Léto s knihou

Dobrodružství milovníka knih

Román o posedlosti. Peter Byerly vlastně ani nevěděl, jak se dostal právě do tohoto antikvariátu. Před devíti měsíci jím otřásla smrt jeho milované manželky Amandy, přestěhoval se ze Severní Karolíny na anglický venkov a doufal, že se tu znovu vrátí ke svému koníčku – sbírání a restaurování vzácných tisků. Když však otevře sv...celý text

Román o posedlosti.

Peter Byerly vlastně ani nevěděl, jak se dostal právě do tohoto antikvariátu. Před devíti měsíci jím otřásla smrt jeho milované manželky Amandy, přestěhoval se ze Severní Karolíny na anglický venkov a doufal, že se tu znovu vrátí ke svému koníčku – sbírání a restaurování vzácných tisků. Když však otevře svazek z 18. století o shakespearovských podvrzích, vypadne z něj – Amandin portrét! Přestože akvarel očividně pochází z viktoriánských časů, podobnost je tak neuvěřitelná, že Petera posedne myšlenka přijít záhadě na kloub. Pátrá po stopách obrazu v historii a nakonec objevuje knihu, která by mohla s jednoznačnou platností říci, zda Shakespeare opravdu byl autorem svých her. Brilantní román o lásce a vzácných knihách tak prozkoumává i jednu z nejdráždivějších literárních záhad všech dob. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202154/dobrodruzstvi-milovnika-knih-40D-202154.jpg 3.899

The Bookman´s Tale - A Novel of Obsession

Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2013 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Jossie29.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Nenadchlo mě to ani neurazilo, pravda je, že přitažlivost hlavního hrdiny je mi záhadou, asi musel být výjimečně krásný, jinak si to neumím vysvětlit. Přeskakování z postavy na postavu bylo dost matoucí a časem jsem se přestala trápit tím, kdo Pandosta vlastnil a co s ním udělal. Popisy restaurování knih a odhalování padělků byly sice zajímavé, ale nakonec jich bylo už trochu moc.

Týnka3122.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto úžasná knížka, která vás naprosto strhne a nenechá v klidu :) Velmi zajímavé je i prolínání se časových os. Doporučuji všem co mají rádi záhady a knihy!

Skřítek7719.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Je to napínavé, zamilované a hodně přitažené za vlasy. Pro mě trochu jako Dan Brown - bavilo mě to číst, ale spíš jako pohádku pro dospělé, než realistický příběh.

Makropulos27.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Mám z té knihy velmi dobrý pocit. Je to příběh, ve kterém najdete lásku, napětí, vzácné tisky, historická literární fakta i dohady, informace o restaurování knih i o jejich padělatelství a nezvyklého hlavního hrdinu, který trpí sociální poruchou a je uzavřen ve světě knih, dokud nepotká svou životní lásku. Přestože děj běží ve třech časových rovinách, nebo možná právě proto, udržuje čtenářovu pozornost a nutí ho přemýšlet, jak to vlastně spolu souvisí. Pro Ty, kdo chtějí kromě dobrého příběhu nahlédnout i do světa antikvářů, knihovníků a restaurátorů knih, je to vážně dobré čtení.

kumibo22.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Začátek sice nic mi, ale zbytek knihy tak na 10 hvězdiček. Propracovanost knihy byla naprosto skvělá. Vývojové linie knihy nebyly moc složité, tak aby se to pletlo. Rozhodně stojí za přečtení.

Safienka09.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Asi jsem od knihy čekala víc... Bohužel ta minulost se mi poněkud motala, ale jinak jsem v příběhu našla spoustu zajímavých momentu, jako například pocit nirvany v samotě mezi knížkami :)) nebo renovace staré knihy, krásná láska mezi hlavními postavami.. Spoustu bych vynechala, do půlky knihy se to četlo vlažně a pak se to najednou strhlo a řinulo se to až do konce..

