hermína14 hermína14 komentáře u knih

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Boj, zápal, hledání, otazníky, strach... ale všechno takovým klidným tónem "vyslovené", až to spolu mírně, sotva slyšitelně, neladí..?
"Mám chtít útěchu, nebo jenom omáčku s knedlíky?"
"Jděte všichni do prdele..., řekla jsem hlasem, který byl rozmočený lihem a pláčem."

13.06.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Spojkou mezi všemi tentokrát byla schopnost nechat svobodu i jiným, nepoučovat a respektovat. Moudrý praktik mě uchvátil, Člověčí pohladilo a pohoupalo, sečtělý pracant a otevřený osvícenec pohltili a žena poslední nechává mě vykoupat se v otázkách dosud...něco prošumělo kolem, ale fotky jsou živé a "barevné" úplně všechny:).
"A když vidím, že je někdo kretén, tak ho nenapadám, ale nevyhledávám ho. Já tu nejsem od toho, abych někoho vychovával. Ať si je každej, jakej chce bejt."

16.04.2020 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Všechna místa jsou tak krásně a láskyplně popsaná, že by jeden hned balil kufry. Jen díky tomu prostředí se dobře zalévaná zranitelnost a potřeba blízkým nadiktovat život dá snést. Bylo toho moc na jeden příběh...

23.02.2020 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Krásný jazyk. A přitom tolik důvodů k mlčení..a jen jeden k upřímnosti. Ten jeden, který může někomu zachránit nebo "zachránit" život. Třeba nám samotným.

"...a jemu se v hrdle cosi zatřepotalo jako ptáček...Ptáček v Nathove hrdle zemřel a nafoukl se, že přes něj skoro nemohl dýchat."

05.02.2020 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Je to zkratka. Nepotřebuje "zbytečné" stránky a dlouhou přípravu na efektní zásah. Jde přímo k ráně, pořádně si ji prohlédne, pojmenuje stav a hledá řešení. A my ho tentokrát nalézáme s ní...vidouce, že stačí pár slov.

28.09.2019 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

...těšila jsem se na knížku od chvíle, kdy jsem zaregistrovala ten úžasný název...a pak krasosmutnění...

23.09.2018 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Linka hodná Podfukářů. Více pozornosti strhávaly postavičky, které se skoro nedostaly ke slovu; svou umanutostí, tvrdostí a cynismem. Asi proto, že ambiciózní, psychopatické a manipulativní osoby jsou už ohleděné a tak moc nás nepřekvapí. Skákající děj musím ocenit a kombinace (či překombinace) posloužily zvědavosti, která mě vláčela stránkami bez odpočinku:).
"Že v jejich vztahu milovali oba celým svým srdcem stejnou osobu. Jeho."
"...nasadila léty prověřený výraz spojující překvapení se znepokojením, který na publikum idiotů, co doma zrovna hltalo krimi zprávy, vždycky zafungoval."

20.08.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Tak to vypadá, když se zhmotní výčitka a svědomí je viditelné, jako když si oblečeme triko. Jakou oběť pro následky svého konání vybereme, abychom tu látku na chvilku na svém těle neviděli ani necítili? Svoje Běstviny nemůžeme prodat, musíme je uklidit...nebo vyklidit? Tady stojí za to myslet za stránky dál.
"...a tlukot srdce barví jeho krev zatím nejhorší vzpomínkou z dětství."
"Máme-li si příběh užít, musí nám v něm být dobře."

16.02.2023 5 z 5

Země Země Marek Epstein

Všechno už tu nejednou bylo, ale tady navíc probublává síla, nezlomnost, naděje a smíření. Ve filmu by mě asi skoky mezi časy i lidmi rozčilovaly, ale u Epsteina na papíře probíhají ladně a kultivovaně. Tato témata jsou pořád k neuvěření bezedná a ještě existuje další nový odstín vypravěčova hlasu.
"Protože ženský prostě potřebujou věci pojmenovat, aby jim mohly uvěřit."
"Fakt, že je zachránili, byl paradoxně vykoupen životem, ke kterému už nikdy nenalezli klíč."
"Dobré je to, co je právě výhodné."

30.12.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Lehkost a "hlasité" přemýšlení bez čističky:). Hravost mě na tom baví. Být svědkem téměř přehlédnutelné situace a rozvinout z ní svůj příběh dál...nebo blíž. A hudba, smetana všech smetan se zvonky v uších se tady nedají přeslechnout.
"A co mám dělat, když ho mám přece ráda?"
"Stává se ale, že člověk pošlape city druhých, urazí jejich hrdost a přivodí jim nepříjemné myšlenky, aniž by si to sám uvědomil."

