Henriette Henriette komentáře u knih

Odkaz Josefa Hlávky Odkaz Josefa Hlávky Jiří Pokorný

Nerada hodnotím odborné knihy, neboť se u nich těžko hodnotí čtivost - jsou pasáže, které mě zajímají víc a ty se čtou velmi dobře, a pasáže, o které mi až tak moc nejde a ty se vždy čtou hůře. Proto jen shrnu, že tato kniha má velký přínos pro čtyři významné instituce, jež vznikly zásluhou mecenáše Josefa Hlávky, v pozměněné formě přetrvávají dodnes a stále se snaží Hlávkův odkaz nést dál.

30.06.2014 3 z 5

Anděl Apokalypsy Anděl Apokalypsy Hans Kneifel

Jsem zhruba v polovině knihy a váhám, zda číst dál. Ze začátku to vypadalo jako zajímavé čtení o renesanční Itálii, plné umění a technických vynálezů. Samotná myšlenka na šlechtice, jež očekává konec světa a věří že on je vyvolen ke spasení a chce zkonstruovat dokonalý vynález - anděla apokalypsy, je zajímavá. Do toho rituální vraždy dívek o slunovratu.... jenže ten strašný text.... hromada detailů, mnohdy naprosto zbytečná, divné vyjadřování, mnoho klišé, které se navíc v textu opakují.... myslím, že knihu opravdu nedočtu. Na to je můj čas příliš drahý....

Tak nakonec jsem si dala tři dny oddych, přečetla jinou knihu a k Andělovi jsem se vrátila a dočetla ho. Druhá polovina knihy už byla více dobrodružná a netočila se jen kolem převodových koleček budovaného anděla. Znovu musím říci, že prostředí renesančního toskánska mi bylo velmi příjemné a sympatické mi byly i téměř všechny postavy. Nebýt tak nezáživného začátku, málo vysvětleného konce a odporné obálky, snad bych nakonec dala knížce i čtyři hvězdičky.... Další knihu autora už si ale rozhodně nepřečtu!

26.06.2014 3 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Detektivní příběh zcela odlišný od "klasických" Poirotů a Miss Marple. Psychologicky laděný příběh si hraje s myslí čtenáře a podsouvá mu skutečnosti, které vlastně neexistují. Moc pěkné. Ani chvilku jsem se nenudila, byť byl vrah snadno odhadnutelný.

25.06.2014 3 z 5

Bílý žár Bílý žár Melanie J. McGrath

Velmi zajímavá tématika. Ze začátku jsem myslela, že to číst ani nebudu. Nějak mi to nezaujalo. Až po cca 40-ti stránkách mě začal zajímat děj a pak už jsem si četbu užívala. A nakonec se to ukázalo jako napínavá detektivka z velmi mrazivého prostředí. Nemusela bych to číst každý den, ale rozhodně nelituji času, který jsem knížce věnovala. :)

22.06.2014 4 z 5

Dívka z přístavu Dívka z přístavu Tania Crosse

Romantický příběh se zajímavými zvraty, kdy mi byla hlavní hrdinka krajně nesympatická. Ze začátku to až zavánělo Harleqninkou, ale pak se děj stal více zajímavý. Ovšem ve chvíli, kdy došlo k psychické "proměně" kapitána, už mě bavil zase o něco méně. Zkrátka nemám ráda ufňukané hrdiny co čekají až se stane něco, co je zachrání...

16.06.2014 3 z 5

Královská hrdost Královská hrdost Philippa Gregory

Tahle knížka mi byla doporučena na Světě knihy. Sáhla jsem pro ni se spíše skeptickým pohledem, ale rozhodla se jí zkusit. Není to sice román vystavěný na vysoce odborných znalostech jako u Alison Weir, ale i tak mě velmi mile překvapil a předčil má očekávání. Kdyby mě předem neodrazovaly naprosto odporné a nevkusné obaly knížek, myslím, že bych kouzlo této autorky objevila již dříve. :) těším se na další knížky!

11.06.2014 4 z 5

Dvanáct kmenů Hattiiných Dvanáct kmenů Hattiiných Ayana Mathis

Kniha u které jsem měla velká očekávání, ale ta se nesplnila... ale ani nemohu říct, že by mě knížka zklamala. Jen zkrátka nebyla tak moc dojemná, jak jsem čekala. Patrně mi vadily velké skoky v čase a pohledy na jednotlivé děti v každé kapitole zvlášť.

08.06.2014 3 z 5

Princezna Alžběta Princezna Alžběta Alison Weir

Skvěle koncipovaný román vystavěný na skutečných historických faktech, ale i spekulacích, které autorka vysvětluje a přiznává v doslovu.

