IHT IHT komentáře u knih

Spiritualita bez náboženství aneb Probuzení Spiritualita bez náboženství aneb Probuzení Sam Harris

Moc zajimavy a inspirativni text. Kritika nabozenstvi a sarlatanstvi je dle meho gusta, ucenuji autorovu osobni znalost problematiky a radu zkusenosti. Vedle jeho utocneho postoje proti sarlatanum je jeho postoj k drogam usmevne tolerantni. Byt je nedoporucuje!
Myslim, ze idealni cteni pro otevrene mlade mysli, patrajici po smyslu zivota. Prislo mi, ze napsal knihu, kterou by rad mel ve dvaceti letech moznost si precist :)

Jeho kniha Svobodna vule mi ale prisla zajimavejsi - zrejme mi je volni rozhodovani blizsi, nez spiritualita. Moc rad bych od nej cetl jeste aspon Moralni krajinu - najde se vydavatel?

29.03.2023 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Pekne, smutne, ale priserne kraticke. Skoda potencialu, tohle nemusela byt jen povidecka...

10.10.2022 4 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Prekvapive dobry pribeh. Priznam se, ze o konci 18. stoleti nevim asi nic (dejepis me fakt nebavil) a pokud si to casove zaramuji nekde mezi Jiraskovy Skalaky a F.L. Veka, tak mi v tom na zacatku vadila ta moderni rec. Porad jsem cekal, kdy se zacne mluvit pompezne, kde budou kvetnate dobove proslovy a podobne. Tech jsem se nedockal, ale naproti tomu se postupne rozjel docela napinavy pribeh a zajimave vysvetlovani.
Jako oddechovka je to fajn :)

20.09.2022 3 z 5

Ze zacatku jsem s tim chtel seknout, protoze to bylo fakt desne a infantilni. Zaprve, to nejsou detektivky, to je roman, ve kterem hlavni hrdinka je detektiv a obcas jako neco vyresi. Reseni samotne se tu vubec nepopisuje, to neni tematem knihy ani pribehu. Prvni pripady jsou skutecne popsany zcela bez jakekoliv snahy na urovni slabomyslnych detskych pohadek - "princeznu chytil drak, tak princ sel, draka zabil a princeznu si vzal za zenu". Po tretine se to zacalo lepsit. Na pozadi "resenych" pripadu autor zacal poodkryvat hrdincin silny pribeh. To mu slo dobre, tak jsem vydrzel. Druha pulka uz byla docela slusna - misty silna, misty slaba. Neni tam nic, co by Vas zaskocilo, dej se da predvidat celou dobu, "vysetrovani" je porad nemastne neslane, ale uz to aspon neni infantilne hloupoucke jako na zacatku.
Nactene to je pekne, ale desne me rusila vyslovnost hrdincina krestniho jmena (Precious). Nechapu, proc ji reziser nechal cist "cesky", nikoliv anglicky (cesky cteme napriklad Simon namisto Sajmon). Myslim, ze kdyz prekladatel jmeno nechal v puvodnim zneni, tak melo byt ctene anglicky. Kdyby to chtel prevest do ceskeho prostredi, mohl jej prelozit jako Zlata ci Milena (ale v kombinaci s prijmenim by to vypadalo opravdu smesne ;)).
Do dalsich dilu se urcite poustet nechci, ale celkovy dojem nakonec az tak spatny nebyl.

16.09.2022 3 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Jonas Jonasson pise velmi hezky, ale porad stejne. Stolety starik byl vynikajici, Zabijak Anders super, Analfabetka docela dobra, ale Stojednaleteho starika uz jsem nedocetl... Po delsi pauze jsem zkusil Sladkou pomstu a je to fajn, byt predvidatelne blaznive. Prave ta predvidatelnost je slabou strankou, znate-li autora, vite, ze vse se jeste petkrat zamota, nez se to hezky rozmota a vse dobre dopadne. A ty odbocky bokem (k Adolfovi napriklad), pripadne blaznive proslovy hrdinu (ci ponauceni, ktera z toho plynou) jsou jen zajimavou vatou.
Poslouchal jsem nactene Martinem Stranskym - jeho podani je naprosto vynikajici a zrejme hlavne kvuli nemu jsem se proposlouchal az ke konci. :) Celkove je pribeh docela usmevny, ale urcite neni napinavy. Spise tak pekne hladce plyne, jednim uchem tam a druhym zase ven, a tezko rict, kolik toho mezi usima ulpelo a bude tam treba za rok. Na dovolenou hezke nenarocne pohodove cteni.

