hu_87 hu_87 komentáře u knih

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Autorka úspěšně nastínila svět "aspíků". Ideální knížka pro všechny, co tvrdí že autisti jsou jen rozmazlený cosi.
Některé pasáže byly poměrně emotivní. Tý matky mi bylo líto ještě nějakou dobu po přečtení... milující matka, která se stará o dva syny, z nichž jeden je jinej. A ten konec mě dost dostal.

06.09.2018 4 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Obsáhlá bichle plná zajímavostech o houbách. Doporučuji.

16.05.2023 4 z 5

Sedm kroků k lepší paměti Sedm kroků k lepší paměti All Sherrie

(SPOILER) Překvapivě odborně napsaná knížka!
Pokud vás zajímá téma lidského mozku, paměti a jak ji vylepšit, techniky jak si lépe zapamatovat a případně kterým látkám se vyhnout - protože paměť mohou zhoršovat - sáhněte po této knize.
Velmi doporučuji.

29.04.2023 5 z 5

Bible vagíny Bible vagíny Jen Gunter

(SPOILER) Mně se knížka líbí. Je napsána odborně (pro někoho možná překvapivě - psala jí gynekoložka) a jsou zde užitečné informace, na které třeba běžně nenarazíte, protože vás o nich třeba napadne přemýšlet, ale mávnete nad nimi rukou. Zajímavé informace, od menstruace a menstruačních pomůcek, po rozebírání toho, zda vagína opravdu "dýchá". Plus některé patologie, kvasinky, bakterie apod.

30.12.2022 5 z 5

Proč je dobré cítit se špatně Proč je dobré cítit se špatně Randolph M. Nesse

(SPOILER) Za mě úplně super knížka, dozvěděla jsem se tu hodně zajímavých věcí.

Evoluční psychiatrie je zajímavým oborem, jímž jsou mnozí psychiatři i laikové bohužel nedotčeni.

Evoluční psychiatrie neříká nutně to, že veškeré nemoci mají některé své "adaptace" - třeba že člověk s ADHD má vlastně evoluční výhodu, protože ačkoli je roztěkaný, dokáže hyperfocusovat na určité podněty, obecněji řečeno, že věnuje pozornost takzvaně všemu (což bylo možná dřív výhodné).

Evoluční psychiatrie tvrdí spíše to, že dříve mohly mít některé stavy (např. deprese) určité funkce, které se však kombinací prostředí a našich genů staly pro nás lidi jakousi slepou uličkou. Krom toho, mnoho lidí neví třeba o tom, že jedna teorie hovoří o poruše nálady zvané jako deprese jednu zajímavost: mohlo být dříve totiž výhodné se stáhnout do sebe, nikam nevycházet - aby se zamezilo případným infekcím.

Takzvaně, šetřit energií, nic extra nedělat, aby se nezvyšovalo riziko újmy nebo dokonce smrti. V projevech nemoci se kombinuje genetika a prostředí. Naše genová výbava a kombinace genů + třeba to, jakým toxinům budeme vystaveni v děloze (nebo až později).

Nesse správně poznamenává: na školách se učí všemožné teorie emocí, jak vznikají, jak se v mozku projevují, ale nikde se tak moc nezmiňuje fakt, že emoce mají nějakou FUNKCI. Každá má nějakou funkci. Přiblížení x odtažení. Zvýšení zájmu, což povede k většímu prohledávání okolí a zvýšení šance, že narazíme na něco pro nás zajímavého nebo užitečného. A tak dále.

Autor by ale mohl ubrat na takové tendenci omílat jedno téma několikrát, ale pokaždé o něco jinak. Pak by se dovnitř vešly i jiné zajímavé informace, např. mi přišla zajímavá pasáž o tom, jak bipolární porucha souvisí u příbuzných s určitou mírou větší sociability a tuším že jazykových schopností (?) - toto a některé další informace by mi třeba přišlo zajímavé více rozvést.