05.06.2014 5 z 5

Dobrodružství milovníka knih Dobrodružství milovníka knih Charlie Lovett

Velmi příjemná kniha plná zajímavostí ze světa Shakespeara a starých cenných knih. Dozvíte se, jak se restauruje kniha, jak se dělají falza, ale zároveň prožijete příběh plný dobrodružství, lásky, fóbií a obrovské lásce ke knihám.

31.05.2014 4 z 5

Zlá žena Zlá žena Marc Pastor

Trochu mi vadil styl vyprávění. Smrt, která se stylizovala do nějakých záhadných postav jež se vyskytli v přítomnosti osoby, o které se zrovna mluvilo, to mi přišlo hrozně matoucí a beroucí energii. Než jsem přišla na to, o co se vlastně jedná - a občas jsem totožnost Smrti/vypravěče ani neodhalila, pomalu mě přestávala kniha bavit. Chvílemi brilantní popisy, skvělý černý humor a ironie, ale ta osoba vypravěče to maximálně pokazila...

31.05.2014 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Příjemná klasika, odpočinkové čtení, u kterého není třeba moc přemýšlet. Film jsem ještě neviděla, tak teď si ho můžu konečně pustit.

21.05.2014 3 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Překrásný román vystavěný většinou na skutečných událostech a faktech, kdy se autorka držela nejen historických událostí a děje, ale snažila se zároveň pochopit myšlenkové pochody svých hrdinů.

15.05.2014 5 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

15.05.2014 5 z 5

Ještě že nejsem kat Ještě že nejsem kat Vlastimil Vondruška

Z počátku jsem se trochu ztrácela ve větším množství postav a v přeskakování z města do města, ale pak se to zlepšilo. Pan Vondruška opět dokázal, že umí napsat skvělý zábavný a zamotaný historický příběh s kriminální zápletkou. :)

10.05.2014 4 z 5

Mordy a jiné zločiny Mordy a jiné zločiny Jindřich Francek

Tentokrát mě autor zklamal. čekala jsem kvalitní knihu, kde se dozvím plno zajímavostí ve vysoce odborném zpracování. Místo toho jsem četla shrnutí takřka mezníků české historie, neboť většina důležitých událostí v našich dějinách končila nějakou bitvou, bojem či něčí násilnou smrtí. Sem tam se objevil nějaký pikantní příběh "z lidu". Zkrátka pro mě tentokrát zklamání...

27.04.2014 2 z 5

Nepříjemně blízko Nepříjemně blízko Linwood Barclay

Naprosto skvělá knížka, od které jsem neočekávala mnoho (koupila jsem ji v levných knihách asi za 19Kč) ale která mi naprosto vyrazila dech. Výborně napsaná, napínavá, neprohlédnutelná.... až na posledních asi 40stran kdy mi došlo kdo je vrah o trochu dříve než Jimovi. :)

25.04.2014 4 z 5

Zpívající město Zpívající město Christoph Marzi

Příběh který vás zavede do světa plného kouzel. Píše se že je to kniha pro mladé, mě to přijde spíše pro měnší děti. Trochu v rozporu vnímám zamilovanou hlavní hrdinku, která je zároveň dítětem... bylo by fajn, kdyby se autor rozhodl, jaká tedy vblastně je. Poněvadž se mi u ní nějak nechce věřit té velké lásce. Jinak zajímavé, místy napínavé, ale četla jsem již lepší....

22.04.2014 3 z 5

Otrokyně od Nilu Otrokyně od Nilu Anna Patricio

Krásný román z egyptského prostředí, který potěší i dojme. Místy jsou občas hluchá místa, která bych proškrtala, na knižní prvotinu to však není špatné. Těším se na další knihy autorky.

17.04.2014 3 z 5

Sestry rudého slunce Sestry rudého slunce Ellen Alpsten

Příjemný a dobrodružný román pro horké letní večery. V některých chvílích jsou zápletky hodně jednoduché a většina událostí je předvídatelná, ale jako odpočinkové čtení je to super. Pěkné je vykreslení tří žen různých vychování a náboženství, jejichž kontrasty se krásně prolínají celou knihou.

16.04.2014 3 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Nikdy jsem nečetla podobnou knihu. Dokonalý kontrast - oheň a led, vedro a mráz, Afrika a Norsko. Z počátku mně trochu vadil pomalý rozjezd u "norské části", pasáže, kdy se Lauritz ploužil z bodu A do bodu B a to několik kapitol za sebou, byly poněkud únavné. naproti tomu u Oskara v Africe to "žilo" od samého počátku. nakonec se příběh ucelil a kapitoly nabraly stejnou dynamiku, což už se mi líbilo mnohem víc. také jsem postrádala příběh třetího bratra, který se zpočátku zdál velmi slibný a pak jeho stopa zcela zmizela. Proč? Pátou hvězdu si šetřím na další díly, jinak skvělá kniha!!!

14.04.2014 4 z 5