Hana_Marie Hana_Marie komentáře u knih

K moři K moři Petra Soukupová

Velice depresivní kniha, jakoby nikdo nikdy nemohl být v životě šťastný nebo alespoň spokojený. Co tím autorka chtěla říct? Že nemá smysl se o nic snažit, protože stejně nakonec budeme osamělí a nešťastní?

Hlas hory Hlas hory Jasunari Kawabata

Kniha mi velice připomínala Tanizakiho Deník bláznivého starce. Atmosférou, hlavní postavou, střetem tradičního a moderního pojetí japonské rodiny... A obě stojí za přečtení!

Severní blata Severní blata Arnaldur Indriðason

Napínavý děj a nečekané rozuzlení. Doporučuju i islandské filmové zpracování od Baltasara Kormákura (česky Severní blata, v originále Mýrin), nejlépe v původním znění. V McDrive jedině vařenou ovčí hlavu!

Milenec Milenec Avraham B. Jehošua

Zajímavý příběh na pozadí historických událostí, o kterých já osobně nic moc nevím a příliš jim nerozumím. Příležitost něco si přečíst o izraelsko-palestinském konfliktu.

Marťan Marťan Andy Weir

Výpočtové a technické pasáže byly nudnější (navíc mi přišlo, že nikdy nepočítal s žádnými odchylkami či ztrátami), ale věřím, že technicky založeným lidem se právě tohle mohlo líbit.

Šoša Šoša Isaac Bashevis Singer

Víc než milostný příběh mě oslovilo Aronovo nazírání na svět, Boha a vůbec lidskou existenci. Zajímavý byl postoj Židů, kteří v roce 1939 odmítali opustit Varšavu, protože do poslední chvíle nechtěli uvěřit tomu, že by Hitler mohl Polsko opravdu napadnout. Naděje umírá poslední - zuby nehty se držíme toho, čemu chceme věřit.

Sníh Sníh Orhan Pamuk

Pro mě na čtení docela náročná kniha, rozhodně se nečetla "jedním dechem". Ale na druhou stranu velice zajímavá sonda do turecké/muslimské mentality. Ač napsáno v roce 2002, i v současné době v souvislosti s uprchlickou krizí poměrně aktuální téma (náboženský vs. sekulární stát).

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

V porovnání s prvním dílem (Muži, kteří nenávidí ženy) sice slabší, ale pořád velmi čtivé.