Hypatia1010 Hypatia1010 komentáře u knih

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Za sebe můžu říct, že to není zrovna nejpovedenější kniha od této proslulé autorky. Nicméně pořád to bylo celkem příjemné čtení. Začátek byl podle mého názoru trochu suchopárný, ale druhá půlka už se četla o něco lépe. Trochu mi u Catherine vadilo, že se nechala tak snadno obalamutit neupřímným lichocením a přeslazenou přátelskostí Isabelly Thorpové, která byla očividně falešná. Ale při její naivitě a nezkušenosti se to možná vlastně dalo očekávat. Sama Catherine si párkrát docela naběhla. Z celé knihy se mi asi nejvíce zamlouvali sourozenci Tilneyovi (Eleanor a Henry).
Kniha samozřejmě nese prokazatelně rukopis své autorky s mnoha ironickými postřehy a občas vtipnými scénami (hlavně pátrací "hororové" scény z Opatství), nicméně se ani zdaleka nevyrovná jejímu zřejmě nejslavnějšímu dílu - Pýcha a předsudek.

29.10.2022 3 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

(SPOILER) Kdysi jsme ve škole asi ve čtvrté třídě četli Babičku na pokračování a měla jsem z ní tehdy rozporuplné pocity. Na druhém stupni jsme měli Divou Báru jako povinnou četbu a tehdy jsem se na ni moc netěšila. Ale pak mě příjemně překvapila. Znovu jsem po ní sáhla až nedávno, abych si ji oživila a také porovnala s filmem s Vlastou Fialovou v roli Báry.
Příběh vykresluje způsob života na venkově zhruba v 1. polovině 19. století. Zbožnost se tu střetává s tmářstvím a pověrčivostí. Kdo vybočuje, je automaticky označen za podezřelého nebo je nařčen z čarodějnictví.
Bára svým jednáním a odvahou imponuje hned několika mladíkům, nicméně jejich rodiny nedokáží překousnout její nízký původ, chudobu a také smělost, kterou se Bára vyznačuje, a kvůli které ji mají za dítě Polednice. Nakonec je však nejvíce pohorší způsob, jakým se vypořádá s problémem své nejlepší přítelkyně. Když ji obyvatelé obce v čele s rychtářem zavřou za trest do márnice, zachrání ji myslivec, který má Báru už nějakou dobu rád a chce si ji vzít.
Je to celkem jednoduché a nenáročné čtení, ačkoliv samozřejmě někomu může trochu činit potíže zastaralý jazyk díla. Nejspíš bych povídku nezařadila mezi to nejlepší, co může naše česká klasická literatura nabídnout, ale v podstatě se mi tento příběh líbil. Je nekomplikovaný a mně osobně se postava Báry líbila. Oceňuji její charakter, oddanost a ochotu pomoci kamarádce v nesnázích.

Léto divokých květin Léto divokých květin Kathryn Taylor

Už předtím jsem přečetla minisérii Hrad Dunmore, která se mi moc líbila. Takže když jsem na tento titul narazila v knihovně, řekla jsem si, že to určitě bude stát za přečtení. A nemýlila jsem se.
Zoe se hned na začátku dozvídá závažnou diagnózu, a protože vyhlídky nejsou zrovna optimistické, chce, naprosto pochopitelně, ještě stihnout uzavřít nevyřešený problém související se smrtí svého bratra a zpřetrhané vztahy se svou kamarádkou a jejím bratrem, který byl současně první láskou Zoe.
Že bude příběh postavený na známém úsloví "stará láska nerezaví", to bylo zřejmé od první chvíle, co se Zoe vrátila do míst, kde se poprvé zamilovala. Přesto se v příběhu vyskytly i nečekané zvraty. Ovšem konec mi připadal trochu uspěchaný, ne dost propracovaný, ačkoliv v duchu tohoto typu literatury jasně očekávaný. A za překvapivé rozuzlení smrti jejího bratra každopádně bod k dobru.

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Příjemné oddechové čtení, zajímavě zpracované téma boje žen za volební právo a vlastní majetek. Příběh Annabelle a vévody z Montgomery se dobře četl, místy byl děj trochu nudný a vyskytla se vyloženě hluchá místa, ale celkově se mi kniha líbila a určitě si přečtu i další knihy ze série o rebelkach z Oxfordu.

09.08.2022

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Zábavné, neotřelé a dostatečně akční, aby to zaujalo dnešní děti.

