intueri intueri komentáře u knih

Proměny světa Proměny světa kolektiv autorů

Opravdu neobyčejný soubor rozhovorů s domácími a zahraničními osobnostmi nad uběhlými událostmi posledního století i vizemi do budoucna..
Debaty jsou rozděleny do čtyř kapitol: 1. Orientace; 2. Evropa, Izrael a islám; 3. Český svět; 4. Rusko a my. A často právě ta nejkontroverznější témata nechávají autoři znít z různých názorových ´táborů´.. Rozhodně doporučuji k přečtení.

10.02.2022 5 z 5

Izrael už se nevznáší Izrael už se nevznáší Paweł Smoleński

Naprosto skvěle napsaná reportážní kniha! Smoleński se "zlatnickou přesností a umem" přikládá životní příběhy na misku vah Palestiny a další na misku Izraele.. Závěrem dosáhne naprosté rovnováhy protinázorů a čtenář náhledu, jak těžce jsou ovlivněny běžné životy obyvatel obou zemí a že problém není vůbec černobílý - možná ani ne "šedivý"..

06.01.2022 5 z 5

Jak nakrmit diktátora Jak nakrmit diktátora Witold Szabłowski

Velmi chutné menu a struktura knihy, která mě opravdu bavila! Co chod, to jiný diktátor: Idi Amin, Fidel Castro, Saddám Husajn, Enver Hodža, Pol Pot a jejich kuchaři i s oblíbenými recepty z Keni a Ugandy, Kuby, Iráku, Albánie, Kambodže.. Dobrá, neúnavná práce autora a prožitky lidí "od ploten" despotů.. Jací byli tihle tyrani v soukromí? Jak probíhaly mnohé klíčové události z pohledu obyčejných ´poddaných kuchyně´? A jak šel život dál po odchodu tyrana - co dělají kuchaři dnes? Doporučuji všem reportáží chtivým k přečtení..

28.09.2021 5 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Příjemná, čtyřgenerační rodinná sága osvětlující Japonsko-Korejské vztahy z období 1910-1989. Název knihy - Pačinko - pod sebe shrnuje jako uvozovky celý rodinný osud těchto korejských příbuzných...dramata okupace a uprchlictví, náhodná setkání i příležitosti, rychlé zvraty od štěstí ke smutku, životní výhry formou mezilidských vztahů či práce, ale i životní prohry zakončené hořkostí a smrtí..
Provoz pačinko heren v Japonsku byl převážně doménou přistěhovalých Korejců. Odrážel jejich chudobu (nedostatek vzdělání, pracovních příležitosti, beznaděje z návratu domů, opovržení Japonci) i bohatství (peníze a moc nabyté z hazardu, návaznost na jakuzu-tradiční japonskou mafii) a zrcadlil jejich postoje (hrdost, machismus, tradiční uspořádání rolí žen v rodině i společnosti, silnou potřebu zabezpečení svých blízkých, kolektivní pocity emigrantů)..

23.09.2021 5 z 5

Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci Terezie Dubinová

Hodně povedené! Tyhle medailonky s rozhovory (i webovými odkazy) tvůrčích Izraelců z řad aktivistů, umělců, terapeutů a spirituálních osobností mě opravdu bavily.. Pestrý výběr zajímavých projektů, témat a hlavně ´obyčejných´občanů, kteří:
"nečekají, až za ně stát něco udělá: snaží se ihned o nápravu, z místa, kde jsou, svými silami, ve spolupráci s druhými a v pružné přizpůsobivosti podmínkám. Nezdržují se výmluvami, proč něco nejde - hledají cesty, aby to šlo."

09.09.2021 5 z 5

Knížka pro dva Knížka pro dva Pavel Čech

Je to celkem předvidatelná rovnice: milé čtení + krásné ilustrace = Pavel Čech
Knížečku jsem věnovala jako svatební přání, takže zase dělá radost mladým zamilovaným..:)

17.08.2021 4 z 5

10 minut 38 vteřin 10 minut 38 vteřin Elif Shafak

Výborné, neotřelé, jak poznamenává petrarka72 - tragikomické dílko..:) Celkem zábavným způsobem do sebe nasajete povědomí o tom, jak to "chodí" u tureckých bezprizorných (vyvrhelů společnosti, kteří mají i svůj vlastní hřbitov) v kulisách islamského tradicionalismu. Celých 10 minut a 38 vteřin spolu s vyhasínající činnosti mozku Leily "přičicháváte a ochutnáváte" vzpomínky na její dětství, na život v Istanbulu a jejích 5 úžasných přátel.
Ano, přátelé jsou rodina, kterou si člověk vybírá sám - díky těmto propletencům vztahů může pak přežívat i v tak "tekutém" prostředí, jakým je Istanbul a osvobodit se v "jeho vodách" i po smrti..