28.06.2022 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Yrsu mam rad, tak jsem se s chuti pustil do teto serie.
Bylo to napinave, ale ve dvou tretinach jsem si byl prakticky jist, kdo je vrahem. V tu chvili jsem byl ponekud zklamany a chystal se hvezdicku ubrat za "predpoveditelnost" zapletky... ale chyba lavky - vse bylo samozrejme jinak! Takze zaslouzenych 5 hvezd, poklona a omluva autorce a natesenost na dalsi dily! :)

09.04.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Princ Ladik je zaruka dobre straveneho casu :-) Jeho cestopisy mam moc rad, byt se priznam, ze exotictejsi destinace povazuji za zajimavejsi.
Hlavnim kladem vsak neni obsah, ale forma - laskavy, sebeironicky styl je pohlazenim po dusi.
Dekuji srdecne a tesim se na dalsi knihy :-)

15.03.2022 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

poslouchano - moc pekny zazitek. Pribeh desivy, zapletka detektivky tezko uveritelna (spise se zdraham uverit), ale to je u Helen celkem bezne. Vysetrovani bylo popsano skvele a moc jsem ocenil, ze Ava a Luc se opet chovaji normalne - to neprijemne napeti v minulem dilu bylo depresivni

24.02.2022 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Vynikající! střídal jsem četbu a audioknihu - obojí skvěle funguje :)
Příběh je zajímavý, vyšetřování napínavé, deník naprosto úchylný. Nepovažoval bych to tak úplně za detektivku, jako spíše thriller - detektivní linie zase tak moc zajímavá nebyla, respektive nebyla příliš věrohodná (čtenář od začátku tuší, jak to je s identitou chlápka v klobouku). Už se těším na další díly :D

17.01.2022 5 z 5

Ptačí smysl: Jaké je to být ptákem Ptačí smysl: Jaké je to být ptákem Tim Birkhead

Super knizka! Tim Birkhead sepsal "na stara kolena" sve osobni vyznani k ptakum a jejiich nahlizeni sveta. Je to vyznani spise niterne, spoustu temat podava podrobne s historickym vykreslenim okolnosti vyzkumu. To je na jednu stranu docela mile (ctive, poutave), na druhou stranu trochu povsechne. Chcete-li se odreagovat u autobiograficky ladene odborne knihy, urcite je Birkhead skvela volba. Poku vsak prahnete po nejnovejsich novinkach z etologie, sahnete radeji po encyklopedictejsim Petrovu "Desateru smyslu"!
Kazdopadne si plny pocet zaslouzi i zasveceny a ctivy preklad :-)

28.03.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Pekne to Robert vymyslel :)
Zapletka, rozuzleni a zaverecna scena jsou bez pochyb na jednicku! Ponekud slabsi bylo, ze Kate nedokazala predpovidat, kam to povede (kdo bude pata obet), to prece musela tusit, pokud precetla nekdy nejakou detektivku :D
Mne osobne jeste pripadal neverohodny popis vnitrnich dilemat alkoholika. Osobne mi tato zkusenost chybi, ale presto bych predpokladal u takto silne a motivovane zeny vyrazne silnejsi odolnost - neustale pochyby o sve schopnosti nenapit se mi prisly neverohodne a nudne.

07.02.2021 4 z 5

Jak na to Jak na to Randall Munroe

Randall je proste genius. Jeho fantazie i erudice jsou ohromujici a jejich kombinace je zaruceny utok na branice ctenaru. Nektere problemy byly samozrejme zabavnejsi, nez jine (coz je pochopitelne), treba zpusoby napousteni bazenu me totalne zborily.
Velikanske poklonu si zaslouzi prekladatel. Pristupuje k textu zretelne s laskou, porozumenim a nadsenim - jeho frazi "dobre my!" jsem se smal, az jsem brecel :-D
Randall je zaruka dobre zabavy. Culim se od ucha k uchu a tesim se na dalsi pociny..

30.01.2021 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Celkovy dojem kladny, ale pocity smisene...
Prvni tretina se mi prilis nelibila - narozdil od Gordonova Doktora v dome mi prisla takova "uknourana", rusily me poznamky na adresu rodiny a celkove mi to prislo neprilis vtipne. Ve druhe tretine se to zlomilo - jak autor postoupil v nemocnicni hierarchii vyse a nabral zkusenosti, uz se nepozastavoval nad nefunkcnosti systemu, ale spise uvadel zajimavosti z prace s pacienty. Tady jsem se i nekolikrat nahlas zasmal. Zaver je velmi horky. A tady mi zacal hodne vadit spatny cesky preklad titulu - v originale to totiz neni veta tazaci, ale oznamovaci. A musim rict, ze originalni nazev je mnohem prihodnejsi. Ta zmena nazvu v cestine me navnadila na odlehcene komicke historky z lekarskeho prostredi, ony ale jsou casto spise tragicke a depresivni... :(
Kazdopadne, celkovy dojem dobry, byt kniha nenaplnila ma ocekavani :)

