hana1070 hana1070 komentáře u knih

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

O všem a o ničem. No jo, 21 let... :-)

22.02.2024 3 z 5

100 miliard neuronů 100 miliard neuronů Petr Stančík

No, asi jsem to úplně nepochopila... Ta Škodovka mi tam nakonec vadila vlastně nejmíň.

10.02.2024 3 z 5

Zpátky ve hře Zpátky ve hře Michal Viewegh

Ta povídka o Švédce, která strávila skvělou dovolenou se svým mrtvým manželem, je výborná. Ale jinak...

10.02.2024 3 z 5

Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Renata Kalenská

Kniha patří k těm, při jejichž čtení se vám tají dech, žasnete nad možnostmi současné medicíny a začnete uvažovat i nad svým vlastním zdravím a zdravím vašich blízkých. Je nejvyšší čas začít se o svou tělesnou schránku starat...
Víc tady: https://naskokjinam.blogspot.com/2024/01/renata-kalenska-organy-nepatri-do-nebe.html

25.01.2024 5 z 5

Život na Zemi Život na Zemi David Attenborough

Je to edukativní (zejména pro nás, kteří si z učebnic biologie moc nepamatujeme), plné parádních fotek a vlastně i dost vtipné. Věděli jste například, že když si představíte celou historii života na Zemi v podobě jednoho kalendářního roku, že první řasy se objeví v srpnu, ryby koncem listopadu a lidé až v předvečer Silvestra?
Více tady: https://naskokjinam.blogspot.com/2023/11/david-attenborough-zivot-na-zemi.html

22.11.2023 5 z 5

U: Ztraceni v metru U: Ztraceni v metru Timur Vermes

Poměrně dost divná kniha o jedné jízdě metrem:-).
Ale bavilo mě to.

10.07.2023 5 z 5

Útěk na koloběžce Útěk na koloběžce Luboš Pavel

No, tohle není moc povedené. Viz recenze.

06.06.2023 2 z 5

Koniec sveta, ako ho poznáme Koniec sveta, ako ho poznáme Erlend Loe

Doppler je speciální norská série. Z prvního dílu jsem byla naprosto unesená, druhý mě dost zklamal. Třetí díl je jiný, než ty předchozí. Na začátku to ještě vypadá nadějně, zdálo se mi, že humor prvního dílu je zpět. Doppler se zase snaží glosovat realitu naší doby: krysí závody, růžové bloggerky, mašinerii konzumu, komentáře na sociálních sítích. Jenže to nestačí. Je čím dál tím depresivnější sledovat, jak moc se Doppler ve své realitě plácá. Jak je sobecký, lže, jak škodí nejbližším. Naštvaný chlápek středního věku, který se snaží svalit odpovědnost za svůj neuspokojivý život na společnost, která ho obklopuje. Navíc stejně jako ve druhém díle i tady autor s knihou zachází, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Pornografie a porno průmysl, párkové recepty, příprava na konec světa (prepperství), války a násilné řešení konfliktů, drogy, acidofilní mléko, lokální politika v Brazílii a posunutá aura. To vše a mnoho dalšího vás čeká a nemine. Do hlavy se mi vkrádá myšlenka Proč to všechno?

18.06.2018 3 z 5

Kudy do pohody Kudy do pohody Karel Nešpor

Dr. Nešpor pečlivě zkoumá jednu emoci po druhé: např. laskavost, vděčnost, pokoru, hrdost, klidné štěstí, okouzlení, soucit, úlevu, velkorysost, respekt... Při výkladu ale nečekejte žádné složité konstrukty a myšlenkové vzorce. Vše se probírá na příkladech z každodenního života, na obecně známých příslovích a pořekadlech, inspirativních myšlenkách, příhodách ze života historických postav. Krom toho autor vede pomyslný dialog se svým alteregem, skeptickým společníkem panem Jasoněm, který chce mít ve všem jasno.

Kniha obsahuje i řadu návodů, které mohou zlepšit Váš každodenní život, patří mezi ně drobné rituály, meditační techniky, relaxační cvičení, jednoduché tipy. Zapsala jsem si hesla: krátké přestávky, emoce pro tento den, informační skromnost, ždímám hadr:-).

04.05.2017 4 z 5

Vztahy, intimita a sexualita lidí s mentálním handicapem nebo s autismem Vztahy, intimita a sexualita lidí s mentálním handicapem nebo s autismem Kateřina Thorová

Příručka určená profesionálům – sociálním pracovníkům, terapeutům, asistentům v přímé péči. Zajímavé kapitoly o praktickém přístupu k sexualitě lidí s mentálním postižením v zařízeních péče o lidi s mentálním postižením/autismem. Velmi potřebná kapitola věnovaná sexuálnímu zneužívání mentálně postižených lidí.

08.04.2017 4 z 5

Němý Němý Andrew Taylor

Musím přiznat, že jsem se těšila na román z doby revoluce a počátku francouzské republiky, nakonec se ale většina příběhů odehrává na britském venkově, resp. v Londýně. První část knihy se vleče, druhá polovina knihy je akčnější, zároveň ale komplikovanější a méně přehledná. Část indicií je nutné hledat v minulosti, čtenář se ale rozhodně nesmí nechat uchlácholit napohled předvídatelným vývojem děje, mohlo by se stát, stejně jako hlavním hrdinům, že něco přehlédne... Román zaujme zajímavým dětským hrdinou, strhující historickou detektivkou, kterou slibuje oficiální anotace, bych tuto knihu ale asi nenazvala.

08.03.2017 3 z 5

Deník z kibucu: České stopy na břehu Galilejského jezera Deník z kibucu: České stopy na břehu Galilejského jezera Jaroslav Balvín

Špatně zařazeno, patří pod druhého Jaroslava Balvína...

04.04.2016 3 z 5

Kouzelné tenisky mého kamaráda Percyho Kouzelné tenisky mého kamaráda Percyho Ulf Stark

Zdá se, že jsem dětským knihám přestala stačit... V knize pro věk 10+ kluci prohlížejí pornografické časopisy, okukují opalující se nahé slečny a komentují jejich přednosti... Asi jsem se zasekla u Malého Mikuláše a Trosečníků z Vlaštovky... Jinak jsou ale Percyho tenisky celkem vtipná kniha, docela originální jsou i doprovodné černobílé obrázky. S hlavním hrdinou se mohou čtenáři i ztotožnit, vždyť kluků, kteří nemají talent na sport, nebo mají protivného staršího bráchu, bude určitě dost.

05.01.2016 3 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Truchlivý bůh naprosto zapadá do série Kratochvílových knih. Brněnské reálie, které autor tak dobře zná, kombinované s tajemnými a mystickými místy (tchánova vila s rotundou, sklep s mrtvou Dušičkou), prolínání časových rovin, otázky smrtelnosti a nesmrtelnosti, pomíjivost. Aleš je typickým hrdinou Kratochvílových knih – pasivní, nezapadající, neprůbojný a nepřizpůsobivý. Příběh je jako vždy velmi otevřený, autor si se svým čtenářem pohrává, zpochybňuje dosavadní konstrukce a zejména závěr knihy (postmoderní dialog s Bohem, tvůrcem Alešova příběhu) je tak poměrně náročný. Na druhou stranu, je to prostě typický Kratochvíl, kterého buď máte rádi a jeho knihy si užíváte, nebo ho prostě nechápete a nečtete. Patřím k té první skupině:-)

05.12.2015 4 z 5