HanKasp HanKasp komentáře u knih

O princezně Hryzeldě O princezně Hryzeldě Jiří Dědeček

Zábavný příběh dvou koček - krále Vrkodlaka a "dámy lumpačky" Hryzeldy, co přehryže všechny kabely vedoucí elektriku ve verších. Skvělá pohádka pro děti před spaním. Knihu ocení zejména ti, kteří mají problém s mluvením či výslovností některých písem, jako jsou "r".

Kniha je rozdělená do několika kapitol, které dohromady dávají příběh se šťastným koncem. Je jednou z několika knih, ke kterým se budete rádi vracet, a to i díky ilustracím, které jsou knihou protkány od začátku do konce.

11.02.2018 5 z 5

Toskánské věže Toskánské věže Carol M. Cram

Příběh o umění a právech žen ve středověké Itálii. Četla jsem mnohé negativní komentáře k této knize. Souhlasím s tím, že si Jota nepohlídala vzpomínky Sofie na dialogy s otcem, kdy první věta v dialogu nebyla psaná kurzívou. Byť vnímám, že tyto dialogy vycházely ze situace, kterou právě prožívala, a tudíž byly nejen vzpomínkami na zesnulého otce, ale také jakýmsi návodem, jak v se v dané situaci zachovat.

Musím přiznat, že mi nechyběla odvaha hlavní hrdinky, jak někteří zmiňují. Byl to středověk a proto se domnívám, že i na tu dobu byla hrdinka velmi odvážnou ženou. A je právě dost možné, že takto kurážné ženy pomohly měnit svět k tomu, abychom my ženy měly právo volit, právo se vzdělávat a nebýt jen služkou svého pána - muže. Za příběh, který vlastně němá šťastný konec, ale jak by mohl, v době morových epidemií, dávám tedy 4 hvězdy, jednu hvězdu nedám za to, že Jota si mohla více ohlídat formu. :)

28.01.2018 4 z 5

Bludiště Bludiště Pavel Čech

Kniha plná luštění, vyplňování, hádanek, bludišť a jednoho krásného příběhu s milým koncem. To když by na vás lezla třeba chřipka, nebo angína.

21.01.2018 5 z 5

Můj život 2. Můj život 2. Vlasta Javořická

Druhý díl životopisu Mařenky Barešové, který sepisovala v průběhu svého života.
Krom v anotaci popsaného se v knize také dočtete o odcházení tatínka Mařenky Barešové, o jejích školních létech, o tom, jak přála lásku kamarádům a také popisuje o tom, jak začala více psát a že ji později mrzelo, že si neponechala jedny z prvních příběhů, které psala svým přítelkyním, a které rozdávala.
Třeba stále kolují v rodinách těch dívek. Kdo ví.

21.01.2018 5 z 5

Můj život 1. Můj život 1. Vlasta Javořická

Velmi podrobná část života Vlasty Javořické - Marie Barešové zahrnující seznámení jejích rodičů, narození jejích sourozenců a jí samotné. Vlasta Javořická popisuje své útlé dětství, jak si hrála s panenkami, kde studovala, o vykonávání praxe lékaře jejího tatínka, o vdavkách a životě její sestry Toninky a o strastech jejího bratra Josefa. Také popisuje, jak vznikl její pseudonym.
Kniha se čte poměrně rychle, leč na můj vkus je životopis příliš podrobný a rozvleklý a v mnoha jménech jsem se ztrácela. V knize zaznívají také odkazy na některá její díla, kdy se životní situace promítly právě do knih - povídka "V cizině", "Střechy domova".