20.12.2022 5 z 5

Lidstvo: Dějiny naděje Lidstvo: Dějiny naděje Rutger Bregman

(SPOILER) Z mého pohledu skvělá kniha, i když nemohu souhlasit s autorovo "homo puppy" přístupem. Kritické pohledy na některé psychologické studie, které se dnes berou jako samozřejmá pravda a na pedagogických a filozofických fakultách se studenti psychologie tyto studie učí - aniž by se vědělo třeba o tom, že Stanforfský vězeňský experiment je prostě jeden velký podvod a autor této studie se nedá nazvat jinak než do sebe zahleděným pošetilcem.

Kapitoly jsou hezky napsané a knize ubírám 1 hvězdu: protože pro mě je zlo mnohem širší pojem a neberu jako argument fakt, že si "homo puppy" myslí o něčem, že je dobré a proto to dělá, i když to objektivně ostatním škodí - na to mám s lidmi až mnoho negativních zkušeností.

Některé názory mi tedy přijdou, možná až nebezpečně, naivní - byť se autor snaží člověčí povahu v tomto smyslu příliš neomlouvat.

18.12.2022 4 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

(SPOILER) Jedná se o sborník nejrůznějších podob: jádro tématu je feminismus, ale jsou zde i některé básně nebo psaní o nějakých vlastních zkušenostech obecně.
Ale nemohu doporučit. Proč?

- Za prvé, básně mi přijdou v případě takového sborníku úplně mimo, ještě když jsou primárně psané ve stylu "on mě chce, ale já ani nehnu brvou, protože nebudu jeho".
- U jednotlivých autorek textů mi kolikrát přišlo, že se spíš snaží být proti mužům a ukázat čtenáři, že být feministka musí nutně automaticky znamenat i fakt, že se tak nutně snažíte být nezávislá tak moc, že to musíte dávat okatě najevo i když o vás muž projeví zájem. Nebo navenek ne, ale v soukromí říkáte svým známým "heej, on mě chce, ale NEDOSTANE mě, hahahaha".
- Hodně textů mi nepřijde nějak informačně hodnotných nebo takových, které by čtenáři něco skutečně přinesly.

Nutno dodat, že feminismus podporuji, ale když se podívám na některé autorky textů (hlavně těch rádoby drsných básniček), začínám asi chápat, proč je tolik lidí, kteří jsou proti feminismu.

25.10.2022 3 z 5

Příběh buňky: Od molekul ke vzniku života a prvním organismům Příběh buňky: Od molekul ke vzniku života a prvním organismům Vladimír Rudajev

Fascinující, hutná bichle s kvalitní vazbou a papírem, která snad žádného milovníka přírodních věd neponechá chladným. Jednoznačně se vyplatí si jí pořídit, není to knížka, kterou přečtete za měsíc nebo tři měsíce, je třeba si jí hezky projít a vychutnat si jí.

18.09.2022 5 z 5

Kybernemoc! Kybernemoc! Manfred Spitzer

(SPOILER) Celkem hezky zpracované, témata jsou široká: např. google efekt, kyberšikana, nadměrné používání technologií a mnoho dalších. Kniha "digitální demence" mi přesto přišla o něco lepší a přehlednější. Tady to mi přišlo až moc taková všehochuť, což však není chyba autora: jde o tzv. kybernemoc, což je samo o sobě dost široké téma. V té digitální demenci jde více o vliv technologií na naše potomky.

18.09.2022 4 z 5

Deprese není depka Deprese není depka Aleš Cibulka

(SPOILER) 4 hvězdy dávám jen proto, že tahle knížka se ze všech sérií (o panické poruše a syndromu vyhoření) povedla asi nejvíce. Je zde hodně rozhovorů s osobnostmi, kteří mají s podobnými stavy zkušenost, naproti tomu mi nepřišlo tak úplně profesionální do tohoto "výzkumného souboru" zahrnout i lidi, kteří sami moc přesně neví, jakou diagnózu vlastně mají - ano, mohou si připadat sami tak trochu depresivní, ale byl to opravdu relevantní důvod pro zahrnování takových lidí do tohoto vzorku? Krom toho, rozhovorů zde není málo, naopak a čtenář by si z toho všeho odnesl srovnatelné množství informací a dojmů, i kdyby sem takoví lidé zařazeni tak úplně nebyli.
Za každým rozhovorem je určitý komentář psychiatra, tj. Honzáka. Je zde dokonce případ poporodní deprese u jedné mladé matky 2 synů. Dozvíme se něco málo o antidepresivech, patogenezi deprese (serotonin, tryptofan a Olomoucké syrečky), ale opět - knížka to není odborná, spíše něco na styl hoodně populárně naučná, jsou zde zajímavé ilustrace, které to všechno trochu oživují.
Cíl knihy byl tedy asi naplněn, tj, umožnit nahlédnout do problematiky i naprostého laika, ale z knížky asi příliš nebudou profitovat lidé ,kteří už o depresi něco vědí.

