hancass hancass komentáře u knih

Autor, který obdržet Nobelovu cenu za literaturu zaslouženě. Po přečtení jsem si uvědomila, že krutost je věčná a nenapravitelná. Zabiješ-li jednoho člověka, jsi vrah, zabiješ-li tisíce, miliony nebo je umučíš, jsi národní hrdina, vzor. Včera MF Dnes napsala, že Stalin je aktuálně oblíben u třetiny Rusů a 45 procent si myslí, že jeho zločiny jsou ospraveditelné. K tomu není co dodat. Velký bratr už si brousí nože.

03.04.2015

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jsem nadšená a překvapená. Jak já nesnášela povinnou četbu a teď po letech přišlo prozření... Erben je úžasný! Tak moderní a děsivý, že mě četba uchvátila. Je to spíše sbírka hororů ve formě poezie, nadčasová a světového formátu. Český E.A.Poe. Jen ty názvy básní: Věštkyně, Dceřina kletba, Vodník, Záhořovo lože, Polednice, Svatební košile....atd. Když čtu jeho krásné verše, jsem ráda, že jsem se narodila právě tady, v této skvělé zemi s velkolepou historií i mýty.
Malá ukázka ze Svatební košile: "Pěkná noc, jasná - v tu chvíli vstávají mrtví ze hrobů, a nežli zvíš, jsou tobě blíž - má milá, nic se nebojíš?"
Abych pak neměla děsivé noční můry.... Prostě stále živý klenot, klasika.

12.07.2015 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Přiznávám, že jako školní četbu jsem ji nemusela, léty jsem vyzrála a pochopila krásu příběhů naší paní Boženy. Přečteno třikrát a vždy se slzami v očích. Nezatracujte prosím naši klasiku.

02.08.2014 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Náš Karel Čapek je světovým autorem, který kdyby se narodil ve "velké zemi" získal by Nobelovu cenu za literaturu. Každá jeho kniha nebo divadelní hra je protkáno hlubokými myšlenkami s trvalými hodnotami, které ani čas nesmaže. Krimi Povídky jsou geniální a promyšlené a ráda se k nim vracím. Celé jeho dílo je nadčasové, trvale živé a české.

09.11.2015 5 z 5

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

Kniha knih, plná poučení, víry i tajemství. Dílo, které nemá konkurenci. Nedokázala jsem ji přečíst najednou, ale budu se k ní stále vracet a hledat moudro a odpovědi o životě i smrti. Ale je to jen kniha a pokud se sama nestanu lepší, jen víra a četba této velké knihy mě nezachrání. Odvolávali se na ni i mnozí špatní lidé. Doporučuji.

24.05.2015 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Jednoznačně jedna z mých nejlepších knih, které jsem poslední roky četla. Trochu rozsáhlá, pardon vlastně krátká, protože jsem ji hltala jedním dechem. Skvělý překlad.

09.03.2015 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Neuvěřitelně nádherná kniha mnoha tajemství ze staré Prahy doby asanace. Záhadný Pernath, kabala, mystika, Žídovská čtvrť, neuchopitelná atmosféra zašlé doby. Kniha mě dostala a abych ji pochopila, přečetla jsem ji dvakrát. Famózní průlet časem, těžko popsatelný, ale dokonalý. Sen smíchán se skutečností.

28.11.2014 5 z 5

Skála Skála Peter May

Vynikající dílo. Jeden z nejoriginálnějších detektívních románů současnosti s překvapivým koncem. Agatha Christie má pokračovatele.

11.03.2015 5 z 5

Neuvěřitelně skvělá kniha a vynikající autor, nepřekonatelný klasik světové historické literatury.

22.12.2014 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Výborná, vynikající, věčná. Kniha, která pobaví. Nesouhlasím se slečnou Makytou, asi četla jinou knihu. Vejce a já je prostě nej!

02.08.2014 5 z 5

Zpověď inkvizitora Zpověď inkvizitora Michael Weber

Matka Tereza napsala "mám pochybnosti o existenci Boha...", ale tato děsivá kniha nenechává v nás čtenářích pochybnost o všemocnosti ďábla a jeho zla v lidských bytostech. Nečetla se mi lehce. Je značně rozsáhlá a autor jde někdy do zbytečných historických detailů, které nemusí každého zaujmout. Zřejmě to byl záměr představit čarodějnické procesy v plné šíři. Z mého pohledu se to povedlo, jelikož spolupracoval s místními historiky, jak uvádí. Celkový dojem ze zajímavého díla kazí pouze několik gramatických chyb v textu. Doporučuji přemýšlivým čtenářům.

