HoneyH HoneyH komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Babičku buď milujete, anebo nesnášíte, ale neexistuje nic mezi tím. Když jsem byla menší, milovala jsem ji, protože mi Babička připomínala moji vlastní babičku. Dneska ale, pokud se nad tím zamyslím, že by se mi někdo nastěhoval do domácnosti a všechno by muselo být podle něj... Samozřejmě je to čtivá kniha a jsou tam super postavy, jako například Viktorka. To ale nic nemění na tom, že mě některé části iritují a u jiných brečím. Jo, to je to kouzlo dobrých knih.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Láska na první pohled/po prvních pár stránkách. Austenová je dobrá borka, když stvořila v podstatě šablonu pro dokonalého, nedostupného sexy gentlemana, do kterého jsou ženy zamilované dodnes.

01.07.2021 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čapek prostě nestárne ani jazykem, ani tématy, ani myšlenkami.

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Jak je to bizarní, tak je to skvělé. Dílo, u kterého se člověk dokonce i zasměje, což bych ani nečekala.

15.06.2020 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Zrovna jsem knihu dočetla a můžu říct, že tohle je asi nejrozporuplnější dílo, co jsem kdy vzala do ruku. Toto je první kniha od J. P. Delaneyho, kterou jsem otevřela.
Četla jsem ji v originále, takže nevím, jaký je český překlad. Kniha byla čtivá a dobře napsaná. Akorát mě trochu iritovalo, že je hlavní hrdinka Britka, a přesto autor občas používal u slov americký pravopis (což je ovšem diskutabilní věc).

Asi do půlky knihy jsem fandila Claire. Fascinovaly mě popisy hereckých praktik i příběh samotný. Naskakovala mi husí kůže a nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Claire mi ze začátku připadala sympatická. To, jak se dokázala vžít do role a stát se úplně někým jiným, jak bez mrknutí oka dala sama sebe všanc... to jsem obdivovala, soucítila s ní a trošku jí i litovala kvůli jejímu osudu. S postupem času mi však proměna "osoby Claire" v její roli začala připadat děsivá. Protože ačkoli byla Claire "stále při smyslech," nemohla jsem se zbavit pocitu, že začíná bláznit.

To, jak mixovala realitu a své vžití se do role, a co všechno by byla schopna v rámci svého hraní vykonat... Stále se ujišťovala, že je normální, ale přitom se chovala trochu jako psychopat. Stírala z vlastní vůle hranice mezi hraním a skutečným životem. Nejsem si jistá, jestli pro ni nějaké hranice vůbec existují, ačkoli autor párkrát naznačí, že asi ano, nikdy to není úplně jisté.

Ke konci už mě ty psychologické hry ubíjely. Čekala jsem ohromující finále a svým způsobem jsem se ho i dočkala, i když asi ne tak, jak jsem si představovala. Trochu znechucená (částečně i samotnou Claire, i vývojem situace) knihu odkládám. To, že znám najednou vraha, mi přijde jako Pyrrhovo vítězství.

Knize dávám pět hvězd kvůli propracované psychologii a všudypřítomým hrám, které autor se čtenářem neustále záměrně hraje, takže opravdu nevíte, na čem právě jste.

12.09.2020 5 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Myslím si, že Máchu i Erbena si přečte skoro každý, ať už kvůli maturitě, vlastnímu zájmu nebo z jiných důvodů. Podle mého názoru čtou ale lidé často jenom slova. Situace se většinou mění s přibývajícími zkušenostmi, které napomáhají k porozumění hlubokých vnitřních pochodů a hlavně k pochopení konfliktů a težkých životních situací, ve kterých se postavy nachází. Jsou to básně, ke kterým se člověk vždy může vrátit, a pokaždé v nich nalezne něco jiného.

03.07.2020 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Dílo, k němuž je třeba dozrát, udělat si na něj čas a číst ho s otevřenýma očima. Překrásná a jedinečná kniha.

