Hels-is-unicorn Hels-is-unicorn komentáře u knih

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Tato kniha je v pořadí třetí, kterou jsem od autorky přečetla. A myslím, že mi to udělalo celkem jasnou představu o schematu, které má tato autorka v oblibě. Naivní holka vychovávaná nevlastními rodiči, kteří jí v životě celou dobu lhali, jen aby došel švarný jinoch, co jí obrátí celý svět naruby. A samozřejmě to vlastně nakonec není úplně obyčejná holka, ale něco nového, co tu ještě nikdy nebylo. Do toho se jí švarný jinoch dvoří, ideálně aby ji co nejdřív připravil o věneček.
Zároveň jsem už odhalila i autorčiny nešvary. Například to, že dost často opakuje informace, které už někde padly, popřípadě je pozmění (např. Rotha nemůže nikdo vyvolat, ale Layla nikomu nesměla říct jeho jméno, aby ho někdo nevyvolal. Jakože what?). To stejné mi vadilo i na Království těla a ohně. Chápu, komplexní fikční světy potřebují spousty informací, ale bylo by fajn, kdyby se aspoň pravidla fungování toho světa neměnila.
Příběhově to bylo fajn, postavy taky docela fajn, Roth je stejná hvězda jako Hawke. Ale nijak extra odvázaná nejsem, uvidíme, jestli to další díly vylepší. Zase bych jednou použila oblíbenou hlášku z Prostřena: "Neurazí, nenadchne."
Jinak, pár poznámek na konec, spoilery to asi nejsou, ale jestli jste knihy nečetly, nemusíte číst ani tohle:
1) Alfy jsou rodu ženského bez ohledu na reálné pohlaví postav, obzvlášť když se čtenář vlastně vůbec nedozví, kdo to teda je (až na jedinou zmínku). I v knihách o vlkodlacích, kde víme, že se jedná o muže, se běžně používá ten alfa udělal, ale ty alfy udělaly (pokud se to nezmění na alfové, samozřejmě). Pokud bychom od začátku věděli, že se jedná o skupinu, kde je alespoň jeden muž, neměla bych námitek. Nicméně se pravděpodobně jedná o nějaké nebeské entity, kde je bezrodovost či příklon k jinému než přirozenému rodu naprosto v pořádku. Trhalo mi to oči celou dobu.
2) Washingtonův památník u sebe má vodní plochu nazvanou Reflecting pool. Ano, pool je sice bazén, ale když víme, co to vlastně je, věřím, že jezírko či vodní plocha by byly pro překlad vhodnější. A už vůbec není 5 m hluboký :-) Stačilo kouknout na Wikinu, nebo na kterýkoliv film, kde se kolem Washingtonova památníku demonstruje, a věděli bychom, že je tam vody sotva po kolena. Nevím, jestli došlo k mylnému překladu a převodu ze stop, ale dost pobavilo :-) Věřím však, že se jedná spíš o neznalost autorky, protože jinak si nedovedu vysvětlit Layliny obavy, aby se neutopila.
3) Jakožto člověk s piercingem v jazyku vám na místě přísahám, že nestudí. A nikdy ani studit nebude. Leda by člověk chodil s vyplazeným jazykem v mrazech a ani tím si nejsem úplně jistá, protože piercingy na částech těla, které nejsou nikde, řekněme, uvnitř, taky nestudí. Jo, jasně, piercing v jazyku je určitě při líbání poznat, ale rozhodně ne studěním :-)