21.01.2018 3 z 5

Mytologie zahrádkářské kolonie Mytologie zahrádkářské kolonie Václav Vokolek

Příběh jedné zahrádkářské kolonie nacházející se v Praze (Na Pučálce). Kniha obsahuje 54 krátkých příběhů popisujících atmosféru a dění v zahrádkářské lokalitě. Krátké texty jsou příběhy sami o sobě, celkově však utváří příběh jedné zahrádkářské kolonie, který je však možné napasovat na jiná obdobná území v České republice. Z knihy tk vyčtete nejen ráz lokality, ale i nátury jednotlivých zahrádkářů zakomponovaných do mýtických postav. Některé z příběhů byly velmi úsměvné a knihu velmi doporučuji k přečtení.
Mne si našla v době, kdy mě oslovili vědci z Masarykovy univerzity, abych jim oponovala Metodiku hodnocení zahrádkářských lokalit. Vtipně tak tato kniha utvořila tečku za jedním drobným úkolem. O to víc mne bavila.

28.12.2017 4 z 5

Pohádka o Ipsíkovi Pohádka o Ipsíkovi Aneta Františka Holasová

Chcete se něco dozvědět o kůrovcovi? Pak sáhněte po této knize.

09.11.2017 5 z 5

Proč obrazy nepotřebují názvy Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřej Horák

Rozhodla jsem se lehčí formou nasát informace o umění, a tak jsem si koupila dvě knihy:

Proč je v umění tolik nahých lidí? od Susie Hodgeové a
Proč obrazy nepotřebují názvy od českých autorů Ondřeje Horáka a Jiřího Franty

Z knihy Proč je v umění tolik nahých lidí jsme byla zprvu poměrně nadšená, ale postupem času jsem se dobrala k tomu, že je v knize hromada dotazů, které mají čtenáře donutit se zamýšlet nad danými věcmi, ale nějak mě to neinspirovalo. Navíc mi často chyběly vysvětlivky k některým věcem. Stačila by třeba jen více zmínka o autorovi, než jen jeho jméno. Nebo, když už čtenáře text navedl k nějakému dotazu, v knize odpověď čtenář nenašel ani nevydedukoval.

Oproti tomu v knize Proč obrazy nepotřebují názvy jsem našla všechno. Kniha mě nadchla. Našla jsem tam příběh, zajímavou zápletku, napětí, plno informací, které nejsou čtenáři nuceni, ale přijímáni tak nějak přirozeně, pohádku s vítězstvím dobra nad zlem. Co bylo velmi obohacující, tak i informace o autorech a směrech, které nebyly strohým výčtem encyklopedie, ale podané v rozhovoru dědečka s vnučkou. A úžasný byl na posledních stranách a přebalu sled směrů, jak šli po sobě, takže se čtenář mohl více orientovat, který směr byl v kterém období, na co navazoval, z čeho vycházel, proč byl třeba jiný apod. Taková kniha umění, historie, vysvětlení pojmů atd. nenásilnou formou v jednom.

Jsem ráda, že se u nás najdou autoři, kteří dokáží vytvořit výbornou knihu.

Na dětech ji teprve vyzkouším, jak se jim bude číst a myslím, že bude také inspirací pro to si něco namalovat sami.

09.11.2017 5 z 5

Velká knižní záhada Velká knižní záhada Pavel Čech

Pavel Čech nezklame. Vždy vymyslí něco nového, zajímavého. V závěru knihy jsem se hodně nasmála.

Jedná se o příběh myši s kocourem, kteří prolítnou několika pohádkami. V knize se tak nachází plno inspirace na další čtení. A domnívám se, že kniha by mohla zaujmout právě ty děti, které nerady čtou, že je tam moc písmenek. :)

15.10.2017 5 z 5

Zrada v aréně Zrada v aréně Fabian Lenk

Další z detektivních příběhů pro děti se odehrává tentokrát přímo v Římě za období Ceasara, který se snaží udělat dojem na Kleopatru a pořádá tak koňské závody v kvadrize.

Favoritovi závodu Scorpovi někdo omámil koně a k vyřešení záhady pomohou jeho děti Quintus a Julia.

V tomto vydání jsem narazila na poměrně hodně překlepů.
Jako ostatní vydání Zločinu na stopě obsahuje i tento díl doplňující informace jako slovníček pojmů, chronologickou tabulku, popis doby Galia Julia Ceasara, popis Římské republiky, obrázek a popis areálu Cirkus Maximus, informace o způsobu vlády v Římské republice (Senát, tenzoři, trubuni lidu, římští občané a otroci).

