historikola historikola komentáře u knih

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Knížka je výborně napsaná, děj se odehrává tak rychle, aby jej čtenář v pohodě zachytil a nic mu neuniklo. Ohledně tématu knížky. Tak téma je prostě lidské. Zaměstnání v krematoriu. Mistr žehu tam nic závratného nedělá. Prostě převádí lidi na druhý břeh.
Ano práce pana Kopfrkingla co dělá s rodinou je děsivý a nelidská. To nezapírám, ale jinak je kniha napsaná výborně.
Nevím co je lepší jestli film nebo knížka. U knížky máte čas přemýšlet a vrátit se v čase i písmenku. U filmu to nejde.
Já jsem měl knihu půjčenou, ale za mě. Vzal bych si ji do své knihovny.

28.04.2014 5 z 5

Vzpoura jeptišek Vzpoura jeptišek Régine Deforges

Zdravím Vás přátelé písmenek,

já jsem se seznámil se spisovatelkou přej mojí první její knížku "Bouře". Poté jsem přečetl trilogii "Modrý bicykl". Na "Vzpouru jeptišek" jsem se těšil, ale bohužel ať teď se mi dostala do ruky ke čtení. Tato spisovatelka mi svým psaním vyhovuje. Nenatahuje zbytečně děj nesmyslným plkáním a děj má hlavu a patu. Tento román je zajímavý tím, že jako jedna z mála spisovatelek se nebojí rýpnout do církve a trošku ji nadzdvihnout že židle. Tento román má zajímavou dějovou linku a zápletka se řeší celou knížku. Takže knížku nerozluštíte v posledních dvou stránkách. Samozřejmě chápu, že se něco vytratí překladem. Ale neumím dobře francouzštinu takže nevím jak je originál.
Každopádně pro odpočinek a klidnou četbu tuto knížku doporučuji. Není tam zas tak moc scén co bych nedal přečíst dospívajícím. Pro malé děti to není, ale knížka je dle mého od 15 a víc. Pamatuji, že tato knížka byla v mé knihovně od 18 let.
Asi kvůli tomu popisu sexuálního aktu a znásilnění jeptišek. Nevím netuším. Je možné, že to bylo tím, že hlavní postava byla kojena vlčicí a pak měla s celou smečkou svůj zvláštní rodinný vztah celý knižní život. Musím vypíchnout, že vztah vlčice a vlků k dívce byl napsán excelentně.
Jak tu Hříbče zmiňuje film "dítě vlků" tak ten jsem neviděl. Takže nevím jak osekaný je děj filmu. Jak to bývá, vždy je lepší knížka než film.
Knížku pohodovým tempem před spaním jsem přečetl za dva dny. Takže knížka tak akorát.

24.04.2014 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Zdravím Vás přátele písmenek a knížek,

právě jsem dočetl tuto knížku. Je psaná z pohledu člověka, který žije v Německu a vyrůstá u přísného otce. Ten jeho život naplánoval tak, že chce, aby syn byl farářem. Syn Rudolf samozřejmě nechce. Dělá pro to vše, aby se tomu vyhnul. Nakonec se stejně dostane do církevní školy. Tam není dlouho.
Dostane se jako dobrovolník do Červeného kříže, kde v nemocnici pomáhá při běžném ošetření pečovat o válečné pacienty. Jsou to vojáci z války. Poprvé i podruhé zkoušel utéct do války a bojovat. Pokaždé se mu to podařilo jen částečně. Dostal se do vlaku, který odvážel vyléčené vojáky zpět na frontu. Tam v cíli vlaku vždy byl odchycen a vrácen zpět do Červeného kříže.
Po nějaké době se mu jeho sen splnil a dostal se na frontu. Zrovna probíhala první světová válka.
Abych neprozrazoval moc tak řeknu jen, že jeho sen se splnil na 100 a více procent. Ale to již poznáte v knížce.
Já jsem tuto knížku četl vždy večer před spaním. Neměl jsem to dělat. Několikrát se mi o té knížce zdálo a vždy jsem se probudil.
Knížka je výborně psaná. Bohužel některé pasáže, až moc krutě a detailně, ale bohužel je to realita co se tehdy děla. Spisovatel, akorát trochu více opepřil děj a vypíchl, některé pasáže více. Tato knížka mě donutila i po přečtení přemýšlet jaké to bylo a vracel jsem se k některým pasážím a četl jsem je znova a znova. Spisovatel píše pro mě normálně, takže není to těžká četba. Spíše je to těžké téma. S vědomím, že se to tak nějak někomu stalo.
U knížky jsem nezaznamenal moc pasáží, které by se vlekly nebo byly nesmyslné. Je to jedna z těch knížek, kterou nemůžete u další stránky jen tak odložit na další čtení.
Knížka je dobře napsaná a stojí za to ji přečíst. Jestli stojí za to ji vlastnit v knihovně.....za mě ano.
Děj knížky jsem nesrovnával s jinou knihou. I když je to možné. Každý tam vidí nějaký děj s jiné knížky. Ale je to tím, že je to válečné téma a toto téma se prostě a jednoduše opakuje. Tato knížka, ale vzala příběh přesně opačně než všichni co psali něco podobného. Příběh vypráví člen něměcké armády se svého pohledu (ne spisovatel, ale postava Rudolfa v knížce).
Vím, že četba i jiné věci jsou strašně individuální. Ale za sebe doporučuji přečíst si tuto knížku.