18.09.2022 4 z 5

Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru Rick Strassman

Nazvala bych to jako takovej sborník jednotlivých kapitol, od úvodu do psychedelik, po houbičky, DMT, zážitky s ayahuascou po nejrůznější kapitoly o tom, že realita není čím se zdá, o šamanismu nebo o tom, jak moc se podobají únosy UFO s nadměrnou dávkou DMT. Nadšence mimozemských civilizací určitě potěší kapitoly o tomhle téma, ať už po inteligentní mimozemské civilizace, Nephilim či Annunaki.
Kapitoly jsou víceméně hezky zpracované, některé zajímavěji než jiné, ale asi si v tom každý najde své.
Dobré také je, že kapitoly o různých psychedelicích jsou samozřejmě doplněny vyčerpávajícími zážitky s těmito látkami.

24.04.2022 5 z 5

Knihy mrtvých - Příručky pro žití i umírání Knihy mrtvých - Příručky pro žití i umírání Stanislav Grof

Je to skvost, co si budem povídat. Spoustu krásných fotografií a k tomu super teoretický výklad. Tohle je opravdu Dílo s velkým D. Doporučuji všem zájemcům o danou problematiku.

09.04.2022 5 z 5

DMT – Molekula duše: Zkoumání podstaty stavů blízkých smrti a mystických prožitků DMT – Molekula duše: Zkoumání podstaty stavů blízkých smrti a mystických prožitků Rick Strassman

(SPOILER) DMT je opravdu zvláštní molekula (věděli jste například, že lidé se schizofrenií mají málo tzv. antiDMT enzymu v mozku a když se jim podá tato látka, zlepší se jim jejich příznaky?), v minulosti mnohokrát démonizovaná, ale vydobyla si své právoplatné místo mezi psychedeliky.
Tuto látku skutečně doprovází několik zvláštností a na stránkách této pěkně zpracované publikace se toho dozvíte mnoho. První zhruba čtvrtika je teda víc teoretická a tam se dozvíte něco o DMT obecně, případně o šišince a melatoninu. V další části jde o ty zážitky na této látce, což zahrnuje i úseky rozhovorů s lidmi, kteří tuto látku vyzkoušeli; možná nebezpečí a úskalí při podávání a jakési shrnutí toho, co lze od látky očekávat, jaké má účinky.

22.01.2022 5 z 5

Lidé nejsou mravenci: Postřehy psychoanalytika z koncentračního tábora Lidé nejsou mravenci: Postřehy psychoanalytika z koncentračního tábora Bruno Bettelheim

Bettelheim se úspěšně pokusil nastínit jakousi psychologii v koncentračních táborech. Jak byli ti lidé nuceni se chovat úplně jinak, dělat nesmyslné práce a být absolutně poslušní a jak se to projevilo na jejich chování a hodnotách. Za mě určitě doporučuji, je to napsáno velmi čtivě a neztratí se zde ani úplný laik ohledně psychoanalytických pojmů.

15.01.2022 5 z 5

Kniha o medicíně Kniha o medicíně Clifford A. Pickover

Edice ZIP opět přišla na trh s takzvanou knižní lahůdkou - pěkně zpracovanou, těžkou a hutnou bichlí se spoustou zajímavých informací. Každá kapitola je rozvržena na 2 strany, z nichž jedna obsahuje nějakou související ilustraci.
Jednu hvězdu strhávám za fakt, že je velmi málo prostoru věnováno např. medicíně Arabů, ve starém Řecku/Římě, prostě tyhle vyloženě dřívější civilizace. Je to škoda.