01.09.2022 3 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Původně jsem tomuhle dílu chtěla dát hvězdy jen 3, ale řekněme posledních 100 stran si vysloužilo i tu čtvrtou. Z prvního dílu jsem byla nadšená, svět, který autorka vytvořila, je zajímavý a ojedinělý. V tomhle díle jsme se o něm dozvěděli víc... a skoro bych řekla, že možná až moc. Prvních x kapitol se nedělo nic jiného, než že Poppy všechny kolem sebe obtěžovala asi tak miliardou otázek. Ale budiž všem postavám k dobru, že aspoň odpovídaly relativně na férovku a nechodily kolem horké kaše, jak se to tak ve fantasy občas stává, abychom se nepřipravili o ten čupr wow efekt, že. Nicméně bych skoro uvítala, kdyby k získávání informací došlo i nějakým jiným způsobem, třeba osobní zkušeností. A trochu méně nahusto.
Když jsme skončili s představováním historie a současnosti, začaly se řešit vztahové problémy. Myslím, že autorka měla Poppy prostě do ruky vrazit kopretinu, aby zkusila "má mě rád, nemá mě rád", čímž by se ta obří bichle zkrátila dobře na polovinu. No, a když jsme si tedy konečně přiznali, že nás má rád a my máme rádi jeho, začal koitus. Jeden za druhým. Četla jsem spoustu spicy fantasy knih, ale kruciš, tohle už bylo trochu moc. Poppy a Hawke se po zbytek knihy chovali jak nadržení králíci, bez ohledu na to, jestli třeba nejsou totálně smradlaví a upocení, popřípadě například pokrytí zaschlou krví. Ano, autorka o tom umí hezky psát, ale když si to člověk představí, občas se mu z toho trochu obrátí pajšl. Navíc mi bylo i líto všech lidí kolem nich, dovedete si představit, jak trapně muselo všem kolem být? Taky mi bylo kolikrát studno, zvlášť když jsem si představila, že to všichni kolem musí pořád čuchat. :-)
A pak KONEČNĚ přišlo těch posledních cca 100 stran, kde se KONEČNĚ začalo něco dít. A pak byl konec. Jen tak. Protože proč ne. Takže prosím, milý Fragmente, posnaž se a co nejrychleji vydej další díl!

12.08.2022 4 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Kdyby bylo víc než pět hvězdiček, tahle kniha by je dostala. Naprosto dechberoucí grafická úprava, ideální délka, šedé propracované postavy, zajímavý přístup k vyprávění příběhu... a spousta dalších plus. Mistr Kristoff opět ukázal, že svoje řemeslo dělá s láskou, jaká se dneska už moc nevidí. Nevím proč, žila jsem v představě, že se jedná o stand alone. A jsem velice ráda, že tomu tak není :-)
Jen taková malá připomínka pro (nejen) česká knihkupectví. Nedávejte prosím tuto knihu do oddělení pro mládež. Nedávejte žádné Kristoffovy knihy do oddělení pro mládež. A ne kvůli tomu, že by to mohlo nějakou křehkou dušičku poranit, ale kvůli tomu, že zbytečně zvyšujete množství komentářů typu "na mě zbytečně moc krve". Věřím, že dospělý (nebo "new adult") čtenář naopak ocení, že se v knížce o upírech opravdu dočká krveprolití a ne jen třpytění na slunci :-)
Na závěr bych ještě ráda poděkovala nakladatelství, že tuto knihu vydalo v hardbacku. Nedovedu si představit, jak bych takovou cihlu četla v paperbacku, aniž by se zlomil hřbet.

03.07.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Stejně jako mnozí další jsem si před přečtením dala rereading předchozích dvou dílů. O to víc mě zaskočil začátek knihy. Trošku mi to připomíná proměnu ala Harry Potter. První dva díly jsou krásné, až sladce naivní, Ilan je zvědavá holčička, kterou si prostě každý musí zamilovat. Ale čím je starší, tím je život a svět temnější, bolestnější, děsivější. Na to, že jsem ve čtení navazovala na předchozí díly, mi hrozně dlouho trvalo, než jsem se začetla. Nevím, jestli si v redakci nedali tolik práce s editováním knihy, nebo se pozměnil autorčin styl psaní, ale přišlo mi, že syntax v Nasteree je o dost kostrbatější než v předchozích dílech. Možná až zbytečně komplikovaná a dlouhá souvětí, kvůli kterým se pak člověk víc ztrácí v ději. Ale nevadí, klidně se to dá přičítat tomu, že Ilan stárne, takže se i její myšlenkové pochody komplikují. Sice se kniha trochu hůř četla, ale konec všechno vynahradil. Jen bych se obešla bez toho, aby se v každém díle oživovalo přátelství s pětadvacítkou, jen aby se vzápětí zadupalo do země. Přiznám se, že myšlenky na to, jestli jsou nebo nejsou přátelé, už mi docela začínají vadit. Jinak dějově super, Stehlíková pořád zůstává nádhernou růží v trní české fantasy :-) Tohle bude už napořád srdeční záležitost.

