HanzKaufmann HanzKaufmann komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Miluju cesky sarkasmus a cynismus!
Kniha je toho plna, jsem nadseny!

17.11.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Verte nebo ne, tuhle knihu jednou zakazou.
Je v ni vic nez si muzete myslet po prvnim precteni.
Orwell je prorok!

(Tohle neni kniha pro deti)

13.09.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

To ze je Orwell prorok a ze bude brzo zakazanej jsem zjistil u farmy zvirat.
Tady to potvrdil a ten gauner ukazal to ze je i excelenti psycholog a filozof.

Toto neni kniha pro deti!

14.09.2020 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Velmi narocne komplexni dilo.
Na tuto knihu jsem se pripravoval bez mala 10let.
Stale jsem ji odkladal kvuli tomu ze jsem se necitil byt informacne zraly na to, abych ji pochopil.
Pres tak dlouhou pripravu jsem s knihou v zacatcich stejne bojoval.
Hokej v hlave jsem mel z terminu zid a marxista.
Nebylo mi jasne proc by nekomu byl tak bytostne odporny nekdo s dlouhyma kotletama.
Prece by nikdo neinvestoval takove mnozstvi energie na odstraneni tohoto
“cloveka”.
No a pak jsem prisel k aha momentu.
Od te doby jsem si knihu uzival a nasmal se u ni vice nez u kdejake komedie.
Obcas moje pobaveni autorovou Ironii vystridal pocit frustrace z toho jak problemy ktere predpovedel se do puntiku v nekterych zemi naplnili a hruza na me jde, kdyz vidim kolem sebe vsechen ten konzumni svet zalozeny na spotrebe a na nesplatitelnych uverech, pred kterym Fuhrer varoval.

Myslim ze kniha urcite neni pro laiky.
Jeji pochopeni si zada kvalitni pripravu.
Tohle je to nejnarocnejsi dilo jake jsem kdy cetl.

Na mem osobnim zebricku nejlepsich knih jake jsem kdy cetl bych tuto knihu zaradil do TOP 5.

PS: nemejte predsudky, udrzujte se zdravi jak na duchu, tak na tele a budte stastni.

Peace!

25.02.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Nazval bych tohle tim nejspravedlivejsim dilem za poslednich 2.000 let, jake jsem mel moznost cist.
Kniha kazdemu da tolik, kolik je schopen si z ni odnest.
Nikomu neda vice, nebo mene, da presne tolik kolik zasluhujete.
Spravedlivejsi uz je jenom Bible, konkretne stary zakon.

Kniha je pro lidi vsech vekovych kategorii.

Hodnoceni knihy uzivatelu primo umerne odrazi to kolik si byli z knihy schopni odnest.
Uzivatele s mene hvezdickami, si z ni neodnesli tolik co uzivatele s 5hvezdickami.

V knize problem neni, ta je dokonala.
Hvezdicky u teto knihy mnohem vice vypovidaji o ctenarich nez o knize.

Doporucuji!!!

20.05.2021 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tak za 1) tohle neni kniha pro deti

2) je nekolik rovin v kterych muzete knihu pochopit (ocenit)

Pro skolaka je to proste jen pribeh, dospely clovek v tom vidi mnohem vice.

No a pro psychology a filozofy je to P*RNO literatura.

Zaver: Tuto knihu doporucuji vsem kteri maji kus zivota za sebou.

Nectete tuto knihu moc mladi, nedocenite ji.

Bible Bible neznámý - neuveden

Za poslednich 2000let tako kniha mela vliv primo nebo neprimo na kazdeho cloveka na teto planete.

No a kdo jsem ja abych to mohl nejak komentovat...?

Reknu snad jen, ze tato kniha je skvely uvod do filozofie.

14.09.2020 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Moje prvni kniha! Cetl jsem ji zhruba ve 12 letech.
Pamatuji si ze to ve mne rozpalilo ohen. Tenkrat jsem ale nevedel co ve mne zacalo horet.
S odstupem 15 let jsem si uvedomil co to bylo za smer.

Kazdemu ze srdce preji vlastniho Patka.

Kritika čistého rozumu Kritika čistého rozumu Immanuel Kant

(SPOILER) Zacatek Kanta byl pro me utrpeni, na kazdych 5min cteni, jsem potreboval 10min na googlu, abych si vygooglil terminy a pochopil o cem vlastne mluvil.
Dost jsem se u toho nadrel, a u cteni jsem premejslel jestli na to nejsem jeste mlady a mel jsem chut to zabalit.
Nakonec jsem vydrzel, zabral špónu a prokousal se po par strankach denne az k “dezertu”.
Tam jsem zazival pocity absolutni extaze.
Zazil jsem u toho takovy stavy jako bych se zamiloval.
Po tom co jsem sporadal cely dezert jsem mel maly melancholicky zachvat.
Uvedomil jsem si ze nikoho vetsiho jak Kant uz asi cist nebudu.
Stavy melancholie presly a ja si rekapituloval vsechno co mi Kant dal.