Dáduše11.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Všichni jsme tu milovníky knih a tak jsem díky názvu knížku popadla....a nezklamala! Ráda jsem se dozvěděla nové informace o literatuře, které mne autor nutil ověřovat:))

jakafe27.12.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Moc jsem se na tuto knihu těšila z doporučení na youtube, ale úměrně s počtem uběhlých kapitol jsem byla víc a víc zklamaná, ani jsem ji nedočetla. Jak píší někteří níže, i na mě to působilo nevěrohodně, a ta linie "harlequinky pro knihomoly" to zabila úplně. Ani mnou oblíbené střídání časových rovin mi zde vůbec nesedlo. Škoda. V pořadníku mám hromadu jiných knih, tak se nebudu trápit násilným čtením této.

ivusse20.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Mně se knížka líbila a mile mě překvapila navzdory prvotním obavám - zejména po přečtení zdejšího hodnocení. Líbilo se mi prolínání tří období i lehce napínavá zápletka, která mě nutila číst dál, abych se dozvěděla kdo a jak... Jako malé mínus pro mě bylo pár jmen v historii, kdy ne vždy jsem jasně věděla, k jaké postavě patří. Bezva kniha pro milovníky knih :-)

1v8na12.11.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha je psaná ve třech rovinách - v rámci historie, kde se odvíjí příběh knihy Pandosto, v rámci toho, kdy se Peter poznal s Amandou a pak také v přítomnosti. Ze začátku se mi kniha velmi líbila a bavila mě, měla spád, slibovala slibný děj, napětí i dobrodružství. Nicméně, jakmile jsem se dostala so fáze, kdy se začalo řešit samotné autorství Shakespeara a příběh samotné knihy, tak jsem se v příběhu začala ztrácet a začal mě trochu nudit. Tím pádem po přečtených 180 stránek jsem knihu odložila s výsledkem, že si ji přečtu později.

bookcase15.10.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Čtivé, líbilo se mi střídání časových rovin.

Elis14523.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mě opravdu nadchla.
Příjemně romantický a napínavý příběh, který mě opravdu vtáhl do čtení. Přečetla jsem milovníka prakticky jedním dechem.
Opravdu doporučuji a hodlám přečíst od autora i novou knihu První dojmy.

DominikaFuch12.07.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Hrozně se mi líbila. četla jsem ji když jsem byla mladší, a tak jsem trochu plavala ve všech těch jménech, ale i přesto se mi ohromně líbila a všem doporučuji!

La Fiera08.07.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Pro mě překvapivé počtení.

Do poloviny příjemná oddechovka, troška romantiky a záhad z Viktoriánské Anglie s vývojem do současnosti. V druhé části tak trošku dobrodružství ve stylu Indiana Jonese ve světě knih. Kdy šlo v pátrání po odpovědích už doslova o život.

DariDerek06.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle pro mne byla jednoznačně výborná kniha! recenze v záložkách.

LejcaS18.04.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Když jsem začínala číst tuto knihu, byla jsem nadšená. Pak jsem v průběhu čtení narazila na spousty hodnocení k tomuto románu. Jak kladné ohlasy,tak záporné. Z toho pár, které byly velmi nelichotivé. Tenkrát mě to docela dost naštvalo a řekla jsem si, že už kvůli těm ,,hnidopichům“, kteří na ničem nenechají nit suchou musím autora podpořit a napsat nějaké pěkné pochvalné hodnocení …. Bohužel, jak jsem se dostala do půlky příběhu, tak jsem jim v mnohém musela dát za pravdu a ke konci knihy už jsem hlavního hrdinu přímo nesnášela, nemohla jsem už dál vystát jeho asociální, ubrečenou, dětsky naivní, ostýchavou povahu a to jsem četla spousty knih s kdejakými podivíny…
Jinak zajímavý námět z prostředí knihomolů a restaurátorů knih, ale ta omáčka kolem…..

sarkaobstova17.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Já osobně jsem z knihy nadšená...Nechybělo napětí ani romantika...můžu jenom doporučit a dávám pět hvězdiček...

Manifest blech04.12.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Celkem čtivý milovník knih, akorát mi u některých pasáží chybělo rozvětvení - přišlo mi, že autor s tím rychle přišel a zase to rychle zavřel.

NeradovaKatka04.12.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha pro mě byla velmi zajímavá a opravdu sem četla s radostí.

3nitka16.09.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Jedenkrát stačilo, pre mňa nič svetoborné.

Tydvik12.08.2014Hodnocení knihy 1 z 5

Panenko skákavá. Zoufale jsem si neustále opakovala, že je to jen oddechové čtení a musím to tak i brát. A pár stránek mě i bavilo. Jenže je tam tolik pasáží, které jsou tak neuvěřitelně hloupoučké, že to až bolí. Škoda slov a papíru.

