hermína14 hermína14 komentáře u knih

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Vyprávění, které nás vezme s sebou. Stáváme se řádným občanem Linaresu, skotačivým děckem, starou chůvou i včelou. Mezi mexickým tvrdohlavým dědou a valašským staříčkem není skoro žádný rozdíl. Ten příběh by svítil i bez Simonopia, ale s ním se rozzářil, zněžněl, ztratil notný kus pomstychtivosti a získal moudrost.
"Radši zemřely, než by zanechaly rozehrané partie."
"Myslím, že ženy mají svůj vlastní labyrint, v němž dlí, a muži do něj mohou jen nahlédnout zvenčí, a pouze když ženy chtějí, když nás pozvou."

07.02.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Tragické momenty probleskují jako drobné nenápadné třísky na dřevěné lavici. Vypadá uhlazeně, ale čas od času se ostrost nečekaně zadře pod nehet a "obolí" další nebo předešlou kapitolu. Katalpa nesoudí, neodpovídá, nezvažuje; jen před nás rozloží příběh a nechá nás zírat, pokládat otázky a přemítat.
"Jestliže spolu hovořili o tom, co se děje, činili tak opatrně a s ostychem, neboť si nebyli jisti tím, co si o tom myslí ten druhý...opatření pokládali za přehnaná, ale nenapadlo je nad tím přemýšlet, nebo dokonce něco podniknout. Pokud je něco znepokojovalo, byla to především hrozba toho, že by mohli být vytrženi ze života, na který si zvykli."

29.12.2021 5 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Jak barevná může být kniha o posedlosti černobílými obrázky! Podoba Lilly před námi vylézá pomalu jako její fotky ve vývojku vložené. Sledovat někoho, kdo je pohlcen svou vášní, je k užasnutí; vyšije-li k tomu autor ještě bublinky s myšlenkami, vnitřním bojem a pohnutkami, nezbývá než zatajit dech a přistěhovat se...
"To, jak smýšlíme o lidech, vypovídá mnohem víc o nás samotných, než o daném člověku."
"Skutečná tolerance neciví, protože skutečná tolerance nevidí nic, na co by měla civět."

27.12.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Nic nevyhnije jen tak. O čem se nemluví, nezmizí...jen to na chvilku možná pohasne, aby nás to jednou spálilo (třeba i na popel). Upřímné slovo je klíč...někdy želbohu k neuzvednutí. Ať už to byl "encyklopedický" kalkul nebo ne, čtení hladce plynulo ke konci podle mého gusta.
"Co to čteš?"

08.08.2020 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Mozaika byla vyskládaná dokonale. Začalo to pohrdavými odsudky, přišlo chápavé porozumění, soucit, souznění a dolepilo se to steskem, lítostí ...a poslední kousíček byl z hrdosti a dojetí. Zdálo se, že vrcholem byl závěr samotný, ale ještě ho předčila pokora v poděkování autora.
P.S.: Zatímco Oveho manželka mu hrála ve vzpomínkách všemi barvami, tady jsme je mohli vidět naživo.

"...a je to ryčný a srdečný smích, teplý jako oheň, o který se dají ohřát ruce."

10.07.2019 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Pokud se potřebujeme usebrat a uzemnit, je tohle to pravé. Všechno je najednou tak prosté a jasné...vztahy, svět okolo i politika:).
...a jak vyprovází les kloučka z hor, to je čarokrásné..

12.03.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Je to TAK neuvěřitelně krásně napsané, že člověku nakonec připadne vypravěč jako chápající kamarád. V tom příběhu jsem se cítila dobře i přes období, ve kterém se odehrává...inu, to je ta SÍLA SLOV...ona vás tady mile překvapí, zahalí, obejmou, pohltí a za ruku provedou až ke konci...a vy jen okouzleně vydechnete...

26.08.2018 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

vcuclo mě to, obestřelo a od počátku do konce jsem měla pocit úplného pohlcení...a začaly mě svrbět nohy (přiznávám, že cestou kolem botníku jsem pohladila pohorky:))

26.08.2018 5 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Čisté. Nic zákeřného, vyčítavého, vypočítavého ani beznadějného. A tím je to k dlouhému vydechnutí a zastavení. Cognetti slovy lepí rány a větami kolébá a hojí...
"Nikdo tam nejezdil rád, působila nepřátelsky a zanedbaně a já jsem vrátila do oběhu trochu laskavosti. Poslouchalo se to hezky, ale v jistou chvíli se z toho stala další klec."
"Bylo na nich, aby našli způsob, jak spolu dál být, pokud chtěli."

26.12.2022 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Pokud by ten příběh vyprávěl starý zkušený Ir, bylo by to peklo a zmar. Dětskýma (nemocnýma) očima je to celé barevné jako přes různá sklíčka; Frankie klouček vypráví kuřátkově žlutě, desetiletý modře nadějně a zodpovědně, poté červeně vášnivě...a když je mu opravdu úzko, přidá vtipný filtr...
"Poradil by mně anděl na sedmém schodu, co mám dělat, když si nevím rady?"
"Tohle je moje žena. Třebaže je Irka, nevypadá na to, díky Bohu."

