Ivan F Online Ivan F komentáře u knih

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

Pravdepodobne najlepšia kniha o pirátoch na svete, ťažko bude niekedy prekonaná, v hlavnej úlohe chlapec Jim Hawkins, kde sa naňho hrabe Jack Sparow :-), hoci aj ten je skvelý, lenže on je v čase príbehu dospelý. Knihu som prečítal minimálne desaťkrát (raz aj v originále) a nikdy ma neprestala baviť. A viem, že ak po nej siahnem, tak sa vrátim do čias mladosti, kedy sny boli viac než všetky poklady sveta - sníval som a zároveň som bol bohatý.

P.S. Kto ma pozná, vie že trstinové destiláty spolu s tvrdými syrmi a vzduchom sušenou šunkou sú príjemným následkom čítania dobrodružnej literatúry v mladosti. Je fuk, či je rum z Barbadosu, Antigui, Kostariky, Belize, Kajmanských ostrov, Panamy, Dominiky alebo Kuby. Slnkom prežiarený Karibik je vo všetkých a takisto dobrodružstvo.

02.09.2013 5 z 5

Požiar indiánskeho pohrebišťa Požiar indiánskeho pohrebišťa Rudolf Haas (p)

Ako decko, ktoré čítalo indiánky jedna radosť, som túto knihu zhltol na jeden záťah i keď nebola až taká "cool". :-)

02.09.2013 4 z 5

400 rád pre milovníkov psov 400 rád pre milovníkov psov Manfred Koch-Kostersitz

Nesúhlasím s názorom v komentári od Vikki22, pretože návody a postupy z knihy možno použiť bez problémov aj dnes.

02.09.2013 5 z 5

The Beatles The Beatles Gottfried Schmiedel

Veľmi nepodarená kniha, ktorá však mala tú výhodu, že okrem Matznerovej knihe o liverpoolskej štvorici, bola asi jedinou tlačenou lastovičkou za čias komunizmu. Chabý obsah knihy vyvažuje aspoň pomerne podrobná diskografia skupiny v závere knihy.

02.09.2013 3 z 5

Miešané osviežujúce nápoje Miešané osviežujúce nápoje Ján Silvester Kaščák

Dodnes si sem tam pripravím nejaký nápoj podľa návodov z tejto útlej knižky. Síce návody nie sú vždy úplne presné, no na domácu výrobu nápojov úplne postačujú.

02.09.2013 4 z 5

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

Nadšený som rozhodne nebol, skôr rozčarovaný.

02.09.2013 3 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

"Aj King sa sem tam utne. Presne tak je to aj v prípade tejto knihy, jedna z jeho najslabších." Presne toto som napísal v roku 2013, kedy som si na knihu matne spomínal. Avšak s odstupom času a po prečítaní si Kingovho životopisu, svoj názor poopravujem. Vôbec nie najslabších, no aboslútny top to nie je, pretože postáv je v knihe ako zrniek maku v makovici, no v konečnom dôsledku mi bolo šum a fuk, čo sa im stane, s výnimkou Bobbi a Garda. Kniha má svoje kúzlo, len ho treba v správny čas a chvíľu objaviť a to napriek faktu, že je aj na Stephena nekonečne natiahnutá. Budovanie atmosféry je skvelé a finále kataklizmatické.

3x tiene veľkomesta 3x tiene veľkomesta Ed McBain

Evan jednoducho ani v týchto troch príbehoch nesklamal. Od autora 87meho obvodu úplná klasika v detektívnom žánri, ktorá aj po rokoch stále poteší. Stretávame všetkých známych a nechýba ani "Hluchý".

Tumbo z mysu Dobré naděje Tumbo z mysu Dobré naděje Czesław Centkiewicz

Jedna z najlepších kníh pre deti. Síce trochu smutná, no veľmi ľudská. Prečítal som si ju aj v dospelosti a nestratila to nehmotné čaro, ktoré ma v detstve silno oslovilo. Síce pohľadom dospelého som videl nedostatky, ktoré detskými očami nemožno vidieť, no ľudskosť a dobrodružstvo v knihe ich vysoko vysoko prevyšujú. Parádny príbeh pre hladnú detskú čitateľskú dušičku.

Chlapec z kufra Chlapec z kufra Jevgenij Serafimovič Veltistov

Knihu som prečítal na popud vtedy veľmi populárneho seriálu, ktorý sa volal, ak sa nepletiem "Elektronik". Kniha nesklamala a v podstate ani seriál. Zo seriálu si pamätám najmä to, že učiteľ vyšiel von, ukázal päť prstov a povedal, že Elektronik dostal jednotku.

Veľký náčelník Tekumseh Veľký náčelník Tekumseh Fritz Steuben

Ako dieťa ma tento dobrodružný román nechytil. Narozdiel od fikcií Karola Mája, to bol iný pábiteľ. No, možno niekedy v budúcnosti, človek nikdy nevie, sa k románu dostanem znova a ako letitý kmeť knihu prelúskam.

