Hade Hade komentáře u knih

Zprvu mne zarazilo celkem nízké hodnocení knihy. poté jsem si pozorně přečetl všechny komentáře. Pravda prostě havloidům, pomateným pravdoláskařům, multikulti a sluníčkářům nemůže vonět. A jenom tak mezi námi, já osobně islám nenávidím, stejně jako nacizmus a komunizmus. Je to všechno jedna fašistická pakáž a je úplně fuk čím se zaštiťují.

09.01.2022 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Nemohu si pomoct, ale tohle byla zatím nejhorší kniha z prostředí Osvětimi a koncentračních táborů vůbec. A přečetl jsem jich opravdu hodně.
Připadalo mi, že to píše školák pro jiné školáky na nějakou besedu. A autorka, když píše historický román, by se měla nejprve seznámit se skutečností a předem Osvětimské muzeum navštívit. Já tam byl dvakrát a už jenom ten pocit z toho prostředí tolik let po válce.......
Autorka koncentrák a život v něm popisuje jako nějakou rekreaci. Kniha navíc obsahuje spoustu nesmyslů. Např. Penicilín se podařilo v roce 1939 poprvé izolovat anglickým vědcům, ale distribuce začala mnohem později. Navíc Anglie byla s Německem ve válce a rozhodně by do Němci okupované Evropy nedodávala léky. V pevninské Evropě se penicilín podařilo izolovat až v roce 1944, ale distribuce se dočkal až v roce 1945 a letech následujících. (jak kde). Scéna, Kdy Tatér léčí Gitu penicilínem v okupovaném Polsku v roce 1942 je tedy absurdní.
Moc nevěřím ani tomu, že se jedná o příběh podle skutečných událostí.
Když toto dílko srovnám třeba s Vrbovou Utekl jsem z Osvětimi, nebo Peklem plynových komor, vychází mi tento škvár jako 100%ní odpad.

20.06.2020 odpad!

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Snad nejlepší historická sága, kterou jsem četl.

25.09.2022 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Velmi se mi líbilo, nicméně si neodpustím jedno klovnutí: v knize obě vojska používají k dělostřelbě kuchyňské náčiní - chyba překladatele?
Pro vysvětlení: hmoždíř je kuchyňská potřeba, velkorážové dělo střílící obloukem se jmenuje MOŽDÍŘ.

07.09.2020 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Jsem velkým fanouškem knih o holokaustu a II.světové válce.
Ale tato mystifikace byla i na mě moc. Zvlášť, když už dlouho je známa pravda o rodině Kosinských.

27.01.2020 odpad!

Game Game Anders de la Motte

Dal bych i za 4, ale strašně mi tam vadila ta angličtina.

09.09.2020 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Pro mě je to historicko-fantasy bomba. Přečteno jedním dechem za dva dny.

07.08.2020 5 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

Ale jestli opravdu už nebude pokračování, smažu hodnocení a za ten epilog dám ODPAD :-)

05.01.2022 5 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Kdyby to šlo, dal bych i 6

12.09.2020 5 z 5

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

UUUUf, konečně vynikající středověký snad i detektivní román. Realita středověku popsaná reálně, až se čtenář doslova vcítí, včetně smradu a bezbřehé bolesti.

16.06.2020 5 z 5

Císař 3: Pole mečů Císař 3: Pole mečů Conn Iggulden

Bohužel, tentokrát jenom za dva a to jsem měl co dělat, abych tenhle nepovedený díl vůbec dočetl.
Opět strašné chyby:
Těžko mohla Chlodie připravit maso na paprice, ta byla dovezena do Evropy až počátkem 17. století!
Spatha byla do výzbroje římské jízdy zaváděna asi v polovině 1. století, čili cca 100 let po Caesarově smrti.
V době Catilinova spiknutí nebyl konzulem ani Pompeius, ani Crassus. Byl to konzul Cicero, kdo spiknutí odhalil a potlačil. Caesar se potlačení vůbec nezúčastnil, naopak byl v podezření, že je jeho součástí!
Rovněž kořalka (pálenka) nebyla v Caesarově světě známá. Dostala se sice do Evropy z arabského světa přes Itálii, ale až v 5-6 století n.l. Jak málo v autorově fantazii chybělo a mohli si římští snobové kupříkladu po večeři dát šálek kávy a k tomu si zapálit doutník. Nebo jíst hořkou čokoládu.
A vrcholem stupidity je Caesarův dalekohled.
První dalekohled si 2. října 1608 nechal patentovat holandský optik Hans Lippershey. Vůbec první zdokumentované použití broušených čoček spadá do období císaře Nera, ale šlo o čočku na blízko pro jedno oko. Něco jako cvikr.
Pokud bude chtít spisovatel něco napsat o husitech, může klidně Žižkovi vložit do rukou "lahký gulomět"
Takže jako fantasy bych to bral, jako historický román NE!