01.08.2022 5 z 5

Ztracená nevěsta Ztracená nevěsta Bella Ellis (p)

Titul jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě, ale velmi jsem se na něj těšila, protože podle anotace jsem si říkala, že by se mohlo jednat o zajímavý a napínavý příběh, navíc podtržený tím, že vyšetřovatelkami případu záhadného zmizení ženy z Chesterovy usedlosti měly být samotné sestry Brontëovy. Bohužel příběh tak docela nesplnil má očekávání. Přestože byl celkem napínavý, autorčin styl psaní mi zrovna moc nesedl a místy jsem se musela vyloženě nutit číst dál. Rozuzlení příběhu bylo překvapivé, takže v tomto ohledu jsem mohla být spokojená. Nicméně v průběhu čtení jsem si často říkala, že skutečné sestry Brontëovy by takto nejspíš nejednaly. Jejich vystupování a chování nebylo zrovna uvěřitelné. Občas mi připadalo, že se děj zbytečně vleče a chybí mu skutečný náboj.
Nicméně musím velmi ocenit, že byl příběh koncipován střídáním perspektiv - tedy že byl příběh popsán z pohledů všech tří sester. Přičemž musím říci, že nejvíce si mě získala Emily.
Myslím, že příběh měl daleko větší potenciál, který však autorka nedokázala plně využít, což je podle mě škoda. Přesto oceňuji autorčin nápad, a proto jí dám ještě šanci a přečtu si i další případ sester Brontëových.

18.02.2024 3 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

(SPOILER) Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě, ale už předtím jsem ji měla v seznamu knih, které bych si chtěla přečíst. Začátek mě tak docela nezaujal a chvíli jsem se obávala, že to bude dost propadák, ale po nějakých třiceti stránkách se to zlomilo a pak už jsem si knihu vyloženě vychutnávala. Vyklubal se z toho dojemný a cituplný příběh muže, který vzpomíná na svou nekonvenční jedinou lásku a tak trochu lituje sám sebe. Nyní ve zralém věku najde odvahu přečíst dopis na rozloučenou, který mu jeho milovaná zanechala a následně se vydává na cestu, aby splnil poslední přání své milenky, ale hlavně aby poznal sám sebe a smysl lásky a mohl se ve svém životě posunout dál a začít znovu milovat.
Příběh je plný hlubokých myšlenek a navíc je prošpikován odkazy na zajímavé a často i notoricky známé knihy jako inspiraci nebo pro zamyšlení.

18.10.2023 4 z 5

Nestoudná zvědavost Nestoudná zvědavost Lynn Messina

Tohle byla tedy jízda. Neměla jsem moc velká očekávání, ale musím říct, že mě kniha velmi příjemně překvapila a příběh jsem si moc užila. Ocenila jsem vyváženost příběhu, vzhledem k detektivnímu zaměření knihy, kdy autorka čtenáře drží v napětí. Podezřelí se střídali, jak se příběh vyvíjel a nebýt toho detailu se svícnem, možná bych dokázala vraha odhalit o chvíli dříve než Beatrice, ale právě ten svícen mě tak zmátl, že jsem od této hypotézy upustila.
Současně je příběh prošpikován lehce ironickým humorem trochu ve stylu Jane Austen. A špičkování Beatrice a vévody Kesgrava děj ještě víc oživilo a těším se na další díly série.

11.09.2023 5 z 5

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

Opět čtivě psaný příběh z pera této známé autorky. Prvním dílům série o rodině Bridgertonových se sice nevyrovnala, ale i tak jsem si čtení velmi užívala. Poppy si mě získala svou zvídavostí, inteligencí a odvahou. A Andrew byl džentlemen každým coulem, přestože se snažil zpočátku vzbuzovat dojem opačný. Jejich rozhovory jsem si opravdu užívala.
Ačkoliv jinak byl děj vcelku předvídatelný a konec zvlášť, příběh se mi líbil, takže dávám čtyři hvězdy.

14.06.2023 4 z 5

Stonehenge: Chrám pravěké Británie Stonehenge: Chrám pravěké Británie Robin Heath

Potřebovala jsem si trochu oddechnout od romantické literatury, proto jsem sáhla po tomto útlém svazku, který už jsem si nějakou dobu plánovala přečíst. Téma Stonehange a megalitických kultur mě zajímá už od raného mládí.
Samozřejmě některé informace v této publikaci pro mě nebyly neznámé, ale toto dílo informace podává poměrně uceleně a navíc velmi čtivou formou. Akorát to množství čísel mě trochu rozptylovalo, protože s čísly se já zrovna moc nekamarádím.
Řekla bych, že v tomto případě se jedná o dost povedené dílo, přestože téma by určitě dokázalo zaplnit obsáhlejší svazek. Velmi oceňuji také značné množství obrazového materiálu, který doplňuje a často dovysvětluje text.

