Hřbitovní kvítí

Hřbitovní kvítí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11939/hrbitovni-kviti-11939.jpg 4 240 30

Sbírka velmi pesimistických básní. Neruda zde vyjadřuje zklamání z tehdejšího života, kritizuje morálku. Objevuje se tu i sociální otázka, zabývá se chudobou. Nedůvěřuje lásce ani lidem. Cítí se velmi osamělý, roztrpčený. Tato sbírka je určitým protestem proti pokoře. Smutek je tu doplňován pocitem vzpoury proti pokoře. Podle vydání z roku 1858, k padesátému výročí básníkovy smrti, za redakce Bedřicha Beneše Buchlovana.... celý text

nelasmejkalova
12.01.2024 5 z 5

Nerudův talent je výjimečný. Básnické sbírky čtu velmi ráda a přečetla jsem jich mnoho, nicméně tahle je možná tou úplně nejlepší, kterou jsem kdy četla.

RonnieSmithx
09.06.2023 4 z 5

"Mnohé srdce milovalo,
láskou blaze kvetlo,
jenže zjara dchnutí mrazu
bílý zvonek zhnětlo.

Hrůzné nemilosrdenství
srdce v poušť vyvrhlo,
a když v bolu churavělo,
smích si z něho strhlo."

nevermore3
16.11.2022 5 z 5

Věru... skeptická, pesimistická až depresivní, plná zmaru, smrti a černi nebo aspoň šedi. Dobou nepřijatá a přece skvělá. Moje oblíbená sbírka "Hřbitovní kvítí".

Morbidus
25.03.2022 4 z 5

Tak jsem se konečně pročetl k Nerudovým básnickým sbírkám. Svým způsobem mi udělaly radost. Z textu je patrno (nejen) rozhořčení nad marností bytí a melancholické hledání pointy života. Ovšem to není vše - je zde i dobře skrytý černý humor (nebo minimálně vibrující na mojí notě). Trochu mě v pozdější fázi mrzelo opakování témat, které se mi nezdály přinášet v rámci celku nic nového.
Máte-li rádi temnější poezii, tohle by mohlo zaujmout!

Karoley
04.01.2022 4 z 5

Poezii čtu pouze okrajově, ale Hřbitovní kvítí mě lákalo už delší dobu. Upřímně řečeno asi půlku z toho jsem vůbec nepochopila.. ale to, co jsem pochopila, mělo hloubku. Smutné, melancholické, depresivní.

Zelený_Drak
15.11.2021 2 z 5

Tak zrovna první Nerudova sbírka mě ničím neoslovila. Asi kombinace toho, že jsem se k ní dostala pozdě a až po jeho pokročilejší tvorbě.

lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Geniálně depresivní.

martina.culik
08.03.2021 4 z 5

Od Nerudy jsem do této chvíle znala spíše povídky a je to tedy mé první důkladnější seznámení se s jeho básnickou tvorbou. Vůbec nechápu, proč jsem zrovna tuhle sbírku, tak dlouho odkládala. Obsahuje vážné, vtipné i baladické básně se hřbitovní tématikou.
Téma je to nadčasové, jelikož zrovna v této oblasti se toho moc nemění. Možná právě proto bych sbírku nedoporučovala nikomu, kdo se momentálně nachází v depresi nebo podobně pesimistické náladě, pokud si ovšem tuto náladu nechce ještě prohloubit.

Elevant
17.02.2021 4 z 5

Sbírka Hřbitovní kvítí obsahuje rozumitelné, téměř prozaické básně, ve kterých se občas blýskne geniální slovní obrat či metafora. Stále se tu opakují ty samé motivy, většinou krásně pochmurné, a autor si zoufá nad nerovností lidí, pomíjivostí života, křehkostí nevinnosti, nad smrtí a nad plynutím času. Ovšem co je zde čas jiného než smrt? Posuďte:

"Valí proud se světem bystrý, ostrý,
nekonečnou jeho rovná cesta,
jeho pískem zbořená jsou města,
jeho kalem národů jsou kostry."
(XIII)

Peter74
06.10.2020 5 z 5

Klasika, ktorá sa dá stále čítať,
a človeka nikdy neomrzí.