21.02.2020 2 z 5

Křižník Thor Křižník Thor František Novotný

Abych pravdu řekl, je to moje první přečtená knížka od autora a
mám rozporuplné pocity.Děj, akce, odborné termíny ve výzbroji
válečných lodí i ponurý happyend, to vše ve mě zvyšovalo adrealin
a dal bych knížce za PĚT.
Bohužel díky akčnímu ději je silně narušena logika.
Dejme tomu, že Indie, Rusko a Čína uzavřeli Pakt tří.
Proč? Indie rozhodně nepatří mezi přátele Číny a Indové
jsou si velice dobře vědomi čínským opovrhováním všech lidí,
kteří se nenarodili v Říši středu.
Že by Rusko se strategickou převahou jak územní, tak vojenskou
podepsalo s Čínou nový pakt Molotov-Ribentrov, to spadá do oblasti
sci-fi počátků 20.století. Mohlo by se tak stát pouze za předpokladu
společné obrany proti USA, která je ale v knize vyloučena.
Rusko by dnes při globálním konfliktu vyřídilo Čínu do 24 hodin a
nepochybuji o tom, že to bude schopné udělat i v roce 2039.Navíc
USA v knize ekonomicky zkrachovaly (to je pravděpodobné) ale proč
by probůh měli rozpustit svoje loďstvo a dát je potenciálnímu nepříteli?
Kde zůstala sila se strategickými a množstvím taktických raket s
jadernými hlavicemi,dislokovaná na území USA? Rozebrali je černoši
a hispánci? Nebo americké pacifistky?
Kde zůstali hrdí američtí farmáři, kteří by raději pro svou zemi
zemřeli, než ji nechali napospas čínským komunistům?
Autor dále popisuje, že se čínské jednotky díky okupaci Tibetu dostaly
rychle na blízký východ.Stačí se podívat na mapu, samé hory, tanky by
projely pouze v kolonách, snadno zničitelné.
A v cestě stojí Írán s jedněmi z nejlepších tanků na světě, kterým se
čínské (alespoň dnes) nemohou rovnat.
Jak Číňané projdou? Autor se nezmiňuje. Írán je pravděpodobně vyřízen
za chodu párkem čínských rudoarmějců.Zato hned v prvních kapitolách
informuje o Turecké invazi do arabských zemí, aby čelilo čínské invazi.
Turecko je v dnešní době schopno při plné mobilizaci postavit do pole
minimálně 10 milionů mužů a žen s technikou minimálně se rovnající čínské.
Jaký byl jejich osud při invazi do Arábie z východu cca 1 milion čínských
milicionářů, byť měli 50 tisíc bojových a snadno zničitelných robotů není
čtenáři znám.Asi umřeli nudou.
Navíc zaútočilo 600 tisíc z jihu Saudské Arábie. Tank v poušti neujede
víc jak 5OO km, poté musí do opravy.A Číňané asi nepili, když postupovali
z jihu k Mekce!
Číňané bez problémů zařadili do Společenství socialistických republik
Pákistán. Ten má podle odhadů 50 až 100 jaderných hlavic. To žádnou
nenapálil na Peking? Že by mudžáhini v Pákistánu slintali touhou po
socializmu?
Vietnam nenávidí číňany a přestože je schopen postavit do boje 5 milionů
vojáků jaksi..asi nebojoval.Proč? To, že je Vietnam nedobytný zjistili
Francouzi, Amíci i Číňané. A Jak se asi dostaly čínské jednotky do Malajsie
a Indonézie? A poté napadly Austrálii? Asi pod zemí.
A Izrael! Juch! Stát, který se nechá zničit třemi 10MG(!!!!!) hlavicemi, stát,
který má ve vlastnictví 100 až 200 jaderných kazetových hlavic a nejlepší
výzvědnou službu na světě neodpálí ani jednu střelu na přelidněná čínská
města. To už bylo moc.Asi to chtěl Hospodin. A těch 3x10 mega, no fuj, to už
zjistili Sověti tuším v roce 1961, že je to nesmysl, když odpálili Cara.
A EU finančně zkrachovala. Alespoň jedna událost, která je konkrétní
a která se brzy stane.
Nicméně ani to nevymaže z mapy světa francouzské a britské jaderné střely.
Je jich dohromady asi 550, dost na to, aby vymazaly celou Čínu z povrchu světa.
Takže vážení čtenáři, nebojte se ovládnutí světa Čínou, ono by k tomu mohlo
dojít, ale určitě ne tak, jak naznačuje autor.
Takže i když se mi kniha líbila, nemohu hodnotit.
Buďto 5, nebo NULA.

