Hellrampage Hellrampage komentáře u knih

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Tretí diel je opäť temnejší, objavia sa tieňové bytosti a samozrejme nové kľúče, ktoré našim hrdinom dajú superschopnosti. Len vzťahy v rodine sa začínajú pomaly rozpadať. Som zvedavý, čo prinesie druhá trojica kníh.

07.03.2022 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Druhý diel je v prvej polovici nudnejší, pretože sa väčšinou len cestuje z jednej časti sveta do druhej, hrdinovia sa cvičia a v podstate sa nič nedeje - je to klasická fantasy, aj keď fantasy prvkov to moc nemá. V druhej polke sa príbeh rozbehne, začne sa toho diať viac a na konci sa príbehy nových postáv pekne skompletizujú. Nové postavy Brand a Trnka sú super, aj keď čitateľ už veľmi dlho dopredu vie, ako to asi skončí. Chémia medzi nimi funguje výborne a dôjde aj na romantiku a vzťah, čo mi nevadilo. Jarvi sa stiahol do tieňa odkiaľ celé dianie riadi a nie je to hlavná postava príbehu. To ale moc nevadí, pretože na konci zistíte ako to všetko mal dopodrobna premyslené a na čo všetko myslel. Druhý diel sa mi zdal zo začiatku horší než prvý a chcel som mu dať o hviezdičku menej, no za druhú polovicu knihy musím dať vyššie hodnotenie. A aj za výborný prerod hlavných postáv. Som zvedavý ako autor uzavrie celý príbeh poslednou treťou knihou.

26.11.2021 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tracyho tygr je krátka malá novela, ktorá sa vám vojde do kapsy a prečítate ju za dve hodinky. Je to na prvý pohľad veľmi jednoduchý príbeh, ktorý je hlboký a má viac vrstiev. Každý čitateľ si ho môže vysvetliť po svojom. Svojho tigra máme všetci no nie všetci ho máme prebudeného alebo ho máme v zlom stave. S knihou som sa stretol prvýkrát ale odporučil by som ju ako povinné čítanie na školách rovnako ako Malého princa.

19.10.2021 5 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Vodní had je komiks, ktorý prečítate za hodinu a to je jeho najväčšie mínus. Inak je to nádherná hororová rozprávka s krásnym príbehom, ktorý rozhodne stojí za to prečítať. Niektoré scény sú výborne nakreslené a kniha je vo veľkom formáte, takže výborne vyniknú.

14.10.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je legendárna klasika od Franka Herberta, ktorú si musí prečítať každý fanúšik sci-fi. Mne už dlhšie ležala v knižnici, no s prichádzajúcim filmom som sa rozhodol si ju konečne prečítať. Musím sa priznať, že skôr som poznal prvé dve hry, ktoré z tohto sveta vyšli a knihu som prečítal až teraz. Je veľmi zložitá, prevláda skôr politika a intrigy a akcie je veľmi málo, preto sa čitateľ na knihu musí kompletne sústrediť. Jediná vec, ktorá ma nebavila bola dejová linka s Harkonenmi. Inak knihu aj tento svet odporúčam.

11.10.2021 5 z 5

Pandořina hvězda – Invaze Pandořina hvězda – Invaze Peter F. Hamilton

Invaze, druhá kniha zo série Ságy společenství, ide v krokoch prvého dielu. Klesol počet strán, čo je super, no nezaujímavých pasáží naopak nekleslo. Ak vám robilo problém dočítať prvú knihu a nudili vás dlhé pasáže, tu budú opäť. No hlavná zápletka, ktorá sa sem-tam ukázala, bola natoľko zaujímavá a mala taký veľký potenciál, že sa mi aj cez nie ľahké vedľajšie príbehy veľmi páčila. Mimozemská rasa, proti ktorej ľudstvo bude bojovať, je naozaj desivá a pripomenula mi Reaperov z Mass Effectu, aj keď tí sú proti Dokonalým slabí odvar. To v akom merítku rozpútajú vojnu Dokonalí, nemalo obdobu. Posledných cca 100 strán bolo výborných, no než sa k ním čitateľ dopracuje, tak to bolí... Aj tak dávam druhému dielu lepších 70%

14.06.2021 4 z 5

Příběhy ze světa prachmistrů Příběhy ze světa prachmistrů Brian McClellan

Povinnosť pre fanúšikov sveta Prachmajstrov - jednotlivé poviedky pekne dopĺňajú svet a minulosť hrdinov trilógie. Už prvá poviedka Koniec nádeje je veľmi silná a výborné sú aj všetky ostatné. Autor opäť nešetril emóciami a skvelými epickými momentmi. Jediná slabá poviedka bola Vražda v hotelu Kinnen s detektívom Adamatom, pri ktorej som sa nudil. Inak tu je aj minulosť Tamása a ako sa stal polným maršálom a stretol svoju ženu, dosť priestoru dostane aj Taniel a Ka-poel, takže za mňa veľká spokojnosť.

