INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Po drsném konci předchozího dílu, bylo trochu jasné, že tady budeme muset opravdu hned navazovat. Trochu mě ze začátku vyděsilo, že bude pokračovat příběh tajného spolku. Naštěstí tomu tak není a máme zde opět dva případy (hlavní a vedlejší). U vedlejšího případu mi bylo za chvilku jasné o čem bude, ale zato ten hlavní! Tam jsem na nic nepřišel a ani mě nenapadlo kdo bude vrah. Dokonce se tady poodhaluje Kimina psychika a motivace. V rámci série podle mě patří k tomu nejlepšímu.

16.06.2020 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Poprvé v sérii musim jednu hvězdičku ubrat. A teď si to budu muset obhájit. Předně jsem poslouchal audio. Ostatní díly jsem četl, je možné že i toto má nějaký vliv. Kniha je skvěle načtena Jitkou Ježkovou. Jen škoda, že v rámci sérii už se jedná o třetí interpretku. Děj knihy se tentokrát točí okolo rodiny Noaha. A jak už je v sérii zvykem jde o vraždu, která roztoči poměrně dost zamotaný příběh. To co si přeju už aspoň od druhého dílu a tedy to, aby se případy přestaly týkat samotné Jossie se ani tentokrát nevyplní. Smrt obchází hodně blízko. Já už bych opravdu od tohoto konceptu upustil. Má se jednat o dlouhou sérii a tímhle tempem Jossie nikdo z blízkých nezbyde. První půlka mě moc nebavila. Byla taková pomalejší a šlo hlavně o takové rodinné drama víc než vyšetřování. Druhá půlka už jela jako všechny předchozí díly a moc mě bavila.

27.08.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Předhozí díl byl vrcholem série. Tento díl by měl být poslední? Doufám! Vypadá to, jako by autorovi došly všechny humorné nápady a ty použil na ten předchozí díl. Ze začátku všechno vypadá tak jako předtím. Smějete se, je to vtipné. Ale postupem času humoru ubývá a i děje. Autor nesmyslně využívá výplně ve formě četby povídek, které jsou tam naprosto zbytečné a hlavně naprosto nudné a vůbec s hlavním dějem nemají nic společného. Hlavní dějová linka, na kterou lákal už konec předchozího dílu je trestuhodně nevyužitá. Vlastně by se to celé mělo jmenovat : Aristokratka a natáčení bláznivé reality show. To by bylo mnohem výstižnější. Na konci když už to vypadá, že autor si dovolí udělat něco co by všechny naštvalo! Už jsem si fakt myslel, že se hodnocení zvedne. Tak bohužel. Je to jen falešný konec a kniha pokračuje dál. Opět jsem poslouchal jako audio. Tam platí to co o předešlých dílech.

23.05.2023 2 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Podruhé jsem si dal audio zpracování. Naprosto si pamatuju jak me knížka na poprvé vtáhla a nedokázal jsem přestat číst. Opravdu můžu doporučit. Ale jen těm, kteří mají rádi klasické anglické detektivky. Pokud tenhle žánr pro vás není, tak ani Kukačka pro vás nebude.

03.03.2023 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Pevni díl se mi líbil moc. Ale konec nebyl ukončeny až tak napínavě abych hned skočil po dalším. Na ten přišla řada až teď. Je delší než první a podepsalo se to na pomalejším rozjezdu. Dwj se točí okolo série vražd, která vypadá přesně jako série, kterou tým už vyšetřoval a pachatel je ve vězení. Rozjíždí se tedy hodně zamotané vyšetřování. Řeší se tu samozřejmě i Sebastianova závislost na sexu. I jeho příběh, který nás navnadil koncem prvního dílu. Musím říct, že hlavně Sebastian si zde projde dost velkým vývojem a posunem a stává se ještě více sympatickým. A co ten konec? Tenhle konec rozhodně nutí ke čtení dalšího dílu!

25.08.2022 5 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Zajímavý námět. Musím říct, že mě až šokovalo, že něco takového prošlo tehdejší cenzurou a bylo vydáno. Každopádně závěr se mi moc nelíbil a nesedl mi.