22.05.2023 4 z 5

Fake Fake Kylie Scott

Příběh jako takový se mi docela líbil, i když pár podobných už jsem také četla, takže originální téma to určitě nebylo. Knihu bych hodnotila v podstatě jako průměrnou oddechovku. Rozhodně se mi od autorky víc líbila série Stage Dive. Dílo jako celek nebylo úplně špatné, ale některé scény mi připadaly nedotažené a myslím, že i vykreslení obou hrdinů mohlo být propracovanější. Norah mi byla docela sympatická, akorát někdy až příliš laskavá a dobrosrdečná, ke své škodě. Patrick byl trochu nevýrazný, jako hlavní hrdina určitě charakterově neodpovídá mým představám.

25.02.2023 3 z 5

Nevěsta z kláštera Nevěsta z kláštera Manuela Schörghofer

Německy píšící autory jsem si zatím příliš neoblíbila, ale tento titul mě velice příjemně překvapil a nadchl. Ačkoliv se jedná primárně o milostný příběh zasazený do historie, ocenila jsem že autorka dobře vykreslila peripetie spojené s přípravami a realizací křížové výpravy za osvobození Jeruzaléma z rukou muslimů ve 13. století. Samozřejmě má příběh i určité drobné nedostatky, ale celkově jsem si čtení tohoto titulu velice užívala a jsem ráda, že jsem na knihu narazila.
Franka i Wulf mi byli od začátku velice sympatičtí. Nijak mě nepřekvapilo, že i přes Wulfovi snahy zaměnit podstrkovanou nevěstu za její sestru se nezdařilo, i když mě to samozřejmě mrzelo. Frančina sestra Melinda mi totiž k srdci nepřirostla, byla sobecká, sebestředná a rozmarná. France nesahaly ani po kotníky. Nakonec se ale projevila pozitivně, když zařídila zneplatnění svého manželství s Wulfem, aby si mohl vzít její sestru, kterou celou dobu miloval. Detektivní zápletka navíc příběh pěkně zpestřila.

10.10.2022 4 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Čekala jsem další příjemné oddechové čtení plně v souladu s romantickým žánrem. A svým způsobem to kniha splňuje, nicméně příběh je celkem netypický a nejen proto že on je vlastně zadaný a k tomu otec malé holčičky. Kniha je psána čtivě a zajímavě. Violino dilema mě nutilo se zamyslet, jak bych v takovém případě asi reagovala já sama, jak bych se zachovala a jak bych řešila následky. Takže jsem se díky příběhu ponořila i do vlastního nitra a ještě si mírně zafilozofovala. Potěšilo mě, že nakonec našla odvahu změnit přístup své rodiny, kterou se dlouho nechávala v podstatě využívat.
Každopádně jsem si čtení moc užívala a rozhodně doporučuji.

18.09.2022 4 z 5

Snoubenec mé sestry Snoubenec mé sestry Rachael Anderson

Musím říct že tento titul mě docela mile překvapil. Příběh je psaný čtivou formou, děj má spád a celkově jsem knihu četla téměř na jeden zátah, jak jsem si vývoj vztahu mezi Prudence a Brandem užívala. A docela chápu, že si Brand vybral raději nebojácnou a aktivní až živelnou Prudence, než její sestru Sophii, která se tady jevila jako nemastná-neslaná a bez jiskry. Scéna, kdy Prudence špehuje sestřina skoro snoubence ze stromu, mě velmi pobavila, ale vlastně mě bavil celý příběh.

18.09.2022 4 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Sice jsem hru s panem Donutilem v divadle neviděla, ale živě jsem si ho v roli Truffaldina dokázala představit. Úžasně propracovaná interakce postav a skvěle zapracována zápletka dodávají hře svižnost. Vtipné scény provází prakticky celou hru. Čtení scénáře jsem si dokonale užívala od začátku do konce, ačkoliv tomu možná napomohla i vlastní představivost.
Rozhodně doporučuji. A sama doufám, že se mi někdy poštěstí shlédnout skutečné divadelní představení, i když ne zrovna s Miroslavem Donutilem v hlavní roli.

