Jack.Bledsoe Jack.Bledsoe komentáře u knih

Ekonomika Hollywoodu Ekonomika Hollywoodu Edward Jay Epstein

Název skutečně odpovídá obsahu, takže žádné extra filmové zajímavosti nečekejte. Pohybujeme se zde zcela ve světě čísel a financí, což každému cinefilovi nemusí sednout. Takže hodnotím objektivně, byť subjektivně bych jednu hvězdu ubral.

19.09.2017 4 z 5

99 končí pokračuje 68 99 končí pokračuje 68 Pavel Bárta

V době vydání to musela být parádní jednohubka pro všechny české fanoušky NHL, navíc se spoustou opravdu pěkných fotografií.

05.07.2017 5 z 5

Můj New York - Město očima známých osobností Můj New York - Město očima známých osobností Alessandra Mattanza

Óda na New York a všechny jeho krásy. Fotografie jsou nádherné, člověk opravdu nasaje jedinečnou atmosféru.

Jenom si myslím, že by možná byla zajímavější stejně koncipovaná kniha, akorát z pohledu úplně obyčejných lidí, místo hollywoodských hvězd a dalších miliardářů:))

30.05.2017 4 z 5

Filosofie v tragickém období Řeků Filosofie v tragickém období Řeků Friedrich Nietzsche

Četl jsem tuhle malinkou knížečku skoro rok a drtivé většině z toho jsem naprosto nerozuměl:)) Ale pro znalce oboru to jistě musí být paráda:)

08.03.2017 4 z 5

Strážný anděl Strážný anděl Danielle Steel

Pustil jsem se do toho víceméně z hecu/na přání (nikdy předtím jsem žádný ženský román nečetl) a můžu říct, že se to dalo přežít bez jakýchkoliv větších obtíží:) Prvek nadpřirozena tomu v mých očích zásadně pomáhal, takže pokud by i jiní muži chtěli udělat radost partnerce, nebojím se doporučit právě tuto knihu:)

Jo a kdyby to nějaký syn kupoval jako dárek pro maminku, tak ať přibalí i pořádnej balík papírových kapesníků:))

08.02.2017 3 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Tady má velký problém každý, kdo nechápe, jak absurdní drama funguje. Proto pak komentáře hodnotící hru jako odpad působí strašně hloupě. Takže každýmu potenciálnímu čtenáři doporučuji, ať si o tomto velmi specifickém žánru napřed něco zjistí (např. zde je nejsnadnější cestou předmluva knihy:)) ) a pak sám posoudí, jestli to může být pro něj.

No a kdyby ten výraz nebyl v této souvislosti jaksi nepatřičný, řekl bych, že Zahradní slavnost je absurdní drama s lidskou tváří:)) Humor i samotný děj se tu oproti jiným zástupcům žánru dost přibližují "normálním" dílům.

20.01.2017

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Čapek kultivuje člověka a měl by být povinnou četbou i pro lidi, kteří už do školy dávno nechodí. Třeba by pak ve společnosti bylo alespoň o trochu méně hrubosti a ignorance.

20.01.2017 5 z 5

Nejdražší umění a jiné eseje o filmu Nejdražší umění a jiné eseje o filmu Josef Škvorecký

Většina esejů nabízí zasvěcené nahlédnutí za oponu české filmové nové vlny a skrze Škvoreckého (s postupem let) rostoucí zhnusení a rozlobenost reflektuje i zvrácenost tehdejšího režimu, který všechny ty nadané tvůrce ubíjel a brzdil jak jen to šlo.

Zároveň funguje i jako takové "Kdo je kdo" československého filmu, takže nejen studenti kinematografie tu celkově najdou spoustu zajímavých informací.

