iz67 iz67 komentáře u knih

Ortel Ortel Franz Kafka

Nadherna věc. Tak krátká a tak úžasná. Co jsme? To, co si myslíme my nebo ti druzí? A je naše bezpečné okolí a prostředí vubec bezpečným? A máme tu vůbec šanci?

27.11.2019 5 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Hlavni problem tehle knihy je nevyuziti jejiho potencialu. Celou posledni cast matky jsem cekal a doufal, jak ji to dalsi cast (syn / manzel) rozvrati, ale nestalo se nic. Presto prostredni cast, ve sve realite zijici matky , s latentni neshodou se svym okolim, je skvela. 3.5

21.11.2019 4 z 5

Psychologie davu Psychologie davu Gustave Le Bon

Je pozoruhodne, jak tahle kniha vic jak 100 let po svem vzniku v mnoha smerech plati a v mnoha provokuje. Ze zacatku se to nezda, knize dominuje hlavni myslenka o tuposti davu a nektere postulaty a vyvody pusobi usmevne. To pak platí i o její nekorektnosti (ale tam soudny čtenář jistě nezapomene na její stáří a tuto nekorektnost si naopak užije). Pak to začíná být i dlouhé, protože ocekavatelne. Ale cim vic se autor posunuje vpřed a aplikuje svoje vyvody na spolecnost a jeji casti, tak tam některé jeho vývody právě kvuli době vzniku a pohledu z toho plynouciho, pusobi provokativně a proto svěže. Tim nemyslim to, ze dav je tupý a velikost mozku jednotlivcu v jeho středu nehraje roli (hlavni postulat). To je stará vesta.

05.11.2019 4 z 5

Černá zem: Holokaust - historie a varování Černá zem: Holokaust - historie a varování Timothy Snyder

Zprvu se to zdá být jako pokračování Krvavych zemi, jen s vetsim zamerenim na holokaust. Ale nakonec je to genialni analyza zdrojů nacismu, role jednotlivců, států, ruznych ideologií v obdobi holokaustu. A hlavně co pro nás porozumění holokaustu muze znamenat, jakym zdrojem inspirace je to i pro tak superakutalni krize, jako je ta klimaticka. Pro mě nakonec právě diky tomu velice pro budoucnost optimisticka zalezitost. Povinna cetba, pro kohokoli, kdo myslí!

20.10.2019 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Když jsem pochopil, že celá kniha bude formou monologu, tak mě to dost vydesilo. Nakonec to ale uteklo, takze to bylo ok.
Vidim to nekde mezi 3 a 4. Je to poutavy pribeh, je to o tom jak moc se postaveni zeny za poslednich 50 let zmenilo. To je plus knihy. Samotna kniha je ale prilis dlouha a 95% z te krimi zapletky je jasne hodne dopredu.

28.09.2019 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Spouste veci jsem vubec nerozumel, ale je to ohromne zajimavy :)

22.09.2019 4 z 5

Noc zpovědníka Noc zpovědníka Tomáš Halík

Pokus neznaboha si dát neco transcendentalniho nevysel. Asi spatny vyber - tahle vec je hlavne pro ty v systemu

25.08.2019 3 z 5

Český román Český román Ladislav Klíma

Dost vesela zalezitost. V puli se klasicky dostavila krise, kdy precist vic jak 2 stranky stalo nadlidske usili. Ta vsak stastne prekonana. Ne vsechno jsem stihal, ne vsechno daval. Ale to je proste mistr ...

24.08.2019 4 z 5

Venkovský lékař Venkovský lékař Franz Kafka

Jsou to takové obrazy, crty, v kterych si Kafka brousil svuj jazyk. Clovek by nemel tech povidek precist moc najednou, ale spis v sobe kazdou nechat doznit. ...
A Venkovsky lekar sam je perfektni namet na horor.

23.08.2019 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Kdyz jsem pred 30-ti lety cetl knihu poprvé, tak jsem byl unesen. Kniha plna zajimavych uvah, svezich prvku (prolinani spisovatelova 'realneho' sveta se svetem jeho romanovych postav, ... ) . Dnes jsem knihu znovu doposlouchal (coz muze byt jednim z kamene urazu) a jsem castecne zklamany. Roman je stale z velke casti zajimavy a inovativni. Ale z mnoha stranek jsem ja citil samoucelnost a ukecanost. Taky jsem byl iritovany absolutizací uvah (to, co pisu ma abolutni platnost), atd. Snizuju z 5* na 3.5

14.08.2019 4 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Je to nekoncici litanie, Bouckova opravdu nezaziva nic, z ceho by mohla mit radost. Ale presto preze vsechno me to neomrzelo.

01.08.2019 4 z 5

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Mejlu, oblibence, tezko hodnotit objektivne. Vypraveni skveleho muzikanta a velkeho pohadkare

20.07.2019 5 z 5

Chudí lidé Chudí lidé Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Bytostně optimistická kniha prozarena slunecnim svitem a virou ve stastnou budoucnost. Dostojevskeho hold bohate a stastne ruske spolecnosti, ktery cloveka naplni pocitem klidu a stesti az po okraj.

20.07.2019 4 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Jsou tam silnejsi i slabsi kusy. Ale povidka Hlas barvy lesniho jedu ja majstrstyk. Smal jsem se kazde vete. V audioverzi je Mysicka nedostizny.

12.07.2019 4 z 5

Skála Skála Peter May

Asi jsem cekal vic detektivku a min toho retrospektivniho sentimentu, ktery me dost nudil. Navic mi vadila prekombinovanost. Takze: rad jsem si poslechl, ale dalsi dily serie asi uz nedam.

09.07.2019 3 z 5

Hodina vlků Hodina vlků Ingmar Bergman

Krome druhe (spolecenske) povidky, jsou zbyle tri povidky nadherne a nádherně ujeté. Hned budu muset vylovit dvd a dat si znovuzvolení znovu jeho filmy.

31.05.2019 5 z 5

Tancujúce medvede Tancujúce medvede Witold Szabłowski

Čekal jsem nějakou myšlenku a ono stále medvědi. Když se objevili medvědi i ve druhé kapitole, tak jsem přestal mít trpělivost a knihu odložil.

20.05.2019 2 z 5

Ideály humanitní; Demokratismus; Problém malého národa Ideály humanitní; Demokratismus; Problém malého národa Tomáš Garrigue Masaryk

Takový utly vycuc z etiky, který TGM následně používal při budování státu. A kterého se nám dnes sakra nedostává.

11.05.2019 5 z 5

Jako každý Snyder, tak i tahle kniha vám dá hodně. Detailní rozbor toho, co se dělo mezi hranici Molotow a Ribentrop a Ruskem. I o tom, jak si SSSR privlastnil miliony mrtvých, na jejichž likvidaci se podílel.

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Naprosto klíčová kniha pro pochopení toho, co se dnes (2019) na západě deje. Povinná četba.