ivokick ivokick komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ke knize jsem se v rámci povinné četby nikdy nedostal. A vlastně nevím, jestli mě to mrzí. V dospělosti už člověk posbíral mnoho zkušeností, které v textu vidí. A nejspíš bych si dříve knihu tak neužil. Byla to četba na chvíli, jednodenní záležitost, i tak se mi ale stihla dostat pod kůži. Díky krásným popisům moře a ryb jsem skoro cítil, že jsem na moři se starcem. Těším se na ni znovu. Snad zase za pár let...

22.09.2023 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Dlouho jsem se tak nenasmál. Pokud chcete číst o konci světa plném andělů a ďáblů, antikrista, lovců čarodějnic a jezdců apokalypsy a do toho se pořádně zasmát, tohle je knížka pro vás. Přesah do problematiky ekologie a zodpovědnosti za stav naší planety je dnes zase o něco aktuálnější než v době vydání knihy.

21.08.2022 5 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Minimálně první polovina knihy mě bavila. Moc. Neskutečně si užívám autorův jazyk, dobře se čte, používá krásné obraty, hluboké a dojemné popisy. Ve druhé polovině už ale bylo na mě až moc opakování. Opakování pocitů, opakování bezradnosti, zmaru. Pokud by byla knížka tak o sto stran kratší, asi bych si ji užil víc. Ve druhé půlce už byly části, které jsem jen přeletěl očima. Tím neříkám, že je to špatná kniha. Určitě není. Jen mi přišla zbytečně dlouhá a opakující se myšlenky mi nakonec zkazily pocit, které ve mně z knihy pravděpodobně přetrvá. Bavil mě hlavně vztah hlavního hrdiny k dopívající Juki. Byla to právě tato dvojka, která mě držela u čtení. Vyšetřování a zápletka s kostlivci naopak zase tolik ne. Filmová hvězda si mé srdce také nezískala a konec jeho linky mi přišel nějak přitažený za vlasy. Jako celek to určitě dávalo smysl, ale upřímně bych už o hlavním hrdinovi číst nemusel. A to přesto, že autor některé pocity, situace a životní strasti popsal tak, že by jen málokdo v jeho popisech nenašel střípek ze své vlastní historie, zkušenosti z vlastního života. Murakami píše skvěle a těším se na další knížky, které si od něj přečtu. Doufám hlavně, že budou o kousek kratší.

12.06.2023 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Nedokážu si představit slovník Holdena vyrůstajícího v naší době. Líbila by se mi ta kniha vůbec? Jaký by byl svět, ve kterém by každý z nás byl trochu víc jako Holden? Bylo by v něm víc upřímnosti a opravdovosti? To se mi po dočtení honí hlavou…
Tuhle knihu bychom měli jednou za pár let číst znovu, pořád a pořád dokola, abychom nezapomněli, že kousek Holdena je v každém z nás, nebo minimálně kdysi dávno bylo. A že vyrůstat není jednoduché, nikdy to nebylo jednoduché. Pak bychom možná i jako starší a dospělejší lidé měli víc pochopení a soucitu s mladými lidmi, kteří, i když z toho mají obavy a úzkosti, musí dospět.
Četl jsem znovu po mnohem delší době, než jsem plánoval. Pokusím se tu chybu v budoucnu napravit.
Ohromně jsem se s Holdenem bavil. Tahle knížka je opravdu něco. Dám si pozor, abych už ji znovu nikomu nepůjčil. Ale všem ji vřele doporučuji!

17.04.2024 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Viděl jsem film a knihu jsem od té doby odkládal. Film mě zklamal. O to víc jsem byl překvapený a nadšený, když jsem knihu začal číst. Za mě je skvělá. Čtivá, dynamická, poučná. Osobně mám rád historii, takže pro mne bylo nejzajímavější pojetí příběhu na pozadí dějin naší země v minulém století. Určitě doporučuju.

31.03.2021 5 z 5

Anglické obludy Anglické obludy James Scudamore

Téma zneužívání, bití a šikany na anglické internátní škole a to, jak se s tím vypořádalo pár přátel. Čtení jsem si užil. Krásná kniha, i když je o temném tématu. Je však napsaná s citem, plná krásných emocí, přátelství, nádherných rodinných vazeb. Není napsaná s cílem šokovat, prvoplánově, sprostě. K téhle knížce se rád jednou vrátím a moc se těším na další autorovy knihy.