Uznal jsem ze me naucil lepe myslet a ze kniha byla tak velka, ze 5hvezdickove hodnoceni dostatecne neoceni jeho dilo.
Kdyby to slo, dal bych mu hvezdicek 6.

Kniha neni pro “zacatecniky”.
Je velmi slozita a cte se pomalu.
Vyzaduje plne soustredeni.
Kniha neni pro deti.

To ze nektere jeji casti dnes jeste nejsou oznacene jako nevhodne a nepodlehaji cenzure, je proto ze kniha je tak slozita ze omezenci kteri cenzuru delaji nemaji kapacitu na to aby ji pochopili :)

27.04.2021 5 z 5

Pokud nekdo hleda vyklad dejin optikou AMERICKO/BRITSKÝCH mocenskych zajmu, tak tady nalezne co hleda!
Koho zajima spise nezaujate popisovani historickych skutecnosti a nezaujaty vyklad dejin, ten bude zklamany.
Autor se velmi rychle nazorove vymezuje a misto toho aby popisoval zeme neutralne, popisuje urcite zeme jako dobro, jine jako zlo.

Boj dobra se zlem budu chapat v nejake propagandisticke knizce, ktera ma ctenare politicky indoktrinovat na tu spravnou stranu.

V mych ocich timto knizku dost znehodnotil, ale ne uplne.
Porad byla sance abych knize dal pozitivni hodnoceni.
Nesmelo by se ale umyslne vynechavat historicke skutecnosti, nesmelo by se zkreslovat, nebo bagatelizivat dost dulezite data.
Pozor, i po tomto vsem bych knize dal dustojne hodnoceni 3 hvezdicky.
Moje hodnoceni je ale 2*.
Proc?
Autor definitivne knihu znehodnotil tim jak ponizoval urcite narody, nebo podprahove vytvarel negativni obraz mensich narodu.
O Mexiku se treba vyjadril jako o: spanelsky mluvicim problemu.

Kdo neni narocnej ctenar, kniha ho uspokoji, bude si spokojene chrochtat, obcas bude mecet jako ovecka me-e-e protoze to co bude cist bude dokonale ladit s tim na co vecer koukal v telce.
A jelikoz clovek nechce mit v hlave nazorovej neporadek, ochotne prijme autorovu verzi vykladu dejin a politicke situace ve svete.
Cestou do prace pak bude svemu kamaradovi vykladat jako expert na politiku lomeno dejiny urcite situace trosku sirsim pohledem! Ale jen to co kamarad slysel vcera vecer v telce ve zkracene podobe.
Zaver: kniha neni uplny odpad, porad se dozvite zajimavosti ktere jste jeste v telce neslyseli, za predpokladu ze na ni nekoukate moc casto.

22.06.2023 2 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Kdybych mel tu moc, tohle je povinna cetba!

Kniha je plna klicovych informaci tykajicich se lidskeho zdravi.

Je to odborna kniha, ale neni to nuda!

14.09.2020

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Skvělá kniha!
Chcete vědět co si myslel Orwell o Britské politice a morálce? Přečtěte si tuto knihu.
Orwell vytvořil podle mě postavu Floryho, aby světu řekl jací jsou Britové prevíti.
Mohl by napsat novinový článek, ale ten by zapadl mezi další podobné články bezvýznamných buřičů. Orwell na to šel chytře, napsal román, kde sdělil světu co chtěl a ještě k tomu se stal slavným.
Po tomto románu, kde mluvil zcela bez obalu musel zřejmě malinko dostat za uši, protože v jeho další tvorbě už není tolik konkrétní s tím koho kritizuje.
Podle mě mu bylo řečeno: Orwelle, píšeš dobře, lidé tě mají rádi, ale jestli ještě někdy budeš psát o politice přímo, obviníme tě z vlastizrady a zavřeme tě!
Na to Orwell odvětí a když budu psát o politice budoucnosti (1984) a o politice mezi zvířátkátky (farma zvířat), tak to bude v pořádku pane komisaři? :D
Po tom co mu vyšlo 1984 a Farma zvířat za ním jistě přišel znovu nějaký komisař, který mu řekl že napsal opravdu populární knihy, ale že jestli nechce jít do basy, tak bude muset veřejně odsoudit Nacisty a Komunisty, aby si lidé nemysleli vzhledem k jeho minulé tvorbě že pořád kritizuje Brity a západní koloniální politiku.
Orwell byl socialista, ale hlavně dobrý člověk, čím víc jsem od něj přečetl, tím víc mu rozumím.
Pokud chcete začít číst něco od tohoto autora, nezačínejte touto knihou, dejte si třeba farmu zvířat a pak toto, myslím že tomu celému pak budete víc rozumět.

