Jackline5 Jackline5 komentáře u knih

Blednoucí vzpomínky Blednoucí vzpomínky Bartosz Sztybor

Toto vydání, jak už napovídá název, je "nejtemnější" z dosud vydaných komiksů.
Autoři za tím účelem sladily velice tmavé ilustrace (ve kterých jsou jedinou výraznou věcí Geraltovi oči), se SPOOOUSTOU ponurého přemýšlení všech dostupných postav.
Děj je docela dost chaotický a místy nešikovně poskládaný, takže pokud nemáte dobrou paměť, nezbyde vám než si dělat poznámky ;)
Tento drobný nedostatek alespoň vyváží kresba. V tomto díle si ilustrátoři opravdu vyhráli s detaily. Na rozdíl od prvního dílu se vám tedy nemůže stát, že by jste některou z daleko stojících postav spletli s monstrem nebo jinak pokroucenou figurou.
Je to pěkný přírůstek do sbírky. Bohužel kvůli zmíněné posloupnosti děje ne tak povedený jako ostatní.

01.03.2022 4 z 5

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů George R. R. Martin

Čtivá krátká kniha která zaručeně pobaví.
Jde o strukturovaný výpis Tyrionových nejlepších mouder ze Hry o trůny (drží se knižní předlohy, nikoli seriálové).
Další pěkně zpracovaný přírůstek do sbírky s GOT tématikou.

11.02.2022 5 z 5

Umění války (komiksová adaptace) Umění války (komiksová adaptace) Pete Katz

Je to opravdu nezvyklé zpracování Sunových traktátů.
Jednotlivé kapitoly jsou totiž zasazeny do jiného příběhu, jako výklad v rámci vzdělávání mladého chlapce. Tímto způsobem autor zajistil prostor pro úvahy, které by si z jiného vydání (Př: nejnovější překlad Oldřicha Krále) čtenář musel vyvodit sám. Velice oceňuji že autor příběh využil i k předvedení "nově získaných znalostí" v praxi.
Ilustrace jsou velice propracované a perfektně sladěné s kontextem textu. Opravdovou "třešničkou na dortu" je ale Japonská vazba knihy, která jí dodává ten správný nádech Asie.
Tímto spojením komiksu a traktátů, dle mého názoru, vzniklo dílo srozumitelné takřka pro kohokoliv, protože zde opravdu není prostor pro to cokoliv si špatně vyložit nebo nepochopit. Vřele doporučuji.

19.01.2022 5 z 5

Bušidó - duch samuraje Bušidó - duch samuraje Inazó Nitobe

Tato kniha nabízí cizincům pohled na část Japonské kultury. Autor v ní především využívá srovnání samurajů s našimi rytíři. Pomocí různých příběhů velice hezky nastínil rozdíl mezi smýšlením Evropana a Japonce.
Jako u podobných knih (které vycházejí z původního díla které napsal Japonec) zde najdete minimum definicí. Je to dílo víceméně historicky-filozofické, ve kterém vás autor vyloženě nabádá k hlubšímu přemýšlení nad problematikou.
Téměř všudypřítomné komiksové ilustrace většinou postrádají významovou hodnotu, ale na druhou stranu text výborně esteticky obohacují a odlehčují.
Kniha se jim opravdu povedla.

17.01.2022 4 z 5

Plačící andělé z Monsu Plačící andělé z Monsu Robbie Morrison

Plačící andělé jsou jedni z mých nejoblíbenějších příšerek ze seriálu Doctor Who. Proto tedy vítám každé vydání, ve kterém se objeví (tento komiks + cca 5 dílů seriálu).
Kresba je propracovaná (obzvlášť co se týče andělů), ale doktor si není moc podobný.
Příběh je poněkud, krátký, strohý a nekomplikovaný. Je to ale pochopitelné vzhledem k tomu že se v době 10. doktora s anděli setkáváme poprvé (teprve 11. doktor má tu "čest" se s nimi seznámit blíže).
Jde zde tedy více o emoce než o zápletku. Taky aby ne, příběh se odehrává ve válečné zóně, a navíc je to druhý "výlet" doktorovi nové společnice. Ten jí tím zkouší (což je patrné z doktorova chování a Gabbyn obav v minipříběhu na konci komiksu).
Velice oceňuji, že autoři přidali na začátek "popis" hlavních postav. Zajistili tak, že příběhu porozumí i ti, kdo neviděli seriál, nebo alespoň nečetli některé z knižních vydání.

