Zavřená kniha

Zavřená kniha https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3994/zavrena-kniha-3994.jpg 3 52 21

Thriller napsaný v duchu Stephena Kinga. Úspěšný a známý spisovatel Paul Ryder se po autonehodě, která jej zohaví a připraví o zrak, uzavře před světem v odloučeném domě v Cotswoldsu, kde žije bez novin, televize, bez styku s okolím, jen s pomocí hospodyně. Touha napsat novou knihu, autobiografii, jej posléze dovede k tomu, že pomocí inzerátu hledá pomocníka, kterému by mohl diktovat. Vybere si mladého muže, který se zdá pro tento úkol ideální a postupně se stává spisovatelovým přítelem. Jakmile si ho získá, začne se odehrávat úplně jiná hra, ve které pomocník získá dominantní postavení a začne usilovat o Ryderův život. Jak se ukáže, plánoval tuto pomstu celá léta.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Mladá fronta

A Closed Book , 1999

olívoil
olívoil
06.10.2022 4 z 5

Zajímavá kniha..........téměř celá jen o dvou osobách......rozuzlení téměř na konci, pak vražda, která se objevuje dost často...........nicméně konec? tak trochu otevřený........celkem mě kniha zaujala

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
15.12.2021 4 z 5

Kniha, která mne nadchla svou podivnou myšlenkou a hromadou úvah. Přestože bylo od začátku cítit něco ve vzduchu, konec mne přesto překvapil. Tolik myšlenek a událostí na tak malém prostoru.

yonda
yonda
18.10.2019 2 z 5

Temná kniha,jakou bych normálně nečetla.Konec alespoň pro mě překvapivý.

nicolettkaa
nicolettkaa
23.03.2019 odpad!

Snad poprvé, co takto nízko hodnotím knihu, ale jediné pozitivum, které k ní mám, je že je docela krátká a že jsem se dobrala konce. Nevím, jestli to bylo nepovedeným překladem, ale většina dialogů byla naprosto příšerná (a to je téměř celá kniha složená z dialogů), takhle obyčejně lidi nemluví. Za mě tahle kniha rozhodně už nikdy víc.

Kniha zařazena do čtenářské výzvy 2019 jako Kniha, která má v názvu slovo kniha.

Metla
Metla
06.02.2019 3 z 5

Některé anotace jsou vážně mor, skuteční zabijáci představivosti, dedukce a samostatného myšlení. Pokud někdo není schopen sesmolit k dílu upoutávku, aniž by hned na obálce vyzvracel vše podstatné z obsahu, měl by se podobné práci vyhýbat a nekur... neprostituovat čtenářům zážitek. Takže vřele neděkuji Mladé frontě za české vydání „Zavřené knihy“ z roku 2007, které už po prvním pohledu pod název neponechává ani špetku nejistoty ohledně průběhu děje. To se může spisovatel marně snažit třeba do zblbnutí, aby přicházela více či méně překvapivá odhalení a atmosféra postupně houstla, požadovaný efekt se nedostaví.
Přirovnání Gilberta Adaira k Stephenu Kingovi je prostý reklamní trik, možná i záměr britského autora. Hlavní postava je spisovatel, po autonehodě odkázaný na pomoc druhých a jmenuje se Paul (vzpomínáte na Paula Sheldona v "Misery"?) Tím však podobnost končí. V „Zavřené knize“ se formou dialogů nemnoha osob rozehrává komorní psychologické drama, postrádající rafinovanost. Do značné míry to může být „zásluha“ anotace, bohužel mi příběh neposkytl žádný moment, kdy bych si řekla “tak to mě nenapadlo.“ Charaktery si neoblíbíte; jeden je sebestředný, samolibý fouňa, druhý úlisný had. V pořádku, dělat z nich sympaťáky nebyl záměr. Věrohodnost poněkud podkopává chování Paula: můžu uvěřit tomu, že se po ztrátě zraku odstřihnul od osobního kontaktu s lidmi (až na nezbytnou hospodyni), ale rezignovat také na telefon, rádio, rozhlas, televizi, zkrátka jakékoliv informace... pochybuji. Co by slepec v domě na samotě celé ty roky prováděl, dřepěl v tichu a srkal čaj o páté? A s jeho historií neměl vůbec nárok být ve finále překvapený. Ani já jsem nebyla.
Kvalitě knihy kdovíjak nesvědčí úryvky z Paulova chystaného románu, vyznačující se přemírou kostrbatého pidlofilozofování a minimem zajímavých úvah. Přičemž nepotěší, pokud si to jednou přečtete přerušovaně při diktování a vzápětí najatý pomocník John vše zopakuje v souvislém bloku, jelikož Adair čtenáře zjevně považuje za prosťáčky, kteří napoprvé nemohli plně pochopit a docenit hloubku jeho génia.
Z daného tématu se dalo vytěžit víc a lépe, tři slabší hvězdy jsou přiměřené. Nic to však nemění na faktu, že české vydání z roku 2007 podkopalo autorovo úsilí hned ze startu, 3x fuj necitlivé redakci.

