Hels-is-unicorn Hels-is-unicorn komentáře u knih

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

O téhle knížce jsem hodně dlouho nevěděla, co si mám vlastně myslet. Začátek mě totálně znechutil, hanbatiny, blitky a nesmyslné úkoly, to není nic pro mě. Ale jsem moc ráda, že jsem po dvou měsících, co se mi jen tak válela v knihovničce, začala znovu číst. Trvalo mi dost dlouho, než jsem si zvykla na strohý styl vyprávění, ale v průběhu mě napadlo, že to je vlastně pro východní literaturu poměrně obvyklé a že vlastně není důvod, aby mě to nějak zaráželo :-) A tak, jak jsem si původně myslela, že knížku zkusím někde střelit a budu doufat, že se někdo chytne na lep krásné obálky jako já, jsem teď moc ráda, že ji mám. Bylo to něco nového, neotřelého a svým způsobem neuvěřitelně zajímavého. Jen malá výtka knihkupcům (jsem jedním z nich :D), rozhodně bych ji neřadila do literatury pro mládež a už vůbec ne pro děti. Je drzá a sprostá, což by se mládeži možná mohlo líbit, ale tak dospělým způsobem, že se obávám, že ji teenager vůbec nemá šanci pochopit :-)

01.03.2019 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nemám ráda postapokalyptickou literaturu. Nemám ráda české spisovatele. Ale pane jo, tohle mě fakt chytlo za srdce. Klobouk dolů před autorkou, která mě přesvědčila o tom, že dokonce i český autor dokáže napsat výbornou fantasy. Nejvíc mě nadchla dokonale promyšlená společenská hierarchie a všechny možné cesty, které pro sklenaře osud mohl připravit. Jediné, co mě štvalo, byla Ilan, pořád jsem čekala, kdy konečně praskne její pravá totožnost, zvlášť když se k tomu několikrát tak hezky schylovalo. A ono pořád nic :-) Tak snad se ve druhém díle dočkám, už si na něj brousím zuby.

23.02.2019 5 z 5

Labyrint (1.-3. díl) Labyrint (1.-3. díl) James Dashner

Wow, prostě wow. Jsem hrozně ráda, že někoho geniálního napadlo dát všechny tři díly do jedné knihy. Sice to byl celkem workout, zvlášť když jsem zvyklá číst si ležmo v posteli, popř. ve vaně, ale stálo to za to.
První část jsem bohužel znala již z filmu a z toho důvodu mi trvalo poměrně dlouho, než jsem se do ní začetla, moc mě to ani nebavilo, všechno mi přišlo hrozně podobné atd atd. Zato zbytek... to byl jeden velký mindfuck. Hlavně třetí část. Nechci nikomu nic prozrazovat, i když je určitě spousta lidí, co knihy již četli, popřípadě viděli film, ale jedno musím říct - nic z toho, co se tam událo, jsem nečekala. Absolutně nic. A to se mi u knihy snad ještě nikdy nestalo.
Rozhodně mi to bude ležet ještě dlouho v žaludku a smekám klobouk před autorem, že se dokázal vymanit z moderních stereotypů a vytvořil tak neuvěřitelné dílo, kde nic není jisté. Svým způsobem mi připomněl přístup G. R. R. Martina v postoji k tomu, že hlavní hrdinové jsou nedotknutelní a rozhodně nemohou zemřít :-) Ale jsem za to ráda, občas je potřeba si přečíst knihu, ze které nemáte radost, ale totální depresi a absolutní pocit bezvýchodnosti a nesmyslnosti života.
(Btw, velmi si cením také překladu, barvitý slovník a hlavně BEZ CHYB, to se dneska jen tak nevidí :D)

25.05.2018 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Co je to dnes za trend, že se české rádoby hvězdičky rozhodnou, že vydají vlastní knihu, ocení své veledílo nehoráznou cenou, která se většinou dává na kvalitní knihy zahraničních autorů, a úplně zbytečně zainvestují do tisku na křídový papír? Prvně Jiná Gabriela Koukalová za neuvěřitelných 399 Kč (jako například cokoliv od Bryndzy, jen tak btw) a teď tohle.
Co si budeme vykládat, nápad je to bezvadný, za ten si také dámy vysloužily onu jednu hvězdičku. Ale vážně je potřeba přenášet tuto geniální myšlenku na papír? Vždyť to ani kloudně nedává smysl - jedná se o internetové rozchody, neměly by tudíž na internetu zůstat? A pak - jaký je to asi pocit, když jdete do knihkupectví, náhodně nakouknete do knihy o rozchodech a najednou tam vidíte hlášku, kterou vaše škodolibá ex nechala zveřejnit na netu?
Jak už psali mnozí, autorky by se měly trošku zamyslet nad životním prostředím a nad zbytečným plýtváním papíru, dále pak nad absurditou ceny a celkovou pointou knihy. Přečteno za hodinku v práci, takže doporučuji - neinvestujte do toho. Začněte je sledovat na Instagramu, budete toho mít víc a zadarmo (a bez divných fotek, které absolutně nezapadají do celkového kontextu knihy a které často působí nepatřičně obscénně).