09.01.2022 5 z 5

Forenzní psychologie – Teorie a praxe Forenzní psychologie – Teorie a praxe Veronika Anna Polišenská

Kniha je velice přínosná obzvlášť pro studenty VŠFS (obsahuje vše potřebné pro úspěšné složení zkoušky z PSZ). Kniha je krátká, dá se přečíst i za večer.
Osahuje ZÁKLADNÍ ÚVOD do problematiky.

07.01.2022 5 z 5

Základy správního práva: obecná část Základy správního práva: obecná část Pavel Mates

Kniha je velice přínosná obzvlášť pro studenty VŠFS (obsahuje vše potřebné pro úspěšné složení zkoušky ze SPr). Dá se přečíst i za večer.

Střet králů. Svazek první Střet králů. Svazek první Landry Q. Walker

Svazek dějově navazuje na předešlá 4 komiksová vydání, a stejně jako oni se drží románové předlohy.
Je na něm ovšem znát, že je od jiného ilustrátora. Zprvu mi to dělalo potíže zvyknout si jak překreslili postavy, ovšem tento nedostatek se okamžitě vyvážil (z mého pohledu) propracovanějšími kresbami.
Komiks je daleko více členěn než svazky předchozí. Kromě skoku z Dějové linky jedné postavy na druhou vám autor do "nadpisu" uvede, kdo by měl být hlavní postavou této části.
I co se týče počtu stran je tento svazek obsáhlejší než předchozí vydání (Ale není se co divit, v této části příběhu se událo tolik věcí ;) ...).
Tento díl se opravdu povedl, nemohu tedy nic jiného, než doporučit.

Hra o trůny #4 (komiks) Hra o trůny #4 (komiks) Daniel Abraham

Svazek se drží románové předlohy včetně všech náležitých detailů.
Ilustrace člověku až berou dech, obzvlášť v posledních kapitolách (zobrazujících boje a zrod draků). Ilustrátor, jak sám v doslovu naznačuje: nechal postavy "dýchat". Z mého pohledu by se dalo říct, že některé z postav na papíře v této knize podali lepší "herecký výkon", než v seriálu.
Velice oceňuji i doslov ilustrátora. Zaručeně splnil účel. Alespoň mě osobně motivoval.
Kniha se opravdu povedla. Vřele doporučuji.

04.01.2022 5 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

Další z povedených pokračování komiksové série. Kresba je s každým dílem lepší a lepší, což ve mě jen budí zvědavost ,co mohu čekat příště. Tentokrát si nad očekávání dobře poradili s retrospektivními částmi příběhu (což není lehké u filmu, natož v komiksu) a zároveň byli schopni přihodit i zauzlenou zápletku s dalším nečekaným koncem. Vřele doporučuji.

03.01.2022 5 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

(SPOILER) Tento díl mě trochu zklamal. Nejsem moc zvyklá, aby zaklínač řešil všechny situace: Nedělejte nic, je to iluze... Oceňuji ale že se snažili ozvláštnit vyprávění "nářečím" trpaslíka. Kresby jsou dle mého názoru oproti prvnímu dílu též propracovanější. Navíc si autor připravil opravdu nečekaný konec. Vřele doporučuji.

03.01.2022 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

První díl se mi zatím líbil nejvíc. Povedlo se jim děj nádherně zamotat a při tom se vyhnout nesouvislostem v detailech. Kresba je dle mého názoru místy prostší než by musela být, ale i tak zapadá mezi ostatní vystínované a temné kresby. Komiks srší vtipem, příšerami se to zde jen hemží a o překvapení v něm opravdu není nouze. Jediné co mě na knize zklamalo je obálka: oproti návrhům na konci knihy je tato obálka poněkud slabá (a co si budem, i oproti ostatním dílům).

