Haloon Haloon komentáře u knih

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Krásné příběhy legendárních severských mýtů, které v posledních letech nabraly dost na popularitě. Vlastně se tomu ani nedivím. Je to mé první setkání se severskými bájemi a nemám tedy srovnání, ale vyprávění bylo skvělé, čtivé a přehledné.

16.07.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Styl Nesba (snad to skloňuji správně) se neztrácí ani v povídkové formě. Valná většina, ne-li všechny, se týkají žárlivosti a dílu opět vládne ta neuvěřitelná promyšlenost v detailech.

11.06.2022 4 z 5

Dodatková knížečka s množstvím zvířat a potvor ze světa HP. Řadu informací zná čtenář již z příběhových řad, jiné jsou zas moc dobře známé z mytologie, takže nových informací tam není tolik, kolik by napnutý fanda čekal. Ale i tak umí obohatit a zaujmout.

25.05.2022 3 z 5

Nana Nana Émile Zola

Příběh o Paříži, kde vládne dvojí morálka, ale především o Naně. Dívce, která má moc zkazit vše počestné, brát a brát až nezbývá nic a ona pak jde zas o dům dál.
Jak by v případě Zolova díla mohlo jít o něco jiného, než o naprostý úpadek hlavní hrdinky, postav okolo, celé Paříže… Kromě pocitu zmaru ve mně zůstává tolik k zamyšlení. Autor měl holt přehled o tom, jak společnost jeho doby fungovala.

24.02.2022 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Báječný návrat do světa Zaklínače. Nabízí více informací, víc lokací a mnoho nových postav. Z poutavého vyprávění, které Sapkowski obohacuje jakousi intelektuální svěžestí se nic nevytratilo, jen mu tentokrát možná trochu ujela ruka s latinskými výrazy. Ale to mi radost z nového Zaklínače rozhodně nezkazí.

18.01.2022 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Čas opovržení nám představuje skvělé postavy a dialogy, pestrý svět, ale především kotel politiky. Je jí daleko víc než v předchozím díle a není těžké se v ní ztratit. Jestli si dobře vzpomínám, tak se mi to na poprvé povedlo. Čtenáře však zajímají především postavy a jejich příběh a když je politiky moc… Proto je za mne tento, jinak opět mistrovský díl o něco slabší než předchozí.

18.09.2021

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Autora velmi obdivuju. Desítky postav s vlastními příběhy se zde prolíná a střetává zcela bez problému a nudných pasáží. Charaktery jsou skvěle ukočírované a vždy se něco děje, co nutí čtenáře přímo zběsile běhat očima po stránkách.
Postavy jsou občas vystaveny přímo nelidským a krutým podmínkám, jsou mi blízké a vše s nimi prožívám. Série písně ledu a ohně nezná bratry a to doslova. Nešetří děti ani bezbrané. Surový svět lží, válek a intrik si nebere žádné servítky. A čtenáře bude svírat napětím až do pozdních raních hodin.

17.05.2019

Jakmile stařík vylezl z okna, aby zmizel, měl jsem díky obrovské popularitě tohoto díla velká očekávání. To bylo pravděpodobně to, co mi knihu nejvíce pokazilo.
Stařík se četl svižně, byl vtipný a uvolněný, ale bohužel jsem zkrátka čekal více. Kapitoly o Alanově životě byly, až na drobnější rozdíly, dost podobné a já už zhruba tušil, jak dopadnou. Mnohem více mě bavil hlavní děj. Postavy zde byly příliš ploché, ale humor mi seděl. Nejvíce pak vtipný osud šrouba a kýbla. Na prázdninové počtení je ale stařík dobrou volbou.

20.01.2019 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Absolvování pouti do Jeruzaléma je velmi obdivuhodný, leč nepříliš originální nápad. Napsat poté o své cestě knihu taktéž. Psát to však s humorem a odlehčením, na to jsem narazil prvně. Cesta i historky se mi líbily a stejně tak autorova strategie vetřít se k cizím rodinám na jídlo. Jen mě trochu mrzelo, že se autor vyhýbal památkám a jiným hmotným kulturním aspektům a spíše upřednostňoval lidi a jejich vztahy. Rozumím ale, že to byl jeho záměr a jeho volba. Autor si za svou cestu a odvahu zaslouží obdiv.

20.11.2018 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Velmi zábavná kniha, obvzláště v její prostřední části. Čtyři věkem stíhaní kamarádi, kteří si přiznají, že nežijí podle svých mladistvých představ. Nevzdají se však a celkem komickým způsobem se pokusí svou životní cestu zvrátit. Jako oddychovka to funguje skvěle.

05.10.2018 4 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Tedy to bych ani nečekal, že ve mně Kotleta skrz vztah probudí nějaké emoce, stalo se a o to hodnotím lépe. Jinak je to stále jízda za zvuku střelby, s krvavou stopou táhnoucí se od expozice až do katarze, plná vtipů blbých i dobrých, ale na rozdíl od prvního dílu už vím, co si o tom myslet..., docela se mi to líbilo. O poznání větší hloubku postav, možná nějaký ten přesah a bylo by to fakt super.