20.10.2016 5 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Strhující! Nejprve jsem četl s přestávkami, ale kolem strany 250 jsem se dostal do úniku a jako v tranzu spurtoval až do cíle, kam jsem dorazil kolem čtvrté hodiny ranní. Čili v podobný čas, ve kterém dojížděli etapy i cyklisté v samotných počátcích Tour:))

Především je to krásně a čtivě napsaný, byť ty emoce pan Macek někdy ždíme až moc:)) Ale nakonec mi to vůbec nevadilo, i když jsem měl zpočátku trochu obavy, jelikož znám jeho styl ze sportovních článků. Každopádně s takovou slovní zásobou a celkovým slohem strká do kapsy i řadu našich beletristických autorů.

Nutnost pro všechny fanoušky Tour a snad i sportu celkově.

20.10.2016 5 z 5

Vesmír z ničeho Vesmír z ničeho Lawrence M. Krauss

Fascinující čtení, které člověku notně rozšíří obzory.
(A to i takovému, který měl na gymplu z fyziky vždycky za 4:)) )

PS: Zároveň ale varuji laiky, jako jsem já, že "vědeckých" pasáží je tu hodně a myslím, že ne každý by to musel zkousnout. Za pokus to ale každopádně stojí!

09.09.2016 5 z 5

Tvrdí hoši píšou básně Tvrdí hoši píšou básně Charles Bukowski

Tři povedený rozhovory. Zajímavostí je, že jeden z nich s Bukowskim vede herec Sean Penn, kterej byl jeho velkej obdivovatel a podle všeho i kamarád.

12.08.2016 5 z 5

Paměti starého chlapáka Paměti starého chlapáka Charles Bukowski

Když mám v hlavě přetlak a zdá se, že mi každou chvíli musí vybuchnout, pošlu dovnitř Bukowskiho, aby to tam trochu srovnal:))

Pro mě jde o další z mistrových knih, kterou můžu číst kdykoliv, kdekoliv, v jakémkoliv stavu a ona mě vždycky osvěží svým tempem a přímočarostí.

Zajímavost: Fandové zde najdou základ k románu Faktótum, v němž se některé z těchto sloupků/povídek později objevují.

12.08.2016 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Fenomenální, napínavé od první do poslední stránky! Přesně takhle jsem si představoval klasickou detektivku - je to inteligentní, místy děsivé, plné zajímavých, živoucích (do určité doby:) ) postav, samotná zápletka a její rozuzlení jsou geniální a zcela smysluplné.

Smekám před madam Christie a klaním se!:)

29.06.2016 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Za sebe bych řekl, že mě nejvíc štvala ta nekonečná sebelítost stepního vlka, ten pocit, že jen on sám takhle strašlivě trpí, že je prostě tak výjimečný a nepochopený...

Jinak celkovou hloubku díla nezpochybňuji a možná by mě to v jiném rozpoložení oslovilo více. Takhle mě bavil hlavně začátek a konec, kde bylo víc zajímavého děje a méně zdlouhavých úvah.

16.06.2016 3 z 5

Bukowski ve vaně Bukowski ve vaně Philomene Long

Zvláštní knížka. Dlouhou dobu působí hrozně neukotveně, plyne odnikud nikam a je to víceméně jen snůška tlachání, která se snaží Bukowskiho skoro až bagatelizovat. Ke konci dostanou věci jasnější směr, větší cit a hloubku. Tady dojde i na surrealistickou, děsivou scénu, kde Bukowski vzpomíná na jednu jízdu kolem jatek.

Pokud jde o formu – většinu textu tvoří přepis dialogů, jsou to záznamy zvukových pásek, někdy s Bukowskim, někdy bez něj. Překlad/redakce hapruje, a je škoda, že v publikaci není žádná z fotek, o kterých se protagonisté několikrát baví.

Ale celkově bych to bukofilům určitě doporučil, navíc v antikvariátu se sežene za pakatel.

31.05.2016 3 z 5

99 Gretzky: Příběh hokejové legendy 99 Gretzky: Příběh hokejové legendy Al Strachan

Opravdu povinnost pro každou duši, která propadla NHL!