19.04.2014 5 z 5

Z Čech až na konec světa Svatojakubskou cestou na mys Finisterre Z Čech až na konec světa Svatojakubskou cestou na mys Finisterre František Šesták

Knížka Z Čech až na konec světa.... je velice dobře napsaná, jak jsem psal již v popisu knížky tak je to ten stejný cestovatel i autor knížky jako "Na kole do Evropského parlamentu". Knížka je pojatá jako cestovatelský deník. Je zde popisovaná cesta dvou cestovatelů na kole. Knížka začíná tím, jak shánějí kola a vybavení na cestu. Mají podporu přátel i své obce. Jejich cesta začíná a končí v jižních Čechách. Jejich cesta je skoro totožná jako z vyprávění Aloise Jiráska. Cesta je zavede do 10-ti zemí, kde svou cestu uskuteční jako na kole tak některé cesty řeší přesunem vlakem. Cíl své cesty je v Santiagu de Compostela. Nebudu vyprávět děj. To ať si každý přečte.
Jen shrnu fakta. Dva kamarádi kopírovali cestu Václava Šaška z Biřkova. Jejich cesta trvala 68 dnů. Cestovali od 18.4 do 25.6 2005.
Zaznamenali jen jeden malý pád a to tím, že při cestě se střetli spolu. Srazili se batohem na kole. Podle popisu této události usuzuji, že to nebylo nic vážného. Jiné karamboly se jim vyhnuli. Na cestě popisují vstřícnost lidí v každé zemi.
Knížka pana Šestáka je psaná výborně.
Jen za sebe co bych změnil je použitý papír v knize. Je tu použit papír s kaolínem. Pro lepší četbu bych za sebe upřednostnil recyklovaný papír nebo čistý bílí bez kaolínu (matný, není lesklý). Lépe se čte.

Přeji Vám ať se Vám knížka líbí a dočtete ji až na konec.

16.04.2014 5 z 5

Hry Hry Egon Bondy (p)

Zdravím Vás přátele knížek a písmenek,

tak u této knížky jsem měl problém ji číst. Egon Bondy zde nepíše nic co bych neuměl přečíst. Dokonce znám všechny písmenka v knížce. Ale problém byl v ději knížky a jeho podání.
Nějak jsem se nesžil s knížkou a špatně se mi to četlo. Egon některé své hry pojal jako absurdní hry. To jsem pochopil a také tak četl, ale nějak se mi děj nelíbil.
Přemlouval jsem se, abych knížku dočetl. Nakonec jsem knížku založil jako nedočtenou a dal si tam vzkaz, že jsem to četl tento rok a, že děj nemá návaznost. Takže třeba ji jednou dočtu.
Popravdě je to druhá knížka od Egona Bondyho a moc dobře se mi nečetlo. Asi je chyba na obou stranách. Nevím, ale časem se to třeba zjistí.

Knížku nebudu hodnotit ani kladně ani záporně. Nechám to mimořádně otevřené.