kackahracka
kackahracka
31.07.2018 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se sžila s pojetím vyprávění příběhu (celý děj je prezentován formou dialogu či monologu), ale to byla jen počáteční vada na kráse. Zajímavý psychothriller dávkovaný po nevinných kouscích. Výborný závěr. Jen mě trochu rozčilovaly diktované pasáže o psaní knihy. Takový blábol bych normálně nečetla, tím tuplem jsem neměla chuť se v něm zabývat každou uvozovkou. Ale chápu, že to mělo svůj význam. Nečekaně dobrá knížka, dávám palec nahoru.

sola_lupa
sola_lupa
16.03.2018 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za chvilku, až mě to samotnou udivilo. Přiznávám, že jsem čekala něco víc krvavého a napínavého. Zklamaná z ní ale rozhodně nejsem. Příběh je takový pomalu plynoucí a pak chvilku před koncem: "Baf!" a úplně na konci: "Jejda!" Co knihu četli, to asi pochopí, ostatní mohou být rádi, že nespoileruji doslovně.

micha-ella
micha-ella
05.02.2018 5 z 5

Zajímavý styl. Knížku jsem četla před deseti lety a teď znovu. Tehdy jsem dala tři hvězdičky, dneska dávám pět.

Habana
Habana
14.11.2017 4 z 5

Když v knihovně uvidíte nápadnou ženu, která má místo obličeje panoráma knih, slušně ji pozdravte, protože bych vám mohla klidně šlápnout na nohu za neprokázaní úcty. :)

A klidně by to mohla být Zavřená kniha, která Vám rozdrtí malíček. :)

Tato kniha mi vlastně přistála v ruce tak nějak ani nevím jak. Měla divný obal, tak proto. Ale má zase to, co nemá spousta knih s obálkou krásnou... okamžité vtáhnutí do děje.

Za co autora obdivuji je to, jak krásně dokázal čtenáře dostat na pozici slepce. Celá kniha je psána takovým způsobem, aby vám ten dojem navodila a za to má u mě obrovské plus!

Už kvůli tomu stylu je skvělé si jí přečíst a na tu chvilku .... oslepnout. Co se zápletky týče... měla Zavřená kniha na víc. Ale neurazí. :)

H.

martina.culik
martina.culik
30.05.2017 2 z 5

Kniha mi hodně připomínala Misery od Stephena Kinga a nějak jsem se celou dobu neubránila srovnání. Bohužel z tohoto srovnání nevyšla Zavřená kniha úplně vítězně.

Pichoval
Pichoval
22.04.2017 3 z 5

Kniha je napsana formou dialektu, "samomluvou". Pribeh byl celkem uchazejici,avsak nebavily mne pasaze,kdyz didktoval spisovatel knihu- preskakovala jsem. Konec byl pro mne prekvapivy. Celkove se kniha nechala cist jako relax

barker3040
barker3040
12.04.2017 2 z 5

Na neobvyklý styl vyprávění sem si zvykl hned a ni mi to nepřišlo. Nejde o žádné nervy drásající drama, ale samotná atmosféra taky nebyla špatná.
Nemastné, neslané a konec tomu taky moc nepomohl....

minirock
minirock
17.01.2016 2 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si zvykl na to že je to psáno pouze v přímé řeči, čili docela odlišné od čehokoli co jsem kdy četl. Postupně jsem zjistil že mi to dost vadí a knížka, postrádající napětí mě začala nudit. Popravdě mě ani ten konec nijak nezaujal, protože prostě nešel v kontextu knihy popsat. Podle mě je to experiment, který moc nevyšel a v duchu Stephena Kinga ? Tomu se musím jen zasmát.

Petruse21
Petruse21
16.02.2015 3 z 5

Tak King to není ani náhodou, ale atmosféru to má.

Nagadir
Nagadir
03.09.2014 3 z 5

Musím ocenit jakým způsobem to bylo napsané. S příběhem tvořeným jen dialogy jsem se ještě nesetkala, nícméně to na mě mělo až příiš nelogičností.

evasamankova
evasamankova
20.06.2013 4 z 5

Zvláštní a napínavá kniha. Já četla s chutí.

Niki
Niki
31.05.2013 5 z 5

Úžasná kniha, až do konce jsem nevěděla, jak to dopadne.

skulenka
skulenka
21.02.2013 3 z 5

"Thriller napsaný v duchu Stephena Kinga" - tak začíná prolog knihy - podle mě zcela zcestný. Knížky od Kinga mám načtené a nenašla jsem žádné "Kingovy" prvky, které by tato kniha měla. Velmi zvláštní je, že je celá psána v přímé řeči, díky tomu se čte velmi rychle, zároveň však i nezvykle. Téma kniha mě zezačátku přímo nezaujalo, avšak závěr mě velmi překvapil a snad hlavně kvůli němu stojí kniha za přečtení!

handat
handat
12.11.2012 1 z 5

Prapodivná kniha, než jsem ji přelouskala, dalo to zabrat a až na pár stránek na konci jsem s touto knihou zápasila.

Luca287
Luca287
30.07.2012 3 z 5

Abych řekla pravdu, nic moc...i když zajímavě napsáno... závěr dobrý, i když těžce se to četlo...bylo to moc zdhlouhavé...
nic méně dočetla jsem... :-)))

spisovatelé horory slepota

Gilbert Adair