12.06.2022 4 z 5

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Obálka nadchne. Ale příběh ne. Nicméně (asi) ani neurazí. Překlad je velice vágní a nezáživný, střídají se kratičké jednoduchoučké věty s neuvěřitelně dlouhými souvětími, kde se ani bohemista nezvládne orientovat v čárkách. A těch chyb! Ale rodina Dobrovských nikdy neměla ve spojitosti s překlady moc dobrou pověst.
Příběhy z řecké mytologie jsou srdcovka, proti použití a přepracování jejich námětu vůbec nic nemám, naopak mi to jako nápad přijde poměrně originální a zábavné. Ale tohle... Nebavilo mě to, příběh se vlekl, obě hlavní hrdinky byly krajně nesympatické, naivní a místy až hloupé. Jejich chování nedávalo vůbec smysl, ale hlavně aby obě smýšlely a cítily feministicky. A víte co mě potěšilo nejvíc? Že se to oběma vymstilo. Jednu hvězdičku dávám za překrásnou obálku, ta se prostě povedla. Druhou za to, že se autorka nebránila špatnému konci, což k řecké mytologii neodmyslitelně patří. Nicméně knihu doporučit nemůžu a poměrně lituji, že jsem se nechala zlákat pozlátkem obálky a koupila si ji. Rozhodně v knihovničce nezůstane.
PS: Komu taky přišly úsměvné olivy, které se za každé situace leskly? :-)

10.03.2022 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Netuším, co napsat. Vím, že něco napsat chci, ale co? Co by tuhle knížku dokázalo výstižně popsat? Uhranula mi. Nádherná obálka, příběh, ve kterém se v podstatě vůbec nic nestalo, ale přesto mi obrátil život naruby. U posledních stránek jsem měla husí kůži po celém těle. A naprosto nečekaně mě nerozbrečela, přitom jsem na to byla připravená snad od samého začátku.
Napsat v dnešní době knihu, která je originální, je prakticky nemožné. Ale paní Schwab dokázala, že nemusíš být originální, můžeš vzít námět tak profláklé pohádky, jako je Kráska a zvíře, a stejně čtenáře připravit o dech (a na pár dní i o život, protože co si budeme, tohle je kniha, od které nechcete... nemůžete odejít). Myslím, že autorka měla stejný problém, který jsem prožívala i já. Dívala se na Fantoma opery a nebyla spokojená, protože Christine nezůstala s Fantomem. Dívala se na Labyrint a nebyla spokojená, protože Sarah nezůstala s Králem goblinů. A tak se rozhodla, že si napíše svůj vlastní konec (a ještě přimíchá špetku Lucifera, protože proč ne).
Knihu jsem rozhodně nečetla naposledy, věřím, že bude jedna z těch, která se za pár let rozpadne, protože ji budu každému vnucovat, aby si ji přečetl, a sama se k ní budu pravidelně vracet. Klobouk dolů, opravdu dlouho jsem nečetla nic, co by mě tak chytilo za srdce, aby se zařadilo mezi to nejcennější, co v knihovničce mám.
A na závěr obrovská poklona a potlesk Slovartu za to, že se nenechali strhnout současným trendem "překládám knížku pro mládež, kterou pravopis nezajímá, takže neřeším". Kéž by si z toho vzala příklad nakladatelství, která jsou na YA specializovaná.

03.03.2022 5 z 5

Koruna kouře Koruna kouře P. M. Freestone

No, tak tohle opravdu žádný zázrak nebyl. První díl mě nadchl, postavy byly příjemné, příběh poutavý, fikční svět neobvyklý. Bohužel mám dojem, že se autorka ve svém příběhu někdy mezi stránkami ztratila. Děj druhého dílu je chaotický, čemuž moc nepomáhá střídání pohledů různých postav. Přišlo mi, že není možné udržet dokonce ani časovou linku (pokud hrdinové neměli sedmimílové boty). Vlastně vůbec nevím, co se v téhle knížce stalo... nedělo se tam totiž nic. A pak najednou na posledních 30 stránkách všechno. A pak byl konec. Na duologii podivně otevřený. Vytkla bych i to, že autorka nebyla schopná nikoho udržet mrtvého. No dobře. Někoho ano, ale zasáhlo to někoho? Mě teda ne.
Plusové body dávám za první díl, který mě opravdu nadchl, za originální prostředí a naprosto nedostižnou úchvatnou třpytivou obálku.
PS: Myslím, že ani překladatelku druhý díl moc nezaujal, protože 32 chyb na 419 stranách jen tak někdo vyplodit nedokáže :-)