18.01.2021 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Waw, precteno jednim dechem, pribeh me fakt dostal. Asi i proto, ze mam rad Australii, tak to pro me bylo hodne vizualni (myslim, ze by to mohl byt paradni film).
Pribeh i motiv chovani jednotlivych postav - vse je neprijemne verohodne. Reseni jsem uhodl jen chvilinku predtim, nez nam ho autorka sama odhalila (nechci napovidat :)). Urcite si prectu i dalsi dily o Aaronovi Falkovi.

21.11.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Dobre postaveny pribeh, vyborne popsane zaverecne dilema Sagy, velmi hezka postava Valerie, podivny a nepravdepodobny Bobr... cetlo se mi to dobre, ale priserne me iritovala prace autora s postavou Jurka Waltera. Ten typek, ktery nikde nepracuje a prosedel vetsinu zivota zavreny na psychiatrii ma fenomenalni schopnosti - dokaze se pohybovat na darknetu, odposlouchava uplne vsechny telefonni hovory v prostredi, dokaze najit, identifikovat a unest jakehokoliv cloveka jen na zaklade toho, ze mu zavolate... uplny Terminator.
Pevne doufam, ze to byla posledni knizka - zaver je vyborny. Ale jakekoliv dalsi pokracovani by me uz asi dost otravilo.

21.09.2019 4 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Prave jsem doposlouchal audioknihu a uzil jsem si ji stejne, jako pred lety vlastni cetbu. Prijemny oddechovy kalifornsky Hrabal ;)

20.03.2019 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Tak za mne velké zklamání. Autorova Finova trilogie se mi líbila, Umrlčí cesta byla taky super, ale Ostrov Entry je fakt děsný. Historická dějová linka, která se "odehrává v detektivově hlavě" je zcela bizarní, jelikož jde o pradědečkův život. Vlastní vyšetřování je naprosto zpackané a hlavní hrdina si jen těžko získává sympatie, když je zcela neschopný a paralyzovaný. Motiv vraha je velmi chabý a způsob jeho odhalení s prominutím pitomý. Tahle knížka se mému oblíbenému autorovi fakt nepovedla. Anebo je věrohodná a kanadští detektivové jsou ve srovnání se skotskými opravdu břídilové?

22.04.2017 2 z 5

Smrtící záře Smrtící záře Stuart MacBride

Pekne, Stuarte, pekne!
Tahle knizka se Vam povedla o neco vice, nez ta prvni. Uz tu neotravujete ctenare neustalymi stesky na hnusne pocasi a povedlo se Vam udelat i zajimavou zapletku u "kufroveho" pripadu, respekt!
Vase postavy jsou sice porad dost cernobile a sablonovite, ale uz se Vam do nich zacinaji trosku dostavat barvy, uz obcas zacinaji vybocovat z pocatecnich stereotypu (napr. Steelova, Rennie ci Isobel).
Dekuji a jdu na dalsi dil ;)

25.02.2024 5 z 5

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

V dobe vzniku to musel byt sok, v dnesni dobe to ma spise hodnotu historickou. Ano, jiste, chapu sokujici prozreni hlavni hrdinky a zapusobil na me jeji odvazny krok, ale ruku na srdce - realne to prilis neni. V dnesni dobe je jiste take rada zen, ktere si v nejake chvili uvedomi bezobsaznost sveho ziti a nenaplnenost sveho manzelstvi, ale sebrat se a odejit? Udelat takove rozhodnuti behem 31 hodin? Absolutne opustit deti (bez rozlouceni), zakazat manzelovi jakekoliv pokusy o kontakt? Odejit zcela bez prostredku na ulici? Ja na tom nic moc rozumneho, chvalyhodneho ci nasledovanihodneho nevidim...

09.01.2024 4 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Precteno v roce 1990 a byla to laska na cely zivot. Podruhe jsem cetl v roce 1998 a ted jsem si s gustem vychutnal audio zpracovani Ceskeho rozhlasu. I po ctvrtstoleti jsem si pamatoval dej, sceny i nektere hlasky.
Smekam pred Autorem a jeho vytrvalosti, se kterou toto dilo psal. (Pekny komentar ManOfSteel)

14.11.2023 5 z 5