Gugu Gugu komentáře u knih

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Dávám 3 hvězdy za čtivost, vlastně jsem knížku přečetla za den a kousek. Je psána "stručně", se spádem děje, který bohužel napsal život sám.

Vzhledem k tomu, že autorka je zároveň hlavní postavou, nutně si k ní v průběhu čtení vytváříte sympatie / antipatie. Ve mně kniha vyvolala spousty otázek, hlavně co se týče vztahu s manželem a jeho přístupu k celé věci. Jsem si vědoma, že jde primárně o pohled autorky, že detailní vyprávění manžela by zas vypadalo trochu jinak. Nicméně mám pohled jen této strany a manželovo chování jsem v mnohých situacích nechápala (láhev vína na dovolené, přičemž už se o problému ví, vyhrožovat odebráním dítěte v okamžiku, kdy autorka podstupuje stacionární léčbu a další podobné příklady, jsou pro mě nepochopitelné).

V mnoha situacích jsem si řekla, že s takovým chlapem bych nebyla (a to pominu jejich společné finance, které jsou v knize nastíněné tak, že tedy skoro vše financuje jen autorka).
Nicméně autorka na konci píše, že ji manžel velmi podporoval. Já jsem toho dojmu z knihy nenabyla.

Celkově mám z knihy rozpačitý dojem, obdivuju autorku za zvládnutí alkoholu (takových lidí by se však jistě našlo více), ale co se týče nějakých pocitů po přečtení, mám dojem jakési submisivity autorky vůči manželovi, nerozhodnosti v životě (nikoliv ohledně léčby)... chybí nějaká ucelenost, aby kniha "dávala smysl", knihu bych si znovu nekoupila.

08.04.2020 3 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Jako celek kniha funguje velmi dobře, styl psaní autorky je čtivý, příběh ne nezajímavý. Co mě ke konci už občas rušilo a nudilo, bylo věčné popisování stále stejných pocitů Liv, pořád dokola to stejné opisování těch stejných prožitků. Knížka mi tím přišla zbytečně natahovaná, ke konci jsem popisné odstavce přeskakovala. Nicméně kniha, ze které si přece jenom odnesete zážitek.

29.02.2020 3 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Mám takový rozpačitý pohled na knihu, psaná čtivou formou, střídání minulosti a přítomnosti pěkně do sebe zapadlo, ale nějak mi to celé přišlo málo uvěřitelné a reálné. Téměř dokonalý muž, který myslí jen na svou ženu, její pohodlí a štěstí spojené s nemožností otěhotnět, který pak ujede a políbí jinou ženu a následuje jeho téměř sebemrskačský závěr. A žena, která zcela ponořená do sebe a problému s otěhotněním, vidí jen své neštěstí a smutek. Ve finále boj o záchranu manželství, ze kterého mám pocit, že za všechno mohl manžel. Nevím, nějak mi to celé nepřišlo uvěřitelné. Ale dočetla jsem.

25.01.2020 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Četla jsem od autorky Ostrov šedých mnichů a ta mi osobně přišla mnohem lepší. Sněžný měsíc je taková průměrná oddechovka, která poklidně plyne, bez větších zvratů a napětí. Do víc jak poloviny knihy se ani nic moc nedělo. Kdybych se měla znovu rozhodnout, zda koupím, nekoupila bych. Knížka je příkladem větší mediální propagace, než si ve skutečnosti zaslouží.

13.10.2019 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Musím říct, že mě osobně knížka zas tak nezaujala, četla jsem ji na několikrát, rozhodně jsem nemůžu říct, že bych se od ní nemohla odtrhnout. Svým způsobem mi vadilo i nářečí, které je v celé knížce, což je ale osobní preference každého. Takové Bábovky se mi líbily asi víc. Nějak to nebylo úplně ono.

09.10.2018 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Kniha čtivá, místy vtipná, ale.... něco mi v ní chybělo, nebylo to úplně ono jako u jiných knih tohoto žánru.