24.02.2022 2 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Nějak asi nechápu, proč byla kniha tolikrát vyprodaná. Příběh byl v podstatě o ničem, i když rozhodně záživnější než autorčin druhý literární počin, Limea. Hlavní hrdinka byla místy vyloženě nesnesitelná, její charakter se pořád měnil, a kdyby si člověk dal panáka pokaždé, když ji něco nahněvalo, tak po pár stránkách skončí v nemocnici. Plusové body dávám za pana Reeda, protože takový pan Darcy čas od času neuškodí :-) A docela mě bavilo i to, jakým způsobem autorka pracovala s významnými historickými událostmi. Třetí hvězdu dávám za parádní obálku, která prostě nemá konkurenci.
Poslední výtku bych udělila nakladatelství. Osobně Fragment považuji za nejspolehlivější odnož Albatrosu, ale tady se překlad vyloženě nepovedl. Chápu, že dneska němčina asi není tak populární jazyk, takže sehnat schopného překladatele byl asi oříšek. Každopádně takhle mechanický překlad jsem snad ještě nečetla. Plus si nejsem jistá, jestli se jedná o chybu překladatele či originálu, ale postava, která vypráví příběh v ich formě, opravdu není vševědoucí a nemůže tedy vědět, jak přesně se cítí její bližní a co se jim zrovna honí hlavou, může to maximálně tipovat :-)

28.12.2021 3 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Nádherná kniha, obzvlášť pro milovníky Bowieho. Jako bych ho v tom celou dobu viděla, a to jsem zatím filmem nepolíbená :-)
Příběh byl krásný, logicky vystavěný a přitom svým způsobem poetický. A na konci i slzička ukápla. Nemám co vytknout. Rozsah byl dostačující, obálka je přímo skvostná, a ten příběh... Určitě jsem ji nečetla naposledy.

26.11.2021 5 z 5

Limea Limea Lin Rina

Velice mě mrzí, že tohle byla první kniha, po které jsem od autorky sáhla, protože teď se mi vůbec, ale vůbec nechce do Kronik prachu, a to jsem je sháněla snad rok. Samotná premisa příběhu nebyla špatná, jen nic nebylo jaksi dotažené. Rozhodně bych knihu neřadila mezi fantasy, protože absolutně postrádá jakýkoliv fantastický prvek. Romantická linka taky nestála za nic, už dlouho jsem nečetla nic, kde by mezi hlavními hrdiny bylo tak málo chemie. A v tomhle případě mi nesedl ani styl psaní, myslím, že kdyby kniha byla psaná v er formě a dozvěděli jsme se o příběhu z více úhlů pohledu, mohlo by ho to pozvednout.
Doporučila bych mladým slečnám, ale nemůžu, protože největším nešvarem dnešní doby je nacpat sex úplně všude, i do pohádek.
Dvě hvězdičky dávám za naprosto parádní obálku, ilustrace a neotřelé téma.

26.11.2021 2 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

K téhle knize nemám co dodat. Snad jen... No ty vole. Vřele doporučuji všem a ideálně teď, když pomalu začíná padat sníh :-)

26.11.2021 5 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Jsem zvyklá na to, že se knihy ve svých sériích vyvíjí. Obvykle je to ale opačně. Postavy rostou, mění se, přilnou ke čtenáři. Tady se naopak oploštily, začaly se chovat nelogicky, ztratily svůj šarm. A Lou je vyloženě kráva. Sorry jako. Doufám, že si autorka v dalším díle vylepší reputaci. Je to škoda.

05.10.2021 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Tahle kniha je prostě originální. Magie v ní funguje způsobem, se kterým jsem se ještě nesetkala. Manželství hlavních hrdinů v youngadultovách taky zrovna obvyklé není, většinou jsou rádi, když se vůbec dokopají do prvního sexu :-) A u příběhu se člověk rozhodně nenudí. Spolu s překrásnou obálkou si rozhodně zaslouží 5*.

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Bála jsem se. Tak hrozně moc jsem se bála. Paolini je vypravěč, skoro bych řekla bard, s překrásnou fantazií plnou draků a kouzel. Jak by někdo takový mohl zabřednout do hypermoderních technologií sci-fi žánru? Ale světe div se, on to dokázal. Překvapuje mě, že první kniha má horší hodnocení než druhá, protože mě určitě zaujala víc. Jak už je zmíněno v komentářích níž, v druhé knize se střídala bitva za bitvou a děj, spolu s mimozemskými bytostmi, tím trochu utrpěl. Přijde mi zajímavé, o jak poetickou knihu se vlastně jedná. Nicméně konec, kde se Kira v podstatě pasovala na Boha, mě zrovna dvakrát neuspokojil. Doufám, že pokračování ji vrátí nohama zpátky na zem :-) Velice se na něj těším a doufám, že se Paolini neodmlčí na dalších 10 let :-)

05.10.2021 5 z 5

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

V posledním díle se autorka ponořila opět do zajímavějších světů, egyptská, římská a moskevská dimenze se alespoň částečně přiblížily k výborně vykresleným světům prvního dílu. Bohužel mě nijak zvlášť neuchvátilo rozuzlení celého příběhu, a i když ani zdaleka nejsem žádný fyzik, i já jsem si všimla, že si některá vysvětlení protiřečí, případně fungují trochu jinak, než jsou prvně nastíněna. Navíc se musím přiznat, že dimenze s klony mi byla až odporná. Autorka se v celé sérii nebála zabíjet, přesto si neodpustila extrémně pozitivní a přeslazený konec. Za ten strhávám hvězdičku. Jinak jsem si celou sérii užila, i když měla své mouchy (třeba laxnost nakladatelství), a ráda se k ní v budoucnu vrátím. Za nejlepší část ale považuji a vždy považovat budu první díl.