13.01.2024 5 z 5

Strýček Váňa Strýček Váňa Anton Pavlovič Čechov

-Vsichni nerozvazne nicite lesy a brzy na zemi nezustane vubec nic.
Stejne nerozvazne nicite cloveka a brzo vasi zasluhou nebude na svete ani vernost, ani cistota, ani schopnost obetovat se.
Proc vy nemuzete klidne videt zenu, kdyz neni vase?

-Clovek nic netvori, jenom nici.

29.05.2022 5 z 5

Skvela kniha! Sice tam bylo par “nesmyslu”, ale jsem s tim v pohode, bylo jich tak malo a uzitecne informace tolik prevazovali ty neuzitecne, ze nedokazu dat jinak nez plnej pocet.

17.05.2022 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

(SPOILER) Kniha nemela chybu, byly v ni shrnuty vsechny hlavni problemy civilizce.
Problem teto knihy je ze vysla 50let pred tim nez ji lide zacnou brat vazne.
Mozna se pletu a lide ji zacnou hrat vazne az za 100 let od jejiho vydani.
Kouzlo teto knihy je v tom, ze kdyz budete chtit naskocit do politiky a budete veci z knihy opakovat dost casto a dost nahlas, zcela jiste se dostanete az do parlamentu.
Obsahu knihy nejde oponovat, ani nijak vyvracet jeji obsah.
Tem kterym se kniha zdala strucna, nebo nesrozumitelna, doporucji od stejneho autora knihu: Takzvane Zlo, prirodni zakonitosti agrese.
Tam vsechno co tady zjednodusil, rozebral na atomy.
Jsem rad ze tuto knihu jsem cetl az jako druhou v poradi, protoze bych asi vsemu taky nerozumel.
Ke Konradovi chovam velkou uctu, tohoto cloveka vidim spis jako vladce na trune, nez jako biologa.
10/10!
PS: u vydani teto knihy neni zadny vlezdoprdelkovsky prozapadni zaver jako u :Takzvane zlo.
Asi Konrado malinko prozrel po tom co tam 10let zil a videl realitu zapadu z prvni ruky.

05.05.2021 5 z 5

Dopisy psané stoikem Dopisy psané stoikem Lucius Annaeus Seneca

Stoikove a jejich “moralka” To je pro me cislo 1 v anticke literature a jeji snaze o nastaveni hodnot a pristupu k zivotu!

Premyslis jestli si tuhle knihu koupit a dostal si se tak daleko, ze ctes recenze?

Proste ji kup!

11.09.2020 5 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

SLABIKÁŘ PRO PREDÁTORY!
Čím více budeš rozumět každé větě, každému slovu, tím větší výhodu získáváš v boji o zdroje a o ženy.
Svět se dělí na dva druhy lidí.
1) ti kteří obsahu této knihy nerozumí a jsou ovládáni jinými zbytek svého života s minimem zdrojů
2) na ty, kteří obsahu rozumí a ovládají ty kteří té knize nerozumí.

Jak jednoduché a jak složité zároveň.

22.06.2023 5 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Poučné, děkuji!

04.09.2022 5 z 5

Deníky od roku 1934 do roku 1944 Deníky od roku 1934 do roku 1944 Alfred Ernst Rosenberg

Alfred Rosenberg jako duchovni otec Nacisticke ideologie.
Kniha nabizi osobni zapisky Alfreda, informace v teto knize maji cenu zlata.
Obsahuje: osobni rozhovory s vudcem, situace z Vudcova hlavniho stanu, vztahy s politickyma elitama ruzne po svete a osobni pocity Rosenberga.
Co jsem ocenil, tak detailni vysvetleni zidovske otazky, tak jak mi to zadna jina kniha nevysvetlila.

Kniha je opravdu perfektni.
Kdyz opomenu na zacatku cca100 stran napsanych zidama, kde Vam vysvetluji co si o Alfredovych denicich mate myslet.

Kniha neni pro laiky!

19.06.2022 5 z 5

Obžaloba člověka Obžaloba člověka Sávitrí Déví Mukherdží

Autorka v knize popisuje co vsechno je schopen clovek delat zviratum a prijmout to za “normalni”.
Po precteni teto knihy Vam garantuji ze prehodnotite urcite postoje k tomu jak by se clovek mel chovat ke zviratum a k zive prirode.
Davam 5 hvezdicek kvuli tomu ze kniha ma neco navic oproti jinym kniham, ktere nabadaji k ochrane zivotniho prostredi.
Co presne jsem tim myslel, zjistite po precteni.

13.02.2022 5 z 5