10.04.2021 5 z 5

Haredim Haredim Eliška Blažková

Výborné nahlédnutí do kultury, která bývala kdysi součástí i našich měst a čtvrtí. V jeruzalémské Mea Šearim, obývané charedim - nejultraortodoxnějšími židy, se doslova zastavil čas. Dodržování prastarých židovských zákonů, předpisů a tradic.. Chudobná a těsně uzavřená komunita.. Nezájem o dění v okolním světě a nesouhlas s existencí státu Izrael.. Dojem kontrastů ještě umocní černobílé provedení fotografií s krátkými popisky. Kniha je rozdělená do kapitol zobrazujících a výstižně líčících jednotlivé židovské svátky i život žen společenství, do kterého se autorka kousek po kousku snažila pronikat a několik let jej dokumentovat. Určitě doporučuji - k prohlédnutí si i přečtení!

02.04.2021 5 z 5

Pablo Escobar Pablo Escobar Mark Bowden

Výborný reportážní počin ze života a hlavně "lovu" na jednoho z nejslavnějších narkobaronů! Film jsem neviděla, ale knižní napětí, dobře zpracovaná fakta a odsýpající děj předčily moje očekávání.. Překvapil mne "osobnostní profil" Pabla, stylizujícího se do Robina Hooda s životní filozofii: stříbra nebo olova.. A zároveň je zajímavé pročíst se nejhorším obdobím v dějinách Kolumbie - násilí, únosy, vraždy, bombové útoky, nebetyčná korupce a výklad práva, jak se komu hodí.. To za přečtení nebo zhlédnutí filmu rozhodně stojí!

11.03.2021 5 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Úplně sváteční čtení - velmi krásná a milá kniha - obálka jak ručně dělaná, stránky z křídového papíru, barevné i perokresbou vyvedené ilustrace, výborný překlad...Samotný obsah je barvitým vyprávěním rodáků maloměsta Cučiury o jejich kultuře, zvycích, profesích, úmorné práci a životu, ale i zábavě minulého století.
Člověk při tom pochopí, že ne nadarmo jsou dnes Japonci se svou pracovitostí, smyslem pro detail a ohledem k tradicím i předkům průmyslovou velmocí.

24.01.2021 5 z 5

Okolo sveta 4 - Na cestách po africkom kontinente (2. časť) Okolo sveta 4 - Na cestách po africkom kontinente (2. časť) Martin Navrátil

Už jsem´nedočkavě´vyhlížela a dočkala se - další africká dobrodružství nezklamala.. :) Opět kvituji skvělý design knihy, ukázku historických map na vnitřní straně přebalu a samozřejmě nesamozřejmou bohatou fotodokumentaci..
Velmi se mi líbil historický úvod o cestovatelích-průkopnících a povšechně příběhy z míst, kde je turistika téměř neznámým pojmem.. S tím souvisí i pro mě ´nejsilnější čtenářský zážitek´- a to Somálsko...Martine, empatizuji a klobouk klopím...
Pár ´klasických´nešvárků by se v dílku znovu našlo, ale klady vysoce převyšují, takže závěrem udávám plný počet hvězdiček :)

04.05.2022 5 z 5

Fotbalová válka Fotbalová válka Ryszard Kapuściński

Tak jako Rilian jsem - díky názvu? - čekala od knihy krapátek jiný obsah.. Přestože je nakonec ´100 hodinová válka´ rozebrána jen v jedné kapitole, zklamaná nejsem.. Kapuściński mě prostě baví a jeho novinářský "pel-mel" od válečných prožitků z Afriky, Latinské Ameriky a Blízkého Východu 60.-80. let až po subjektivní vypsání se z útrap reportéra na cestách mě, jako obvykle, přišpendlil ke knize i obohatil o spoustu historických zajímavostí.

