horskejvlk horskejvlk komentáře u knih

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Ano, ano, pravý starověk- čas současnost který jak kněží předpovídají skončí a nastane nová doba, konec Minojské kultůry a velmocenského postavení Egypta i Kréty za obzorem čeká Helenská kultůra a o 1000 let později římské doba. Bezpochyby mysteriózní vypravěčský um spisovatele nás přenese o bez mála 3000 let zpět do srdce Egypta a provedete se jako by jste tam byly včera. Málokterý spisovatel tohle dokáže, ti ostatní ho pak napodobují ale čím to člověk se v čase nepřenese, zde ano. Doporučuji knihu číst u moře na dovolené zážitek se umocní.

15.07.2023 5 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Skvělá kniha která se čte tak jak všechny ostatní díly sama. Boží mlýny jsou v podstatě druhým dílem tohoto románu o Václavovi od černého Koně s celkem teď již sedmi knih. Škoda že se asi již žádný jiný nevydaný rukopis od pana Hrdličky nenajde. Tento příběh je opět barvitý a plný. Skvělé na spisovatelově umu je že si vybírá detektivní rozměr a dívá se vždy za kulisu,nevyžívá se v naturalismu- a že se tento židovský pogrom-masakr žánrově nabízel. Jediné co bych vytkl je Tisk nevím proč nakladatel zadal tiskárně zmenšil písmo, když stránky neušetřil a standartní velikost písmen z předchozích knih zmenšil i intenzitu inkoustu tisku. Tisk působí vybledle a zmenšená písmena jsou nekonformní. Na takto kvalitní knihu je to hanba.

02.12.2022 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Pane spisovateli Hrdličko, já smekám. Knihu jsem měl možnost zakoupit dle mého pobytu v Itálii až dnes a mohu nadšeně prohlásit, ze to je přesně kniha kterou jsem očekával. Napojení příběhu který, byť kniha vyšla z celé ságy až úplně nakonec, je logikou propojen z předchozími knihami stejně obratně tak i geniálně jak pokračování Sherlocka Holmese od A.C. Doyla. Vše do sebe zapadá jak Martin Rotlev tak i Václav od černého Koně- Koníčka.
Kniha se čte sama a hlavně se úplně snadno přenesete v čase i prostoru, zde jde o nesporný literární talent pana spisovatele. Jen lituji, že člověk by rád následoval pouť Václava i po Itálii, neboť vypravěčský um autora bych přirovnal k Mika Waltarimu ve své knize Egypťan Sinuhet, tak snad, doufám i v dalším pokračováním, budeme uspokojeni jak v knize Úkol pro Šaška kdy jsme cestovali šumavskými hvozdy do Vídně. Poutavý příběh je napsán svižně a čte se lehce, děkujeme za krásné ilustrace, konečně i vysvětlivky pojmů a dokonce pro nás Olomoučáky i zevrubný plánek Starého města Pražského velikého. Jen nechápu nakladatelé nebo tiskárny proč zmenšil velikost písma, pro takový obsah je to škoda.

23.08.2021 5 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Bezvadné čtení, obléhání Míšenských, historická pravdivá událost která díky knize vypadá zcela barvitě na rozdíl od učebnicového pojetí. Autor skvěle popisuje dobový život a právní systém.

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Na knihu, poslední ze ságy Václava od černého koně, jsem nedočkavě čekal až výjde. Nezklamala, poutavý příběh, autor píše vzletně a na rozdíl od prvního dílu se kniha čte jak jízda v rozjetém vlaku, pod plnou parou. Užasná je autorova historická příprava kde nastuduje fakta a pak na základě dobových událostí fabuluje příběh.
5 díl je vrchol spisovatelova umu.
Čtivost a obrazotvornost díla ve srovnání s Bohumilem Říhou a jeho trilogii Přede mnou poklekni, Čekání na krále a Zbyl jen meč, je zcela na místě , né dějem ale spisovatelským umem.
Vypodobnění Jana Husa a zasazení do příběhu až mrazilo autentičností, pro mě už to nebyla postava ze školní učebnice ale silná magnetická osobnost které jsem věřil ,že měl sílu ovládnout lid a jehož smrt může vyburcovat k revoluci... a to se v příběhu de-facto jen mihla.
Velká lítost že dílo a osudy končí kdy Šebek byl ješte magister praeconum a Václav byl podrychtářem...
Uvidíme, zda-li autor bude chtít pokračovat v nasbíraných zkušenostech a lehkou, čtivou formou nám osvětlí dějiny Zemí koruny české.

02.06.2018 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Skvělá četba plná zakázaného s vášnivým mild. Který svoji přítelkyni zahrne luxusem a doslova ji hýčká jen ta bolest ano v sexu je normální vše ovšem jen za předpokladu že se To líbí oběma a né jen jednomu. Podlehne žena této choutce muže aby ho v podstatě přes hranou submisivitu ovládala ? Vše je v této knize.

