hardrock hardrock komentáře u knih

Toto je zvláštna kniha - nemá hrdinu, nemá dej, dokonca nemá ani rozuzlenie. I keď, z tej poslednej vety zamrazí a to práve kvôli tomu, čo a ako je v tomto diele napísané. Ten jeden deň je exkurzia, silný zážitok. Ťažko predstaviteľný na vlastnej koži, ťažko uveriteľný, že tisíce ľudí to v tej zime reálne zažívali nie jeden deň ale dlhé roky. Až z toho mrazí. Bolo to surové. Otázka je, či my, ľudia 21. storočia, už nie sme až príliš rozmaznaní slobodou a pohodlnosťou života. Nechcem tým povedať, že nemáme svoje problémy, ale ocitnúť sa na desať rokov v podmienkach popisovaných v tejto knihe, to už je iná káva.

11.03.2021 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Autor na príklade dvoch slovenských emigrantov ponúka pohľad na paralelný vývoj nemeckej a americkej spoločnosti v 30.rokoch 20. storočia. Boli to tvrdé časy a kniha je rovnako neúprosná a naturálna. Otázku, ktorú tu tvorca rieši a síce, či sa z človeka stáva monštrum kvôli tomu, v akom prostredí sa pohybuje a prispôsobuje sa mu, alebo sa vďaka okolnostiam prejavuje to, čo v človeku je geneticky zakódované, si musíme zodpovedať sami zo správania hlavných postáv.

Z Jozefa Kariku sa pomaly ale isto stáva môj obľúbený autor. Som zvedavý, čo naservíroval v druhom dieli, lebo v tomto románe to rozohral doslova brutálne.

25.03.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

dosť desivé vykreslenie sveta

22.01.2021 4 z 5

Strach múdreho muža Strach múdreho muža Patrick Rothfuss

Tak toto bol čistý zážitok z čítania...

17.12.2022 5 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Pre deti ako vstup do sveta fantasy, prečo nie? Vypočuté ako audiokniha, aby som vedel, čo dám svojim deťom na počúvanie. Kniha je útla, dej je v podstate jednoduchý, ale o to viac uchopiteľný pre myseľ ľudí, ktorí sú na tomto svete zatiaľ len pár rokov. Treba aj takéto knihy, takéto príbehy, aby si deti rozvíjali fantáziu s radosťou. Kniha plní účel aj po viac ako 50 rokoch od jej prvého vydania.

06.04.2021

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Starý dobrý King, aj po toľkých rokoch má táto kniha svoje čaro

20.01.2020 5 z 5

Příští oběti Příští oběti Jeffery Deaver

Viaceri tu pisu, ze kniha je prekombinovana, ale to sa v podstate od tohto autora ocakava. Deavera citam rad, ale medzi jednotlivymi romanmi si robim pauzy prave kvoli jeho sablone. Deaver totiz ako vie byt strhujuco putavy, tak aj neskutocne nudny, pretoze neustale zameny postav a zmeny ich status quo sa vedia rychlo prejest. Takze Deaver urcite ano, ale len raz za cas.

Tato kniha nevybocuje z Deaverovho ramca a tym je jeho dej predvidatelny - suboj mozgov, citatel caka zmenu a ta pride, atd atd... Nahanacka v lese vsak bola uchvatna, zaver knihy bol tiez fajn.

28.07.2013 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Tazko komentovat jednu cast komplexnej trilogie. Niekto pisal, ze to bola najslabsia cast, nemozem vsak suhlasit. Postavy v nej sa posunuli dalej, a to nehovorim o vzdialenosti, ale o charakteroch. Kazdopadne, nachodili tam vsetci neskutocne kilometre :-)

04.07.2013 5 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Výborná kniha. Výsluchy mám v Dánových knihách asi najradšej, vžady sa pritom cítim ako keby som bol priamo s Krauzom a Fischerom v kancelárii 141, ten pach ľudských emócií priam cítiť. V tomto románe bolo takýchto rozhovorov niekoľko. Odporúčam

22.06.2013 5 z 5

Na smrť II. - Bez milosti Na smrť II. - Bez milosti Jozef Karika

Dlho som rozmýšľal, ako uchopiť túto recenziu. Kniha je skvelá, zatiaľ asi najlepšia, ktorú som od Jozefa Kariku čítal alebo počúval. Mário Zeumer ju narozprával tiež fenomenálne. Rozmýšľam totiž nad témou, ktorú si autor vybral. Nacistické Nemecko a koncentračné tábory sa do beletrie neustále vracajú a vznikajú nové knihy, ktoré tieto témy znovu prinášajú. Priniesla táto kniha niečo nové? Podľa mňa áno: Uhol, z ktorého sa pozeráme na svetové dianie v prvej polovici 20. storočia je vcelku originálny - rozbité priateľstvá a postavenie bývalých kamarátov na opačné strany barikády. Kamarátstvo sa zmení na nevraživosť a nenávisť.