04.10.2017 4 z 5

Útok na Pompeje Útok na Pompeje Fabian Lenk

Kniha pro děti s detektivní zápletkou, která mě zaujala v knihovně pro své grafické ztvárnění a plnění úkolů. A tak jsem po ní sáhla. Pro dospělého pohodové rychlé čtení ani ne na jeden večer. Člověk si aspoň zopakuje dějepis.

Příběh vypráví o atentátu na aquadukt vedoucí do Pompejí. Aureliovi Tulovi, který zastává funkci curatora aquarum, někdo vyhrožuje, že pokud nezaplatí, zničí vodovod a co víc, otráví vodu. Důkazní materiály vedou na někoho z blízkého okolí Tula. Záhadu pomohou vyřešit Tulovi synové, dvojčata Gaius a Marius.

Krom jednotlivých otázek v závěru každé kapitoly, díky kterým musí čtenář číst text pečlivě, které navíc vedou k polapení pachatele, v knize naleznete vysvětlivky některých termínů, jako např. aquadukt, amfora, Ave, Jupiter, Janus, sestercius, papyrus, groma, taberna aj., také chronologickou tabulku období, v kterém se děj knihy odehrává, dále informace o tom, jak se žilo v římské kolonii, o stavebním umění Římanů a podrobné informace o římských mírách.

02.10.2017 4 z 5

Futurama-o-Rama Futurama-o-Rama Matt Groening

Tento díl Futuramy mne přiliš neoslovil. Čtyři kapitoly: Hrozba mořských opiček,...spas nás od všeho zla!, Majitelka Marsu útočí a I ty se dej k despu!

13.09.2017 3 z 5

Smlouvy, řeči a staročeské písně svatební pro družbu a svatebčany Smlouvy, řeči a staročeské písně svatební pro družbu a svatebčany Jan František Vavák

Velmi zajímavé čtení. Texty Jana Františka Vaváka vás provedou celým svatebním veselým. Na úvodních 14 stranách popisuje, proč se pustil do sepsání knihy a trochu historie a náboženského původu svatebního veselí. Dále je kniha rozdělena do částí: Přípravy k novomanželství (Řeči při svatebních smlouvách čili námluvách), Před svatbou (Zvaní na svatbu), V den svatby, Řeči svatební, Líbé řeči pro mládence, Desatero historických krasořečí, Desatero jiných kratších připíjení družičkám, Odpovědi družiček, Připíjení ženichovi a nevěstě, Dávání "na kolébku", Při "umývadle", Při vchodu do hostince, Druhý den po svatbě.

V podstatě se jedná o knihu plnou proslovů a dialogů v staročeském nářečí s náboženským podtextem. Knihu jsem si půjčila jako inspiraci na svatbu kamarádky a doporučuji ji přečíst od začátku ke konci (je malá a útlá). Je potřeba ji brát v dnešní době s rezervou, ale velmi jsem se u ní bavila a určitě bych po ní někdy ještě sáhla.

11.09.2017 5 z 5

Lesní zpěváčci Lesní zpěváčci Leonardas Gutauskas

Básně litevského spisovatele přeložené do češtiny. Útlou knížku velmi doporučuji zejména dětem, které milují ptáčky. Překvapilo mne, že v ní nejsou jen druhy ptáků, které známe snad všichni - vlaštovky, datel, aj. Na knize jsou úžasné i ilustrace, které doprovází každou básničku.

28.08.2017 5 z 5

Bělohlávek Bělohlávek Anton Pavlovič Čechov

Krátká pohádka o staré hladové vlčici kojící vlčata, která se vydá brzy na jaře hledat potravu, neboť je velmi vyzáblá a vyhladovělá. Rozhodne se ulovit malé jehně v nedaleké chalupě, které však střeží velká černá fena nejasného původu Černoška. Ve tmě se vlčici podaří ulovit štěně Černošky, kterému říkají Bělohlávek. Štěně si začne hrát s vlčaty a nakonec se vydá zpět na chalupu. Majitel chalupy se domnívá, že za rozbitou střechou na chlévě může Bělohlávek. Netuší, že již dvakrát se do stájí dostávala přes střechu vlčice.