29.05.2021 4 z 5

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

Výborné zakončenie trilógie, len mi tento tretí diel prišiel najslabší. Začiatok bol ešte nadupaný, no potom to akosi začalo strácať dych a do konca šlo v miernejšom tempe. Hlavný padúch celého tohto kolotoča sa ukáže až na konci a opäť tu je veľa prekvapivých momentov (Nila). Potešili aj momenty, ktoré boli viac citlivejšie, v ktorých hrdinovia ukázali emócie, naopak tu bolo málo Ka-poel. Každopádne, Prachmistři sú veľkým prekvapením a stali sa mojou obľúbenou sériou, ku ktorej sa niekedy vrátim.

05.01.2021 4 z 5

Krvavé tažení Krvavé tažení Brian McClellan

Parádne pokračovanie výbornej fantasy. Dej šlapal dopredu ako parný valec a vy si to ako čitateľ užívate na prednom sedadle. Najviac mi sedela linka s Tanielom a Tamásom (a niekedy bol zlý preklad a z Taniela bol Tamás, ale to nevadilo) a najmenej s Adamatom. Idem sa vrhnúť rovno na tretí diel.

09.12.2020 5 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

Dosť možno najgeniálnejšia kniha, akú som kedy čítal. Zo začiatku je pritom pre čitateľa veľmi náročná, pretože autor do svojho sveta pridal tonu nových pojmov, ktoré by ste bez slovníka nemali šancu pochopiť. A obrovská poklona pred prekladateľom, ktorý tieto nové slová vhodne preložil.

Anatém sleduje príbeh fráta Erasma, ktorý žije za hradbami Svante Edhara, izolovaný od civilizácie s možnosťou sa každých 10 rokov pozrieť von do sveta. Dá sa povedať, že je takým mníchom strážiacim tajomstvá sveta spolu s ostatními. Planéta Arbre je pritom veľmi podobná našej, len sa technológie a veci inak volajú.

Prvá časť knihy je veľmi komorná a odohráva sa len v koncentu. Čitateľ sa zžije s frátmi a súrami a ich dennými aktivitami. Bolo fanscinujúce sledovať filozofické dialógy, ktoré medzi sebou viedli, no nie vždy som ich stíhal chápať. Druhá časť začne po ritu Vokát. Udeje sa veľa zvratov a nečakaných udalostí a príbeh začne mať globálny charakter. Táto časť ma bavila asi najviac. Potom príde Konvox a ten mi prišiel slabší, nudnejší - hlavne mesál s dójinami a fámulami, kde rozoberajú často nepodstatné veci. Vesmírna časť a záverečný klimax bol zbytočne dlhý. Takže prvá polka knihy super, druhá slabšia. Celkovo musím dať plný počet, pretože takáto kniha sa len tak nevidí.

24.11.2020 5 z 5

Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

Po dlhšom čase výborná fantasy kniha, v ktorej nie sú žiadni elfovia či trpaslíci a predsa v nej funguje originálny systém mágie. Prachmistři majú potenciál stať sa ďalšou mojou obľúbenou sériou. Kniha je správne krvavá, nešetrí brutálnymi scénami či masou ľudí. Trochu mi pripomenula v niektorých ohľadoch Eriksona, aj keď tu chýba filozofovanie (a možno aj kvôli tomu, že to prekladala Dana Krejčová). Príbeh ide nekompromisne dopredu, sledujeme ho pohľadom niekoľkých postáv - Tamása, Taniela, Adamata a slúžky Nily (aj keď tá sa bude ukazovať najmenej). Svet je veľmi prehľadný a aj v priloženej mape sa budete okamžite orientovať, kto s kým bojuje a kde. Teším sa na pokračovanie. 90%

23.11.2020 4 z 5

Jiný svět Jiný svět Dmitrij Rus

Keďže som odchovaný na hrách a pred takými trinástimi rokmi na Lineage 2, táto kniha mi vrátila krásne spomienky na dlhé expenie v katakombách, predávanie lootu na námestí, buffovanie pred raidami a rozhodovanie sa, akou cestou sa ďalej vydať... Preto musím hodnotiť plným počtom a odporúčam všetkým, ktorí kedysi hrali nejaké MMORPGčko. Teším sa na pokračovanie.

26.03.2020 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Výborná oddychovka s priamočiarym detektívnym dejom. Hlavná postava je správne drzá, takže si moc priateľov na novej planéte, ktorú ovláda pokročilá umelá inteligencia, neurobí. K tomu pripočítajte samostatné mesto bez zákona s poriadne rozbehnutým čiernym trhom a izoláciou od Zeme. Na to, že to malo vyše 400 strán, tak to výborne odsýpalo. Len ten koniec je príliš rýchlo ukončený, no na druhú stranu, bol som s ním spokojný.