15.08.2022 4 z 5

Pastýřka Pastýřka Janet White

Ví, kdo je, co chce, kde je její místo a co je smyslem jejího života. Proto nevymýšlí blbosti, nespotřebuje většinu času na zmítání se v pochybnostech a zvládne toho mnohokrát více než my. Má směr a nerozptyluje se odbíháním na vedlejší stezky s pocitem, že by to tam mohlo být hezčí, dobrodružnější nebo pohodlnější. Je očistné a uzemňující takové lidi potkávat nebo o nich aspoň číst.
"Jak velká byla propast mezi životem o samotě z vlastní vůle, když byl člověk mladý a žádaný, a osamělým životem z nouze, když byl starý a zapomenutý."

11.02.2022 4 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Sledovat na počátku rozpolcenost a posuny myšlení hlavního hrdiny bylo mnohem zajímavější než příběh sám. Ve chvíli, kdy se do popředí dostal děj, nestihl jeden pojmout jednotlivá vlákna. Možná stačila hlavní zločinecká linka; vedlejší stezky celé vyprávění jen vycpaly. A pokud by autor použil slovo vůčihledně i počtvrté, čtvrtou hvězdu by nedostal:). Vyrovnal to doktor, jenž byl zcela určitě příbuzným Schultze z Nespoutaného Djanga říznutý Samem Hawkensem, a "shrbené myšlenky."
"Člověk vydrží mnohem víc, než se na první pohled zdálo; zlomí-li se však, zbude zahrocený pahýl, který je hrozbou pro všechny okolo."

26.09.2021 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Pokud někde funguje umělé společenstvo a vyvrhel, toužíme se v něm najít. Věříme, že bychom to byli my, kdo skončí jako Helmholtz. Ale ruku na srdce, nespí v nás spíše Bernard?:)
"Tak tedy ano," pravil Divoch vzdorně, "požaduji právo být nešťastný."

17.04.2021 4 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Jednoho (jednu) od prvního verše pronásleduje pocit - to znám, to bych chtěl, to je jasné, proč jsem to nevyslovil dřív? V tom je ta blízkost, libozvučnost a dotek.
"Obávám se, že v naší generaci je něco špatně: příliš mnoho smutných očí ve šťastných tvářích."

26.02.2021 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Nedá se tomu vytknout nic...a možná to je právě to, co je vytknutí hodné. Dokonalý, promyšlený oblouk; jako podle příručky. Ano, příběhy jsou velmi upřímné, bezcitné, hojivé, kruté a zatraceně čtivé, leč o žádnou postavu jsem se nebála...neožily pro mě:).
"Možná že blízkost mezi lidmi se nezrodila díky hodinovým debatám a rozhovorům, ale právě ve chvílích společného ztišení."

30.08.2020 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Překvapila. Vzbuzuje dojetí, probouzí snění a podněcuje k cestě. Tady je hezké číst pocity místo popisů.
"Prošly jsme hory a teď necháváme hory projít nás."
"Miluju vracet se, ale když jsi u mě, cítím se vrácená pořád."
"Pořád máme všeho moc. Nemít skoro nic je mnohem přehlednější, úlevnější."

21.08.2020 5 z 5

Velký sešit Velký sešit Agota Kristof

Mrazivé (i to množné číslo vypravěčské)...Nikdo si to nechceme představovat, ale jsme přinuceni sledovat ten rozpor mezi udupanou něhou uvnitř a násilím a nevyhnutelnou tvrdostí navenek. Textu chybí emoce, ale ty tam dodá čtenář; proto je vlečen až k poslední neuvěřitelné větě.
"...zahodíme jablka, sušenky, čokoládu a mince do vysoké trávy. Pohlazení zahodit nemůžeme."

06.03.2020 4 z 5

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

Jako když nám tančí před očima ty děsivé vize, které máme v koutcích duší, a bojíme se na ně jen pomyslet. Ten příběh je tak vybarvený, že rok vydání vůbec nehraje roli.
"..ale "být starý" také znamená, že se dotyčný umí na druhé dívat pevným, klidným pohledem, z kterého vyzařuje přátelství a teplo..vrásky kolem očí a úst , které prozrazují, jestli je dobrý nebo špatný, šťastný nebo zklamaný."

28.01.2020 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Vůně, jež se nesly knihou, byly snad přechodem do 4D prostoru a manipulace i podstatné otázky v tom syrovém prostředí působily ještě křiklavěji než tady okolo. Pohádka Červená Nanna otřásla mými základy a Aulikki tleskám za hudební vkus:).

07.10.2019 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Jeho fantazie je bezbřehá a má laskavá pravidla. Dokáže se o ni podělit se svými postavami, které pak odhalují další a další tajemství s citem, taktem a...neočekávaně. Nevím, na čem vyrostl, ale rozhodně by se to mělo dávkovat nejméně jednomu členu každé rodiny a toho pak zvolit pokladem...spolu se smíšky:).

01.08.2019 5 z 5