Císař 1: Brány Říma

Císař 1: Brány Říma https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4554/bmid_cisar-1-brany-rima-PFR-4554.png 4 36 5

Císař série

Mimořádně čtivý historický román, který vypráví o první etapě života velikého Gaia Julia Caesara, budoucího vládce všemocného Říma, a zároveň představuje první díl obsáhlé ságy zachycující celou jeho životní pouť. Osmiletý Gaius prožívá na venkovské usedlosti svého otce Julia, neochvějného zastánce republikánských zásad, všední radosti a strasti, které se příliš neliší od těch, jakými žijí děti i dnes. Nerozlučným druhem jeho dětských rozpustilostí je mu rodiči adoptovaný sirotek Marcus. Obrat v poklidném životě chlapců způsobí bývalý gladiátor Renius, kterého jim Julius určí za cvičitele vojenských dovedností. Pod jeho tvrdým velením se z nich stanou nezdolní a houževnatí bojovníci. Osmdesátá léta posledního století před zlomem letopočtu poznamenal boj mezi římskými konzuly Mariem a Sullou. První část ságy končí nástupem Sullovy diktatury a odchodem čerstvě ženatého Caesara do exilu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Baronet

Emperor the gates of Rome

VendulaB
19.02.2023 5 z 5

Další skvělý román od zajímavého autora, tentokrát z prostředí starověkého Říma. Opět neuvěřitelně čtivé dílo. Možná zde došlo k určitému zjednodušení historických událostí, ale právě díky tomu je kniha neuvěřitelně čtivá a mně osobně nalákala nejen na pokračování této série, ale i na přečtení jiných knih z této doby.

Hade
29.01.2020 5 z 5

Za mě plný počet. Jenom bych chtěl dodat:
Za republiky se římská centurie (setnina), které velel centurio (setník) skládala z deseti contubernií po osmi mužích. Římská centurie tedy měla nikoli 100, ale osmdesát mužů. Padesátina, jejímž velením byl v závěru knihy pověřen Marcus Brutus neexistovala. Mohl dostat velení nad polovinou centurie, tudíž 40ti muži, nikoli padesáti, jak je mylně v knize uváděno. Nevím, jestli jde o chybu autora, nebo překladatele, uvádím pouze kvůli úplnosti. V žádném případě to knize ale neubírá body.

soukroma
20.08.2019 4 z 5

Prvotní nadšení poněkud ustoupilo, děj se věnuje ve větším než nutném rozsahu postavám zřejmě veskrze fiktivním (v historické poznámce na závěr se o nich autor buď nezmiňuje nebo výmysl přiznává - kamarád Marek, cvičitel Renius, otrokyně Alexandrie; Marcus se na konci knihy identifikuje jako skutečná osoba) a celé je to trochu podáno až moc jako dobrodružné vyprávění.
Vstupy z městské a republikánské politiky nebyly až tak záživné, jak jsem očekávala po přečtení následujících dvou výborně podaných knih trilogie (právě pro ně jsem byla nadšená, že sice zpětně, ale přesto ji konečně zkompletuji). Zde si autor prostě povětšinou dětství a mládí Caesarovo (a Markovo) vymyslel a barvitě vykreslil. A vůbec nechápu, proč změnil i třeba historické příbuzenské vazby (Marius jako strýc z nesprávné strany vůči Caesarovi). 75%

baacinka
10.03.2018 4 z 5

Caesar je srdcová záležitost, přivedl mě ke Connu Igguldenovi. Je to dokonalý autor, děj je strhující, postavy žijí vlastním životem. S historickými fakty nakládá poněkud volně, ale jelikož vždy zachovává ducha a atmosféru doby a má bezvadně nastudované reálie, má na to jako romanopisec plné právo.

lajcma
22.03.2012 5 z 5

Kniha velmi poutavě vypráví o dětství a mládí Julia Caesara.Nemohla jsem se od ní odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla....

starověký Řím Gaius Julius Caesar historické romány

Conn Iggulden