iz67 iz67 komentáře u knih

O Pavlovi O Pavlovi Daňa Horáková (p)

Ctiva kniha, kniha od ženy. Kniha, nabízející pohled na Juracka zevnitr destruktivniho vztahu, pohled na cesky disent. A plná zajimavych popisu ruznych osobnosti z obou stran cesko-nemecke hranice z obdobi 70.+ let. Ke konci trochu ztrácí tah, kdy se pouští do zobecnujicich zamysleni o jejich vztahu. Ale furt dost dobry.

12.12.2021 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Murakami je jeden z mála spisovatelů beletrie, které ještě dokážu číst. Jeho schopnost pohybovat se mezi realnym a surrealnym je unikátní. A stejně je to i tady.

27.11.2021 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Neskutečně pitomá kniha. Je k nevydrzeni jak Nesbo je tady schopen udelat i z krajeni chleba to nejnapinavejsi, co jste zazili. Jenze tahle manýra zacne po nekolika kapitolach strasne unavovat. Stranky mizí a ono se vlastně nic neděje. Pridejte k tomu fakt, ze dva hlavni dějové zvraty jsou odhalitelné prilis brzo a vyjde vam z toho neco, co byste nemeli vubec cist.

17.08.2021 2 z 5

Morálka lidské mysli Morálka lidské mysli Jonathan Haidt

Tahle kniha mi bez nadsazky zmenila zivot. Pohled na lidi s jinym nazorem, proc to tak maji, proc se do krve hadaji konzervativci s progresivisty, jak vznikaji moralni soudy. Vedle vseho toho uzasneho know-how, je to napsano super vtipne a velice strukturovane.

29.06.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Obsáhlá a přitom stále čtivá kniha. Výzvou pro měl byly nekonečné seznamy různých šlechticů a měšťanů zúčastněných v té či oné události, radě, atd. Protože je kniha opravdu věnována Žižkovi, tak mi teď chybí ještě přečíst knihu, která se zabývá husitskou etapou bez Žižky.

02.10.2020 5 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Skvoreckeho detektivky - odpocinkova, vtipna, a pritom stale kvalitni literatura. I v audioverzi.

09.09.2020 4 z 5

Farářova dcera Farářova dcera George Orwell (p)

Nejdřív to vypadá na takové Malostranské povídky s vykreslováním postaviček a atmosferou anglickeho mezivalecneho malomesta. Ale pak to zacne a je z toho trochu Orwelova prvotina o těch nejchudsich v Parizi. Ale tim Orwell neskonci, jeste se dostane ke kritice školství a zhoubneho vlivu rodicu na ně a skončí uvahou o smyslu zivota. Takze rozsahem v nevelkem dile toho stihnul opravdu hodne.

08.06.2020 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Kdyz jsem pred 30-ti lety cetl knihu poprvé, tak jsem byl unesen. Kniha plna zajimavych uvah, svezich prvku (prolinani spisovatelova 'realneho' sveta se svetem jeho romanovych postav, ... ) . Dnes jsem knihu znovu doposlouchal (coz muze byt jednim z kamene urazu) a jsem castecne zklamany. Roman je stale z velke casti zajimavy a inovativni. Ale z mnoha stranek jsem ja citil samoucelnost a ukecanost. Taky jsem byl iritovany absolutizací uvah (to, co pisu ma abolutni platnost), atd. Snizuju z 5* na 3.5

14.08.2019 4 z 5

Ideály humanitní; Demokratismus; Problém malého národa Ideály humanitní; Demokratismus; Problém malého národa Tomáš Garrigue Masaryk

Takový utly vycuc z etiky, který TGM následně používal při budování státu. A kterého se nám dnes sakra nedostává.

11.05.2019 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Naprosto klíčová kniha pro pochopení toho, co se dnes (2019) na západě deje. Povinná četba.

11.05.2019 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Klasický Murakami (až na výjimky jako Norské dřevo ) opět nedosloveny, tajemný s možností hromady výkladů. Fajn.

