Iwy Iwy komentáře u knih

Na břehu jezera Na břehu jezera Sara Gruen

Ale jo, přečíst se to dalo, nic světoborného, prostě takový lepší sladolep pro holky, ozvláštněný Skotskem, válkou a magorem manžílkem.

10.12.2021 3 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Přečetla jsem. Náhled do sámské kultury je pro mě osobně zajímavý, stejně tak i zápletka se tváří nadějně. Autor je za knihu oceňován a zadní obálka se jako obvykle chlubí pozitivními recenzemi. Hm. Ano, mohla by to být celkem fajn kniha, ale pokud nejde jen o neobratný překlad (u obou knih autora, náhoda?), pak pro mě tento autor prostě postrádá dar napsat knihu - tedy napsat ji dobře. Je to sbírka suchých vět, nezajímavých a podivných dialogů, nesympatických postav, popisy míst i historie jsou rozvleklé. Navíc celé je to tak nějak poslepované, aby se povedlo dát dohromady naplánovaný konec. A když k tomu připočtu velké množství pravopisných hrubek, pak vážně netuším, proč jsem si já trubka při nedostatku čtiva vypůjčila navíc ještě autorovu další knihu (Vlčí úžina) - už se nedozvím, o čem vlastně druhá kniha je, protože velké množství hrubek v textu na prvních asi 50 stranách mě naprosto odradilo pokračovat. Netuším, kde udělali soudruzi chybu, ale je velká ostuda vydavatelství, že pustí do prodeje takhle odfláknuté produkty. Vydat audioknihu byl zřejmě dobrý krok, který knize přidal na hodnotě, ovšem tištěný Laponec má ode mě za 3 (a to jen díky slušné obálce), Vlčí blbovitost už nezhodnotím. Asi jsem až moc kritická, je to prostě běžný slabý průměr a knižní trh chrlí tuny a tuny horších knih, ale já už těmi špatnými ztrácet čas nebudu.

28.06.2023 3 z 5

Kanada Kanada Richard Ford

Zvláštní, jak se u této knihy rozcházejí recenze, už na samotném přebalu jsou do nebe vychvalující kritiky, i díky nim jsem si knihu vypůjčila.
Ale. Jsem tak ve třetině a začínám mít pocit, že pokračovat dál je ztráta času. Autor píše docela příjemným jazykem, ale prostě je toho textu moc. Zahlcuje stránky spoustou zbytečných a nezajímavých detailů každého dne, má potřebu neustále x krát dokola opakovat všechno, co o postavách napíše, i to, co se s nimi stane v budoucnu, všechno se tak nějak hrozně pomalu vleče a pořád se nic neděje. Ne, nevadí mi knihy, kde plyne příběh pomalu, ale tohle prostě nemá to NĚCO, co by mě přesvědčilo, abych četla dál. A hlavní hrdina - tomu má být 15 ?? Nevím nevím, na puberťáka mi tedy přijde tak trochu zabržděný :-) Hodnotit hvězdičkami nebudu, snad kdybych někdy v budoucnu dočetla do konce.

07.11.2022

Hranice zoufalství Hranice zoufalství Nicholas Evans

Pro mě tahle kniha byla skoro nekonečná. Začátek byl fajn, ale pak přišly na řadu rozvleklé a nudné popisy manželského života a problémů, které by ale s klidem vystačily na třetinový počet stran, aspoň by se tam něco dělo. Hlavní postavy mi byly všechny nesympatické. V českém překladu je spousta pravopisných chyb. Každé knize se snažím dát šanci, tuto jsem posledních cca 50 stran od konce už přestala číst a jen jsem prolistovala na konec, abych se konečně dozvěděla, jak že to ta Abbie vlastně umřela. Uf, mám to za sebou.
Od autora jsem přečetla vcelku dobré Vlky, pak Hrdiny ohně, to už jsem zvládala dost ztěžka a pak toto, pro mě od autora nejslabší kniha. Kdysi před lety jsem četla i Zaříkávače koní, tenkrát s potěšením, třeba to ještě někdy zkusím, ale kdoví, jestli bych dnes nebyla zklamaná.

20.08.2022 3 z 5

Nad propastí Nad propastí Jonathan Kellerman

Nedočteno, skončila jsem asi ve třetině, už mě to jednoduše nebavilo. Knih od autora jsem pár přečetla, ale do dalších už se nejspíš pouštět nebudu. Nějak mi nesedí psycholog, který si to v každé knize fyzicky rozdává s padouchy, navíc děj mi přijde zbytečně utahaný a často dost nereálný. Neříkám, že jde o špatnou knihu, jen je prostě tolik jiných knih, které bych chtěla přečíst a tak málo času :-)

16.03.2022 3 z 5

Smrt krále Artuše Smrt krále Artuše Mary Stewart

Vrátila jsem se ke knize po letech a jen jsem si potvrdila, co jsem si pamatovala... Trilogie o Merlinovi je výborná a autorka jejím dopsáním měla celý příběh skončit. Toto je nedopečené, tak nějak pracně přilepené na předchozí děj, nezábavný výčet událostí a životů nesympatických postav, nuda, šeď, žádnou hloubku tam fakt nečekejte...

21.02.2020 2 z 5