17.03.2023 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Už šestá kniha od této autorské dvojice a troufnu si říct, že už Keplera docela znám a vím, že bych je nejspíš znát nechtěl. Autoři se vyžívají v brutalitě, kterou popisují naivně nafouknutým způsobem, který vyvolává snad akorát nedůvěřivě pozvednuté obočí.
Příběh nemá logiku, nevěřil jsem mu, postavy jsou i nadále stejně nezajímavé jako v předchozích dílech, ale mírné zlepšení od Stalkera tam vidím. A nakonec, kolik erotických podnětů se jim tam povedlo nesmyslně nacpat? Proč rovnou nepíšou pornografii? Nejspíš by jim šla líp než thriller...

15.03.2023 3 z 5

Sběratel mušlí Sběratel mušlí Anthony Doerr

Krásné povídky, které probouzejí hotové erupce fantazií a myšlenek. Autor nic neříká napřímo a přesto je empatie s postavami a porozumění krajině daleko hmatatelnější, než u většiny jiných autorů, se kterými jsem se setkal. Málo knih pro mě bylo tak kouzelných jako tato.

03.03.2023 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Na rovinu, knihu jsem dočetl a stále nevím jistě kdo je kdo. Každá další kapitola byla bohužel: Hej, a kdo je tahle? Jo počkat, ta tam už byla…, a kde vlastně?
Takže jo, zmatek. A podivné motivace k tomu. Ale na druhou stranu, pěkný, čtivý styl a silná atmosféra. Bylo by ale fajn po přečtení vědět, co se to tam vlastně stalo, protože tahle skládačka mi pořád nějak nejde dohromady.

07.10.2022 3 z 5

Devadesát tři Devadesát tři Victor Hugo

Kapitola Francouzské revoluce, kterou si autor sice osobně nezažil, ale skrze rodiče, k ní má silný vztah (otec revolucionář, matka roajalistka). Konflikt obou táborů a jejich ideologií se v díle zdá nepodstatný v porovnání s hrůzami války. Konečně, autor k stáru zcela jednoznačně upřednostňuje život, zde reprezentovaný nevinnými dětmi, které stojí nade všechny spory.

11.06.2021 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Příběh o boji za přežití. Jednoduchý děj s tématem zab nebo budeš zabit, komplikovaný nějakým tím love story, který má v příběhu, na můj vkus, až moc velkou roli.
Možná to bylo jen tím, že jsem film viděl ještě před čtením knihy, ale zaujal mne rozhodně víc. Film totiž ukázal daleko větší obzory politiky Panemu a Kapitolské manipulace s davem.
Na druhou stranu, příběh knihy byl čtivý, neurazil a jistě byl i napínavý a originalitu světa upřít také nemohu.

01.06.2019 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Tak tedy, toto se skutečně povedlo. Stačí se pročíst lehce ucouraným začátkem a je tu napínavý případ plný zvratů a emocí. Autor se moc hezky vyhrál s charaktery postav a napětím, načež výsledkem je překvapivě emotivní a epické finále. Harry Hole v něm naplno předvede, že má nervy ze železa. Tentokrát ho totiž čeká trochu drsnější mizera než dřív.

09.04.2024 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Konečně jsem se vrátil k pokračování příběhu o Ilan a hrdinské pětadvacítce, z nichž si bohužel i po dvou knihách jasně vybavuji pouze tři.
První díl byl slibný, ale zde se děj točil v kruhu a zvraty vznikaly spíše vlivem náhod. Když se zamyslím o čem to celé bylo, napadá mě, že snad o hledání pravdy? Nejsem si jistý…
Ale s nadšením sleduji vztahy mezi postavami. Kolikrát napínavé, či dojemné a především opravdové. Ilan se nedá nefandit.

06.08.2022 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Ač je autorská dvojice celkem zručná v budování napětí a dramatu, stejně se nemohu plně vžít do příběhu a postav.
Na vině bude hned několik věcí. Keplerův svět je nepravděpodobný krvák. Hlavní postavy jsou bezchybní a dokonalí hrdinové, záporáci zas geniální psychopati. Kdo tomu má uvěřit?
Bohužel, přílišné drama zde opět vítězí nad aurou reality a výsledkem je jakási krvavá detektivní pohádka.

01.03.2022 3 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Jak úžasně se tento až pohádkový příběh vypořádává s tématy, jež většinou nepatří do dětského světa. To co začíná jako příběh o potrestání chamtivosti, lži a zlé vůle má závěr ve zcela odlišných vodách. Autor nám dal zakončení série, kde taková témata vyjdou na světlo. Vychází to možná konejšivě, ale bylo v tom i dost smutku.

08.08.2021 5 z 5