Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tim Marshall

nik, kto sa neucastnil tohto konfliktu by nevedel napísať tak putavu knihu. Marshall ako novinár Sky mal tu ´´česť´´ si vojnu v juhoslávii zaziť a z orvej ruky opísať jej priebeh a zverstva oboch strán, srbskej a kosovskej. Aj keď som si myslel, že vojnu opíše od jej počiatkov a opíše jej nejdoležitejšie udalosti ako Srebranicu a iné, písal však len o jej záverečnej fáze, a to vojne o kosovo.

10.04.2022 4 z 5

Války Lva severu: Vítězství a prohry krále Gustava II. Adolfa Války Lva severu: Vítězství a prohry krále Gustava II. Adolfa Radek Fukala

Války lva severu sú vynikajúcim životopisom Gustava Adolfa, kráľa, ktorý urobil zo Švédska európsku veľmoc a jedného z najväčších hráčov na politickom bojisku. Bol tým typom vládcu, ktorý sa aktívne zapájal do bojov, čo sa mu nakoníec vypomstilo.
Cela monografia je písaná veľmi dobrým štýlom, lahko sa číta, až tak, že som mal miestami pocit, že čítal román to sedemnásteho storočia.

09.04.2022 5 z 5

Memoriál ze Svaté Heleny Memoriál ze Svaté Heleny Napoleon I. Bonaparte

Bezprecedentne najvýznamnejšie memoáre napoleonského obdobia, v ktorých sa dostávame do mysle génia a jedného najleošieho vojvodcu dejín. Aj keď ako vydavateľ uvádza, spomienky nie su celé, poskyytujú náhľad na celu napoleonsku éru, na jeho dunajské ťaženie, na politiku či medzinárodnu scénu. Rovnako dobové ilustrácie su nadherné

05.04.2022 5 z 5

Brány do Atén Brány do Atén Conn Iggulden

Vynikajúco npísaný román o najznnámejších gréckoperzkých bitkách ako Maratón či Termopyly. Hneď po pár stránkach sme svedkami bitike, ktoré iggulden opísal famozne. Rovnako sa venuje aj spoločenským udalsotiam v Aténach ako črepinové súdy či politické boje o vytvorenie námornej flotily medzi Themistoklom a Xantipom. Už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie série.

01.04.2022 5 z 5

Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Mark Braude

zaujimave citanie o obdobi napoleona, ktore malo byt jeho trestom. ani na elbe neprestal byt panovnikom a usiloval sa o jej zveľadenie. douvedame sa o jeho zalubach a aktivitach, ktore ako cisar francuzov nevykonaval

23.03.2022 4 z 5

Najbohatší muž všetkých čias Najbohatší muž všetkých čias Greg Steinmetz

Steinmetzov Najbohatši muž je akýmsi sprievodcom uspešného podnikania. Hovori o Jakobovi Fuggerovi, prvom ozajstnom milionarovi, ktorho snaha bola len bohatnut a bohatnut. Svojim obrovskym majetkom si ziskal velky vplyv na najbohatsich vladcov Europy, no rozhodne to nebol filantrop. Aj ked mnohým ludom rozdával, v obchode bol nekompromisny a vyzadoval splatenie vsetkych dlhov a siel doslova cez mrtvoly. Vlastnil všetky odvetvia, ktore vynasali, od textilu cez bane až po pozick, na ktorých bohatol, pravdaze uzerou. Po precitani si vieme vytvoriť pekny obraz stredovekeho podnikania, ktoreho model sa do dnečných čias prakticky nezmenil.

13.03.2022 5 z 5

Boľševici a apoštoli: Osem portrétov z ruskej revolúcie Boľševici a apoštoli: Osem portrétov z ruskej revolúcie Sylwia Frołow

Boľševikov a apoštolov by som radil citat paralelne so Zygarovou knihou Imperium musi zomriet. Skvele sa navzájom doplnaju a Frolowej knihy vyborne pomaha porozumiet monumentalnemu Imperiu. Opisuje zivotne osudy najdoležitejšich ľudi, ktorí "pprispeli" k pádu cára a nastoleniu boľševizmu

07.03.2022 5 z 5

Taikó Taikó Eidži Jošikawa

Obrovské, monumentálne dielo, ktore mi dalo zabrat a parkrát som mal chut zavriet ho. Dlhsie som vobec rozmyslal, ci si ho precitat, ci bude stat za to, a presvedcil ma az dokument na netflixe Age of Samurai :D ale klobuk dole, bolo to ozaj vyborne, aj ked miestami roztahane, skvele opisane nielen bitky, ale aj organizacia a hierarchia vtedajsieho Japonska ci medziludske vztahy a silne tradicie.

03.03.2022 4 z 5

Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Václav Králíček

Ide o slusne knihu, ktora nam umozni nazriet do danej problematiky, kde je vysvetlene, preco vojan vznikla a preco sa do nej zapojili dane europske velmoci. Mozno som cakal lepsie opisane podmienky vojsk oboch bojujucich stran, ktore boli katastrofalne, ale ako hovorim, citatel pochopi priciny vzniku vojna a jej samotny priebeh.