31.08.2013 3 z 5

Vesmírne dobrodružstvá Vesmírne dobrodružstvá Jerzy Broszkiewicz

Kde sú tie sladké časy detstva, keď ma takéto knihy oslovovali? Dávno fuč, no spomienky na vesmírne dobrodružstvá zostávajú. Pre mňa jeden z autorov (spolu so Žarnayom, Bulyčovom, Kličkom a Troskou), ktorý ma priviedol k sci-fi, ktorej som zostal verný a nechcem sa rozlúčiť, napriek tomu, že ju podvádzam s inými žánrami. Ale moje čitateľské srdce patrí len jej.

31.08.2013 4 z 5

Posledný človek z Atlantídy / Ostrov stroskotaných lodí Posledný človek z Atlantídy / Ostrov stroskotaných lodí Alexandr Romanovič Běljajev

Za komunizmu vyšlo mnoho kníh od ruských autorov. Belajev napísal naozaj dobrú knihu pre mládež, celková spokojnosť, pre dospelého však veľmi ťažko čitateľné, tu už skôr vyhráva nostalgia.

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Zábavné čítanie na dovolenku, nič viac nič menej. Ale čo vlasne chcel Jirotka čitateľom okrem ľahkého čítania ponúknuť? To vie asi len on sám a už to nikdy nikomu nepovie.

31.08.2013 3 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Po dlhšom období, kedy King strácal na dychu sa vracia na pomyselný vrchol. Jeho posledné romány sú napísané takým vycibreným štýlom, ktorý spisovateľ dosiahne až v zrelom veku (alebo v rannom, kedy je plný revolty, ideálov, LSD alebo marišky). Vynikajúco čitateľné, napriek počtu strán príbeh odsýpa a nemá v podstate hluché miesta. Horko-sladký koniec je vydarený a prirovnal by som ho kvalitou k Prekliatiu Salemu, len škrtnúť sirkou a zatancovať si s milovanou. P.S.: veľmi dobrá bola medzihra, kedy King dopĺňa už aj tak obsiahly príbeh z románu To. P.P.S.: nesúhlasím s viacerými komentármi, že kniha by mohla byť o 200 strán kratšia. Určite nie, uškodilo by jej to. Presne ako to bolo v prípade románu The stand, ktoré vyšlo v prvom vydaní o 200 strán kratšie na vydavateľovu žiadosť, aby sa o takmer 15 rokov dočkalo kompletného vydania, ktorého sa nakoniec predalo viac výtlačkov. Kingovými slovami: chróm na aute ho robí krajším, dokonalejším a plnším, než keď je bez neho.

Hellraiser (dvě povídky) Hellraiser (dvě povídky) Clive Barker

Prečítal som to za dva dni, každý deň jednu poviedku. Obe sú dosť slabé, ba takmer podpriemerné. Poviedok na sexuálnu tému s prvkami hororu či sci-fi je pomerne dosť a mnohokrát sú lepšie než Barkerov výtvor. Kultovou knižkou sa to stalo asi kvôli nepríliš vydarenému filmu, ale v roku 1987 to asi divákovi stačilo. Dnes nie.

30.08.2013 3 z 5

Past na medvěda Past na medvěda Petra Neomillnerová

Tretie pokračovanie, ktoré je úrovňou rovnaké ako diel druhý. Dosť slabá kniha, ktorá nie je ničím iným, len oddychovým čítaním pre násťročných. Upírske vojny, kde sa veľa telefonuje, taká pomerne nepodarená detektívka s upírmi. Tinin milostný život ma vôbec nezaujímal a napriek tomu som dostal veľa opisov koitu, ktoré dej nikam neposunuli. Ale násťročným to určite stačí. Týmto dielom končím s príbehmi Tiny Salo, Anite Blakeovej som dal rovnakú šancu - tri diely a stačilo.

30.08.2013 2 z 5

Smrtiace prostriedky Smrtiace prostriedky Leonard S. Goldberg

Otrasný podpriemerný thriller, ktorý je navyše napísaný bez štipky spisovateľského umu. Jednoznačné sklamanie.

30.08.2013 1 z 5

3x soudce Ti 3x soudce Ti Robert van Gulik

Prvé van Gulikove romány o sudcovi Ti, ktoré som čítal v češtine (dovtedy ich viac vyšlo po slovensky). Ako vždy, nebol som sklamaný, naopak, Tykev a náhrdelník dávam do pomyselnej top 3 všetkých príbehov, čo van Gulik napísal. Skvelo som sa bavil, čitateľsky som bol "ukojený" a viem, že ak po van Gulikovej tvorbe siahnem opäť, tak nebudem sklamaný.

30.08.2013 5 z 5

Básníci a vražda Básníci a vražda Robert van Gulik

Jeden zo slabších prípadov sudcu Ti, avšak aj tak sa jedná o vysoký štandard.

30.08.2013 4 z 5