iprochazkov iprochazkov komentáře u knih

Maličkost pro premiéra a jiné povídky Maličkost pro premiéra a jiné povídky Michaela Mlíčková Jelínková

Těšila jsem se, alespoň podle anotace, na opravdu originální povídky s překvapivým závěrem. No, ten kdo psal popis knihy si to přemaloval úplně podle sebe :D Překvapivé konce vás tedy rozhodně nečekají. Právě naopak. Více očekávané zakončení a nenápadité gradace děje (pokud se tedy o něčem takovém vůbec dá mluvit, když víte, jak to dopadne po jednom odstavci textu!) jsem dlouho nečetla. Knížka se dá přečíst, když se hodně nudíte. Hlavně od ní nic nečekejte, protože to opravdu není žádné literární překvapení roku. Nicméně je to i má chyba, protože jsem zase jedou uvěřila nadnesené anotaci a čekala, že v českých luzích a hájích skutečně umí někdo psát. Na druhou stranu, co čekat od autorky druhořadé dětské knížky...

20.03.2019 1 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Výdělek jde na dobrou věc, takže proč ne. Přečtené je to za pět minut, krásné ilustrace.

11.11.2018 5 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Líbila se mi atmosféra i konečné řešení. Jako oddechovku si určitě ráda přečtu i další díly.

11.11.2018 3 z 5

Strážkyně domácího krbu Strážkyně domácího krbu Dorothea Rosalie De Jong

Ve své době to nejspíše bylo šokující, ale dnes už to nemá čím šokovat. Po literární stránce nemastné neslané. Hlavní postavy jsou nepříjemné a tak nějak povrchní. Ty a nikdo jiný je mnohem lépe zpracovaná a zdá se mi, že charaktery hlavních hrdinek jsou si v těchto dvou knihách velmi podobné.

08.10.2018 2 z 5

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Snoubenci zimy jsou příjemným překvapením v žánru fantasy. Je to velmi čtivá kniha se sympatickou hlavní hrdinkou a originálním prostředím světa, který je rozdrolený po katastrofě nazvané Velký třesk. I když je v prvním díle hlavní zápletkou vynucené manželství, autorka nesklouzavá do klišé a příběh plyne svižným tempem a stálé více vás vtahuje podivný svět plný intrik a spiknutí, kde vaši nepřátelé jsou pekelně blízko, a všichni mají nějaké skryté záměry. Oféliin snoubenec Thorn, kvůli kterému se ocitla v nemilosrdném světě Pólu, s ní nemá jednoznačné záměry, jak se postupně ukazuje, a více než po manželství touží po jejích schopnostech čtenářky. Ale s Ofélii není všechno tak jednoduché jak si Thorn a jeho rodina mysleli. A já už se nemůžu dočkat, až se pustím do pokračování.

08.10.2018 5 z 5

Úřad pro zahrady a rybníky Úřad pro zahrady a rybníky Didier Decoin

Po knize jsem sáhla, protože mě zaujala krásná obálka a zvláštní název. I když knihu napsal francouzský autor, musím říct, že vystihl japonskou kulturu
naprosto dokonale. Úřad pro zahrady a rybníky není jednoduché čtení pro každého. V podstatě je to tak trochu ujetá metafora nemilosrdného kruhu života
a přírody. Všechno, co se v knize stane, nakonec perfektně zapadne do celé myšlenky o marnosti života. Celý příběh mladé ženy začíná smrtí jejího manžela,
který dodával ty nejkrásnější kapry do jezírek chrámů v hlavním městě. Mladá vdova se rozhodne splnit poslední objednávku a tak vyráží na cestu, na které se
střídají absurdní situace, vzpomínky na manželství a abstraktní sny. A tak pomale plyne cesta, která ji dovede ke stejnému osudu, který potkal její kapry, jejího
manžela i její vesnici, protože nemá na výběr. A úřad pro zahrady a rybníky a její představitel nad tím vším visí v prostoru, který vlastně neexistuju a existuje
zároveň, jako připomínka nesmyslnosti života. Zkrátka dokonalá jednohubka pro fajnšmekry.

08.10.2018 4 z 5

Všem sráčům navzdory Všem sráčům navzdory Jan Urban

Šokuje mě, jak málo se všeobecně ví o válce v Jugoslávii a jak málo knih je o ní napsáno, přitom, jak sám autor napsal, by se tato válka měla zmapovat do nejmenších detailů a sloužit jako učebnice.

25.07.2018 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Nedá se říct, že bych souhlasila se všemi myšlenkami, ale nemohu popřít, že i dnes dokážou vyvolat diskuzi a právě to, je důkazem kvalitní literatury.