04.12.2021 4 z 5

Tajemství ve vaší hlavě aneb Co nevíte, že víte Tajemství ve vaší hlavě aneb Co nevíte, že víte Lenka Šnajdrová

(SPOILER) Kniha je určena především lidem psychologií nedotčeným, případně lidem, kteří nejsou zvyklí o těhle věcech přemýšlet - myslím tím přemýšlet o sobě, o důvodech našeho jednání a zkrátka o tom, že ne všechno se nutně řídí naším rozumem.
Pro jiné bude kniha spíše zklamáním. Nečekejte vědeckou a seriózní literaturu, spíše jde o soupis jakýchsi myšlenek, na které nebylo třeba těch 224 stránek (protože to je na takovou knížku až až) a jednotlivé kapitoly mají spíš jen nastínit úhly pohledu autorky - ano, jistě, spousta z toho pravda sice je, ale vydávat kvůli tomu celou knížku? To teda nevím.
Takže jen takové varování pro ty, kteří si od knihy slibují něco, co nemůže splnit...

24.11.2021 3 z 5

Myslet srdcem: Psychedelická cesta Latinskou Amerikou Myslet srdcem: Psychedelická cesta Latinskou Amerikou Jitka Juliet Navrátilová

(SPOILER) *SPOILER ALERT A VAROVÁNÍ PRO TY, KTEŘÍ SI OD KNIHY SLIBUJÍ MNOHO Z OBLASTI PSYCHEDELICKÉ TERAPIE*
Název je poměrně zavádějící, protože ohledně psychedelických zážitků - je jim věnováno pouze několik stran, vzhledem k celkovému rozsahu knížky jsem čekala, že těch psychedelických zkušeností prostě bude víc, ne že zmíní asi dvakrát svojí zkušenost s ayahuascou a s tím jedním kaktusem tuším (? ale nejsem si jistá) (ale zase se musí uznat, že tyhle části byly sepsané hezky, autenticky, aka ne každá zkušenost s ayahuascou musí být procházka růžovým sadem).
Psychedelická terapie jakoby propojuje, donutí uvědomit si a vidět věci holisticky a je jen na nás, jak s tím naložíme. Může pomoci, ale spíš nám ukáže cestu a je naše volba, jak to přijmeme.

Co oceňuji je fakt, že ta hlavní myšlenka - někdy je fakt lepší myslet tím srdcem - je tu znát, sama autorka má diagnostikovanou autoimunitní nemoc a je zde pěkně znát vztah stresu, přepracovanosti a následného relapsu onemocnění.

Celkově se jedná spíš o cestopis (upozornění pro ty, kteří si od knihy slibují to, co nemůže jako celek nabídnout), protože autorka hodně cestovala a navštívila poměrně hodně států a knížku ocení spíš studenti zeměpisných oborů, než nadšenci pro psychedelickou terapii, které zde opravdu není příliš...
Zato o různých státech se tu dozvíte až až. Je to mix deníku, několika málo zkušeností s psychedeliky

17.10.2021 3 z 5

Egyptské záhady Egyptské záhady Arnošt Vašíček

Skvěle zpracované téma, ve kterých jde zase o nějaké načrtnutí nějakých možných podivností a záhad. Bonusem jsou různé fotky či obrazové přílohy. Mně osobně se knížka líbila, i když samozřejmě by mohla být teoreticky obsáhlejší a nevím co ještě. Jako úvod či stručné načrtnutí problematiky je to dostačující.

09.10.2021 4 z 5

Dějiny sebevražd Dějiny sebevražd Martin Monestier

Sic morbidní, ale velmi zajímavé a jakoby tajemné téma, v této knížce podané mimořádně dobře. Zajímavé kapitoly např. o historii sebevražd, sebevraždách v různých kulturách, ale co hlavně: těch možných způsobů, které jsou tu zmíněny!

26.09.2021 5 z 5

Velká kniha o dřevě Velká kniha o dřevě Martin Patřičný

Nádherná hutná encyklopedie s mnoha krásnými fotografiemi jednotlivých dřev a stromů. Zajímavé je rovněž zmínění všemožných výrobků z jednotlivých druhů dřev.

22.09.2021 5 z 5