21.08.2022 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Dramata tohoto typu mě obvykle moc nelákají, nicméně Karel Čapek patří ke klasikům naší literatury a k nejoceňovanějším divadelním autorům. Proto jsem se konečně odhodlala a mám se v úmyslu jeho dílem postupně propracovat. Jako první jsem se rozhodla pro hru Bílá nemoc, a doufala, že to nebude ztráta času. A nebyla. Překvapivě se mi hra moc líbila a mrzí mě, že za nás ještě nebyla začleněna do povinné četby k maturitě.
Autor v díle zapracoval velmi silné téma, které je stále aktuální a bohužel nejspíš vždycky bude. Pevný a veskrze kladný charakter doktora Galéna v kontrastu s charakterem jeho nadřízeného je velice imponující. Ačkoliv jeho téměř naivní odhodlání zamezit válkám tím, že si jako rukojmí vezme ostatní nemocné ve mně vzbudil poněkud rozporuplné reakce. Jeho neblahý konec mě překvapil.
Celkově jsem byla z díla docela nadšená a rozhodně doporučuji.

Rovnice lásky Rovnice lásky Helen Hoang

Tato kniha mě zaujala už svou anotací, protože jsem si nedokázala představit, jaké to musí být v oblasti vztahů pro člověka s poruchou autistického spektra, konkrétně tady s Aspergerovým syndromem. Takže jsem úplně netušila, co mě při čtení čeká. Nakonec jsem byla z knihy celkem nadšená. Stella mi přes svůj handicap byla velice sympatická a Michael se ukázal jako skvělý muž a partner. Kniha je vtipná a moc dobře se mi četla.

09.08.2022 4 z 5

Poslední interview Poslední interview Sandra Brown

Knihu bych asi ohodnotila jako trochu lepší průměr. A opravdu bych ji zařadila mezi červenou knihovnu. Prostě takové oddechové čtení pro pohodu a dobrou náladu. Žádnou hlubokomyslnou myšlenku v něm nehledejte. Byly dokonce chvíle, kdy jsem si pomyslela, že se Andrea chová vyloženě hloupě. Ale číst se to dalo.

03.08.2022 3 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Tuhle knihu jsem přečetla takřka jedním dechem. Ano, příběh byl v podstatě nekomplikovaný a od první chvíle bylo zřejmé, že to skončí happy endem, ale děj byl svižný a vtipný. Hrdinka se občas chovala trochu praštěně, ale to právě bylo na příběhu okouzlující. A že ženy v těhotenství přichází o nějaké ty mozkové buňky, to jsem si ověřila na vlastní kůži.

01.08.2022 5 z 5

Leť & zapomeň Leť & zapomeň Nena Tramountani

(SPOILER) Zpočátku jsem si myslela, že to bude jen další oddechovka s příběhem ze studentského prostředí. A svým způsobem to tak i bylo, ale nejedná se o žádný tuctový příběh, kdy k sobě dřívější nejlepší přátelé po delším odloučení znovu nacházejí cestu. Noah se v první řadě jevil spíš jako negativní postava, rozhodně ze začátku, ale současně bylo hned zjevné, že je obtěžkán nějakým tajemstvím, které ho stále sžírá a nutí se chovat jako s prominutím hajzlík a trochu jako debil. Svým chováním ubližuje nejen sobě, ale hlavně všem kolem. To mi zrovna na ideálního partnera nesedí.
Styl psaní a příběh sám o sobě mi připomínal dílo Jennifer L. Armentrout a její sérii "Jako led". Noaha trápí pocit viny za smrt Livina bratra, navíc má docela rozháranou duši umělce a nad vším až příliš přemýšlí. Aby alespoň na chvíli unikl svým pocitům a myšlenkám uchyluje se k sexu bez citu, alkoholu a občas také drogám. Po návratu Liv do jeho života se to ještě zhorší. Nebýt kamaráda Anthonyho, nejspíš by sám sebe už dávno zničil. Liv v něm přes veškeré jeho snahy stále vidí svou spřízněnou duši a chce ho zpátky ve svém životě. Navíc si rychle uvědomí, že její city k Noahovi jsou silnější než kdy dřív. Ale současně má poslední šanci, jak se nenechat vyhodit z redakce univerzitního časopisu a to znamená, že musí napsat článek, který se příčí její povaze i přesvědčení. A ten článek má být o Noahovi.
Vztah Liv a Noaha je po celou dobu plný zvratů a napětí, takže se čtenář nemá moc šanci nudit. Jen ten konec mi připadal takový nedotažený, nebo spíš málo propracovaný a rychlý. Ale četbu příběhu jsem si celkem užívala a těším se na další díly - hlavně na díl s Matyldou (tak doufám, že nebudu zklamaná).

"Lidi nemůžeš zachránit, můžeš je jen milovat a držet je za ruku, když se snaží zachránit sami sebe."

30.12.2023 4 z 5