14.01.2024 5 z 5

Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Ján Markoš

(SPOILER) O mnoha knihách se často tvrdí, že by měly být zařazeny do povinné literatury. Podobné výroky tak mohou často být brány na lehkou váhu. U této knihy to ale opravdu platí. Jako mnoho jiných lidí mám občas problém fungovat v dnešním digitálním světě, vyrovnat se se závislostí na digitálních pozlátcích, rozklíčovat pravdu, být otevřený vlastním chybným úsudkům o světě kolem nás. Tato kniha pojednává velmi detailně a přesto srozumitelně o informacích, médiích, kritickém myšlení, manipulacích, omezeních našeho vnímání a o mnohém dalším. Jako příklady jsou uvedeny většině českých i slovenských čtenářů známé kauzy a postavy z veřejného (především politického) života. To činí knihu velmi čtivou, zajímavou a aktuální. Složité problémy jsou vysvětleny pochopitelně a autor knihy se (většinou) opravdu nesnaží hrát si na toho jediného správného člověka s jedinou pravdou a správným nazíráním na svět kolem nás. Knihu si určitě přečtěte, kupte, darujte lidem, kteří by si podle vás měli rozšířit své znalosti o kritickém myšlení a kterým by tak mohla pomoci ke spokojenějšímu životu.
Jsem upřímně rád za některé cenné rady co se týče závislosti na používání internetu / sociálních sítí, které jsem ihned začal praktikovat. Dle mého se o této problematice sice hodně mluví, ale méně se už poskytují praktické rady a zkušenosti, které by se daly aplikovat do běžného života.
Níže shrnu závěrečné kapitoly knihy, které by mohly stačit těm z vás, kteří knihu přece jen číst ani kupovat nebudete. Dle mého je to velmi užitečné shrnutí.