03.01.2022 5 z 5

Mistr Sun o válečném umění / Mistr Sun o básnickém umění Mistr Sun o válečném umění / Mistr Sun o básnickém umění Jiří Kolář

Tato kniha se mi do ruky dostala náhodou, ale troufám si říct že šťastnou. Srozumitelně zpracované překlady traktátů Mistra Suna doplněné o básnické zpracování mě doopravdy nadchly, a to nejen jejich ladnou kombinací s kaligrafickým zápisem, ale především díky myšlenkám k dalšímu zamyšlení, které z textu vyplynou.
Vřele doporučuji.

20.12.2021 5 z 5

Hra o trůny: Mytologie Hra o trůny: Mytologie Gwendal Fossois

Kniha dokonalým způsobem porovnává prvky z díla: Hra o trůny s fakty z různých částí světové mytologie. Největší zastoupení zde má mytologie Řecká a Římská. Nalezneme zde ovšem i části z mytologie Severské, ba dokonce i z oblastí Egypta, Anglie a Asie.
Autor si dal doopravdy záležet, aby jeho dílo bylo vhodné jak pro: do mytologie "zasvěcené" čtenáře, tak pro absolutní laiky.
Kromě mýtických příběhů kterými se mohl G. R. R. Martin bez pochyby inspirovat autor do díla zakomponoval i méně známá fakta z historie a kuriozity z natáčení.
Kniha je řádně citovaná, proto není pro čtenáře problém v případě hlubšího zájmu o uvedenou pověst dohledat kompletní dílo a trochu se přiučit.
Podle předchozího popisu může znít kniha jako jedna z těch velice odborných, až nudných... Ale opak je pravdou! Kniha je velmi poutavá a čtivá, a to nejen díky vtipům které autor používá (obzvlášť v části kde se věnuje jednotlivým postavám), ale také díky ladným přechodům mezi mýty a světem Hry o trůny.
Ano, není to takové terno jako: Rudá svatba, Bitva bastardů a další úžasné události Hry o trůny... Ale pokud jste se nadchli nejen dějem této ságy ale i myšlenkou celého světa který vám nabízí. Tato kniha je rozhodně pro vás. Protože vám poskytne další úhle pohledu na osudy hrdinů a vysvětlení některých detailů, díky kterým vynikne promyšlenost a propracovanost celé ságy.

20.12.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kniha mého dětství, která nikdy neomrzí.

17.11.2021 5 z 5

Velká kniha králíčkových sebevražd Velká kniha králíčkových sebevražd Andy Riley

S přibývajícími díly graduje úroveň humoru. Dokonce jsem zde našla pár narážek na své oblíbené filmy.
Tuhle knížku jsem si opravdu užila.

01.11.2021 5 z 5

Králíček sebevrah se vrací Králíček sebevrah se vrací Andy Riley

Druhý díl byl daleko větší odvaz než ten první. Opravdu jsem se bavila.

01.11.2021 5 z 5

Králíčkovy sebevraždy Králíčkovy sebevraždy Andy Riley

Miluju tenhle styl černého humoru. Na knihu Velké lži pro malé děti sice tahle kniha nemá, ale i tak jsem se dobře bavila.

29.10.2021 5 z 5

Nešťastně až do smrti Nešťastně až do smrti Skottie Young

(SPOILER) Toto je poslední díl. Jaksi se pořád nemůžu sžít s tím, že je doopravdy poslední, zvlášť po tak dramatickém konci s ještě zapeklitější pointou.
Gerda dostala to co chtěla, i když to tak ve skutečnosti není...

28.10.2021 5 z 5

Hodná holčička Hodná holčička Skottie Young

(SPOILER) A jsme skoro u konce. Gerda se nám dává na cestu dobra a doufá že se tak dostane i domů. Nebojte se, před tímto převratem vás čeká ještě spoustu mrtvol, násilí a urážek.
Prostě klasická Gerda jak ji máme rádi.

28.10.2021 5 z 5