12.07.2018 4 z 5

Zloději ostatků Zloději ostatků Vlastimil Vondruška

Musím se přiznat (spoiler), že smrt Johanky mě zasáhla tak, že jsem stěží knihu dočetl. Podle mě byla anabáze s Aišou už zbytečná.

21.06.2022 4 z 5

Tak jsem konečně dočetl poslední díl. Je tam tolik postav jako v nejznámější Cimrmanově opeře, ale výborné. Navíc jsem si potvrdil fakt, že celé dějiny nás řídí ženy a holky. Můžete o tom polemizovat, můžete nesouhlasit, ale to je asi všechno co s tím můžete dělat.

07.05.2022 5 z 5

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

První setkání s autorem a více už ne. Připadalo mi to jako špatná pohádka

07.04.2022 2 z 5

Dva roky v hajzlu Dva roky v hajzlu Lubomír Větříšek

Absolvoval jsem vojnu od 80 do 82 na jaře, čili jsem šel do civilu o rok a púl, než nastoupil pan Větříšek. První dny přijímače byly shodné, možná jsem měl výhodu, že jsem nastoupil V Hranicích v PŠ. Asi 80 zobanů proti 8 suprákům, mazákům, púlročákúm. Rozcvičky tvrdé, jak popisuje autor, výcvik neméně tvrdý s blijancemi do plynových masek, ale po rajónech v 10:00 večerka a nikdo se nemohl pohnout ze světnice. Šikana, pokud neprobíhala na cvičišti pod dohledem lampasáků žádná. U jídla občas zaveleli mazáci odchod, ale až když jsme měli z větší části snězeno.
Ob čas jsme byli na PVS informováni o boji s šikanou v ČSLA a tvrdými tresty.
Po půlroce služby jsem byl převelen k bojovákům do Jínců. Přišli mladí zobani, ale kromě rajónů jsme je nešikanovali. A to podotýkám, že jednotku tvořilo více než 50 % Slováků a Maďarů, kteří byli vcelku odporní. Až v době když jsem byl suprák, jeden ožralý východňár si nechal v noci nastoupit všechny mladé a nutil je lízat nohy postelí. Vzápětí jsme ho všichni starší poslali do prdele, že chceme spát a on se uklidnil.
Největší případ šikany v našem útvaru se odehrál na sklonku 1981, kdy čtyři mazáci naprosto lenivému vojínovi, ovšem členu KSČ vylili na podlahu kýbl s tím, že ji má znovu umýt. Onen soudruh se druhý den dostavil k veliteli útvaru, praštil stranickou legitimací o zem s tím, že nebude ve straně, která dovoluje šikanu. Výsledek byl 4 vojáci ve vězení na 14 dní a přesun ubohého komunisty k vojenskému uměleckému souboru. Protože trochu vrzal na housle.
Popisování šikany ze strany autora považuji za paskvil, protože takové zacházení by nepřežilo 90% jednotky. Lékařské studie dokazují, že nedostatek stravy, zamezení spánku a fyzická destrukce vedou k úmrtí. To by si ani v ČSLA nikdo nelajznul.
Scéna s vyhozením z okna se odehrála v roce 1981 a šlo o vyhození z 2. (ne pátého) patra se slovy "Holube leť". Nešťastník pád se zraněními přežil. Autor se opět plete i když připouším, že šlo o brutální čin. Řešil se i u nás na útvaru a pokud vím, všichni aktéři dostali Sabinov a jeden z nich se dokonce oběsil.
A nejvíc mě rozesmála histoka s ponožkami, nošenými 14 dní. Já jsem nafasoval asi 5 párú ponožek, neříkám, že všechny se daly vyprat ihned, ale 14 dní......to by mi asi nohy splesnivněly. Autor neměl žádné na převlek? A teď si představte ty mazáky, kteří spokojeně leží a do ložnice napochoduje skupina zobanů a vyzuje si boty se čtrnáctidenními fuseklemi.. Já osobně bych je dokopal do umývárny!
Prostě nesmysly.
Jenom bych chtěl dodat, že jsem taky nosil dlouhé vlasy před vojnou i po, jezdil na vokalízu, ale hlavně na portu, ale nemám ve zvyku lhát.