Já jí sleduju už nějakých 20 let, znám snad všechny knihy, co o ní v češtině vyšly, denně klikám na zahraniční servery a články. Přesto jsem víc jak 90% zde obsaženého materiálu dosud nečetl ani neslyšel. Al Strachan řeší jenom hokej, nezdržuje se popisem Gretzkyho dětství apod. Zavede vás do zákulisí edmontonské dynastie a velkých reprezentačních výběrů Kanady. Nemohl jsem se odtrhnout. Husí kůži jsem měl při popisu Gretzkyho loučení. Navíc je Strachan i hodně vtipnej, několikrát jsem se zasmál nahlas jeho postřehům.

Jinak souhlasím s pumlem - stinnou stránkou je redakce překladu. Tolik různých překlepů a chyb jsem asi v žádný knížce ještě neviděl. Z těch faktografických bych upozornil snad jen na rok Gretzkyho přestupu do LA - bylo to l.p. 1988 a ne 1998, jak vám budou NĚKOLIKRÁT tvrdit.

I přes tuhle poměrně zásadní výtku ani já nemůžu jít pod 5 hvězd, na to je to prostě moc velká zábava. Fanoušci NHL, neváhejte!

PS: Víc si jí užijou lidi, pro který jména jako Bill Ranford nebo Glenn Anderson nejsou španělskou vesnicí. Autor se nezdržuje vysvětlováním "kdo je kdo".

PPS: Nesrovnatelně lepší a záživnější, než nedávno vydaná kniha o Bobbym Orrovi, kde se o jeho hokejové kariéře a výkonech nedozvíte prakticky nic.

18.03.2016 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Pokud bude možnost, určitě si Afterdark přečtěte během jednoho večera nebo jedný noci naráz. Věřím, že zážitek pak bude ještě intenzivnější. Já lituju, že jsem měl několikadenní pauzu:/

Jinak co dodat. Krásná atmosféra, živý dialogy (super překlad!!), můj první Murakami určitě nebude poslední:)

17.03.2016 5 z 5

Kniha politiky Kniha politiky John Farndon

Tři hvězdičky jsou hlavně výsledkem mých mylných očekávání. Doufal jsem v nějaké "praktičtější" informace o politice, že se bude víc popisovat dějinný vývoj a naváznost, prostě že budu jasně chápat, proč všechno vypadá tak, jak to vypadá:))

Kdyby se kniha jmenovala "Kniha politologie", tak nemám problém (protože bych ji ani nezačal číst:)) ). Řeší se zde tedy spíš dějiny smýšlení o politice, politická filozofie. Ale celkově to bylo ok.

22.02.2016 3 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Hypnotická novela, která vás nenechá vydechnout. Vzhledem k dlouhým odstavcům můžete maximálně vždycky odpadnout únavou a později se dál nechat unášet silným proudem temnoty, přesně jako postavy v knize.

Znalost Coppolova filmu Apokalypsa je tady jen ku prospěchu věci, možná i umocňuje zážitek z četby. Děj oproti předloze sice zasadil úplně jinam, atmosféru ale vystihl dokonale, snáz se na ten styl vyprávění naladíte.

A výjimečně si myslím, že není vůbec na škodu, když už při čtení dáte Kurtzovi tvář herce, který ho hrál - Marlona Branda. Protože líp by si ho stejně nikdo představit nedokázal.

18.02.2016 5 z 5

Gustav Machatý - Touha dělat film Gustav Machatý - Touha dělat film Jiří Horníček

Kéž by aspoň jeden takový Gustav Machatý působil v českém filmu i dnes. Člověk, který by měl na prvním místě svůj tvůrčí záměr a ne snahu o zalíbení se co nejširší mase lidí...

Jinak výborná knížka nejen o samotném Machatém, našem prvním režisérovi světového kalibru, jeho velkých úspěších i nesnázích, ale také o počátečním vývoji naší kinematografie.

07.02.2016 5 z 5