11.04.2014

Goldstein píše dceři Goldstein píše dceři Irena Dousková

Goldstein píše dceři od Ireny Douskové je knížka, která má návaznost na Oněgin byl rusák. To jsem bohužel nějak přehlédl a pak mi chyběly některé údaje v posloupnosti děje v knížce. Ale knížka je napsaná dobře. Je to něco jiného, než jsem od Ireny Douskové četl. Mě se tato knížka četla trošku špatně. Nebyl jsem připraven, že knížka bude psaná stylem korespondence. Ale co jsem vlastně čekal. Jasně ve jménu knihy je slovo "píše".
Četl jsem tuto knížku skoro vždy večer a můžu říci, že to není knížka na uspání. Když jsem knížku odložil (průběžně) tak jsem musel myslet co mi Irena Dousková chtěla říci a dlouho jsem přemýšlel co to tam bylo. Nakonec, když jsem knížku přečetl tak jsem pochopil, že to tápání v ději a souvislostech, které jsem neměl bylo tím, že mi chyběla k dočtení knížka Oněgin byl rusák. Ale to tak bývá. Nic není dokonalé.
Jediné co mi na knížkách vadí tak je, že nemají pevnou vazbu. Ptám se.... o kolik by knížka byla dražší, kdyby tam byla pevná vazba. Rozhodně sám za sebe. Kdybych měl na výběr. Stejné knihy, stejná velikost a stejné barvy. Jediný rozdíl by byl ve vazbě. Vzal bych si samozřejmě tu s pevnou vazbou. Ale to je můj soukromý boj i problém zároveň.
Tato knížka se zajisté stane kultovní knížkou. Bude se předávat z ruky do ruky. Možná se bude i dědit:)

Sám za sebe děkuji paní Douskové, že mi krásně vyplnila čas před spaním. Rozhodně nelituji, že jsem četl knížku.

27.03.2014 5 z 5

Bratři Ramazovi Bratři Ramazovi Egon Bondy (p)

Zdravím Vás přátelé písmenek a krásných knížek,

právě jsem dočetl tuto knihu. Jaký z toho mám pocit? No popravdě je to jedna z knih na kterou jsem nebyl připraven. Bratři Ramazovi je zrovna knížka, kterou nemůžete jen tak si přečíst. Tato kniha si Vás musí vybrat a musíte být připraven. Já jsem bohužel nečekal. Nebyl jsem připraven a kniha si mě nevybrala. U knížky mě nejvíce dostal syrově psaný text. Co bych uvítal u této knihy jako první tak přesun stránky145 a 146 na začátek knihy. Kdyby to nakladatel učinil tak osobně já bych mu byl zavázán. Díky syrovému rukopisu autora a nedokončené korekci chyb a jmenných přehmatů jsem v tom měl zmatek kdo je kdo, ale nakonec stačilo se párkrát vrátit o stránku zpět. Kniha nemá kapitoly a nemá ani nadpisy. Vypráví, ale svůj příběh v souvislosti a přehledně. Občas na stránkách najdete psaný text s tučném provedení nejprve jsem si myslel, že je to nějaké autorovo tajné zdělení, že slova dají nějakou větu nebo zdělení. Nakonec se tak nestalo.
Knížka mě zaujala hlavně kvůli samotnému autorovi a také hlavním obrázkem na hřbetu knihy. Ilustrace Egona Bondyho mi připomíná tisk fotografií z 70-80 let. Kdy takto fotografie vypadali běžně. Skládali se z malých černobílých puntíků. Zde to jsou fialové čtverečky. Nakonec si říkám o kolik by se prodražilo, kdyby knížky měli zavěšované vazby a ne jen tvrdý papír. Já bych toto uvítal i kvůli lepší stohovatelnosti knih v knihovně. Prostě slabý tvrdý papír se přehne a už je knížka poškozená. Ale to je můj názor.

Schválně jsem nepopisoval děj. Ten je na Vás, aby jste zjistili co Vám autor chtěl vyprávět.

Poslední co napíši je, že si Vás kniha musí vybrat a Vy musíte zrovna být připraven ke čtení.

Přeji krásné zážitky při čtení.