26.12.2018 5 z 5

Krása je stigma Krása je stigma Eka Kurniawan

Tak tohle je tak neskutečně ukecaná kniha. Má to jistý vtip, ale táhne se to jako med. Skončil jsem v půli, což se mi moc nestává. Z druhé strany vůbec nesdílím pohoršení některých spoluctenaru ze slov nebo dokonce místa. Je to prostě jen dlouhé.

02.12.2018 2 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Přečteno po několikáté květen 2018:
Daemono, do prdele mi vskoč!
Nemusíte mít nastudovano, abyste pochopili, že je to tak strašná legrace, která si nestanovuje žádné hranice !

24.05.2018

Tak jestli by mělo být něco povinnou četbou (nejen na školách), tak by to dnes měla být tahle kniha. A těžko si nevzpomenout výroku naší poslední ministryně školství, že mediální výchova není potřeba. Ach

30.04.2018 5 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Asi jsem čekal od té knihy víc. Příjemné, ale vtipů méně. Nevadí mi skeptické ladění knihy - myslím, že realističtější než knihy veskrze optimistické. Přesto mě to nechytlo, šlo to příliš po povrchu. A na použití opakování jsem tu byl vyloženě alergický.

12.12.2016 3 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Celý koncept je trapný. Banálně nesympatický hrdina, který má děvčata jen k tomu, aby si zašukal? Ok, proč to nenapsat po sté! Ale pro tuto onanii použít ichformu? To už si spisovatelka musí hodně věřit v analýze našeho mrzkeho mužského nitra. Žel, víra je tu nenaplněna. A trapnost finále, resp. všeho, co se děje po pohřbu, už je fakt ukrutná.

24.06.2023 1 z 5

Fízl Fízl Petr Placák

Osobní zkušenost a zaujetí, odstup, nadhled, preciznost historika, vztek a prdel a prdel a prdel. Na to, jaká je to bichle, jsem to slupl jak malinu. Jedna z klíčových knih o disidentských osmdesátách.

16.04.2023 5 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Čtivá, vtipná kniha, dostatečně krátká, abyste ji s chutí slupli za 2 večery.

31.12.2022 4 z 5

Češi v dějinách nové doby (1848-1939) Češi v dějinách nové doby (1848-1939) Podiven

Unikátní a obří dílo, kritická oponentura k většině, co bylo napsáno o tomto období. Věc, která motivuje pro lepší budoucí. Pro mě někdy přiliš kvetnata, esejisticka forma. Ale povinná četba pro toho, kdo se chce opravdu něco o nás a tomto období dozvědět.

30.04.2021 5 z 5

Až se ti zatočí hlava Až se ti zatočí hlava Ondřej Štindl

Druhá odložená kniha od Stindla, takze bych asi nemel hodnotit. Z druhe strany, kdyz po ctvrtine, krome zajimaveho napadu, zase nenachazim další duvod pokracovat, tak je nekde chyba, a protoze jsem par knih docetl, premyslim, proc tomu tak je. Co Stindlovi funguje v radiu nebo novinach (a funguje naramne) v romanu nudí. Vytvorit komplexni dilo je neco jineho nez byt schopen rict ci napsat vtipnou glosu (i kdyz je to ta sama prace se slovy). Proc? Je tam sice zajimavy napad. Ale postavy deklamuji neco, co me nezajima. Stindl mozna postavy projektuje, aby plnily potrebu cele knihy, ale neni schopen je skutecne prozit jako jednotlivce (tady je mozna na skodu jeho schopnost szirave komentovat, protoze to muze znamenat, ze se do daneho cloveka nejsem schopen vcitit). Vsechny plni stanoveny ukol (protoze cela konstrukce romanu byla jiste intelektualni drinou), ale neprozity generuji slova nekdy dulezita pro cil pribehu, ale naprosto nezivotna ve vztahu k sobe. Proto jsou postavy spis intelektualni konstrukci nez prozitou predstavou. Pouhym dvourozmernym modelem, takove modely pak ale rozsah romanu neunesou, plní potrebu autora, ale samy o sobe nudí. O to hůř, kdyz tezistem romanu jsou uvahy jednoho z modelů ...... A je to skoda a mrzi me to, protoze jsem Stindlovi drzel palce (abych nebyl za Rubeše! I kdyz to se zjevne nepovedlo :( )

04.01.2021 1 z 5