12.05.2022 3 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Velice dlouhá kniha. V novém vydání 624 stran. Za mě až moc dlouhá a tím se bohužel stalo, že neubíhala zase tak moc rychle. Děj je velice zdlouhavý a řekl bych překombinovaný. Ze začátku to vypadá na vyšetřování případu docela šíleného a geniálního sériového vraha, ale nic není takové jak se zdá. Co rozhodně nepotěší, nebo bych se zde nebál použít výraz naštve, je otevřený konec. 624 stran a není to ukončené!?
Myslím, že tady by se rozhodně vyplatilo škrtat a knihu zeštíhlit. Dodalo by se na čtivosti a možná by závěr opravdu nemusel být tak moc překombinovaný. Dávno už neplatí čím víc pruhů tím víc Adidas.

21.02.2022 3 z 5

Utajené orákulum Utajené orákulum Rick Riordan

Pro mě po letech návrat do tábora polokrevných. Autor tak trochu vykrádá sám sebe, ale s tím se podle mě u jeho sérií počítá. Změna hlavního hrdiny na Apollóna mi nevadila. Ze začátku je to takový samolibý hejsek, ale postupem času samozřejmě musí projít určitou proměnou. Děj letí kupředu a akce střídá akci a i na nějaké to odhalení a překvapivý moment dojde. Líbí se mi, že autor dokáže navázat a naroubovat nové knihy na ty starší až to vypadá jako záměr úplně od začátku. Za mě určitě super oddechovka a doporučení. Rád si přečtu další díly.

16.02.2022 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Zajímavé čtení. Hodně dlouho dobu při čtení jsem přemýšlel proč se kniha jmenuje tak jak se jmenuje... nedávalo to smysl. Ale nakonec to smysl dává. Lehce naivní Cathrine jede na několik týdnů do lážeňského města a musí si projít radosti a strasti společenského života. Musím uznat, že satira je tady opravdu ostrá! Až mě to překvapilo. Na druhou stranu dlouhá, květnatá souvětí u dialogů tak úplně nepomáhají rychlému čtení. Líbilo se mi i shazování principů tradičních gotických románů.

21.01.2022 4 z 5

Přímo před očima Přímo před očima Jack Jordan

Je zde použit hodně zajímavý prvek a to nevidomá hlavní hrdinka, kterou terorizuje sériový vrah. Čistě náhodou ho potká "při práci" a od té doby se začínají dít zvláštní věci a je v ohrožení. On viděl ji, ale ona neviděla jeho. Pro policii je jako svědek vlastně nepoužitelná, ale to nic nemění na tom , že je v ohrožení.
Víc bych k ději nechtěl prozrazovat.
Je zde velké množství postav, které se chovají tak, že si zaslouží "pár facek". Policie a její způsob vyšetřování nebo nedej bože ochrana ohrožených občanů města. Nebo i samotná Naomi, která je nevidomá a v ohrožení, ale i tak při každém zazvonění jde klidně otevřít dveře.
Epilog je hodně překvapivý. Musím naprosto uznat, že konec je velice, ale velice originální.

16.01.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

(SPOILER) Na začátek řeknu, že bych knihu označil spíš jako detektivní thriller než jen jako thriller. Přece jen tady celou dobu sledujeme vyšetřování. Jedná se o případ sériového vraha, který své oběti mučí a upaluje.
Hlavní dvojice vyšetřovatelů je jak nesourodá tak vtipná a vytváří skvělou dynamiku. To pomáhá hlavně v začátku knihy, kde by se jinak čtenář mohl začít nudit.
Od zhruba poloviny ovšem nastává pořádná jízda, která nezastaví až do samotného finále. Musím říct, že jsem objevil novou super sérii. Doufám, že další díly laťku udrží! Vraha se mi podařilo odhadnout dříve než autor chtěl. Ale to je spíše použitím určitého klišé, než tím, že bych byl tak dobrý.
Jediné moje výtky směřují k českému vydání. První problém vydím ve špatně zvoleném fontu, který je rozhodně dost malý a nečetl se úplně dobře. Druhá míří k překladu. Je zde velké množství poznámek pod čarou, které aspoň podle mě narušují děj. Je naprosto jasně, že zkratky anglických agentur a organizací nejsou tak provařené jako třeba FBI, ale na druhou stranu by se to dalo jednoduše vyřešit prostě překladem dané agentury a ne poznámkou pod čarou. Například státní zastupitelství by podle mě bylo naprosto v pořádku a používá se to i v dalších knihách.