20.09.2021 5 z 5

Toulky českou minulostí 2 Toulky českou minulostí 2 Petr Hora-Hořejš (p)

Excelentní kniha, obšírná a doplněna o řady sloupků k tématu, bravo bravo čte se lehce a svižně.

13.06.2020 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Kniha se čte lehce, což je skvělé, snad měl být kladen větší důraz a vysvětlení na sněm v Řezně kde Fridrich Rudovous zřizuje “de jure” Titul “markraběte moravského” čímž oddělil Moravu tj. její úděly Olomoucko,Brněnsko a Znojemsko od Čech. Byl to velmi zásadní krok lišky ryšavé po čertech exelentního politického hráče Barbadossy.

30.11.2019 5 z 5

Talentovaný pan Ripley Talentovaný pan Ripley Patricia Highsmith

Kvalitní psychologická detektivka, z roku 1955 kdy svět a zejména Itálie musela být po válce, pro občany vítězné mocnosti tj. Američany, tak romantický ráj, obzvláště když byli bohatí. Bohatý rozmazlený nekňuba Dickie a chudý, vychytralý homosexuál Tommy. Na rozdíl od krásného “barvitého filmového zpracování s Mattem Damonem je kniha logičtější a dobře vykresluje děj a psychické pohnutky postav, na rozdíl od filmu kde se postavy chovají schematicky, bez udání pozadí které se můžeme dočíst v knize, na druhé straně filmové zpracování totiž scénář je akčnější a daleko větší akční drama i vyústění než daleko nudnější a naivní literární předloha, omluva je snad ještě naivní doba kdy spisovatelka psala knihu. A černobílé zpracování s Delonem je kniha pouze volnou předlohou ovšem skvěle natočenou a Delon je prostě Delon nikoliv však Tom Ripley tak jak ho známe z knihy. Takže děkuji autorce knižní předlohy a i pokračování manipulátora Toma si přečtu v dalších knihách.

05.10.2023 5 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Skvělá knížka která mi v roce 1984 osvětlila české dějiny bylo v té době 10 let Upozorňuji, že kniha je psaná pro dětského čtenáře a jeho vnímání historie, dospělý čtenář ji ani nepochopí. Odemyká srdce jen dítěte a jeho lásku k dějinám které nás učí zábavnou formou že dějiny se neustále opakují a lidské soužení a snažení se o nesmrtelné je v porovnání s krátkým lidským životem směšné . Zejména oceňuji překrásné ilustrace pana Kalouska.

06.08.2022 5 z 5

Vondruška je skvělý fabulátor a vymyslí příběh jako lusknutím prstu ale mě kniha připadla tak utahaná a zbytečně obšírná že mě brzo přestala zajímat, protože bylo jasné co chce autor všem vykřičet do světa: kulturní a společenská apokalipsa, začlo to tím že už i v Londýně vyšli “čmoudi” z postranních uliček, což by se v dobách Margaret Thatcherové nestalo, holt svět se mění tak jak nechápali lidé že svět se po 1.sv válce změnil a doba Franze Josefa, valčíků a korzetů je nenávratně pryč, tak evropa se proměňuje ale svět Adama Wagnera je příliš fantastický????????

14.04.2020 1 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Bohužel zklamání, příběhu chyběl hlavní “tahoun” neboli hrdina který by příběhem razil. Pan Jiří to nebyl a opat také ne, v předchozích knihách tuto roli zastal, skvěle, podrychtář Václav, v této knize zoufale hrdina chyběl. Děj rušil, kronikářské, odbočování ke křížové výpravě Fridricha Barbarossy, který s příběhem vlastním, neměl žádnou spojitost. Příběh budování kláštera z ničeho, je skvělý námět který by se mohl využít, zde ale byl zoufale roztříštěn. Jako kdyby knihu ani nepsal Pavel Hrdlička, který vždy v předchozích knihách uměl příběhové linky pevně držet v rukou, zde to byly nitě vlající všemi směry a ani detektivní zápletku nebylo sto uhlídat. Škoda autor mohl ,námět , “vytěžit” a stavbu kláštera daleko komplexněji. Klady knihy je zasazení příběhu do ranného feudalismu a sakrálního směru.

25.01.2020 3 z 5

Nalezená minulost Nalezená minulost Helen Epstein

Fantastická, jedním slovem fantastická. Bezvadně a obrazotvorně napsáno. Chce člověk pochopit židovství a antisemitismus ? Tato kniha to dokáže skvěle, nenásilně, vysvětlit. Kapitola kdy maminka autorky, je transportována v odemknutém poloprázdném vagónu za slunného dne pryč z Osvětimi-Březinky ve působila jako bych v tom dobytčáku seděl vedle ní. Rozhodně doporučuji.

12.11.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha ve stylu Báry Nesvatbové Řízkaři apod. Ano i tento žánr má své čtenáře nic pro mě ale nechci hanit.

12.11.2019 odpad!