A teraz si idem zapáliť žvárinku, dám si kolu s vodkou a pustím si Larryho playlist.

02.01.2020 4 z 5

Pustá duše Pustá duše Dan Simmons

Výborná komorná záležitosť. Na svoju krátkosť si toho hlavný hrdina prežije a užije dosť a osobne ma bavilo sledovať ako hrdina padá z blata do kaluže a vždy sa ponorí do väčších problémov. Každý iný autor by napísal klasickú komixovku s hrdinom, ktorý vie čítať myšlienky a používa ich v rámci dobra/zla. Dan Simmons napísal psychologický príbeh z reálneho života podložený na reálnej fyzike (a pasáže Očí boli na mňa príliš odborné).

27.12.2019 4 z 5

Okno do času Okno do času Peter F. Hamilton

Skvelá krátka novela, ktorú prečítate za jeden deň. Výborne a ľahko sa číta - v knihe ide o príbeh chlapca, ktorý si pamätá všetko a jedného dňa si začne spomínať na udalosti, ktoré nezažil. V knihe sa objavia časové paradoxy, takže kto má rád tému cestovania v čase, túto knihu odporúčam. Len to bolo príliš krátke.

18.12.2018 4 z 5

Sekera a skála, meč a žár Sekera a skála, meč a žár Robert M. Wegner

Hneď na úvod musím napísať, že je veľká škoda, že vydavateľstvo Laser vydalo zatiaľ len prvé dve knihy, aj keď Wegner napísal už štyri. Wegnera by som označil za nového nádejného nástupcu pána Sapkowského.

Prvý diel sa zaoberá severom a juhom Meekhánského pohraničia a obe tieto oblasti sú odlišné ako ľad a oheň. Porovnanie s Eriksonom vôbec nie je na škodu. Atmosféra je dostatočne temná a svet krutý, na druhú stranu sa tu dá nájsť veľa zaujímavých kmeňov a ľudí, ktorí žijú úplne odlišne od ostatných. A história sveta, aj keď Wegner nejde až tak archeologicky do hĺbky ako Erikson.

Wegner, na rozdiel od Eriksona, lepšie pracuje s emóciami čitateľa. Vie vás dojať a minimálne raz k slzám (v poviedke Šarlat na plášti). Preto som si šiestu rotu poručíka Kennetha obľúbil. Síce nie viac ako Paličov mostov, ale sú v tesnom závese. Prvá polovica knihy a štyri poviedky, ktoré sledujú šiestu rotu som si užil. Menilo sa ako prostredie, tak zápletky. Druhá polovica je o Yatechovi z púštneho kmeňa a je zaujímavé sledovať vývoj jeho cesty, no bližší mi bol zasnežený sever.

Ja len dúfam, že sa autor k postavám vráti - ako k šiestej rote, tak k Yatechovi, pretože opustiť takto skvelo načrtnuté postavy, by bola škoda. A že sa Wegner stane celosvetovo úspešným, pretože píše neskutočne dobre.

19.10.2018 5 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Sklamanie. Aj keď sa to čítalo dobre, už sme to tu raz mali. Podobne ako druhá kniha začína minulosťou Jardira, tretia je o Inevere. Je to minulosť, ktorú sme tu už raz mali, len z pohľadu inej osoby. Zase sa niečo nové dozvieme o krasijských zvykoch a ako sa vyrezávajú kocky a čo pre to musia holky obetovať.

Na začiatku sa krátko mihne Arlen s Rennou (100 strán), no potom je to vata. Celý dej sa príliš vlečie - Kotlina a Krasijci sa chystajú na vojnu proti démonom, no tá je nakoniec nesladká-neslaná.... Typický výplňový diel napísaný "aby bol" a aby autor dostal zaplatené. Arlen opäť ťahá knihu dopredu - sledovať vývoj jeho moci je neuveriteľný. V knihe bolo príliš erotiky a nadržanosti - diel od dielu tam toho je viac. A koniec bol narýchlo napísaný - záverečný súboj by si zaslúžil väčšiu pozornosť.

Z posledného dielu som trochu skeptický a neviem, či sa autorovi podarí dôstojne ukončiť tento príbeh. Nechám sa prekvapiť.

07.03.2017 3 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Na otázku, či je lepší dobrák alebo cynik neodpovedám, pretože tie dve knihy považujem ako jednu - príbeh druhej knihy pekne nadväzuje na koniec prvej a je veľká škoda, že Cynik končí otvorene. A Kulhánek určite nenapíše pokračovanie - neautorizovaný tretí diel napísal Martin Moudrý a to už nie je Kulhánek.