02.09.2016 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Není jednoduché vylíčit pocity z tohoto románu dle skutečných událostí. Fascinující sonda do myšlení jednoho z důležittých nacistických zločinců. Druhá světová válka, holocaust, nacismus, koncentráky, SS, neuvěřitelná krutost, bezcitnost. Nechtěla bych to prožít na vlastní kůži. Zloduchů jako Rudolf Lang-Höss je kolem nás, na světě kdekoliv i nyní dost a nemusí být jen na nejvyšších postech. Toto dílo je varováním, abychom je včas zastavili, ale kdo to dokáže?

01.02.2015 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Ještě teď se třesu při pomyšlení, že se to opravdu může stát - kdykoliv, kdekoliv, komukoliv. Úchylný šílenec, vlastně jeden z "normálních lidí", trochu zaláskovaný, trochu nejistý zavře ženu "svého srdce" do vězení a chce ji vlastnit. Román byl napsán před více než padesáti lety, ale jeho příběh je stále živý a věčný, doporučuji.

23.10.2016 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Tajemná, temná a poživačná Praha konce 19. století se v této skvělé knize rozprostře přímo před námi a nepustí čtenáře dokud není dočteno. V některých pasážích jsem si připomenula originální mystiku spisovatele Meyrinka a jeho Goléma. Geniální hra se slovy, pocity a atmosferou doby a přitom vše prozařuje napětí detektivního příběhu. Doporučuji.

16.10.2016 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Jsem velkou obdivovatelkou geniálního Harry Pottera, ale tato kniha mě nijak nenadchla. Myslím, že mohla být zkrácena o 200 přebytečných stran, mnoho nekonečných rozhovorů a detailů. Kniha (pro mě) nemá žádné napětí, dočíst ji bylo doslova těžké utrpení a nuda a jsem ráda, že se to konečně podařilo. Pokud by takové dílo napsal český autor začátečník, prodala by se v řádu stovek kusů, do světa by se nedostala, zapadla by v šedi a recenze by byly vesměs negativní. Jelikož ji napsala nejlepší autorka současnosti, stal se z ní světový hit a je z ní bestseler. Nepřináší však nic atraktivního (mino tělesně a válkou poznamenaného veterána-detektiva), příběh se ztěžka vleče, vlastně je jednoduchý, a je bez akce a hlubších myšlenek. Obdivovatelé nechť odpustí, ale toto jsou subjektivní pocity jedné čtenářky, která to tak cítí. Zvažovala jsem zda dát dvě nebo tři hvězdy, ale ptotože je třeba dát šanci, tak za 3.

26.07.2015 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Pěkná knížečka, jednoduchý a lidský příběh. Příběh k zamyšlení, jak se s dotekem přírody stát lepším člověkem. Miluji stromy, český les, dobré lidi. Nadčasová věc.

21.06.2015 5 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Excelentní čtivo, přečtěte si a pochopíte. Příběh ze staré Anglie, ale mohl by se stát kdekoliv i v současnosti.

03.04.2015 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Vynikající kniha, mnohem lepší než Hrozny hněvu. Absulutní klasika. Myslím, že Aaron Lewis nepochopila myšlenky amerického genia a měla by se více soustředit na četbu, nebo si raději číst pohádky, které je schopná vstřebat.

19.10.2014 5 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Výtečně jsem se bavila, minulost se logicky proplétá s přítomností a udržuje čtenáře neustále v napětí. Autorka výtečně a psychologicky propracovala vztahy jednoho rodu, kterého se celá krimi dotýká. Trochu mi vadilo zamíchání do děje nacistického pohlavára Hermanna Göringa, historické postavy. Není mi známo, že by měl ve Švédsku dceru a nehlásil se k ní. Příště se v další knize objeví Hitlerův tajný syn a vše bude na hranici uvěřitelnosti. Myslím si, že vsunování skutečných osob do zápletky a rozkrývaní osudů jejich neexistujících potomků není dobré řešení pro autorku světových bestselerů. Přesto děj za 5 hvězdiček.

10.07.2016

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Zajímavé čtení, které mohlo být zkráceno o dost stran. Některé pasáže se bohužel vlekly do tak zbytečných podrobností, že kniha ztrácela spád a nudila. Přesto oceňuji vzhledem k věku autorky zájem o otevření tématu kolektivní viny brněnských Němců a pokus o fundované beletristické dílo na základě dochovaných pramenů. Gerta je navždy poznamenaná odsunem, v knize působí trvale depresívně, neumí se ani později radovat ze života, neumí najít lásku, přátelé, pocit štěstí, zařadit se do socialistické "špatné" české společnosti, žije vidinami minulosti a své špatné rodiny a tak jen strádá až do pozdního věku. Bohužel i vlastní vinou. Na každé straně knihy umírá zaživa, vytrvale trpí i po dlouhých letech, marně čeká na omluvu. Silný příběh zmařeného života ženy, která neumí najít vnitřní klid a radost. Veskrze tragický, někdy až moc knižní a příliš vygradovaný do trvalé deprese.

08.05.2016 4 z 5