30.04.2018 1 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Na sérii Skleněný trůn se vrhám až po úspěšném absolvování kompletní série Dvorů. A musím říct, že jsem velmi příjemně překvapená. Když se v knize objevila první zmínka o vílách, začala jsem se bát, že se to nakonec zvrhne v naprostou kopii Dvorů, ale i když autorka zanechala úplnou prapodstatu svého vybájeného světa, zbytek úplně změnila. Asi by mi nevadilo mírné propojení, jako to bylo například u Griši a Šesti vran, nějaká zmínka, že kdysi dávno žila nějak Feyre, ale i takhle jsem spokojená.
Zatím jsem se k dalším dílům nedostala, ale tenhle mi z nějakého důvodu hrozně dlouho připomínal Selekci. Snaha zvítězit ve zdánlivě nesmyslné soutěži, rozmazlování dívky z ulice v přepychovém paláci, přízeň prince, hrozba povstalců... A sem tam do toho překvapivý zásah nějaké té akce. Jediné, co musím vytknout, je souboj s Cainem, který bych asi musela číst minimálně pětkrát, abych pochopila, co se tam vlastně stalo. Chápu záměr a jeho podstatu, ale myslím, že by bylo možné jej popsat mnohem přehledněji.
Každopádně jsem velmi zvědavá, kam se série posune, zatím mě zaujala daleko víc než Dvory :)

15.04.2018 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Když jsem se dozvěděla, že brzy vyjde třetí díl, schválně jsem si přečetla první dva, abych to měla všechno najednou. Série mě velmi lákala už jen kvůli tomu, že se údajně jedná o retelling Krásky a zvířete. První díl mě bohužel nezaujal, ale byla jsem zvědavá, kam se to může posunout. Feyre mi připadala až moc úskočná a naivní, Tamlin byl divný, ale naštěstí to všechno zachraňoval Lucien, jehož pohnutky mi jako jediné dávaly smysl. Ale dobře, převyprávěná Kráska a zvíře, pohádková láska, kvůli které se holka vydá do horoucích pekel, to beru.
Druhý díl mě hned na začátku absolutně zhnusil. Kdy se retelling Krásky a zvířete stihl změnit v retelling Padesáti odstínů šedi? Začít knihu mohutným vztyčeným údem, ze kterého vysychají ústa, mi nepřijde úplně vhodné. Zvlášť ne v kontrastu s nevinnou láskou prvního dílu. Přesto jsem ale byla ráda, že jsem prvotní šok ustála a dostala se dál. Na scénu totiž vešel Rhysand, další postava, která mi dávala smysl mimo Luciena. A kdyby v druhém díle nebylo tolik zbytečně dopodrobna rozebíraných sexuálních scén, které často vůbec nezapadaly do příběhu, byl by naprosto top a jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.
Třetí díl mě proto velmi zklamal. Zbytečně podrobného sexu a vulgárního flirtu zde bylo ještě víc a v ještě nevhodnějších scénách... jako vážně, kdo by si užil sex uprostřed války, kde se minimálně dva týdny nikdo nemyl a ještě smrdí zaschlou krví? A pak... jedno zmrtvýchvstání v prvním díle, to je v poho, o čem by to bylo, kdyby Feyre neobživla. Ale přidávat další a další? Prosím, to ne, stačilo jednou. Sice jsem byla totálně v šoku, když Rhys umřel, ale upřímně bych ho klidně nechala mrtvého, alespoň by autorka měla námět pro další díl. A Amren už se taky vracet nemusela. Potom už jsem jen čekala, kdy vladaři vrátí život i otci sester, aby z nich byla jedna velká šťastná vílí rodinka.
Kniha pro mě v mnoha rovinách byla absolutně nelogická, chování postav mi nedávalo smysl a její délku jsem taky nepochopila, spousta věcí byla zbytečně moc okecávaná a ty důležité potom úplně zanikly. Víc jak tři hvězdy bohužel dát nemůžu.

09.04.2018 3 z 5