Host do domu Host do domu komentáře u knih

Jeho království. Jedenáct listů Marca Manilia Mezentiana z jara r. XXX po Kr. Jeho království. Jedenáct listů Marca Manilia Mezentiana z jara r. XXX po Kr. Mika Waltari

Pokud nechcete, nemůžete, nebo váháte čísti Bibli, přečtete tuto knihu. Mika Waltari je bravurní vypravěč a osudy Římana Marca jsou klidné dějem a divoké pod povrchem. O čem je křesťanství? Jeho království je cestou. Zbývá jen doporučit...

Oceán moře Oceán moře Alessandro Baricco

Tak tohle bylo vskutku podivné. Já oceán nechápu. Nikdy jsem ho nezakusil. Až do této knihy jsem po něm nezatoužil. Lidé jsou neotřelými obrazy svých životů. Kde bychom měli brát jistotu, že normálnost můžeme vycítit. A proč vůbec? Pokud moře znáte, zkuste tuto knihu - možná že jej neznáte úplně.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Vyrovnaná chtivost a něžné srdce. Jak jinak popsat až nereálnou hlavní postavu? Vše, co se mu v životě připlete do cesty není nijak neznámé - je přetěžké vůbec proniknout do hlav jiných lidí. A ještě - jak se vás nemusí dění ve vaší zemi téměř ani dotknout, když není nijak převratné, když vás nezajímá a když jste ponoření do zcela jiných hlubin....

19.10.2017 3 z 5

Ohyzdný duch Ohyzdný duch William Seward Burroughs

Nejsem si jistý, ale myslím, že kdyby si Malgaši přečetli tuhle knihu, možná by to byl jediný příklad domorodců, kteří by se v ní našli.
Takto asi vypadá zkušený, halucinogenní a zodpovědně vytlačený rozbor nálady tropického ostrova, který nepochopitelně leží na stejné planetě, jako svět ostatní.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha mne přivedla na několik zajímavých úvah. kdybych si ji přečetl tak před šesti lety, určitě by mi dala více. Většina myšlenek se pro mne odhalila už dříve, v jiných dílech, rozhovorech, povětřích. Stojí za přečtení, někomu může, řekl bych, velmi ulevit od tíže současnosti.

06.03.2015 3 z 5

Činy biskupů hamburského kostela Činy biskupů hamburského kostela Adam Brémský

Evropa 11. století byla morálně, rozhledově zcela jinde. Proto je kniha Adama von Bremen lákavá pro současníka, který pochytí nejen tyto rozdíly, ale i prodchnutí dneška podobnými problémy. Adam je navíc dosti objektivní i loajální, což bych nepokládal za obecnou vlastnost kronikářů.

Smysl dialogu Smysl dialogu Jolana Poláková

Ačkoli některé části knihy jsou intuitivní a nepotřebují, myslím, takový rozbor, části o smyslu dialogu provokují právě absencí tohoto jádra v reálném životě, ať se jedná o vrcholnou politiku, tak v rozhovoru v kavárně. Toto téma je nutné STÁLE uvádět na pravou míru a kriticky se nad ním zamýšlet. A aplikovat!

13.02.2013 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Naprosto skvělé. Moje první kniha s neuvěřitelným spádem, osobitým hlavním hrdinou, plná chlapských hlášek a chlapského myšlení vůbec.
Jestli existuje čtení pro chlapy, tak je to tohle.
Jao úplný opak pak volím Pýchu a předsudek.

11.07.2019 5 z 5

Kokosová opice Kokosová opice Tomáš Přidal

Takhle má vypadat sbírka básní. Někdo píše do šuplíku, Tomáš Přidal píše do krabičky, kterou pak vydá všanc národu. Pro moji dobu je to sbírka sice méně stigmatická, než třeba Škytavka z hlediska literární teorie, ale možná si ji jednou přečtou i naši menší bližní a zajásají nad tímto propojením našich světů....