Média
(1) Vnímejte sledování zpráv jako svou občanskou povinnost. Nemáme sledovat a číst pouze ty zprávy, které uspokojují naše potřeby smíchu či drbů, máme se zajímat i o ty nudné a nezáživné věci týkající se zákonů a ekonomiky, jelikož je to prostě potřeba.
(2) Sdílejte jen ty zprávy, kterým opravdu důvěřujete. Nestačí sdílet to, co souhlasí s mými vlastními názory či co působí senzačně. Musíme si být jistí, že je zdroj důvěryhodný. Sdílením nepodložených senzací jen přispíváme k matení našich přátel a známých.
(3) Plaťte za internetový obsah. Pomůžete tak kvalitní a nezávislé žurnalistice, která nebude závislá na miliardářích a reklamách.
(4) Znejte novináře jménem. V českém mediálním prostoru není zase tak velké množství kvalitních a důvěryhodných lidí, jelikož kvalitní novinář se nezrodí jen tak přes noc.
(5) Sledujte zahraniční média. Krom českým zpráv tak budete moct číst také o velkých globálních problémech, na které česká média jednoduše nemají čas, prostor a peníze.
(6) Čtěte knihy, dívejte se na dokumentární filmy. Ty o množství témat dokáží poskytnout daleko detailnější informace, než jaké může nabídnout rozsah novinového článku či televizní reportáže.
Internet a sociální sítě
(7) Nestaňte se digitálními narkomany. Množství informací o současné závislosti na internetu a sociálních sítích spolu s radami, jak se závislostí bojovat.
(8) Nenechávejte si na internetu ukrást soukromí. Rady týkající se dobrého antiviru, hlídání si svého soukromí na sociálních sítích, nesdílení polohy se všemi aplikacemi. Každá informace nás v budoucnu bude moci kompromitovat a zastavit nás například před vstupem do politiky.
(9) Bojujte o tichou většinu. Rady jak přistupovat k diskusi na sociálních sítích, jak vyjadřovat své názory a ovlivnit tak mlčící většinu, která by jinak měla dojem, že existuje jen jeden názor. Autor zmiňuje skupinu #jsmetu, která se snaží diskutovat tam, kde by jinak byly zastoupeny pouze názory jedné strany.
Odpovědné občanství
(10) Věnujte svou pozornost tématům, která dokážete ovlivnit. Přesuňte svou pozornost z detailního sledování mezinárodního dění spíše na komunální úroveň, kterou reálně můžete ovlivnit a dopadá na vaše životy každodenně.
(11) Budujte občanskou společnost. Výzva k zapojení se do občanské společnosti, do komunální politiky, neziskových organizací či k občanskému aktivismu. Tato drobná síť vztahů mezi lidmi je funkční obranou demokracie a ničí se daleko hůře, než izolovaní jednotlivci žijící na jednom místě.
(12) Přečtěte si ústavu.
(13) Věnujte se jednomu tématu do hloubky. Spíše než zabývání se množstvím témat, ve kterých nebudeme odborníky a nebudeme moct svými znalostmi někomu pomoct, zaměřením se na jedno téma a zacílení naší energie jedním směrem možná přineseme pozitivní změnu sobě i svému okolí.
(14) Neodsuzujte dobré v honbě za dokonalým. Měli být více shovívaví k politikům, novinářům a dalším lidem ve veřejné sféře, po kterých často chceme dokonalost. Jsou to lidé jako my. Proto bychom jim měli tolerovat chyby a nedokonalosti. Pokud politik poruší zákon, vnímejme rozdíl mezi přejitím na červenou, nezaplacením pokuty a braním úplatků od mafiánů.
Vnitřní poctivost
(15) Když neznáte odpověď, přiznejte to.
(16) Buďte připraveni uznat, že jste se mýlili.
(17) Nestrpte dehumanizaci a veřejný lynč. Nenávistné urážky na internetu a sociálních sítích odrazují od vstupu do politiky velké množství lidí. Zastávejte se lidí, nahlašujte nenávistné příspěvky a výhružky, nebuďte k nikomu hrubí a zlí. Tím jen přispíváte k prohlubování příkopů ve společnosti.
(18) Snažte se porozumět svým názorovým protivníkům. Čtěte i média, která normálně nečtete. Bavte se s lidmi, ideálně v reálném světe, kteří pocházejí z jiné skupiny než vy. Stavějte mosty.
(19) Nezapomínejte. To se týká jak politiků, kteří sázejí na krátkou paměť voličů, tak také na naše vlastní dějiny. Přítomnost války, strádání, přítomnost nedávného komunistického režimu s tajnými agenty a lidmi v lágrech měli bychom mít stále na paměti, co k takovým událostem vedlo.
(20) Zachovejte si chladnou hlavu. Příspěvky na sociálních sítích jsou často psány tak, aby v nás vzbuzovaly emoce. Zachovejte chladnou hlavu a nenechejte za sebe mluvit emoce.
(21) Nezavírejte oči před utrpením. Mnozí lidé u nás žijí v chudobě, jsou bez domova, strádají kvůli domácímu násilí či bojují se závislostmi. Nesmíme nechat negativní zprávy a nenávist, aby převážila a udusila v nás naši lidskost.

28.05.2023 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Ze začátku mě kniha chytla. Brno, množství velmi zajímavých informací o genetice, Mendelovi a k tomu hlavní hrdina, o kterém (alespoň zpočátku) chcete vědět víc. První půlku knihy jsem docela proletěl, chytla mě, text měl spád. V průběhu druhé půlky mi začal hlavní hrdina vadit a neskutečně lézt na nervy. Konec knihy jsem tak četl už jen proto, abych příběh dočetl a dostal ho z hlavy. Celkově jsem rád, že jsem knížku četl - podruhé si ji však nedám. Předala mi vše potřebné. Za mě 3/5 - autor si s knihou dal nesmírné množství práce, to se mu musí nechat. Hlavní hrdina se však změnil v antihrdinu a tak nějak jsem ke konci už neměl chuť číst dál. Kniha stojí za zkoušku - třeba budete mít z knihy jiný požitek, než já.

29.04.2022 3 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Kniha plná čirého optimismu, životních pravd o lidech i příkladů toho, že lidé se opravdu nemění a svět je pořád stejný. Doporučuji všem.

16.01.2021

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

I když to nakonec vlastně bylo dost smutné čtení, uchvátil mě ten styl, mladický náhled na svět, práci, peníze a stát. Díky krásnému jazyku je to radost číst.