10.01.2022 4 z 5

Máme na víc: #jen se domluvit Máme na víc: #jen se domluvit Danuše Nerudová

Příjemné setkání se zajímavou ženou.. Nalákala mě rozebíraná témata, ale hvězdičku ubírám za častější opakování stejné látky. Taky skládám pochvalu za fajnovou předmluvu P.Pitharta..

02.01.2022 4 z 5

Ohnivé květy Ohnivé květy Susan Meissner

Čtivé osudy zabalené do poetiky, s vkusně převázanou mašlí romantiky. Dvě historicky vzdálené tragédie celkem zajímavě propojí něco krásného a křehkého - šál s aksamitníky.. Co víc si ke čtení na letní dovolenou přát :)

18.07.2021 4 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Krásné, barvité a neradostné vylíčení "údělů" nicotnosti a bolesti žen v Číně, před dvěma stoletími.. Druhou stranou téhle "úděsné mince" jsou ale hluboká, podporující a celoživotní ženská přátelství i společenství, která v dnešní době nenacházíme..

11.07.2021 4 z 5

Mapa soli a hvězd Mapa soli a hvězd Zeyn Joukhadar (p)

Zajímavě zpracované téma dospívání ve víru války, násilí, migrace a vyrovnávání se se smrtí svých blízkých. Bavily mně dvě dějové linie, kde realitu dívky Núr "doprovází" a symbolicky "doplňuje" mytologický příběh dívky Ráwije. Autorku chválím za krásný jazyk, který ještě více vyniká s Núřiným darem synestezie, a za celistvě vystavěný děj.

20.01.2021

Florarium Florarium Alfredo Cattabiani

Opravdu krásná kniha hodná svého jména. Stromy, keře, květiny, byliny, obiloviny, luštěniny...popis rostliny doplňuje její historie, mytologie, symbolismus, zajímavosti, rituální či náboženské užívání..
Žádná stránka nenudí - naopak ještě oči potěší fotografie rostlin samotných nebo rostlin v umění - malířství, sochařství, architektuře.. Knihu jde začít číst jakkoli (od začátku-středu-konce) a vracet se k ní kdykoli, bez pocitu ztráty smyslu.

23.09.2020 5 z 5

Skryto ve slovech Skryto ve slovech Vladislav Dudák

Dílko je opravdu "neobvyklým úhlem pohledu na obvyklé věci, skryté za slovy". Sbírka těchto "medailónků denního života" je hravá, vtipná, podnětná i v mnohém poučná, jako samotná "filozofie" autora... a pokud se někomu nelíbí, holt má rád jiné filozofy ;-) Knihy tohoto typu nedokážu číst na "jeden zátah" - o to příjemnější společnost po mnoho večerů mi vždy pár zamyšlení udělalo..:)

18.03.2020 5 z 5

Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Magdalena Grzebałkowska

Strašně skvělá práce - tohle slovní spojení tady "sedí doslovně"... Jak se z dítěte během chvilky stává malý dospělý? Kdy končí hra a začíná boj? Co jim válka "vzala" a "dala"?
Autorka s velkou poctivostí a přesahem zpracovala neuvěřitelně těžké téma, ve kterém nevynechala vlastní babičku nebo syna Hanse Franka, děti Nikkei (japonská diaspora v USA) v internačních táborech, židovská ghetta, sirotčince a dětské domovy, lágry na dálném Sibiři, pracovní tábory v Německu, ale i osudy dětí v odboji při Varšavském povstání či při sovětském tažení na Berlín... Děkuji, že jejich (ne)dětství nezůstane zapomenuto...

11.07.2023 5 z 5

Mandlovník Mandlovník Michelle Cohen Corasanti

Tak tentokrát o izraelsko-palestinském konfliktu z té palestinské stránky.. Hamidův příběh je až neuvěřitelně přeplněn palestinskými tragédiemi, ale na druhé straně i šťastnou akademickou příležitosti a poznáním multikulturního života.. Tohle vše atakuje čtenáře k nečerno-bílým náhledům a soudům..

20.02.2022 4 z 5