Všeobecne sa autori k tejto téme vracajú zrejme preto, aby sme si pripomenuli hrôzy, ktoré sa tu pred pár desiatkami rokov udiali. Mali by sme sa vystríhať toho, čo tu vtedy bolo. Ustrážiť mier a slobodu, aby sme neboli odsúdení zopakovať si históriu a nenechať, aby zas nejaká skupina nespustila nový holokaust. Podarilo sa nám to? Keď to prirovnám k súčasnému dianiu vo svete, kedy sa experimentálne látky pichajú miliónom ľudí vo svete, pričom tí ľudia nevedia, aké sú dlhodobé účinky týchto látok, nie je to podobné ako dianie v koncentračných táboroch? Len je to rafinovanejšie. Sme my ako ľudstvo odsúdení zopakovať rovnakú chybu tým, že slepo počúvame a nasledujeme tých, ktorí nás presviedčajú o tom, že toto je najlepšia cesta? Pravdu povediac, neviem. Budúcnosť ukáže. Možno aj o týchto časoch sa budú opakovane písať knihy podobne ako o zverstvách druhej svetovej vojny.

12.05.2021 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Mne sa ten príbeh páčil. Áno, je iný ako Liečiteľ. Áno, je iný ako Šaman, ale bavilo by vás čítať znovu to isté? Toto je príbeh zo súčasnosti, chýba mu pach histórie prvých dvoch dielov. Kniha je však plná človečenstva a ľudskosti. Lekárska veda, rovnako ako rod Coleovcov ide š ďalšou generáciou stále dopredu, presne ako to ukázal záver tejto knihy. Podľa mňa to bolo dôstojné zakončenie Cole ságy.

01.02.2021

Outsider Outsider Stephen King

Prekvapivo napínavý príbeh, kde sa tempo rozbehlo hneď od prvých strán. Našiel som niekoľko prekvapivých zvratov. Záver mi neprišiel ani uponáhľaný ani skratkovitý. Kvalitný King

19.12.2019 5 z 5

Doktor Spánok Doktor Spánok Stephen King

Kniha vás chytí do svojich pazúrov a nepustí. Nepustí, kým ju nedočítate. Kingovka ako má byť. Abra bola super, Dan bol super, ale záporáci mohli byť desivejší a mohli hlavných hrdinov viac potrápiť - preto som dal len 4 hviezdy. Normálne mám chuť znova si prečítať Žiarenie :-)

01.10.2014 4 z 5

Horečka Horečka Robin Cook

Posledna tretina knihy bola top, ale viacero veci mi na romane vadilo. Napriklad, ze bratia Michelle sa vobec nezaujimali o zdravotny stav sestry, akoby bola uplne cudzi clovek, ani v nemocnici ju neboli pozriet...

09.10.2013 4 z 5

Pri knihach Paola Coelha v podstate nejde o dej. Ide o pocit, ktory mate, ked citate jeho riadky. V jeho pripade nejde o "spotrebnu" beletriu, ale snazi sa obohatit zivot svojich citatelov.

na odlahcenie: tato kniha mi na jednej urovni pripomina seriu Twilight od S. Meyer a seriu 50 odtienov od E.L. James, rovnako, ako v tych knihach, aj tu autor rozpitvava myslienkove pochody mladej zeny zmietanej vzburenymi citmi lasky. Nehladajte tu vsak ani upirov, ani BDSM, duchovne je totiz niekde uplne inde :-).

12.09.2013 4 z 5

Stážista Stážista Robin Cook

Psychologická sonda do duše mladého medika na ročnej stáži v nemocnici. Autor na jeho skúsenostiach taktiež kritizuje zdravotnícky systém v USA. Kniha dej v podstate nemá, skôr mi to pripomína stránky z vytrhnutého denníka študenta. Pri čítaní mi stále chodil po rozume seriál Pohotovosť - s touto knihou má veľa spoločného...

23.08.2013 4 z 5

Pátá hora Pátá hora Paulo Coelho

Ako vzdy v romanoch Paula Coelha, kniha je plna myslienok a uvah. Jeden priklad:

"Dítě může vždycky naučit dospělého tři věci: být bezdůvodně spokojený, stále se něčím
zabývat a umět vymáhat všecko, co si přeje."

a este jeden:

„Jak můžeme udělat něco nemožného?“ „S nadšením.“

29.07.2013 4 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Flanagan to ma dobre vymyslene - po docitani jednej knihy okamzite nuti siahnut po dalsej. :-) Uz teraz sa tesim, ako budu pokracovat dobrodruzstva Halta, Willa, Horaca a aj ostatnych postav. Pri tychto knihach sa clovek nema cas nudit, dej rychlo napreduje, ma zaujimave zvraty a nie je zbytocne vypchavany vatou.

28.06.2013 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Také malé pohladenie duše. Pretože "to, čo je doležité, je neviditeľné".

12.05.2013 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

ked si clovek uvedomi, ze autor v tomto romane premieta vlastne skusenosti a ze nieco podobne prezil na vlastnej kozi, je to dychberuce. Su to informacie podane z prvej ruky. Prezit nieco take musi byt strasne (a to je este slabe slovo), nasledne o tom pisat je ako prezit to druhy krat...

10.05.2013 5 z 5