iarro iarro komentáře u knih

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nikdy bych si nepomyslel, že porno může být taková nuda... Vysloveně jsem se přemáhal to číst.

19.10.2015 1 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Tahle kniha byla pro mě - Slezana odkojeného Olzou - povinná. Když jsem ji poprvé dočetl, působila na mě lehce rozporuplným dojmem. Některé básně jsem si okamžitě zamiloval, jiné se mi prostě "jen" líbily, a našlo si i pár takových, k nimž jsem si vztah nenašel. Celkově jsem si knihu oblíbil a ohodnotil ji čtyřmi hvezdičkami.
Nicméně s odstupem času musím ještě jednu hvězdičku přidat. Už nějaký čas nežiju ve Slezsku a k téhle sbírce sahám vždy, když mě přepadne stesk po rodišti. Pokaždé ve mě vyvolá vzpomínky na místa a lidi, které jsem opustil. Je to úžasná kniha a Bezruč (ať už to byl kdokoliv) musel tenhle kraj skutečně chápat a milovat.
Nejoblíbenější básně: Maryčka Magdonová, Kdo na moje místo a Domaslovice.

17.01.2013 5 z 5

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Je těžké číst tuhle knihu a přitom být beznadějný cynik. Po celou dobu čtení jsem si říkal, "bože, to je ukecané, to je utahané, to je naivní", ale dočetl jsem poslední stránku a v hlavě se mi rojila spousta myšlenek, které se mi špatně utřiďovaly a nedaly mi spát. Jó, život je někdy zvláštní, a tohle je příběh o životě.
Prostě je to krásně smutná kniha, který stojí za čas nad ní strávený. "Lidská komedie" - to je vážné trefné pojmenování.

Zavřená kniha Zavřená kniha Gilbert Adair

Zajímavě psaná kniha: Prakticky celá je psána v přímé řeči, výjimkou jsou pouze myšlenky hlavního hrdiny, nevidomého spisovatele. Tenhle způsob vyprávění umožňuje čtenáři vcítit se do života slepce, odkázaneho pouze na barvitý popis věcí kolem sebe, do života ve tmě. Rozhodně stojí za přečtění, i když to není - i kvůli formě - žádné odpočinkové čtení.

30.11.-0001 4 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Vynikající kniha. Vyzvednout u Forsytha jednu jedinou knihu bych asi nedovedl, ale tahle by rozhodně byla v užším výběru. Geniálně vypointovaný příběh. Nikdy nezapomenu na zásadní zvrat v příběhu, tak překvapivý a neuvěřitelný, že jsem si daný odstaveček musel přečís ještě několikrát abych měl jistotu že jsem něco nepřehlédnul. Holt Forsyth je skutečně Pan vypravěč.

Poslední templář Poslední templář Raymond Khoury

Toto rozhodně není špatná kniha, ale ani nijak výjimečná. Musím říct že mě zprvu odrazovalo téma - templářů je v poslední době kolem nás nějak moc. Raymond Khoury se proto snažil příběh ozvláštnit motivy katarze a hledání víry, ale přišlo mi to poněkud plytké a rozhodně mě to nepřinutilo k hlubšímu zamyšlení.
Pokud se však necháte unášet příběhem a nebudete nad ním příliš meditovat, můžete si s touhle knihou užít pár příjemných podvečerů.

30.11.-0001 3 z 5

Válka krys Válka krys David Lea Robbins

Příjemné čtení na dovolenou. Napínavý příběh o dvou ostřelovačích, kteří se v ruinách Stalingradu utkávají v souboji na život a na smrt. Ale rozhodně ji neberte jako historickou skutečnost, Robins si původní, i tak dost legendární, příběh upravil k obrazu svému.

30.11.-0001 4 z 5

Duhová šestka Duhová šestka Tom Clancy

Tahle kniha mě moc neoslovila. Ač mám trhillery z vojenského prostředí rád, a jsem ochoten jim mnohé odpustit, tady jsem si moc nepočetl.
Hon na eko-teroristy je sice čtivý, ale průhledný, a prakticky od první stránky víte jak příběh skončí. Navíc Clancy není schopen vyprávět s nadhledem a laciný patriotismus doslova kape z každé stránky. A že jich je...

30.11.-0001 2 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nádherná kniha plná milého humoru. Četl jsem ji tolikrát, že už to nejsem schopen spočítat a určitě se k ní budu mnohokrát vracet.

30.11.-0001 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

...aneb Nástin ranných dějin Sovětského svazu vyprávěný formou bajky.
George Orwell brilantním způsobem popsal říjnovou revoluci v Rusku a následující události. Závěr knihy - v podstatě s otevřeným koncem - je velice působivý. A nic mu neubírá ani fakt, že my už dnes víme jak příběh skončí.

30.11.-0001 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z nejděsivějších knih, kterou jsem kdy četl. Děsivá právě proto, jak moc je pravdivá. Dodnes si pamatuju tři pilíře moci Strany ve světě 1984: Svoboda je otroctví, Válka je mír a Nevědomost je síla. I naše doba jako by se někdy snažila tato hesla naplnit.