jadwiga jadwiga komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha od paní Klevisové, kterou nebudete chtít odložit z rukou. Nyní se nejedná o čistý detektivní příběh, ale napínavý román s prvky nadpřirozena, tajemna a jednoho trochu záhadného úmrtí. Příběh je vystavěný v krásné přírodě nezničené lidskou zásluhou. Z knihy jsem nadšená. Osobně bych brala více takových knih, jelikož prostředí příběhu i styl vyprávění mně sedl jak "prdel na hrnec". :-)

13.05.2022 5 z 5

Láskyplná novela o lásce a stárnutí. Byl to můj první, ale ne poslední Backman.

22.11.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tato knížka se vám vryje do srdce. Je to velmi silný příběh, na nějž nejde zapomenout. Paní Mornštajnová, smekám!

18.07.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Knihu jsem objevila v levných knihách. Pročetla jsem si na ni recenze a hned si ji šla koupit. Musím uznat, že mě úplně odzbrojila. Téma je totiž stále aktuální, možná čím dál více. Člověku po těle skáče husí kůže, jak je možné během chvíle ztratit všechno co jsme kdy měli a jak bychom v té chvíli byli absolutně nesoběstačnými. V textu mimo jiné nebylo příliš gramatických chyb, které by mohly vyrušovat od četby. Já dávám 100%. Je to nejlepší sci-fi nebo fantasy literatura, kterou jsem kdy četla.

24.02.2018 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Po nějaké době kniha,která mi zůstane v mysli a myslím, že i v knihomolském srdci ještě dlouho. Téma, které bylo pro mě nové. Musím rict, že o této části česko - řecké historie jsem neměla ani páru.
Co se týče příběhu samotného, zpočátku mi na něm vadila jeho až novinářská strohost vyprávění. Díky tomu jsem chtěla ubrat půl hvězdy, ale za polovinou knihy se tyto pocity utlumily a příběh jsem slupla jak malinu. Sbíhaly se mi sliny na řecké jídlo a nejraději bych se sbalila a hned jela žít do Řecka. Zůstávájí ale ve mě také pocity, jak moc nedorozumění, neporozumění nebo naše osobní předpoklady a pravidla společnosti, mohou našim životům ublížit.

18.10.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nádherná psychologická životní hra či prohra? Kniha mě opravdu mile překvapila. Pěkné čtení. V knihovně si ji určitě ponechám a jednou se k ní opět vrátím :-)

11.12.2019 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Občas se mi stane, že ze přečtu knihu, která má 500 stran a nejméně polovinu bych umazala, protože byla o ničem. Protože to byla pouze knižní vycpávka. V této knize ale měla každá stránka svůj smysl, svůj význam. Bylo to prostě dokonalé. Během čtení jsem vystřídala tak velkou škálu pocitů. Byla jsem zvědavá, naštvaná, znechucená, obdivovala jsem, pociťovala jsem sklíčenost atp. Často se mi při čtení vybavovalo dílo Josefa Formánka - Úsměvy smutných mužů. Toto dílo byla za mě velká emoční jízda. Další česká autorka, která je prostě fantastická! Těším se na její další knihy.

28.07.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Hodnocení má tato kniha již mnoho, a tak je těžké něco nového napsat. Pro mě to však byla moc pěkná, česká, poklidná a velmi čtivá detektivka. Na vraha jsem během čtení tip měla, nakonec sice správný, ale netušila jsem všechny detaily, ty byly docela překvapením. Knihu jsem přelouskala během pár dní. Děkuji za příjemné chvíle strávené s tuto knihou.

10.05.2023 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Na začátku mi trvalo pár stránek se začíst, a na konci mě mrzelo, že kniha není delší. Příběh by mohl klidně plynout dál a dál. Moc by mě zajímal. Je v něm moudrost, vyspělost a obyčej kraje. Dávám 4* z 5, protože chci číst dále a nemám stránky. :-)

22.11.2021 4 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Moc pěkné první setkání s paní Körnerovou. Jelikož jsem taky sestřička, tak mi mluvila mnohdy přímo z duše. Přišlo mi jako by paní autorka vše sama zažila. Po přečtení prvního dílu jsem se hned pustila do dalšího :-). Děkuji.

24.02.2021 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Jedním slovem - Úžas!!! Žasnu nad příběhem, nad jeho hloubkou a barvou. Musím se ale přiznat, že jsem zpočátku několikrát uvažovala, že knihu odložím, protože jsem nechápala, co chce autor čtenářům vlastně sdělit. Ale neudělala jsem to hlavně ze zvědavosti, jak vlastně příběh dopadne a jak se jeho název knihy promítne do děje a také kvůli krásné téměř zvukomalebné češtině. Takže velká chvála překladu paní Jany Jašové. Knihu určitě doporučuji, jen vydžet a nebát se :-).

21.12.2018 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Legendární kniha, která je součástí povinné četby na středních školách, mě udolala až napodruhé. Poprvé jsem ji odložila po třiceti stránkách, napodruhé mě ale tak pohltila, že jsem ji přečetla během týdne. Vypráví o životě na venkově tak blízce, s humorem a lehkostí, ač její život jednoduchý nebyl. Je to moc pěkná, milá a povzbudivá kniha.

15.09.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Geniální přítelkyně jsou také geniální knihou. Autorka krásně vyzdvihuje jakoukoli část příběhu - povahy jednotlivých postav, nádalu Itálie, sociální poměry, zvyklosti a také jedno velké kamarádství tak odlišných žen, v tomto díle ještě dívek. Bez váhání doporučuji. :-)

26.09.2018 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Neskutečná slátanina. Nešlo se snad ničeho chytit. Příběh, jestli tam vůbec nějaký byl, absolutně nedával smysl. Škoda papíru.