09.12.2021 1 z 5

1938 Neporaženi 1938 Neporaženi Jan Drnek

Dal jsem už dříve za 5, ale po čase si neodpustím takový rejpavý komentář. Zatímco se pan spisovatel detailně věnuje v knize Žáby na prameni už opravdu sci-fi vojenské situaci, taktice a strategii, v této knize, která vlastně v rozšířené verzi mapuje Mnichovskou válku je informací poskrovnu. Např.: Jak bojovala a kde z knihy zmizela obrana pevností v Západních Čechách. Dovídáme se o německém tankovém průlomu, ale nic, co k němu vlastně vedlo. Co se stalo s posádkami pevností? Co pevnosti Severních Čech? Také nic. Posádky zmizely? Jižní Čechy, sice pevnostně nedovybavené, ale byly tam! Kam zmizela obrana, že Němčouři tak klidně postupovali?
Navíc mám původní vydání Žab, kde se píše, že Guderian zastavil Sovětskou expanzi až protiútokem v Ardenách.
Je to sice hrozně čtivé, srdce čecháčka jásá, ale nedomyšlené, nedopracované a od druhého dílu Žab málo pravděpodobné.
Byl jsem s autorem v netovém kontaktu, ale jeho stránky zmizely. Tak jsem to napsal alespoň sem.

21.06.2020 5 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Bohužel, kdyby to nebylo tak rozvláčné, dal bych za 5. Přeskakoval jsem v knize naráz desítky stran a k pochopení děje to vůbec nebránilo. Nepochopil jsem, když na Arlena s ostatními tak tlačil čas, proč měsíce otáleli, navštěvovali kde koho a zbytečně mluvili. Nejvíc mě dostalo, jak Arlen asi na deseti stranách plakal. A všichni plakali........já taky.

15.06.2020 3 z 5

Pražský tanec smrti Pražský tanec smrti Olga Von Barényiová

O tom, jak nebozí, nevinní, po zuby ozbrojení nacisté byli zmasakrováni bezbrannými českými bestiemi.

06.02.2020 odpad!

Císař 1: Brány Říma Císař 1: Brány Říma Conn Iggulden

Za mě plný počet. Jenom bych chtěl dodat:
Za republiky se římská centurie (setnina), které velel centurio (setník) skládala z deseti contubernií po osmi mužích. Římská centurie tedy měla nikoli 100, ale osmdesát mužů. Padesátina, jejímž velením byl v závěru knihy pověřen Marcus Brutus neexistovala. Mohl dostat velení nad polovinou centurie, tudíž 40ti muži, nikoli padesáti, jak je mylně v knize uváděno. Nevím, jestli jde o chybu autora, nebo překladatele, uvádím pouze kvůli úplnosti. V žádném případě to knize ale neubírá body.

29.01.2020 5 z 5