01.03.2014

Objektiv z Ruska Objektiv z Ruska Zdeněk Šámal

Knížka vypráví dějiny Ruska a zajímavosti z této pěkné země.
Asi jsem čekal trošku jiný styl psaní. Je to takové strohé a tvrdě napsané. Necítím tam moc zápal pro vyprávění. Ano ty informace tam jsou, ale je to tak napsané jako kuchařka. Asi jsem čekal něco co tam není. Když jsem to kupoval tak jsem si kousek přečetl. Myslel jsem si, že to bude napsáno trošku jako cestopis nebo trošku s humorem. To jsem tam moc nenašel.
Jinak jak jsem psal. Informace tam jsou. Docela jsem byl zděšen i pravostí sletu událostí, které se stali. Ve škole samozřejmě před rokem 1989 jsem dostal v dějepise přesně opačné nebo úplně jiné informace. Takže mám co vyhazovat z mysli a dát tam správné informace.
Knížku hodnotím i přes to všechno kladně. Je to můj názor. Někdo může nesouhlasit.

13.02.2014 5 z 5

Hodinu nevíš. Příběh nemocničního vraha Hodinu nevíš. Příběh nemocničního vraha Daniel Svátek

Knížka je dobře napsaná, viděl jsem i film. Děj je moc děsivý, když si člověk veme, že obsahově se to stalo. Tak až zamrazí.
Bohužel knížka se mi moc dobře nečetla, měl jsem zrovna rodinu v nemocnici.

19.01.2014 5 z 5

Upíři z Edenu Upíři z Edenu Čestmír Mlíkovský

tato knížka byla vydána pod křídly detektivky, protože tehdejší mocnáři by ji jinak nepustili, ale děj je opravdový. Knížka je tak chytlavá, že Vás jen tak nepustí. Je to jedna z mála knih, kde ji musíte dočíst na jeden nádech celou.

Ďáblova dílna Ďáblova dílna Stephen J. Cannell

Knížka bude asi moc zajímavá, co jsem četl různé recenze. Vím byl i film, ale knížka je knížka.
Knížka bude jiná dějem, ale tématem má blízko ke knize: Upíři z edenu od Čestmíra Mlíkovského.
Tohle to téma je dobré číst. To aby jsme si pamatovali chyby které lidstvo udělalo před námi a neměli jsme potřebu je dělat znova.
Je pravda, že někteří lidi v tom uvidí inspiraci, ale to se snad už nebude nikde opakovat.

23.11.2013

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Knížka je krásně napsaná. Příběh v knížce je tak napsaný, že Vás vtáhne do děje a pak tu knihu musíte přečíst děj se co děj.
Krásný příběh z války.
Je to rozhodně jedna z mála knížek, která má čestné místo u mě v knihovně.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Honzíkova cesta je krásná knížka. Rozhodně ji doporučuji pro děti jako první knížku.

Nevím jak vypadá ta nové verze Honzíkovy cesty. Já mám ještě doma tu komunistickou se socialistickým vajíčkem. Ano doba se změnila v 89, ale děj knížky je pořád stejný, akorát se to vše jinak jmenuje.
Popravdě, když mám špatnou náladu, tak si ji vezmu a čtu. A pak se můžu s odstupem času smát jak je to psané.

Deníky Deníky Leonardo Da Vinci

Tato knížka je jedna z mála, která mi zůstane v knihovně. Je krásně napsaná a popisuje krásně život Leonadra da Vinci. Mám jich více,ale tahle je psaná doopravdy výborně. Čte se výborně. Ano je to do určité míry psáno jako soubor dat a událostí, ale je to psáno čtivou formou. Každopádně za sebe doporučuji.

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Knížka je úžasná. Krásně se čte, jde to samo. Knížka je tak chytlavá, že Vás nenechá jen tak dočíst kapitolu nebo stránku. Je to pro mě jedna z mála knížek co nebudu pouštět dál. David

16.11.2013 5 z 5

Věčné časy: Československé totalitní roky Věčné časy: Československé totalitní roky * antologie

Tuto knihu jsem si chtěl přečíst. Bohužel jsem nevěděl, že mi dá až takhle zabrat. Špatně se nečte je dobře napsané. Co mi bylo na obtíž je to co se tam psalo. Ze škol od učitelů na základní škole jsem všechno slyšel opačně. Pak čtete tuto knihu a musíte hodně přemýšlet co to bylo za dobu.

18.10.2013 5 z 5

Tarantule: Uvězněná paměť Tarantule: Uvězněná paměť Thierry Jonquet

Sháním informace na webu jestli ta kniha je výmysl nebo je na tom kousek pravdy. Je to příšerně děsivé (pokud je to podle pravdy).
Jinak se to dobře čte, ale je fakt, že člověk u toho musí dávat pozor a přemýšlet.

04.09.2013