08.03.2024 5 z 5

Soudné sestry (limitovaná sběratelská edice) Soudné sestry (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Jedno malé království, mocichtivý vévoda s vévodkyní, jeden mrtvý král a tři čarodějky. Odpočinkovka, skvělý humor, napínavý příběh. Konečně mi ta deskovka, kterou máme doma, dává o trochu větší smysl. Hlavní roli hraje slovo, které je mocnější, než by jeden čekal. Nadčasové myšlenky, jako vždy.

19.11.2023 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

(SPOILER) Možná hodnotím příliš brzy po dočtení, ale nerad bych přišel o pocity, které jsem při čtení měl.

Jakkoli je ta kniha v některých ohledech skvělá, jazyk autorky naprosto famózní a (některé) charaktery propracované do detailu, nejsem si jistý, jestli bych si ji přečetl znovu. Mám ji ve čtečce a chvíli jsem přemýšlel, že bych jí rád měl v knihovně. Po dočtení o tom ale budu dlouho přemýšlet. Opravdu bych tuto knihu měl rád v knihovně? Budu ji ještě někdy číst?
Důvody, které by mě vedly k opětovnému přečtení, jsou přátelství, láska, a do jisté míry také velmi autentické popsání některých témat, která jsou velmi náročná. Tím myslím sebepoškozování, zneužívání dětí, pokusy o sebevraždu, problémy se sebepřijetím, důvěrou vůči ostatním....

Autorka v knize krásně popisuje lásku mezi přáteli. Vztah mezi hlavním hrdinou a jeho adoptivním otcem mě občas dohnal k slzám. Stejně jako některé strachy a obavy v jeho vztahu s přáteli a partnerem. Kniha má takových hlubokých momentů, u kterých si budete připadat nazí a odhalení, opravdu mnoho. A to jsou důvody, proč si knihu přečíst.

ALE

Je daleko více důvodů, proč bych si danou knihu už nikdy nepřečetl. Důvody, proč bych ji nikomu k přečtení nedoporučil. Především, kniha je neskutečně dlouhá. To samozřejmě nemusí být problém sám o sobě, ale tato DLOUHÁ kniha je dlouhá z velké části proto, že obsahuje nikdy nekončící sérii utrpení, znásilňování, sebepoškozování, dalšího znásilňování, dalšího a dalšího sebepoškozování, pořád a pořád dokola. Utrpení, které musí Jude prožívat, bylo v některých chvílích tak obrovské, že jsem knihu musel na několik dní a týdnů odložit, než jsem byl zase schopný číst. Závěr knihy a ospravedlnění sebevraždy hlavního hrdiny je po přečtení celé knihy částečně pochopitelné, ale nejsem si jistý, zda autorka opravdu chtěla knihou vyslat zprávu, že některé životy s sebou nesou tolik utrpení, že je jednodušší zemřít. Já si to totiž nemyslím a nelíbí se mi, že to byl nejspíš její záměr.

Tolik utrpení jsem opravdu nečetl už dlouho. Každý, kdo se jí chystá číst, by se na to měl připravit.

Zároveň mi přišlo, že hlavní hrdinové žijí v jiném světě, než který znám. Ve světě, kde každý žije v obrovských a přepychových domech, letá na víkend do Paříže a Londýna, pořád a pořád dokola. Cokoli se však děje okolo nich politika, ekonomika, války nic z toho v knize není. Jen úspěch, sláva, peníze. Když samozřejmě nepočítáme polovinu knihy, kde Jude trpí a bojuje s lidmi, kteří ho zneužívají, aby se tím pak až do své smrti trápil a mučil.

Nad hodnocením jsem přemýšlel. Nejde dát knize pět hvězd jen za to, že je dlouhá a používá hezký jazyk. Musí v ní být i něco, co stojí za přečtení. Myšlenka, která člověka posune. Pochopení člověka, který trpí tak, že je pro něj jednodušší zemřít, to může být ta myšlenka. Já bych ale daleko raději, aby ten člověk došel na samotný okraj propasti, do které by ale nakonec neskočil. Raději bych četl o důvodech, které ho udržely při životě a stály za to, že chtěl žít.

10.08.2023 4 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

(SPOILER) Auditoři jsou formou neživota. Auditoři přicházejí zastavit čas, aby mohli lépe kontrolovat a zkoumat celý vesmír, milimetr po milimetru, atom po atomu. A nakonec proti nim hrdinové zvítězí díky velmi překvapivé zbrani.