15.06.2023 odpad!

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Na úvod musím říct: Uau!!!
Je to příběh, jenž začíná v období druhé světové války v oblasti Smolenska. Ukazuje život určité části lidí, kteří, aby mohli žít, často neměli na výběr. Byl to příběh plný emocí, prožitků, strachů, odvahy...prostě snad všeho. Během čtení vás autorka nenechá ani na chvíli vydechnout. Jedna událost střídá druhou, jeden prožitek střídá druhý. Otáčíte stránku za stránkou a v hlavě vám běží nejméně tisíc myšlenek. Navíc je část příběhu situována do míst, kde jsem vyrostla,takže má pro mě ještě další přidanou hodnotu.
Pro mě to byl velmi silný příběh, který odkrývá zase další část historie a lidských povah.
Historie v beletrii. A skvělá! Děkuji! Už teď se těším na její další knihu, čím mi vyrazí opět dech.

Moc děkuji @albatroamedia za to, že jsem si takový poklad mohla přečíst s předstihem.

Všem ji budu jen a jen doporučovat. Přidávám ji k pokladům v mé knihovničce.

15.03.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Velmi čtivý příběh! Dlouho jsem přemýšlela, jak knihu zhodnotit či představit, abych nevytáhla všechny karty příběhu na světlo světa. Nicméně jiné místo nemusí být tím, čím se může první pohled zdát.

Od půli příběhu jsem sice tušila, kterým směrem se bude kniha ubírat, ale i přesto jsem byla napjatá, jak to všechno jen dopadne, a jaký konec si pro nás autorka přichystala. Možná jsem čekala více příběh, u kterého se budu bát a bude mě mrazit, ale ani tak to na mém hodnocení neubralo body. Čeští autoři mají co nabídnout.

14.02.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

vět v knize je plný paradoxů. S některými informacemi jsem tak nějak počítala dopředu, ale některé mě doslova šokovaly a nemůžu je dostat z hlavy. Během čtení mě napadalo plno otázek, které z bezpečnostních důvodů, jak uvádí autorka, ani nemohly být odpovězeny nebo spíš uveřejněny. Kniha stojí ale rozhodně za přečtení. Doma mám nachystané "pokračování" ve formě knihy od jiné autorky z názvem Hodiny z olova od Radky Denemarkové.

05.03.2021 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Varhaník z mrtvé vesnice je druhým počinem česko-polské autorky. Je to příběh jedné malé vesnice poblíž města Karviná, v níž žil a hrál, a také učil varhaník Teodor Szynder. Tato vesnice byla koncem 70.let srovnána se zemí. Časově je příběh umístěn do počátku 60.let minulého století. Autorka popisuje část historie z oblasti karvinska a přilehlých vesnic, které bohužel postihl podobný osud. Zaměřuje se také na otázku víry v Boha a viny. Příběh i vesnice jsou smyšlené, ale mají podklad ve skutečných událostech.

Kniha byla čtivá. Myslím ale, že by mohla mít klidně o nějaké ty stránky navíc. Možná bychom se pak dozvěděli více o příhraničním životě obyvatel.

Během čtení jsem si často říkala, jak může, bohužel lehce, minulost ovlivnit přítomnost, nebo jak je lehké žít v nepochopení nebo zášti přenášené z generace na generaci.

03.09.2023 4 z 5

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

Ráda bych vám představila poměrně krátký příběh o čarodějce Henice, později také léčitelce Henice, jenž chce především léčit a napravovat lidské osudy.
Jedná se o fantasy příběh z pera české autorky, který je její prvotinou. Kniha mě na první pohled zaujala svým krásným přebalem. Na druhý pohled svým příběhem a hlavně stylem, kterým autorka příběh předkládá.

Heniky se téměř na začátku knihy zříká její matka, a tak je mladá čarodějka vpuštěna do světa, ve kterém začíná postupně objevovat své schopnosti, poznávat svět obyčejných lidí, ale také bohů. Na své pouti potkává různé druhy magie, a také černou straku...
Z knihy jsem cítila přesah do současnosti skrze charaktery různých postav, ač se příběh odehrává pravděpodobně v minulosti, či jiné podobné pradávné době.

Zpěv straky je knihou s otevřeným koncem. Tak se snad můžeme těšit na pokračování tohoto fantasy příběhu v následujících knihách? Doufám, že se v ní bude Straka objevovat mnohem více, než v tomto dílu, protože zde byla trochu schovaná, možná v korunách stromů ?

Mě se kniha moc líbila. Otáčela jsem nedočkavě stránku za stránkou. Knize dávám s radostí 4*/5.

Za knihu moc děkuji Nakladatelství Host.

30.06.2023 4 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

Na úvod musím říct, že tento autor je pro mě letošním velkým objevem.
Jedná se o detektivní příběh ze severského prostředí bez typického velkoprolévání krve či nezměrného násilí. Chvíli mi trvalo, než jsem souznila se severskými názvy jmen, ulic nebo měst. Příběh mě ale opravdu moc bavil a mile překvapil. Když už jsem si myslela, že bude brzy ve všem jasno, tak na scénu přibyl nový podezřelý nebo nový důkaz. Velmi mne bavily také myšlenkové pochody vyšetřovatele Williama Wistinga a jeho preciznost. Tento případ byla vlastně taková jeho dovolenková práce .

Na svůj seznam skvělých autorů si s velkou radostí připisuji J. L. Horsta. Těším se na jeho další knihy nejen pro dospělé, ale i pro děti.

04.06.2023 5 z 5