal, aniž by se tím trápil. Těším se na jeho další případ a jsem zvědavá, zda někdy autorka dovolí paní Alžbětě, aby mu pomáhala.

11.01.2023 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tak tuto knihu bych navrhovala jako povinnou četbu přinejmenším studentům oborů elektro. Děj mne zcela pohltil a nechala jsem se strhnout k přemýšlení o tom, jak špatně jsem na podobnou situaci připravena já osobně. Celá ta technologie a logistika energetických centrál byla popsána věrohodně a tak, že jsem pochopila vše podstatné pro příběh. Nedokážu posoudit faktografii, v tom důvěřuji recenzím odborníků. Čtivost tohoto románu je podle mne dána nejen tématem ale i velmi dobrým balancem mezi dramatickými pasážemi a vysvětlováním problému-detektivním přemýšlením.
Četla jsem už před rokem, ale teď přemýšlím, komu bych ji mohla koupit k vánocům :-)

01.12.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Potřebovala jsem změnu žánru a úmyslně sáhla po romantickém kousku. Chápu, proč má knížka vysoké hodnocení, je to takové miloučké čtení na víkend, potkáte samé báječné lidi, jimž budete většinou fandit, nesympatičnost jiných je uspokojivě vysvětlena, aby neztratili body; ochutnáte nespočet dobrot a okusíte kousek Irska, až možná zatoužíte alespoň se tam podívat (a potkat Ho/Ji). Ale je to pohádka, já osobně nevěřím na tak zásadní proměny charakteru prostředím/okolnostmi. Ovšem protože jsem se chtěla romanticky zasnít, nechala jsem se od autorky lehce nést na zamilované vlně a jako relax mohu doporučit.

19.12.2022 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Četlo se rychle, plynulo věrohodně, každý má trochu másla na hlavě, učitelky se chovaly tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, ale nejvíce mne zasáhlo prozření hrdinky, že táta je bez mámy fajn a máma že vlastně vyšiluje kvůli tátovi.

22.05.2023 4 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Kniha splnila má očekávání z anotace. Pan profesor Beneš je sebevědomá osobnost, na otázky odpovídá přímo, své názory formuluje jasně. Ačkoli se všemi nesouznim, je mi sympatická jeho upřímnost.
Rozdělení na kapitoly (témata) mi vyhovovalo, jen kolem půlky jsem měla pocit, že se něco trochu opakuje, což je z povahy knihy logické a na čtivosti jí to neubralo!
Dozvěděla jsem se mnoho nejen o neurochirurgii. Např. mne zaujalo rozdělení toho, co jsem dosud vnímala jako eutanazii, do několika specifických procesů.
Kniha se výborně četla, zanechala ve mně mnoho dojmů i poznatků, rozhodně doporučuji!

31.01.2023 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Příběh táty a dívky s pomeranči se mi moc líbil. A to jeho fantazírování! Zamilovaní jednají krásně iracionálně ...
Georgovy úvahy mne oslovovaly trochu méně, ale jsem si jistá, že v mládí by mi přesně tohle sedlo. Doporučováno od 12 let, já bych cca dva roky počkala.
Musím uznat, že se autorovi podařilo pěkně vykreslit Georgův vývoj, jak během té knížky dospěl.
Inspirativní, doporučuji.

21.04.2023 4 z 5

Co se stane dál Co se stane dál * antologie

Zdařilý výběr povídek. Sáhla jsem po nich kvůli mým oblíbeným autorkám A.M., M.K. a P.D.
Mile mne překvapila povídka Návrat, asi si od A. Geislerové ještě něco najdu, líbí se mi, jak popisuje obyčejné věci ze života ženy.
Máma ze snu od M. Pilátové mne také oslovila a vrací se mi.
Celkově bych doporučila spíše pro zralé ženy, které toho mohou přečíst hodně i mezi řádky.
Hvězdičku ubírám za chybičky (dvakrát jsem narazila na záměnu jména).

04.03.2023 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jedním dechem!
Hlavní postava chirurg Hynek je v první třetině vykreslen jako sympaťicky férový doktor. Když si ho čtenář dostatečně oblíbí, začnou přituhovat jeho osobní a rodinné problémy. Asi v půlce knihy jsem ho už málem zatratila a zavřela, ale nešlo to jinak než číst dál a dozvědět se, jak se se vším vypořádá. Líbilo se mi vykreslení různých typů doktorů a sestřiček, provozu nemocnice, operačního sálu vs. ambulance, i zákulisí "cévního" problému. Zpočátku mi to něčím připomnělo kdysi velmi dávno čtený román (asi Z neznámých důvodů).
Markéta je z pohledu manžela představena v dost negativním světle, ale hodně jsem jí rozuměla a unesla bych i trošku víc Markétování, její pocity, tato rodinná linka příběhu je hodně silná. Naopak vztahy s obojími rodiči vyšly až příliš černo-bíle a dojemná scéna s otcem samoúčelná, ale budiž, myslím že autorka odhadla pro mne únosnou míru. Celkově 85%. Určitě doporučuji a další knížku od P.D. už mám připravenou na poličce.