03.03.2022 4 z 5

Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Barbara Masin

Príbeh je plný napatia a líči osudy rodiny Mašínových a ich odboja, najma Josefa. Zacal s bojom proti nemcom cez vojnu a neskor proti sovietom a ich režimu. Pri svojej "púti" do zeme zasnubenej, zapadneho nemecka, išiel doslova cez mrtvoly, co sa jeho vnučka samozrejme snaži obhajiť, aj ked eticky to samozrejme nie je uplne košer. Ale však rodina na prvom mieste.

07.02.2022 5 z 5

Generál Stanovský Generál Stanovský Otto Janka

najma prva cast, v ktorej sa opisuje stanovskeho zivot a zakopoch, bol vynikajuci, no a cely jeho zivotopis je dobry a zaujimavy, hlavne preto, ze je to pre mna uplne neznama osobnost

01.02.2022 4 z 5

Sen o odplatě: Dramata třicetileté války Sen o odplatě: Dramata třicetileté války Radek Fukala

velmi podrobny popis priebehu celeho konfliktu zameraneho najma na miesto, kde vojna vypukla a skoncila. Obsahuje, aspon pre mna, mnohe nove informacie ci mnoho novych ucasnikov konfliktu

01.02.2022 4 z 5

Velká válka s křižáky 1409–1411: Světla a stíny grunvaldského vítězství Velká válka s křižáky 1409–1411: Světla a stíny grunvaldského vítězství Radek Fukala

Ten, kto cital Sienkiewiczovych Križiakov by si toto dielo nemal nechat. Dozvie sa o vzostupe rádu nemeckych rytierov a Jagiellovej rise, no o samotnej grunwaldskej bitke sa docita len na niekolko malo stranach

23.01.2022 3 z 5

Ropa a krev Ropa a krev Martin Novák

Opäť výborné dielo od autora, rovnako ako Džihad proti Kremlu. Skvelo opísal príčiny vzniku oboch vojen v zálive, ich priebeh a dopad sa celý región blízkeho východu

11.01.2022 5 z 5

Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy Martin Novák

bravurne napisana kniha a vyborne zhrnute, preco a za akych podmienok vznikol taliban a zaciatok vsetkych afganskych nepokojov, ktore spolu s talibanom a al-kaidou pretrvavaju az dodnes

08.01.2022 5 z 5

Hrdinovia Hrdinovia Stephen Fry

perfektné, rovnako ako predchádzajuce Mýty. Velmi hravou az zabavnou formou opisani najznameksi grecki hrdinovia a ich činy

06.01.2022 5 z 5

Waterloo: Deník z tažení Waterloo: Deník z tažení Alexander Cavalié Mercer

Mercerove spomienky na cele tazenie pri Waterloo mi pripominaju svojou predrobnsotou tie Marbotove vdaka svojmu vycerpavajucemu a podrobnemu opsiu a taktirž Blazeho spomienky na zivot bycajneho vojaka pocas tazeni. Mercerove rozprávanie je miestami nudnem zdlhave opisy miest mi nie velmi sadli, no su tam velmi zaujimave pasaze zivota "červených kabátov". Je typickým obrazov vojaka tej doby, ktorý bojoval ešte gentlemanským sposobom a bol nesmierne všímavím k svojmu okoliu.

14.12.2021 4 z 5

V první linii: Z Leningradu až do Berlína V první linii: Z Leningradu až do Berlína Nikolaj Nikolajevič Nikulin

uprimne a krute spomienky sovietskeho vojaka, ktorý neglorifikoval svojich sukmenovcov, ale opisal aj zverstva cervenej armady voci civilnemu obyvatelstvu, V jeho spomienkach neprevladaju opisy bojov ako takých, ale skor opisy zivota vojaka v nich plneho ukrutnosti a smrti. Je v nich len miminum pátosu a ospevovania sovietskeho rezimu.

08.12.2021 5 z 5

Habsburgovci: Vzostup a pád svetovej veľmoci Habsburgovci: Vzostup a pád svetovej veľmoci Martyn Rady

Od Habsburgovcov som mal rovnako velke ocakavania ako od Montefioreho Romanovocov, ktorí boli pre mna vyborni. Tu som však mali pocit, že len čitam vysokoškolské skriptá, kde som sa nedozvedel skoro nič nové, s výnimkov ich povodu. Nicim som nebol ocareny, skor sklamany.

05.12.2021 2 z 5

Vzpomínky generála Vzpomínky generála Heinz Guderian

pre milovnikov tankov a tazkej bojovej techniky su Guderianove spomineky povinnym citanim. podrobne opisuje vyvin a nasadenie tankov v koordinacii s inymi zbranami. Mimo toho samozrejme opisuje priebeh vojny a rozhodne nesetri kritikou na najvyssie velenie a samotneho hitlera, co sa odzrkadlilo na jeho odvolani. no vdaka svojim schopnostiam a vysledkom bol povolany spat.

28.11.2021 4 z 5