Nezklamalo. Smál jsem se hodně a dlouho. Jeden starý metař, čas, skleněné hodiny, zapeklité rodinné vazby a jezdci apokalypsy, kteří se do této jízdy moc neženou. Skvělý mix na příjemně odpočinkovou četbu se skvělým humorem.

27.05.2023 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

Tato kniha se mi nehodnotí lehce. Četl jsem ji dlouho, jelikož se svou náladou nehodila do ponurého období zimy. Za to ale kniha ani autor nemůže. Po prožití pandemie jsem si chtěl příběh přečíst, abych mohl srovnávat a přečetl si, jak se nad podobnou situací někdo zamyslel a vystavěl na ní příběh. Mnoho detailů zachytil autor velmi trefně, pokřivení vztahu k ostatním a jejich utrpení, různý dopad na různé skupiny lidí, dopad na vztahy, lásku, vnímání života a světa okolo. Nádherné popisy města a počasí. Nějak jsem se však nemohl naladit na jednotlivé postavy. Krom doktora se mi ostatní slili do jednoho, nedokázal jsem je od sebe odlišit. Podle mého nebyly jejich charaktery jasně vystavěné, takže po přečtení mi ani jedna z nich nepřišla blízká… ale to může být způsobené delší dobou čtení, která mi příběh jaksi zamlžila. Části věnované knězi mi naopak v paměti zůstaly a k nim se možná vrátím. Ke knize jako takové nejspíš ne, minimálně nějakou dobu ne. Ke konci se mi četlo čím dál tím hůř a chtěl jsem knihu hlavně dočíst, což se mi stává opravdu zřídkakdy.

22.02.2023 4 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Náročná četba, s mnoha pauzami na oddech. I když jsem se občas ztrácel v postavách, zpracování se mi líbilo. Není to jednoduché téma. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl. Výjimečný zážitek.

15.02.2022 5 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Skvělý příběh o morálních dilematech při setkání s mimozemskou civilizací na cizí planetě. Uvěřitelně vystavěný příběh, jasné popisy neznámé planety i neznámých bytostí. Doporučuju. Už pro všechny ty roviny týkající se nesouměřitelnosti naší morálky a našeho nahlížení na "normalitu" proti civilizaci, kterou neznáme.

09.02.2022 5 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Já si prostě myslím, že mě Pratchett nikdy nezklame. Minimálně mě teda nezklamal v této knížce. Počátek novin a bulváru v Ankh-Morkporku, skřeti, upíři, vlkodlaci, vyšetřování pokusu o vraždu, volba nového patricije Bavil jsem se, jako vždy. Už teď se těším na další.

16.03.2024 5 z 5

Chata 1879 Chata 1879 Josef König

Skvělý nápad. Nakonec mi to ale přišlo nedotažené, unáhlené a zbytečně krátké. Korektor by si v tomto případě měl dát více práce, abychom například věděli, kde se děj knihy vlastně odehrává. Za mě opravdu dobrý potenciál, který však zůstal nenaplněný. I tak díky za zamyšlení.

29.12.2023 3 z 5

Fosilie Fosilie Michal Kašpárek

Mám velmi dobrou kamarádku, která nemá ráda knihy, kde se „káže“. Velmi se těším, co na tuto knihu Michala Kašpárka řekne :) Kniha se mi líbila. Problém klimatické krize, klimatického žalu a budoucnosti, které se dnešní mladí spíše bojí, než že by se na ni těšili, to jsou všechno témata, která za mne stojí za popsání. Pohled různých generací na současnost a budoucnost, témata peněz, úspěchu, vývoje, naprosté nepochopení jiného náhledu na svět. Kniha byla vtipná, odvážná, realistická, v závěrečné části jsem viděl podobnost s Atlasem mraků, který mám moc rád. Díky autorovi a těším se na další knihy!

18.10.2023 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Auditoři a jejich nenávist vůči životu mě baví. A taky příběh, který se točí okolo Otce prasátek, který tak nějak najednou není a za kterého musí zaskočit Smrť. Moc mě to bavilo, jako ostatně každý Pratchett, kterého jsem četl. Jsem rád, že jsem ho nečetl dřív. Alespoň si můžu jeho knížky pěkně dávkovat a nějakou dobu mi vydrží.

21.09.2023 5 z 5