25.11.2013 5 z 5

Cesta k mravencům Cesta k mravencům Edward O. Wilson

Tito autoři jsou skutečnými odborníky v oboru myrmekologie. Jsou však také tím "starým" - a zde to značí i dobrým - typem vědců. Mají totiž zájem biologický život pochopit v jeho celistvosti, nebojí se aproximovat ale přitom se nenechávají příliš strhávat popularismy a senzací. Doporučuji se vrhnout na četbu Bernarda Werbera až po této poutavé knize...

Dech, duch a duše češtiny Dech, duch a duše češtiny Pavla Loucká

I když je autorka akademickým pracovníkem, její kniha se neutápí v lingvistických teoriích a všeobecné nejistotě vědeckých prací. Můj belgický kamarád říká: ,,Ceština je krasna jasyk!" A má pravdu. Tím více je zajímavé se dozvědět něco o původu našich slov.

08.09.2013 5 z 5

Země číslo osm Země číslo osm Otakar Štěrba

Ačkoli je prostředí románu (ne tak Vesmír, jako spíše prašná step) mě velmi vzdálené a v podstatě nesympatické, příběh zcela v duchu doby svého vzniku ostentativně proniká podstatu problému přírody, člověka a perspektivy obou. Nikdy nebude dosti varování ohledně naší všeobecné bezohlednosti a nezájmu, aby další byla zbytečná. Autor prožil velice zajímavý život (studoval jsem pod ním) a jeho nadhled není náhodný.

13.02.2013 4 z 5

Hlasy v sušence Hlasy v sušence Tomáš Přidal

Úžasná sbírka. Tématoprůřezová, hranatá, měkká, růžová, ilustrovaná. Co víc si můžu přát? Navíc jsem ji vyhrál ve Slam poetry. Promiňte, ale tady musí objektivita na Velkou.

25.11.2013 5 z 5

Béowulf Béowulf neznámý - neuveden

Tak tady musím dát největší důraz a vyjádřit dík za skvělé vysvětlivky a úvod. Bez těchto reálií bych příběh možná ani nepochopil, rozhodně by mi nepřišel zajímavý.

Vynález proti sobě Vynález proti sobě Josef Nesvadba

Asimovské povídky na úrovni. Některé z nich mají velký potenciál, škoda že je nikdo dále nerozpracoval...

11.07.2019 4 z 5

Pikantní poldové Pikantní poldové Tomáš Přidal

Sbírka není tak meditativní jako třeba barva mýdla. Je však opět velice současná. Jako by si autor seděl na vedení, které tím propoští jen určité informace a následně se je snaží spojit do hyperlogických celků. Proč ne?

Náhodná setkání Náhodná setkání William Saroyan

Ze Saroyanových knih - jedna ze slabších. Zejména kvalitativní nevyváženost jednotlivých povídek mi jaksi překážela. Avšak najdete v ní i velmi poutavé, ze skutečného života se vynořující osoby které vám mohou cosi připomenout, něco si uvědomit.... Radím - přečíst, ale neočekávat příliš.

25.11.2013 2 z 5

Naši mravenci Naši mravenci Josef Sadil

Jedna z mála česky psaných myrmekologických publikací. Určovací klíč na konci je vskutku základní a dnešním zdrojům se do názornosti nemůže rovnat.

Barbar mezi lidmi Barbar mezi lidmi Jiří Macek

Z této knihy je cítit, jak rozdílná kultura je ta malgašská. Když cestujete sami po cizí zemi (zejména neevropské), může vás postihnout tentýž pocit osamělosti, vzdálenosti a uzavřenosti, jenž autor v jedné části knihy velmi dobře popsal.

10.09.2013 3 z 5

Superpotraviny - 14 potravin, které změní váš život Superpotraviny - 14 potravin, které změní váš život Kathy Matthews

Hej! Tato kniha není obvyklým duchařením typu - když nebudete jíst tyto potraviny, jistě brzy zesináte. Je to jakýsi výbor vědeckých prací na 14 potravin, které jste možná považovali za "jen" dobré. Sám píši rešerši na jeden druh nepříliš známé zeleniny. Přál bych si, aby byl alespoň tak srozumitelný a přitom přesný, jako tato kniha.

08.09.2013 4 z 5