Každopádne mi druhý diel prišiel slabší. Príbehovo hrdina už nebojuje ani tak s mimozemšťanmi alebo mrtvákmi ako s ľuďmi a technológiou Cudzincov. Maxmillián opäť zjedol všetko šťastie sveta, nič ho nezabije a guľky ho míňajú o pomyselné milimetre. A mne to ani moc nevadilo, pretože sa to sakra dobre čítalo. Naozaj mi bolo hlavného hrdiny ľúto, čo všetko musel prebolieť, až mňa za neho bolelo telo (a tá amputácia, fú). A najväčší automatický tank minulého storočia sa mi páčil všetkými desiatimi (Drobek).

10.02.2017 4 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Akcia, akcia, akcia. Žiadne zbytočné obkecávačky, len priama a čistokrvná akcia. A to sa mi páči. Kulhánkovu Cestu krve si prečítajte vtedy, ak ste už presýtený filozofickými a opisnými knihami, ktoré naťahujú dej ako lacné slipy zo sekáča. Síce veľakrát niektoré akcie nedávajú zmysel a sú nelogické, hrdina jedná logicky aj keď si hovoríte, že na to, že neznáša armádu, sa toho v nej veľa naučil.

Konečne mi hrdina knihy neprišiel ako nejaký ťuťko, ktorý nerozmýšľa ale vie, čo má v živote robiť a koná. Zamrzí nízky počet živých ľudí, s ktorými by si mohol pokecať (pretože kecanie s Tým druhým ma vytáčalo) - až keď Maxmilián stretol nemého chlapca, začala ma kniha viac baviť, aj keď príbehovo sa jedná o tuctový survival zombie horor, ktorý človek videl aspoň tucetkrát. Vytáčalo ma neskutočné šťastie hlavného hrdinu, kedy ho stále míňali blesky plechovíc (a Cudzincov), pritom sa okamžite trafila do hodeného miniatúrneho predmetu ale dospelého človeka trafiť nevedia. Neskutočné šťastie bolo, že našiel "tajnú" základňu, úplne nedotknutú. Keď o nej vedeli mimozemšťania a premenili ľudí na mrtvákov, mohli ju úplne zničiť alebo aspoň zničiť to vybavenie. A našli by sa ďalšie veci, no je to braková literatúra a pár nelogickostí jej odpustíme.

Kniha je v podstate rozdelená na dve časti - pred získaním Saladina a po jeho získaní. Keď získajú túto hračku, dej sa zmení o 180 stupňov. Veľmi sa mi páčilo používanie zbraní, človek si ich vychutnáva spolu s hlavným hrdinom. A aj detailné opisy zbraní a Saladina, bol som v siedmom nebi. Nemŕtva srnka bola best :D.

Moja prvá prečítaná kniha od Kulhánka a ja som spokojný. Hlbšiu myšlienku a posolstvo som od knihy nečakal, je to typická oddychovka, pri ktorej človek zabudne na svet okolo. Škoda len, že sa nechystá dotlač, kúpil by som si ju. Takto v bazáre za premrštenú zberateľskú cenu sa neoplatí. Ničmenej už viem, čo ma približne čaká v ďalšom dieli a teším sa :-). 90%

10.02.2017 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Vždy som si myslel, že Frankenstein je meno oživlej mrtvoly, ktorú priviedol k životu šialený doktor, no až v tejto knihe som sa dočítal pravdu - Frankenstein je doktor, ktorý onú oživlú mŕtvolu privedie k životu. Konečne som sa dostal k legendárnej knihe Mary Shelleyovej, ktorá je považovaná za jedno z prvých sci-fi diel. Zo začiatku som ku knihe pristupoval s obozretnosťou, či sa skutočne jedná o originálneho a jedinečného Frankensteina, ktorého som si tak chcel prečítať, pretože som v TV videl už veľmi dávno jeden starý film, ktorý bol pojatý ale úplne inač, takže som mal v tom guláš. Mary rozpráva mnoho pútavých príbehov, ktoré sa vetvia a vy sa ponárate hlbšie a hlbšie - najskôr tu máme expedíciu (je písaná formou denníka), ktorá nájde Frankensteina, tvorcu oživlej mŕtvoly, on expedícii vyrozpráva svoj životný príbeh a vo Frankensteinovom príbehu zase povie príbeh jeho vlastný výtvor bez mena. V roku 1818 sa čitatelia mohli dostať do Nemecka, Francúzska alebo Anglicka, čo bolo na dobu vzniku nevídané. Dnes už toho veľa nepovie a množstvo čitateľov odradí svojou starobou, ničmenej stojí za to prečítať si toto jedinečné klasické dielo, ktoré určite niečo svojim vznikom naštartovalo.

24.01.2017 4 z 5