HoneyH
20.08.2020 4 z 5

Občas není nad takový ten pesimismus a černý humor, kdy se potkají dva červi, co žerou mrtvoly.

Atlantis
28.07.2020 3 z 5

U lyrických sbírek se velmi těžce dívá na hodnocení. Na každého budou tyto básně působit jinak, každý z nás si v nich najde něco odlišného. Za sebe mohu říct, že Hřbitovní kvítí od Jana Neruda řadím k těm lepším básnický sbírkám, které jsem četl. Pamatuji si, že mne zaujala svojí originalitou a neotřelostí (v té době jsem ještě nečetl Květy zla) a byla "příjemnou" změnou oproti všem těm romantickým a přírodu oslavujícím sbírkám, kterých je český trh plný.

Adele02
18.07.2020 4 z 5

„Myslím, bratře, že ti géniové
jsou jak ona pod sklenicí svíce;
posvítí-li jiným se tmou brojícím,
nezbyde jí samé nic pak více."

ckamusa
27.04.2020 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky výzvě a musim říct, že to byl pro mě oříšek. K poezii jsem se zatím nepročetla, takže po střední to byl po dlouhé době můj první kontakt s ní. Z knihy sálá pesimismus a bezmoc, ale má i své kouzlo.

regulax
15.03.2020 1 z 5

Ke sbírce jsem se dostala náhodou a neřešila jsem její obsah. Výzva je výzva. Musím říct, že přečtu skoro všechno, ale tohle bylo mísy až "nečtitelné". Nevadil mi pesimismus či smutek básníka. Ale tvary a obraty veršů či slovní spojení jsem nedávala. Pevně věřím, že Neruda má lepší díla.

hrdlickova_61
31.01.2020 5 z 5

Sbírku mi velmi přiblížilo vědomí, že je věnována památce básníkova předčasně zemřelého přítele. Kdo se umí do takové situace vcítit, jistě pochopí autorovo rozpoložení a patetická slova jako „...zval tě osud k nešťastníkům kvasu...“ nebo „... z věnce, který z idejí si mladost svila, každý den v hrob lístek umí pohřbíti...“ - zvlášť když uvážíme, že Jan Neruda napsal tuto sbírku ve velice mladém věku...

hellena1523
04.01.2020 5 z 5

Tak jak miluju Květy zla, tak jsem si zamilovala Nerudovo Hřbitovní kvítí. Taková dekadence po česku.
Od sbírky nazvané Hřbitovní kvítí asi nikdo nečeká intimní poezii nebo optimistické verše, takže pokud touží vaše srdce po troše skepse, pesimismu, zmaru, zoufalství, kritice tehdejší společnosti, budete spokojení. Pokud neradi čtete o beznaději a osamělosti, pak se této sbírce snad raději vyhněte.

Gweny
09.11.2019

Nerada hodnotím básnické sbírky hvězdičkami. Na to si nepřijdu takový odborník nebo znalec poezie, abych mohla s klidným a čistým srdcem říci, že básnická sbírka buď má nebo nemá určité kvality.
Musím ale říci, že Nerudovy verše a básně ve mě zanechávají takové smíšené pocity, kterým sama úplně nerozumím. Sice jsou ty básně na první pohled smutné, depresivní, negativní, ale já za těmi slovy nacházela i opačné významy a možná to ve mě zanechalo jistou stopu.

Scathia
23.10.2019 5 z 5

Jedna z klasik, ke které jsem se vrátila poprvé od střední školy. Tam jsem měla Nerudu ráda, byl pro mě takovým českým Charlesem Baudelairem. Je krásné vidět to, co nejlépe zvládne dobrá poezie, a to, že s rostoucím věkem se mění obsah a význam básní. Každých deset let bych si ho chtěla přečíst, aby rostl se mnou...

katushah
16.09.2019 5 z 5

Úžasná sbírka. Jelikož jsem pesimista a depresák, tak se v tom ponurém tématu vyžívám. A hřbitovy miluji taky. :-)

lyrika klasická literatura

Jan Neruda