13.01.2022 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Přiznávám, že tady jdu naprosto proti většině. Není to tím, že bych si myslel, že je kniha špatná. Jsem přesvědčený o tom, že jen není pro mě. Poslouchal jsem jako audio. Ale i bravurně načtené Pavlem Soukupem mě to bohužel nebavilo. Připadalo mi to, jako Prázdné místo od J. K. Rowlling. Obrovské množství postav, a velmi pomalý děj. Navíc téma hokej. Dalsí vyjímka = nemám rád hokej .... První půlka knihy, byla pro mě doslova utrpení a musel jsem se nutit do poslechu, než jsem se nakonec rozhodl, že i když je audtor tak oblíbený a jeho knihy tak vysoko hodnocené, tak není naprosto nic špatného na tom si přiznat, že mě prostě nesedí.
Už druhá kniha autora a dopadla stejně. Odložená. Myslím, že je jasné, že není pro mě.

10.12.2021 1 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Na Kruh jsem se moc těšil.
A tady podle mě víc než u jakékoliv jiné knihy platí čím víc toho víte tím je to víc špatně.

Pokud chcete knihu číst tak přestaňte číst. Příběh se točí okolo Mel a Lukea. Mel je úspěšná soukromá konzultantka a tak občas musí pracovat i o víkendech.
Její manžel Luke jel na dovolenou s jejich dvěma dětmi už v pátek. Mel, ale musí pracovat a tak vyrazí až v neděli.
Luke zamluvil chatu uprostřed lesů. Mel z toho není dvakrát nadšená, ale doufá, že si to užijí.
Když dorazí na místo v chatě se svítí a je odemčeno. Vypadá to jakoby si všichni jen na chvíli odskočili.
Ale ani po dvou hodinách nikde nikdo.
Mel tedy kontaktuje horskou službu a potom i policii.
Musím říct, že ani Mel ani Luke mi nebyli sympatičtí. V knize je probíráno téma, které se nejen v knihách moc často neobjevuje a to je rozhodně plus.
Knize, ale strašně ubližují nadšené ohlasy s tím, z kniha je plná zvratů.
Potom je očekávání na plot twist ve stylu Útočiště nebo Šestého smyslu. Ale nic z toho v knize není.
Spíš bych to označil za postupné odkrývání a upravování "vyslovené pravdy". Každopádně, ale žádné tohle postupné odkrývání pravdy pro mě bohužel nebylo šokující. Děj je vlastně docela předvídatelný.
Epilog celý dojem z knihy jen potvrdil.

08.05.2021 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Je tu dlouho očekávaný závěr. Dostojí očekávání, které na něj čtenáři mají? To je docela složitá otázka.
Záleží jak moc nad příběhem budete přemýšlet a co od konce očekáváte.
Nutno říct, že kniha se stejně jako předchozí díly čte rychle a dobře, 563 stránek jsem měl za dva dny přečteno.
Zpočátku příběh přeskakuje v několika časových rovinách a úplně v orientaci nepomáhá, že chybí letopočet a rok má vždy jen jméno.
Většina děje se odehrává tři roky po údálostech na konci druhého dílu.
Pokud nejste fanoušci Tonistů tak zde jich dostanete vrchovatou dávku a některé pasáže už na mě byly moc a musel jsem přeskakovat.
Další otázka je, jestli bylo opravdu nutné tolik tlačit na hyperkorektnost, která pro děj samotný nemá žádný význam a je tam jen aby tam byla.
Pokud máte rádi Citru a Rowana tak vás kniha asi trochu zklame. Děj se jich tolik nedrží a jsou skoro až vedlejší postavy.
Jinak celkový příběh jak to asi tak dopadne lze odhadnout dopředu.
A jaký je konec samotný? No konec je takový neukončený. Hodně otázek zůstává nedořešených a další jsou položeny. Přišlo mi, že je tam i pár dějových nelogičností, které popírají dřívější zákony a pravidla.
Podle mě by to chtělo přeskočit zbytečnou akci v průběhu knihy, která je tam jen aby tam byla akce a více rozpracovat konec, protože to v jaké podobě konec je to vypadá, že konečný počet stran byl daný a tak se na konci muselo škrtat.