17.10.2022 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Takoví jsme. Až když s námi něco otřese, vzpamatujeme se při soustředěném hledání rovnováhy, když vyjedeme z kolejí, pátráme po lepších cestách, a když něco pomalu ztrácíme, snažíme se to udržet, i kdyby nám to ruce mělo vykloubit a ztrácené rozmačkat...
"Tady uvnitř může každý říct, co si myslí, dělat si, co chce, a nikdo mu to nebude vyčítat: je přece v blázinci."
"Lidská bytost zešílí jen tehdy, když si to může dovolit."
"Kdyby všichni žili své životy a nechali druhé, aby dělali totéž, Bůh by byl v každém okamžiku..."

25.12.2021 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Smrt jako vysvobození...i jako vysvobození pro někoho dalšího. První příběh mě pohltil, druhým jsem se protrápila, třetí mě týral a ostatní mě svým tempem a barvou nadchly. Jsme složití, netrpěliví a nedůvěřiví; kdo z nás umí (a opravdu chce) stisknout "tlačítko, které zařídí, abychom se měli už vždycky dobře"? (pokrčení ramen:))
"V okamžiku, kdy jsem ta slova v duchu vyslovila, jsem se proměnila v jinou osobu."

16.01.2021 4 z 5

Kniha o tichu Kniha o tichu Josef Formánek

Je pokorný, jemný, upřímný. Stal se uchem, okem a perem. Knihy předešlé byly o Formánkovi a přitom je tato o něm nejvíce:). Kniha o lásce.
"Už dlouho nezkoumám prosby těch, co mě žádají o drobné."
"Hlavou mi běhala spousta otázek, ale...Co má být řečeno, vyjeví se samo."
"V mé dnešní laskavosti je i kus Tebe."

19.12.2020 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

To je ten případ, kdy za posledním řádkem dlouze nevydechnu a nezavřu, ale vrátím se znovu na začátek. Je to osvěžující, nechat se opájet každou myšlenkou, pohybem a slovem Mii. Její čisté bytí bez výmluv, citlivost, umění pozorovat a tvořit je záviděníhodné...nebo následováníhodné:)?
"Cosi v tom pohledu, jejž si matka s dcerou vyměnily, lapilo srdce paní Richardsonové do síťky na motýly."
"Vše, co ji na Izzy tolik rozčilovalo, ještě dřív, než se vůbec poprvé nadechla, mělo kořen v jediné obavě: že by ji mohla ztratit."

05.07.2020 5 z 5

Totál Balkán Totál Balkán Blanka Čechová

aneb Kterak musí bystří lidé využít většinu svých sil, inteligence a kreativity, aby překonali hromady pravidel, jež vymysleli (nebo jen uctívají) prostoduší aktivní samolibci. A zbytek energie je lepší propít, zapít ...upít. Ty neorganizovaně jemně vyřešené "nepřátelské sváry" působí jako pohlazení.

"Je jenom člověk nebo nečlověk."

09.02.2020 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Ta přímočará upřímnost umí rozeznít hluboké struny, na které se často nehraje a sedá na ně prach. A před poslední stránkou jako vždycky šeptám - ještě ne...

"...všechno víc prožívala, to byla její slabina, dokázal jsem ji ranit slovy."

24.10.2019 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Byla to první knížka, která mi kdysi pradávno, po dočtení, nedala spát..nechtěla jsem, aby to skončilo, aby se hrdinové rozdělili, aby se vydali každý svou cestou...ani aby byl konec zajetí, protože mi bylo líto Krále...(a to jsem u sebe nemohla pojmout:))...bylo to první setkání s tím, že "dobrý konec" mi nemusí přinést úlevu a radost...
děkuju, tati, že´s mi ji tenkrát nesebral...

14.10.2018 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

chápete ho...a zároveň nemůžete pochopit, jak se to mohlo stát, že jste schopni to chápat...a pak nad tím dlouze přemýšlíte...a klidně se i pohádáte s kamarády
(a zase se stejně nejvíc dozvíme o sobě)

17.09.2018 5 z 5

Víťazi Víťazi Fredrik Backman

Takto ponuro sme tu eště nemali. Pořád nad někým visel mrak viny, ale tentokrát jsme viděli víc než v předešlých knihách; karty byly vyložené. A tím déle jsme se o naše oblíbence báli, protože jsme "plánovali s vrahy", celí rozhořčení, že známe důvody. Backman nás umí popadnout za citlivé místo a vláčet přes vyvrácených stromů kořeny...nechceme, ale dovolíme mu to.
"K ich príbehu lásky patrí aj mierne strelená dôverčivosť."
"...a či sa nejako dá odmerať množstvo "keby a keby nie", lebo presne z toho sa skladá život."
"No najväčšej a najškaredšej chyby sa dopúšťajú, keď nehovoria celú pravdu, ba ešte si aj nahovárajú, že to nie je to isté ako číre klamstvo."

21.01.2023 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Útěky, mlčení a rituály, které nás mají uchránit před šílenstvím a strachem, nás většinou vyvrhnou z kola ven, trvají-li dlouho a nedáme-li si pozor.
"Cesta domů je vždycky lepší, protože počet lidí se postupně snižuje."
"Je jako já a mám chuť ho za to zabít."

31.05.2022 5 z 5