19.01.2023 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Tato knížka si mě v knihovně sama vybrala a na prvních stránkách jsem poznala, proč: "Přebuz, Jelení... tam to přeci dobře znám!" Nicméně na začátku druhé kapitoly jsem ji málem odložila, protože mi ty věty připomínaly školní sloh. A charaktery postav nevyplývaly z jejich konání a mluvy, nýbrž nám je autor prostě popsal. V tu chvíli bych nedala víc jak dvě hvězdy, ale naštěstí jsem byla zvědavá na životní příběh Rity a na osud obce Chaloupky. Jsem ráda, že jsem to dočetla, i když ani závěrečný dějový sprint mi nevyhovoval. Za nejsilnější a nejčtivější považuji střed, líbilo se mi porovnání situace v Sudetech s vnitrozemím a USA. Jsem ráda, že autor neeskaloval agresi tak naturalisticky jako ve Vyhnání Gerty Schnirch a že se snažil ukázat různé nečernobílé postavy, z nichž mne zaujal např. osud Hany.
Ačkoli dávám tři hvězdy, knihu nezatracuji, jen prostě nečekejte bohatý román typu Šikmý kostel, ale přijměte skromnější vyprávění.
Doporučila bych ji jednak zájemcům o místní historii a určitě i tomu, kdo chce získat neučebnicový pohled na to, co se dělo mezi oběma světovými válkami.
Pro mě osobně byla nová myšlenka, že Hitler získal příznivce mj. kvůli zanedbání vyhrocené situace v Sudetech naší vládou po první válce.
P.S. 7.5.2023 děkuji martineden za doporučení knihy Cejch!

13.12.2022 3 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Neodložitelná detektivka, to jsem musela dočíst v zátahu. Pachatele výbuchu jsem sice odhadla hned, ale vůbec mi to nevadilo, příběh byl vystavěn zeširoka a cíl se zaostřoval jen zvolna. Tohle vymyslet muselo dát fušku! Tři souběžně vyprávěné linie, u kterých bylo od začátku zřejmé, že se musí protnout dříve než v nekonečnu, bych tentokrát uvítala méně rozdrobené, dávkované po větších kvantech, takhle mi autor skoro nenechal prostor k nadechnutí :-)
Těším se na další propracovaný případ T. Volfa.

24.02.2023 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Dávám 4* jen proto, že už jsem četla i další romány M. Lunde a Modrá se mi líbila ještě víc!
Chvilku jsem si musela zvykat na tři časové roviny, někdy výjimečně pro mne bylo rozdělení na kapitoly neúnosné a přeskočila jsem dále do téže linie, ale číst to chronologicky jako tři nezávislé romány by mne asi ochudilo o to nevyhnutelné srovnávání.

01.12.2022 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Audiokniha. Perfektně načteno, všechny postavy jako živé! Klobouk dolů! Jenže díky tomu mi některé byly echt protivné. Hned první výslech realitní makléřky mi připadal absurdní a pokračovalo to jako parodie na detektivku. Vydržela jsem jen díky zdejším komentářům, ovšem líbit se mi to začalo až po pizze. Nevím, komu doporučit. Studentům psychologie?

26.03.2023 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Četla jsem na doporučení a asi jsem si, bohužel, udělala předem mylnou představu. Bylo to něco jiného, než jsem čekala, nicméně tento první díl jsem zhltla a mohu doporučit jako velmi umně napsaný příběh. Líbilo se mi vykreslení reálií Neapole a Itálie té doby. Postav je tam pro mne tak akorát, abych si je ještě nepletla. Začala jsem číst i druhý díl, ale odložila jsem to, protože charakterové rysy hrdinek jsem čím dál častěji nedokázala pochopit.

01.12.2022 4 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Líbilo se mi, jak mne autor dostal do hlavy 13letého kluka. Krásně ukázal, jak se tam pere malý kluk s puberťákem, touha po dobrodružství a dětská naivita, potřeba rodinného zázemí a pocitu samostatnosti. Nástin šikanujícího školního prostředí je alarmující a děsivý zejména v tom, jak je všem na očích skrytý.

15.03.2024 5 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Tato kniha od J.J. mne zklamala. Zpočátku mi připadala ještě absurdnější než Stařík nebo Analfabetka, nicméně bylo to čtivé* a zábavné*, okořeněné gurmánskými zážitky*. To jsou ty tři hvězdičky.
Pak se to však začalo táhnout a musela jsem se do čtení nutit, ani závěr můj dojem nijak nevylepšil. Z přidělených hvězdiček sice žádnou neubírám, ale knihu nedoporučuji.
Pokud J.J. znáte, nekažte si chuť, a pokud ještě ne, sáhněte po jiné jeho knížce.

10.04.2023 3 z 5