25.03.2021 3 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Komiksové zpracování klasiky je podle mě dobrá cesta jak takové dílo přiblížit více lidem. Deník Anne Frankové jsem četl hodně dávno v rámci povinné četby ve škole a tak si ho už prakticky nepamatuji.
Výtvarná stránka hezky doplňuje deník mladé dívky a vybraný styl k tomu přesně sedí.
I humor tady vyznívá ještě více. Pokud někdo váhá jestli přečíst, tak komiks určitě je cesta jak se ke knize dostat.

01.03.2021 4 z 5

Stíny mezi námi Stíny mezi námi Martin Rousek

Způsob psaní mi bohužel vůbec nesedl. A díky tomu jsem knihu odložil. Měl jsem opravdu velká očekávání i díky % tady. Ale bohužel, se kniha nečte vůbec dobře. Už prolog, který by vás měl chytit a navnadit na zbytek knihy díky tomu působí dost kostrbatě a napětí mu chybí.

02.02.2021 1 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Navazující série na knihy ON a MY. Tady se nám už vymění hlavní posty a z původně vedlejších se stávají postavy hlavní. Říkám upřímně, že tahle kniha už je o něco slabší. A vinu na tom asi nese hlavně ta výměna postav. Protože Jamie a Wes jsou skvěle napsané charaktery a jsou to fakt sympaťáci. Oproti tomu Jess je docela typická hrdinka romantických knížek a Blake je super vedlejší postava, ale když je ho moc tak je ho prostě moc.

27.01.2021 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Čekal jsem strhující mrazivý thriller.... a dostal jsem rodinné drama, kde ani jedna postava není sympatická. Ne ani jedna. Takže, i když je zápletka o tom, že se manželskému páru ztratí z domu dítě - když jsou u sousedů na večeři a nechají jejich 6ti měsíční mimino doma... Tím, že žádná z postav není sympatická tak není komu fandit. Maximálně samotnému miminu, aby to ve zdraví přežilo. Vlastně je vám i jedno kdo nakonec ten pachatel teda je a nebo není. Je to jedno, hlavně ať už to skončí... A to je další věc to jak to doopravdy skončí vás napadne už docela brzy, ale spíš jako povzdech, ne tohle by neudělala!! Autorka se snažila zlomit světový rekord v počtu "překvapivých zvratů , které vás dostanou". Tak bohužel, mě nedostaly. Ten úplně poslední jsem sice nečekal, ale jen dokazuje tuto snahu nacpat do děje co nejvíc zvratů. Kombinoval jsem audioknihu s papírovou a výběr hlasů je dobrý, jen někdy použití zvukových předělů už do toho kdy vypravěč ještě mluví bylo trochu rušivé. Pokud nebudete čekat thriller, ale rodinné drama s až překombinovaným zakončením tak klidně do toho. Já už další knihy od autorky, ale asi vynechám.

16.10.2020 3 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Skvělé! Celá série je skvělá. Rozhodně je třeba číst díly postupně. Málo kdy se vidí série, která si nastavenou laťku drží ve všch dílech. Rozhodně doporučuji. Pokud je to poslední díl, je to veliká škoda. Moc bych si přál další díly!

12.09.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři ženy, tři příběhy. Na skromné délce 183 stran autorka rozehrála tři silné ženské příběhy. Začínáme v Indii, pokračujeme přes Sicílii až do Kanady. Vzhledem k tomu, jak je kniha krátká a ještě obsahuje tři dějové linky, tak děj je podaný tak trochu zkratkovitě. To, ale neznamená, že děj nebyl zajímavý. Upřímně moc rád bych si přečetl příběh z Indie více rozepsaný na délku celé kniha a třeba i více ukončený. Po pár prvních stránkách je čtenáři jasné kam celá kniha směruje a co se na konci zákonitě musí stát. Překvapil mě, že konec byl až moc detailně a moc "na sílu" vzhledem k tomu, jak vše ostatní je většinou jen tak lehnce nastíněno a ne vyloženě do detailu popisováno.

29.07.2020 4 z 5