Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe

Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470643/bmid_tienohra-pribeh-o-poslednej-vojne-v-rr4-470643.jpg 4 23 5

Kniha Tieňohra rozpráva, ako ľahko sa po päťdesiatich rokoch mieru vrátila do Európy krvavá vojna. Rozpad Juhoslávie si vyžiadal približne 140-tisíc obetí a jeho záverečná časť sa odohrala v Kosove. Aj po dvadsiatich rokoch od ukončenia vojny má zmysel vracať sa k tejto európskej tragédii, najmä ak vieme, že dodnes nie sú všetky rany v regióne zacelené. Tim Marshall bol ako vojnový korešpondent priamym svedkom niekoľkých vojensko-politických konfliktov z druhej polovice dvadsiateho storočia. Ako diplomatický redaktor televíznej stanice Sky News pokrýval spravodajsky aj vojnu v Kosove, bombardovanie Juhoslávie a pád režimu Slobodana Miloševića. Kniha prináša strhujúco vyrozprávaný príbeh, vychádzajúci z autorových osobných skúseností, z jeho priamej prítomnosti na miestach bojov i v priľahlom zázemí, ako aj z rozhovorov s príslušníkmi tajných služieb piatich krajín. Aj po dvadsiatich rokoch od ukončenia vojny v Kosove má zmysel vracať sa k tejto európskej tragédii, najmä ak vieme, že dodnes nie sú všetky rany v regióne zacelené.... celý text

Válečné Literatura naučná Historie
Vydáno: , Premedia

Shadowplay: Behind the Lines and Under Fire: The Inside Story of Europe's Last War , 2019

NemmamSlov
13.05.2023 5 z 5

,,Čo to robíte?" spýtal som sa.
,,Pozerám, či tam nie sú škorpióny," odpovedal.
V Macedónsku škorpióny nežijú," zamrmlal som.
,,Viem," povedal, ,,to je reflex."

Je to úplne iná kniha od Tima Marshalla. Tento krát autor sám na vlastnej koži zažil situáciu v Juhoslávii, počas nepokojov a počas bombardovania. Píše aj príbehy ľudí, ktorí prežili rôzne vojenské konflikty medzi Srbskom a Kosovom.

Vojnu v Juhoslávii samozrejme zavinil Miloševic, no na vine je aj NATO načele s USA, ktorá bombardovala srbské mestá. Kto chce pochopiť celú situáciu by si mal knihu prečítať. V Juhoslávii sa dalo voliť len menšie zlo, čo NATO vyhodnotilo ako Kosovo. Je to smutné, čo sa tam dialo a páčil sa mi postoj Tima Marshalla, ktorý píše neutrálne a nebojí sa kritizovať činy Briránie a všetkých účastníkov vojny.

Corso
08.03.2023 3 z 5

Nie je to zla reportaz a spomienky. A tu je zaroven jadro mojho sklamania. Cakal som viac faktov, historicke pozadie, povod konfliktu. Dostali sa mi spomienky, osobne zazitky az dobrodruzstva. Aky kontrast voci predoslej knihe, co som nedavno cital. (Gourevitchova Rwanda) Takze koho zaujima Juhoslovansky konflikt treba hladat aj ine knihy. No, takze hor` sa zase k niecomu prijemnejsiemu.

Igor1311
10.04.2022 4 z 5

nik, kto sa neucastnil tohto konfliktu by nevedel napísať tak putavu knihu. Marshall ako novinár Sky mal tu ´´česť´´ si vojnu v juhoslávii zaziť a z orvej ruky opísať jej priebeh a zverstva oboch strán, srbskej a kosovskej. Aj keď som si myslel, že vojnu opíše od jej počiatkov a opíše jej nejdoležitejšie udalosti ako Srebranicu a iné, písal však len o jej záverečnej fáze, a to vojne o kosovo.

Martinmmm
28.08.2021 4 z 5

Obdobie pred, počas a po vojne v Kosove očami britského novinára..

Deia
07.07.2021 5 z 5

Táto kniha je iná ako Timove ostatné knihy. Nie je to iba súhrn faktov (aj keď skvelých), ale je to súhrn jeho prežitých zážitkov, keďže Tim sa ako vojnový korešpondent (väčšinou) nachádzal priamo na mieste diania. Vďaka tomu sa mi kniha čítala veľmi dobre a často som sa od nej nemohla odtrhnúť. Spočiatku som bola trochu zmätená, hlavne pri čítaní prvej časti s názvom Predtým, keďže o rozpade Juhoslávie až tak veľa neviem, ale pri druhej časti (Počas) som sa už do knihy poriadne začítala. Je napísaná tak, že občas som mala pocit, že sa skutočne nachádzam na mieste a som teda rada, že nikdy som nič také nemusela zažiť (a dúfam, že ani nebudem musieť). Neviem si ani len predstaviť, ako sa tí ľudia museli cítiť – keď sa museli báť náletov, ktoré niekedy zasiahli civilov, keď dlhodobo museli žiť bez elektriny, keď sa museli vysťahovať zo svojich domov, keď museli byť svedkami masových popráv... Som rada, že táto kniha u nás vyšla a že som si ju mohla prečítať, pretože nám približuje niečo, čo sa nestalo až tak dávno a ani nie až tak ďaleko od nás. Takých kníh nikdy nie je dosť.