05.10.2021 4 z 5

Deset tisíc nebí nad tebou Deset tisíc nebí nad tebou Claudia Gray (p)

Druhý díl příběhu pro mě byl dost zklamáním. Světy, které hrdinka navštívila, v sobě ani zdaleka neměli tu jiskru, kterou jim autorka dala v prvním díle. Navíc mi přišlo, že se děj začal komplikovat tak, že se v něm sama autorka ztratila a nevěděla, jak z něj ven. Což bohužel dokázal i poslední díl.
A nebyla bych to já, abych nepoděkovala CooBoo za jejich výbornou práci, co se týče korektur. Bravo, nikdy mě vaše odfláknutá práce asi nepřestane překvapovat. Ještě že si to zahraniční autoři nikdy nepřečtou :-)

05.10.2021 3 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Nádherná kniha, kterou budu chovat napořád jako jeden z největších pokladů ve své knihovně. Bavila mě především vyváženost mezi sci-fi prvky, jako je vysvětlování multivesmíru, a typicky youngadultovou romantickou složkou. A rozhodně bych řekla, že světy, které autorka předestřela v prvním díle, jsou nejpůsobivější. Vřele doporučuji všem milovníkům sci-fi, kteří se nebojí trochy romantiky :-)

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Budu se opakovat, napíšu totéž, co u předchozího dílu. Příběh, postavy, zápletka, všechno super. Průser je český překlad. Vzhledem k množství chyb v prvním díle jsem si dala tu práci a v tomhle díle si všechny poznamenala (bez syntaxu a špatného skloňování jmen, což je jaksi v české produkci tradiční problém a asi není až tak závažný, respektive všichni to nějak zvládneme překousnout a neruší to tolik požitek ze čtení). Bylo jich 30. Na 413 stránkách. Takže pokud jste cítě jako já, CooBoo nečtěte, nekupujte, nepodporujte. Radši si příběh přečtěte v originále, věřím, že vás potěší víc :-) Jednu hvězdičku, stejně jako u předchozího dílu, strhávám kvůli nakladatelství. Jinak bych neměla co vytknout.

01.06.2021 4 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Už nějaký ten pátek nespadám do věkové kategorie YA, přesto mě tenhle typ literatury baví, i když se často vztekám, jak bývá naivní. O to víc mě mrzí, když v tomto odvětví najdu příjemný, dobře promyšlený příběh, ve kterém vystupují zajímavé postavy s dobře propracovanou psychologií, ale dos**e to překlad. Nezlobte se na mě, ale CooBoo chce za jednu knížku v průměru aspoň 300 Kč, věřím, že spousta lidí si je taky koupí. A pak na každé druhé stránce najdete chybu. Je to potřeba? Knížka za mě byla skvělá, ráda si ji jednou přečtu znovu. Ale do prčic, CooBoo, nebuďte takoví harpagoni a najděte si korektora, to už není normální. Hvězdičku strhávám čistě kvůli české produkci, jinak bych oběma knihám neměla co vyčíst.

01.06.2021 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Příběh o tom, jak dcera šlechtice dokáže dělat špionku na královském dvoře. Slyšíte to? Tu ironii? Tu nesmyslnost? Postavy byly ploché, nechovaly se logicky, překlad byl velice špatný (pokud nebyla tak špatná už předloha), myslím, že k zemi víl se moderní jazyk prostě nehodí. Hlavní hrdinka prokázala, že je nevyzrálá puberťačka, které emoce haprují z minuty na minutu. Tvrdí o sobě, jak zemi víl miluje, přesto si pořád připadá nedoceněná a skoro až týraná. Příběhově dobrý, zaujalo víc než první díl Dvorů, a nemůžu říct, že bych nechystala na další díly. Jen to není nic, co bych musela mít hned. Jsou i horší knihy, ale taky lepší, takže za mě slabší průměr.

01.06.2021 3 z 5