HDosoudilová11.08.2014Hodnocení knihy 4 z 5

První polovina knihy mi přišla nudná. Ztrácela jsem se v ději i v postavách a pořád jsem tak nějak čekala, co z toho vyplyne. Ale nakonec jsem byla ráda, že jsem knihu neodložila a dočetla. Ke konci jsem se od ní nemohla odtrhnout.

Firefox402.07.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Román o posedlosti ? No spíš román o promarněné příležitosti. Pokud si na obalu knihy přečtete, že ji napsal bývalý antikvář a zanícený sběratel vzácných knih, tak prostě logicky očekáváte, že spisovatel svoje znalosti v knize zúročí. Pokud by se tak stalo, odpustila bych mu i nedostatek napětí v ději či nelogičnost některých postav - neodolatelná přitažlivost Petera Byerlyho je pro mě třeba větší záhadou, než pravost jakéhokoliv starého tisku. Nicméně nestalo se a tak se pro mě kniha přesouvá do kolonky "slušné čtení do vlaku".

kocour12325.06.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkná kniha, oddech i kvalita.
Když zapomenu vystoupit z autobusu tak to obvykle znamená, že jsem se začetl a to se mi u Dobrodružství milovníka knih stalo vícekrát.
Za mě velká spokojenost

fauxthum24.06.2014Hodnocení knihy 1 z 5

Jedná se o nepříliš povedenou triviální literaturu: hrůzně schematickou, formálně naprosto banální a co do uchopení historicko-literárního tematu a charakteru hrdinů dosti přiblblou. Je to smutné, ale je vidět, že v angloamerickém populárně-knižním kontextu stačí k vytvoření bestselleru naprosté minimum schopností a snahy (a to je Charlie Lovett údajně držitelem magisterského titulu z tvůrčího psaní). Lovettův román je však překvapivě zábavný ne ani tak v tom, o čem píše, ale naopak v tom, co (nevědomky ?) zamlčuje. Stačí si položit otázku, co je v tomto Dobrodružství skutečnou záhadou — identita Shakespeara? To sotva, neboť již od začátku je díky časovým exkurzům do alžbětinské doby víceméně jasné, kdo je kdo. Nebo to, zda je Pandosto padělek? Vždyť autor nenechává čtenáře ani chvíli na pochybách — vždy, když se vynoří nová informace, neváhá ji okamžitě zařadit do jasného kontextu, aby se snad čtenář ani na chvíli neznepokojil nad tím, jak se věci mají (nebo aby se unudil k smrti). Či snad jde o to, kdo je tady vrah? Ale jděte. I ten nejnaivnější čtenář detektivek nemá šanci minout.

Skutečná záhada spočívá v tom, co je kouzlem Petera Byerlyho: zakomplexovaný, sociálně neschopný, nevýrazný a poněkud natvrdlý knihomol (považte, že někdo, kdo se intenzivně zajímá o literaturu, až do vysokoškolských let nikdy nenarazil na pochyby ohledně identity velkého barda, a že ani nerozezná knihu od knižního pouzdra, které se tak marně snaží otevřít a listovat si v něm!) nějak svádí jednu ženu za druhou. Krásná, inteligentní, vzdělaná a bohatá princeznička Amanda mu prozradí, že je tak výjimečný, že ani netušila, že někdo takový vůbec může být. Důvody své fascinace však nechá coby nevyjasněnou otázku. Jiná krásná, vzdělaná a evidentně chytrá a sebevědomá žena se jej snaží od prvního setkání ulovit poměrně nezastíraným flirtováním, přestože Peter hned prohlásí, že jej její intelektuální záliba (viktoriánští malíři) příliš nezajímá a nerozumí jim. Kamarádka jeho zesnulé manželky jej přímočaře vyzývá k nezávaznému sexu (netuší, že jej mezitím již ulovila znalkyně viktoriánského umění). Přímé indicie k vyřešení záhady chybí. Pokud však použijeme známý nástroj k odstranění nepravděpodobných či zbytečně složitých hypotéz — Occamovu břitvu, a v duchu Sherlocka Holmese zvolíme jediné možné konzistentní řešení, které veškeré stopy vysvětluje, nutně dojdeme k tomu, že hlavní hrdina je obdarován kromě řady neuróz též gigantickým penisem, který, ač si to ve své panické naivitě zřejmě neuvědomuje, veškeré náruživé slabší pohlaví fascinuje svým nepřehlédnutelným nadouváním. Poměrně dobře to staví do tohoto kontextu též scéna, v níž Petera svede na nemocničním lůžku jeho rakovinou nemocná manželka s tím, že strachu před operací ji zbaví jen intenzivní vyplnění Peterem. Peter ve své naivitě zřejmě nemá zdání, jak bujně fyzické důvody v jejich křehké lásce figurují.