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Prvni kniha kterou jsem od autora četl, výborná, přenesl jsem se do středověké prahy. Autor bezvadně zakomponuje nastudované fakta do svého příběhu a čtenář se nenásilně učí, jak to bylo se životem ve středověké Praze. Vytknul bych snad kusý slovníček s dobovým názvoslovím, Mázhaus apod.
Velké poděkování autorovi, musel jsem koupit další pokračování.

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Po roce jsem knihu otevřel a opětovně přečetl, jaké bylo překvapení , že jsem si ji daleko více užil a moc se mi líbila. Bude to tím ,že jsem již od ní neočekával to co posledně a naopak jsem očekával zklamání ale to se nedostavilo- naopak uspokojení. Opětovně dokazuje ,že Pavel Hrdlička je talentovaný spisovatel na historické témata.

02.01.2021 3 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

První knihu této 5-dílné ságy, jsem četl paradoxně jako poslední, 6let od jejího vydání. Dobrá... ale vzhledem k "obrazotvorné", vyborné druhé knize "Kdo s ohněm zachází" musím říct, že autorova prvotina je jako rozjíždějící se parní lokomotiva... čte se poněkuď ztěžka, né a né se pořádné rozjet nebo přemístit v čase. Kniha má ovšem zcela nový rozměr a bezvadě ve stylu Komenského nás učí jak to bylo s právem a životem na konci 14.století. Bravo, bravo velké poděkování autoru který nás zábavně učí o historii středověké Prahy.

Ve stínu hunské slávy Ve stínu hunské slávy Géza Gárdonyi

Barvitě a velmi dobře napsaný román, skvěle nás přenese do období hunských výbojných vpádů tedy po uzavření Margusského míru mezi Atilou a Východní říší římskou. Pomineme-li, že se nám Madarský Alois Jirásek-Géza Gárdonyi, snaží v rozechvění Madarské státnosti v roce 1896 tedy 1000 let příchodu na území, zdělit, že šikmoocí Hunové jsou předkové Madarů, jde i o cestopisné dílo. Autor vše nastudoval a zanesl do románu který nás provádí tehdejší Hunskou stepí až do hlavního města těchto barbarů u kterých je život tak romantický teda pokuď si vyvolený oproti dekadentní Římské říši-byrokracii. Bezvadné čtení, dobře popsaná bitva, byť se nám autor snaží zdělit že Attila na Catalánském poli zvítězil, byt' ničeho nedosáhl. Thrácký vzdělaný učenec-Otrok který je bezmezně zamilován do Hunské dívky pro kterou jeho láska nic neznamená maximálně soucit, sama miluje beznadějně jiného, tak jako hlavního hrdinu miluje beznadějně jiná dívka. Tedy tito sexuální latenti žijí své smutné životy ve stínu pomíjivé hunské slavy.

03.04.2022 5 z 5

Ďábelská garda Ďábelská garda George Robert Elford

Ano knihu bývalého příslušníka Waffen SS a jeho pohledu na svět jsem četl, dobře popisné a pro laika vysvětlující, pohled ,stále militantního člověka, na svět a jeho života ve válce jako způsobu života který mu vyhovuje. Nabyté zkušenosti na východní frontě bohatě zužitkuje v boji v Indočíně kde nakonec přesvědčí i Francouzké velení Legie a vytvoŕí neformální prapor složený především z ostřílených bojovníků wehrmachtu a SS. Legie je pak posílala na místa kde ostatní prapory Cizinecké legie ztrácela pozice. Sám se distancuje od svévolně-sadistického chování jednotlivých vojáků na Východní frontě, Koncentračních táborech i v Indočíně, v rámci bojů, ať jsou jakékoliv národnosti, ale pokuď se nepřítel choval zákeřně pak účel světí prostředky…neboť jak tvrdili, Vietnamci se naučili vše válečné od Číňánů, ti od Rusů a ti se naučili od Nás od Němců. Pravdou je že na některých fotkách tohoto neoficiálního praporu nosili legionáři německá vyznamenání a distinkce SS což na Vietmin působilo děsivě a západní tisk ukazoval jak Francouzkou demokracii na východě brání vojáci SS.

21.03.2022 5 z 5

Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Iacobus Sprenger (p)

Obrovský bestseller, paradoxně v době renesance, po bibli nejžádanější kniha. Katolická církev se od ní striktně distancovala, už tehdy ji prohlásila za tmářský škvár plné smilných choutek, odtud ten enormní zájem “zakázaného” ovoce. Tento návod-paskvil anonymního autora, snad dominikánského mnicha Kramera, odsoudil i Insbrucký biskup který deviantního Kramera označil za ďábla. Zde této knize ovšem uškodil překlad do češtiny od Jitky Lenkové, který na rozdíl od latinského, pikantního, obsahu by požadoval větší umělecký nikoliv technický talent, neboť latinský originál snad poslední vydání z roku 1612 byl takové něco na způsob “tísíce odstínů šedi”nebo “mein kampf” pro dnešního čtenáře který již spoustu tabu zná, knihy působí jak neskutečná nuda, něco na způsob “ V úloze mouřenína” od Emanuela Moravce.

27.02.2021 1 z 5