Hor89 Hor89 komentáře u knih

Hobit (a později Pán Prstenů) pana Tolkiena je jednou ze tří knih které mě v dětství naučily číst Fantasy - doteď můj nejoblíbenější žánr (ty zbývající jsou první Harry Potter a Kniha tří zjevení). Krásně napsaný příběh je na pomezí fanstasy a pohádky. Středozemě, ve které se děj odehrává, je jedním z nejpropracovanějších fanstasy světů vůbec, a vyzdvihnout musím i překlad Františka Vrby a krásné ilustrace v některých vydáních.

01.02.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhá Zaklínačská povídková sbírka obsahuje (v novějších vydáních) sedm povídek, kniha zároveň slouží i jako prolog (povídky Něco více a Meč osudu) navazující pětidílné ságy. Povídky jsou hodně čtivé, a mají skvěle napsané postavy a dialogy. Nejlepší povídky sbírky jsou podle mě Meč osudu, Hranice možností a Trochu se obětovat. Začínajícím čtenářům bych doporučil povídku Epilog: Něco končí, něco začíná vynechat a přečíst si ji až po Paní jezera.

23.01.2023 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Návrat krále jsem četl minimálně šestkrát (v různých vydáních) a stále se k němu rád vracím. Doma mám jak prastaré vydání z Mladé Fronty (1993) tak ilustrované vydání od Arga se skvělými ilustracemi Alana Lee. Příběh je úžasně napsaný a děj rychle ubíhá k dvojímu konci. Svět Středozemě je až neuvěřitelně propracovaný, což dokazují dodatky na konci knihy. Moje nejoblíbenější části knihy jsou obléhání Minas Tirith, cesta Froda a Sama k Orodruině a oba závěry.

03.02.2023 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Ve druhém díle Zaklínačské ságy se příběh pořádně rozjede, část odehrávající se na ostrově Thanedd patří k vrcholům ságy. Kniha je, jako většina knih pana Sapkowského, velmi čtivá, má skvěle napsané postavy, výborné dialogy, propracovaný (a hlavně uvěřitelný) svět a velice dobrý překlad. Ilustrované vydání v pevné vazbě je další velké plus. Celkově bych Čas opovržení hodnotil jako nejlepší díl Zaklínačské ságy.

24.01.2023

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Úvodní díl pětidílné zaklínačské ságy slouží hlavně jako úvod do děje, protože příběh se začne pořádně rozjíždět až ve druhém díle. Na knize musím vyzdvihnout výborně napsané dialogy, čtivost, propracované postavy, a hlavně uvěřitelný svět ve kterém se příběh odehrává - na rozdíl od spousty jiných fantasy kde svět působí jen jako pouhá kulisa. Velké plus nakladatelství Leonardo za překlad a ilustrované vydání ve větším formátu.

23.01.2023

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům už od střední školy, takže dávno před Polskými hrami a tou Americkou hrůzou. První Zaklínačská povídková sbírka obsahuje (v novějších vydáních) osm povídek, ve kterých A. S. buduje svět a představuje hlavní postavy budoucí pětidílné ságy. Povídky jsou velice čtivé, a mají výborně napsané postavy a dialogy. Nejlepší povídky sbírky jsou podle mě Menší zlo, Poslední přání a Zrnko pravdy.

22.01.2023 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Skvělá úvodní kniha ságy Písně ledu a ohně - velice čtivá s propracovaným a uvěřitelným světem. Postavy jsou zapamatovatelné a výborně napsané. Příběh má spád a je v něm spoustu dějových zvratů. Nejvíc mě bavily kapitoly s Eddardem, Jonem, Aryou, Tyrionem a Daenerys. Knihu jsem četl jak v překladu z Talpressu tak i Arga - a druhý z nich (od Michaly Markové) je o dost lepší.

16.12.2022 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Společná kniha mých dvou oblíbených autorů - čtivé, zábavné, se skvěle napsanými postavami (hlavně ústřední andělsko-pekelná dvojka) a s překvapivě hodně povedenou seriálovou verzí od Amazonu. P.S. Ilustrované vydání ve větším formátu od Talpressu je opravdu povedené. Vyzdvihnout musím i výborný překlad pana Kantůrka.

15.12.2022 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Dvě věže jsem přečetl minimálně šestkrát (v různých vydáních) a stále se k němu rád vracím. Doma mám jak prastaré vydání z Mladé Fronty (1993) tak ilustrované vydání od Arga s krásnými ilustracemi Alana Lee. Příběh je krásně napsaný a děj rychle ubíhá. Svět Středozemě je úžasně propracovaný. Moje nejoblíbenější části knihy jsou bitva o Helmův žleb, příjezd do Edorasu a setkání Froda s hraničáři.

02.02.2023 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Společenstvo Prstenu jsem četl minimálně šestkrát (v různých vydáních) a stále se k němu rád vracím. Doma mám jak prastaré vydání z Mladé Fronty (1993) tak ilustrované vydání od Arga s úžasnými ilustracemi Alana Lee. Svět Středozemě je až neuvěřitelně propracovaný. Příběh je skvěle napsaný a hodně mě baví. Děj se sice rozjíždí pomalu, ale atmosféra předvečeru války je výborná. Moje nejoblíbenější části knihy jsou cesta společenstva skrz Morii a Elrondova rada.