Je poměrně překvapivé, že dobrodružný román hemžící se restaurátory, padělateli a sběrateli vzácných tisků skrytě tematizuje obskurní fyzickou anomalii, ale tak už to u nevyrovnané a v zásadě samoúčelné brakové literatuře bývá. Nejen z toho důvodu se občas vyplatí ji číst. Pro zájemce o spřízněnou tematiku lze ještě doporučit poněkud přímočařejší román Darka Šmída Superpérák (vydal Odeon, 2013), či spíše nápaditější a zábavnější hororovou filmovou grotesku ve stylu raného Cronenberga — Bad biology (2008) Franka Henenlottera, kde je obří penis dokonce nadán vlastním rozumem a dokáže opouštět tělo svého nositele.

veratom11.06.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha. Nedokázala jsem se vůbec odtrhnout! Moc se mi líbila každá ze tří dějových linií a jejich propojení. Vynikající napínavá zápletka, překvapivý konec. Nemám co bych knize vytkla - je to jedna z mála, kterou si ráda vezmu a přečtu zase.
Určitě můžu všem doporučit!

Lenora09.06.2014Hodnocení knihy 1 z 5

Tři linie, které utváří bestseller: příběh knihy, příběh lásky a příběh dobrodružství (všimněte si, jak jsou tři klíčová slova exploatována již v českém názvu). Příběh knihy (Greenova „Pandosta“) se odehrává od 16. století až do současnosti a týká se samozřejmě Shakespeara – cílové publikum jsou přece bibliofilové či vášniví čtenáři a britského barda zná přece každý. Leč teorie zpochybňující autorství jeho děl zřejmě každý nezná (postavy zabývající se literaturou tu na ně překvapivě reagují šokovaně), takže se tu s nimi seznámí. Příběh lásky vypráví o tom, jak sociofobní ňouma se zájmem o staré tisky získal „princeznu a půl království“. Elegantní a bohatou dívčinu ze záhadných důvodů (které ve svém komentáři tak pěkně vysvětlil fauxthum) upoutal svým obdivným civěním, holka si však následně musela emancipovaně říci o první rande i o první sex, protože chlapec byl tak trochu ostýchavý. A třetí – ovšem ústřední – příběh dobrodružství líčí strasti, s nimiž se antikvář Peter utkává po až příliš brzké smrti své „princezny“, kdy musí pln svých úzkostí a fobií čelit světu sám. Z letargie jej vytrhne objev akvarelu z 19. století, který zobrazuje dívku, jež vypadá jako jeho zesnulá žena. Obrázek jej zavede na stopu knihy, která by mohla konečně rozseknout, zda Shakespearova díla skutečně napsal stradfordský rukavičkář. Obestírá ji však letitá nenávist dvou anglických rodů (narážka zcela zhůvěřilá a nevyužitá), z nichž někdo je pro uchování svého tajemství možná schopen i vraždit! A to by byla náhodička, kdyby hlavní hrdina při svém pátrání nenarazil rovněž na zajímavou dámu, která by jej snad mohla vyvést i z jeho truchlení. Nejen z výše uvedených důvodů je Lovettova kniha takovým „DaVinci Code“ pro „milovníky knih“. Podobnosti s nastíněnými motivy nejsou náhodné, text navíc všechno doslovně vysvětlí a dovede ke šťastnému, nebo alespoň dojemnému konci. Nedej bože, aby nějaká linie zůstala neuzavřená, narážka nedořečená a problematika nevysvětlená… Ty důkladně vyrešeršované historické skutečnosti a jejich fikční souvislosti musí přece správně pochopit úplně všichni, jinak by se to tak pěkně masově neprodávalo.

Henriette31.05.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Velmi příjemná kniha plná zajímavostí ze světa Shakespeara a starých cenných knih. Dozvíte se, jak se restauruje kniha, jak se dělají falza, ale zároveň prožijete příběh plný dobrodružství, lásky, fóbií a obrovské lásce ke knihám.