02.07.2018 5 z 5

Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Chimamanda Ngozi Adichie

Zajímavá knížečka o tom, jak ve výchově předcházet genderovým stereotypům.

19.06.2018 5 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Souhlasím s celou myšlenkou.

19.06.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Dala jsem čtyři hvězdy, ale vlastně jen kvůli tomu, že při čtení téhle knihy jsem se úplně sentimentálně vzpomněla na svoje dětství na jedné takové podobné dědině. Vzpomínky z dětství a zároveň hluboké porozumění lidem, kteří takhle žili spjati s půdou ovlivnili můj úsudek. Velice se mi líbila i jazyková stránka, protože jsme doma tak mluvili a ráda jsem si zavzpomínala. No, každopádně se tahle kniha bude líbit hlavně lidem, kteří si takové prostředí pamatují třeba z dětství, nebo je jim nějakým způsobem blízké.

29.04.2018 4 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Pobaví, ale za 349,- pár šílených zpráv fakt nestojí. Co musím pochválit, je grafická stránka. Kniha vypadá opravdu nádherně. Nicméně mám pocit, že to, co bez problému funguje na FB, popřípadě nějakém blogu, knihu neutáhne. Ale to je názor člověka, který má rád diakritiku v SMS zprávách a nevadí mu souvětí o více jak třech větách. :D

27.04.2018 3 z 5

Medvěd a liška Medvěd a liška Tereza Ščerbová

Je to taková blbina, ale pobavila :D

25.01.2018 5 z 5

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Skutečné perly z pohřbů! Opravdu černý humor :D

11.06.2017 5 z 5

Polštář Polštář Cynthia D'Aprix Sweeney

Od Polštáře jsem toho moc nečekala a bohužel jsem se nespletla. Autorka zjevně umí psát, protože se to čte lehce a stránky ubíhají, ani nevíte jak. Ale jsou tady nedostatky, které nelze přehlédnout, pokud jste náročnější čtenář. Tak například i když se kniha hemží postavami, které mají vcelku dobrý potenciál, autorka ho prostě nevyužije a nebo přímo zabije americkým rádoby feministickým koncem, ze kterého můžete klidně dostat cukrovku. Na druhou stranu musím uznat, že je kniha konstrukčně docela dobře promyšlená a téma "polštáře" ať toho finančního nebo v podobě rodinných vztahů, které vás podrží, zvládla zpracovat technicky velmi dobře. Podle mého názoru je kniha dobrá na jedno přečtení na dovolené, kde můžete s klidem odpustit ten nuceně dobrý konec i reklamu na singel život, která se moc nepovedla. Polštáři prostě chybí to něco, co dělá z knihy dobrou knihu - zkrátka trochu víc kachního peří :D

11.06.2017 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Já na českou literaturu moc nejsem a přiznávám bez mučení, že k ní přistupuji s despektem, ale tato kniha je dokonalou ukázkou toho, že umíme psát a dokonce zatraceně dobře! Hana je od začátku až do konce perfektně vystavěný román, který nenechá nikoho na pochybách o své kvalitě. O úroveň lepší než tolik opěvované Žítkovské bohyně. Mám chuť si přečíst další autorčiny knihy a Hanu doporučuji všem, až jsem s tím trochu otravná (ještě si nikdo nestěžoval :D). Zatím jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četla. A Mornštajnová společně se Stančíkem je podle mého názoru jednou z nadějí současné populární české literatury.

10.06.2017 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Plně souhlasím s martin3683. Snyder je stručný, ale o to víc tak vyniknou jeho myšlenky, zkrátka není tam žádná omáčka navíc. Při čtení jednotlivých kapitol člověku běhá mráz po zádech, protože je tam bohužel poznat situace v dnešním světě. Opravdu si myslím, že by si tohle měl přečíst úplně každý, stejně jako Farmu zvířat! Knížka je to tenká, ale účinek má o to větší.

10.06.2017 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Moje úplně nejoblíbenější kniha ze všech! Můžu ji číst třeba i po sté a pořád budu nacházet jemné narážky, kterých jsem si předtím nevšimla. Miluji i filmy! A ano pan Darcy JE dokonalý :D :D :D

01.06.2017 5 z 5

Řasnatci Řasnatci Dana Kellnerová

Upřímně, žádný zázrak to není. Autorka není žádná velká spisovatelka a příběh je taky dost předvídatelný. O inteligencí hlavní hrdinky bych se raději ani nezmiňovala. Například Sítě od Dvořákové mi přijdou mnohem povedenější. Takže podtrženo, sečteno - mnoho povyku pro nic!

01.06.2017 2 z 5