15.06.2020 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Jiskru v popelu jsem objevila nedávno. Oproti ostatním fantasy bych rozhodně vyzdvihla svět, ve kterém postavy žijí (římská říše + orientální nádech = zaručený úspěch). Velmi mě na knize dostala jedna věc: líbí se mi a zároveň mě irituje, že je kniha vybalancovaná zajímavým způsobem, děj někdy až vleče, ale přitom se tam toho stále dost děje, stejně tak jako se krutost střídá s nadějí, připomíná mi to tanec na ostří šamšíru ;) . Celá kniha může být v podstatě brána jako takový úvod do celého jejího světa. Těším se na pokračování.

14.03.2023 5 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Shakespeare je opravdu borec, jak v angličtině, tak v českém překladu. Amen.

01.07.2021 5 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Celá série mě pohltila a nechtěla mě vůbec pustit ze svých spárů. Četla jsem ji celkem dvakrát. Clary a Jace jsou supr dvojka, ale srdcovka je Alec a Magnus (protože Magnus je prostě boží).

11.10.2020

Advent Advent Jarmila Glazarová

Do knihy jsem se zamilovala, i když je autorka komunistka a i když už je asi knížka stará. Sama pocházím z hor, kde se ještě dnes v mnohém zachovává "postarší" myšlení. Obdivuji ale sílu vůle a odhodlání hlavní hrdinky. Myslím si, že Glazarová opravdu dobře vystihla atmosféru a těžký život v horách.

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Knihu jsem četla na popud toho, že jsem uviděla plakát seriálu. Rozhodla jsem se, že se mi nechce čekat, a chci si ji přečíst dříve než seriál vyjde. Prvních sto stránek jsem se trochu ztrácela, ale potom. Kniha se četla sama. Věřím, že si v ní každý něco najde. Je skvěle promyšlená a příběh mě fakt dostal. Vřele doporučuji celou sérii.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Čtivé a nepoplatné své době. Kundera si jede svoje bomby a spojuje filozofii s odlišnými úhly pohledů lidí na jednu a tutéž situaci na pozadí jejich životních osudů.
"Muss es sein?"
"Es muss sein!"

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Zajímavá kniha, která podává neobvykle kritický pohled na společnost, církev. Její náplň mnohdy přesahuje fantasy žánr a jde až do jádra základně lidských a společenských hodnot. Má být sice pro děti, ale podle mého názoru, je pro dospělé. Celou sérii stojí za to si přečíst i proto, že byla na seznamu zakázané literatury ALA 100.

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Jiskru v popelu jsem narozdíl od prvního dílu četla v angličtině, a musím uznat, že je to zcela jiný zážitek. Neustále mě fascinuje, co je Laia ochotna obětovat. Líbí se mi, že příběh graduje a druhá kniha je lepší než ta první, dokonce můžeme nahlédnout do světa a mysli Helene Aquilly (což podle mě neskutečně knihu obohacuje). Děj přituhuje a smyčka se postupně utahuje.

11.04.2023 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Vzhledem k tomu, že bylo autorovi 15 a byla tehdy po takových knihách velká sháňka, je to z tohoto hlediska ok, ale s odstupem času mi první kniha přijde spíše taková průměrná. Je to úvod do problematiky natáhnutý na hodně stránek.

26.06.2021 4 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Zajímavá kniha plná rozporu, jejíž čtení ztěžují metafory. Od čtenáře vyžaduje určitou dávku schopnosti přijímat chaos a nonsens, a především se jich nezaleknout.

10.07.2020 5 z 5

Hřbitovní kvítí Hřbitovní kvítí Jan Neruda

Občas není nad takový ten pesimismus a černý humor, kdy se potkají dva červi, co žerou mrtvoly.

20.08.2020 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Podle mně nejlepší kniha série. Všechno do sebe začne zapadat a najednou to není jenom převyprávěná Kráska a Zvíře, ale mnohem více.

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Kniha měla spád a všechno dosedlo na ta správná místa. Mám pocit, že každý dostal to, co si zasloužil.

19.05.2023 5 z 5