27.08.2017 4 z 5

Všechno mi připomíná píseň Všechno mi připomíná píseň Miloslav Bureš

Básně přibližně první poloviny knihy mne příliš neoslovily. Vyznění básní odpovídá době, ve které jsou psány. Konec druhé světové války a počínající vláda komunismu. Básně v druhé polovině knihy byly pro mě méně abstraktní, a tak se mi mnohem lépe četly.

25.08.2017 3 z 5

Pochovávání světla Pochovávání světla Miloslav Bureš

Verše Miloslava Bureše vzdávají hold sklářům a sklářskému řemeslu. Kniha obsahuje i básně inspirované sklářskou kronikou, zápisy na zdi ve sklářské dílně, nebo inspirované rozhovory se starými skláři.

Ukázka:
Chce se mi teď stále častěji
tu rýhu na skle
po světle vést vzhůru
a do mraků a do větru
vyrýt své myšlenky.
(Z rozhovoru se starým sklářem).

Každá báseň nese název první věty veršů.

12.08.2017 5 z 5

Tajemství Velkého Vonta (komiks) Tajemství Velkého Vonta (komiks) Jaroslav Foglar

Příběh pětice kluků Mirka Dušína, Jarka Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky, zkrátka Rychlých Šípů uzavírá jejich výpravy do Stínadel (Trilogie: záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta), ve kterých se kluci "naposled" ocitnou ve Stínadlech, aby pomohli znovunastolit řád vontství. Podaří se jim vypátrat ježka v kleci? Nasazují tak opět své životy za objasnění záhad.

Kniha vydaná Vydavatelstvím Václava Vávry obsahuje předmluvu shrnující předchozí dva příběhy a doslov v podobě informací, jak to všechno kdysi začalo - o úskalích s vydáváním příběhů, ilustracemi původních vydání aj.

09.08.2017 5 z 5

Rychlé šípy ve Stínadlech (komiks) Rychlé šípy ve Stínadlech (komiks) Jaroslav Foglar

Příběhy pětice kluků Mirka Dušína, Jarka Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky, zkrátka Rychlých Šípů, a jejich výprav do Stínadel. Kniha obsahuje dva ze tří příběhů: Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří, ve kterých se kluci poprvé ocitnou ve Stínadlech a snaží se odhalit záhadu spojenou s ježkem v kleci pomocí deníku Jana Tleskače a zjišťují historii vzniku vontství. Poté, co je ježek v kleci ztracen se vydávají do dalšího dobrodružství jej najít. Nasazují tak opět své životy za objasnění záhad.

Bezkonkurenční komiks Jaroslava Foglara a Marka Čermáka, ke kterému se nebylo v době války a komunismu snadné dostat.

09.08.2017 5 z 5

Království u Lesního pramene Království u Lesního pramene Alena Vrbová

Příběh z Mariánských lázní v léčebně u Lesního pramene, kde ordinuje doktorka Ali, které se jednoho večera nastěhuje do jejího pokoje plch, ze kterého se nakonec vyklube myš polní. Provozář Alexander přinese do Windsoru jednoho dne kotě kočky divoké, které se postupně seznamuje s okolím - veverkou Zuzkou, labutěmi Čistá a Řasnatka, pávem zvaným Sličný a liškou Fabiolou. Kotěti říkají pro její barvu Můrka. V knize jsou zachyceny první kroky kotěte, poznávání okolí, shánění potravy. K Lesnímu prameni přijde jednou zima a napadne sníh, divoká se stahuje k lidem, Můrka se vydává na další výpravy. Jak ale její osud skončí je částečně ponecháno na čtenáři. Přežila svou první zimu, či nepřežila?

V knize vystupují další postavy - sestra Uhlířová zvaná krátce Uhlířka, topič pan Domberský, uklizečka paní Klásková, sekretářka Manka a děti.
Text doprovází černobílé a barevné ilustrace.

08.08.2017 3 z 5