02.02.2023 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Poslední díl Zaklínačské ságy pokračuje ve stylu Věže vlaštovky - takže hodně dějových linek, které se v závěru knihy spojují. Vyzdvihnout musím hlavně monumentální popis bitvy u Brenny. V ději se mihne spoustu postav, ikdyž hlavní roli mají stále Geralt, Yennefer a Ciri. Závěrečná část knihy se snaží (někdy až trochu zbytečně) uzavřít všechny dějové linky. Osud hlavních postav se dá vyložit více způsoby, ikdyž něco naznačí epilog Bouřkové sezóny.

27.01.2023

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Třetí díl Zaklínačské ságy je první Sapkowského kniha kterou jsem kdy četl - myslím že třetí vydání z roku 2002. Do teď považuji Křest ohněm za můj nejoblíbenější díl, a druhý nejlepší celkově (po Času opovržení). Kniha se skvěle čte, postavy jsou propracované a zapamatovatelné, dialogy (hlavně mezi Geraltem a jeho partou) jsou výborné, a k hodnocení musím přičíst i krásné ilustrace Jany Komárkové.

24.01.2023

Hrrr na ně! (limitovaná sběratelská edice) Hrrr na ně! (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Další Zeměplošská kniha s Hlídkou v hlavní roli - tentokrát se v knize hodně cestuje, a jen první půlka románu se odehrává v Ankh-Morporku. Což podle mě příběhu prospělo. Kapitán Karotka je oproti předchozím knihám bohužel trochu upozaděn, ale dějová linka s Nobym a Tračníkem to více než vynahrazuje. Celkově je kniha o chlup horší než Stráže! Stráže!, má zajímavější příběh, ale o trochu méně vtipných scén a je v ní pár hluchých míst.

16.05.2023 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Úvodní díl trilogie, ve které autor spojuje reálnou historii s fantasy. Společně s Zaklínačskou ságou jde o nejlepší práci p. Sapkowského. Kniha se dobře čte, hlavní postavy jsou propracované a děj napínavý. Střední Evropa na počátku 15. století je skvěle vykreslená a autor knihu doplnil spoustou latinských citátů (jejich překlady jsou na konci knihy s dalšími poznámkami).

29.01.2023 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

V předposledním díl Zaklínačské ságy autor trochu změnil styl vyprávění - příběh se více větví. Kromě kapitol z pohledu Geralta, Ciri a Yennefer se příběh zaměří i na spoutu dalších vedlejších postav. Hlavním tahounem děje je tentokrát Ciri, naopak Yennefer bohužel tolik prostoru nedostala. Kniha je hodně čtivá, svět i postavy jsou propracované, překlad velice dobrý a příběh výborně doplňují krásné ilustrace Jany Komárkové.

27.01.2023

Maškaráda (limitovaná sběratelská edice) Maškaráda (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Čarodějky se v osmnáctém díle Zeměplochy vydají do Anhk-morporkské Opery. Opět výborný díl u kterého musím vyzdvihnout povedený hlavní děj - tentokrát je oproti většině předcházejících knih komorní (většina děje se odehrává v budově opery) a nejde v něm o záchranu města, království nebo rovnou celé Zeměplochy. Další plus má kniha za spoustu odkazů na Fantoma opery.

14.12.2022 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Originální urban fantasy odehrávájící se v Londýně (a Podlondýně). Kniha je velice čtivá, postavy jsou dobře napsané (hlavně pánové Croup a Vandemar s markýzem De Karabasem), svět Podlondýna zajímavý, příběhu sice chvilku trvá než se rozjede, ale pak stojí za to až do konce. Jen hlavní hrdina Richard je zezačátku nemastný, neslaný.

12.12.2022 5 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Pravda se celá odehrává v Ankh-Morporku, v hlavní roli jsou sice převážně nové postavy novinářů/tiskařů (nejvíc jsem si oblíbil upířího fotografa Otta), ale v ději se mihne velká část obyvatel města - od Mágů, přes Kolíka, Vetinariho až po členy Městské hlídky. Příběh je výborný, záporáci povedení (hodně připomínají pány Croupa a Vandemara z Nikdykde) a v knize je hodně vtipných scének.

12.11.2023 5 z 5

Předehra Předehra Neil Gaiman

Předehra zaujme hlavně úžasnou (a správně šílenou) kresbou J. H. Williamse III, podle mě jde o nejlepší Sandmanovskou kresbu. Příběh je výborný - napínavý a plný skvělých nápadů. Malé plus má kniha i za spoustou bonusů. Děj komiksu sice předchází knize Preludia & nokturna, ale doporučuji ho číst až nakonec po přečtení Tryzny a Věčných nocí.

25.06.2023 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Silmarillion je v podstatě bible Středozemě. Je napsaná jiným stylem než Pán prstenů či Hobit - přirovnal bych ho ke kronikám/knihám pověstí. I kvůli tomu, a spoustě událostí/postav/názvů, se kniha trochu hůře čte. I přesto jsem se při čtení hodně bavil a knihu mám přečtenou minimálně třikrát. Nejlepší části jsou závěr se Třetím věkem dokreslující Pána Prstenů, a příběhy Túrina, Maeglina a Berena s Lúthien.

03.02.2023 4 z 5