09.07.2018 3 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Kimberly McCreight

Tak já nějak nevím, byo to čtivé, to ano, ale...celá pointa, ten závěr...ušité horkou jehlou, mi přišlo. Vztah ústřední dvojice neobjasněný, motiv vraždy tak nějak nepodložený...anebo mi něco uniklo. Ta "intermezza" vkládána mezi kapitoly pro mě bez nějaké přidané hodnoty... No, celkový dojem spíš rozpačitý, ačkoliv jsem knihu přečetla velmi rychle.

16.04.2024 3 z 5

Babička Babička Irena Obermannová

Jako celek se mi to líbilo, občas vyprávění trochu zmatečné, stejně jako hrdinka sama. Byly pasáže, které mě oslovily hodně, jiné zase málo, vplétání politiky do děje v závěru knihy mi trochu vadilo. Nicméně, jako zamyšlení nad stářím a stárnutím, úvahy ženy v tomto věku se mi kniha líbila.

21.08.2022 4 z 5

Tři měsíce v Barceloně Tři měsíce v Barceloně Adam Gebrian

Kniha je pro mě zklamáním. Asi ji víc ocení ti, kteří v Barceloně byli a atmosféru města zažili. Pro mě to byly jen informace poskládané vedle sebe. Knihou se průběžně táhne převažující kritika Prahy a čemu jsem vůbec nerozuměla, proč na konci každé kapitoly je poučení, a to typu - je možné zbourat domy a místo nich nepostavit žádné jiné - nebo - údržba je důležitá a pravidelné rituály rovněž - nebo - určitě můžete chodit po městě náhodně, ale jsou stavby, u kterých se vyplatí předem zjistit, jestli se dostanete dovnitř apod. Nějak jsme nepochopila smysl těchto sdělení, která jsou jaksi platná obecně.
Pro mě kniha má jen velmi malý přínos, oceňuji design knihy s pěkným oranžovým ořezem.

15.04.2021 2 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Bezvadná kniha, která dává pohled na vztahy z různých úhlů pohledů, pro mnoho typů vztahů, i pro vztahy méně časté. Navíc vše podáno srozumitelně, za každou kapitolou vždy konkrétní příběh z poradny, včetně řešení celé situace. Mnoho zajímavých poznatků a úvah. Doporučuji všem bez rozdílu. :)

10.04.2021 5 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Moje první setkání s autorem a stručně řečeno, výborná detektivka, přečteno za den. Oddechovka, co mě nepustila, příběh měl spád, nebylo nudného místa. Trochu mi dělala problém jména, norská, švédská, ale nic, za co bych ubrala hodnocení. Za mě super.

11.04.2020 5 z 5

Někdy je hezké, že mě miluješ Někdy je hezké, že mě miluješ Marie Vareille

Čtivá kniha, oddechová, místy vtipná. Na letní dovolenou nebo dlouhé zimní večery jako dělaná, pokud chcete odlehčit od závažnějších nebo psychologických témat.

22.02.2020 4 z 5

Nepatrně smutná žena Nepatrně smutná žena Natálie Kocábová

Netušila jsem při zakoupení, že knížka je souhrn fejetonů psaných pro Elle a upřímně vědět to, nekoupila bych si ji, nějak nerozumím tomu, proč někdo knižně vydá to, co už jednou někde v časopise vyšlo. Ale knížka mě překvapila, je to povídání o životě, o radostech, starostech, hlavně o vztazích... A hlavně je to psáno čtivě. Spousta myšlenek, které vás donutí se zamyslet, popřemýšlet apod. Knížku jsem po přečtení přečetla ještě jednou. A graficky se navíc hodně povedla. Oddechovka, které zaujme.

05.01.2020 5 z 5

Nechci lásku nebeskou Nechci lásku nebeskou Catherine Bennetto

Na mě tahle knížka měla pomalé tempo, nijak zvlášť mě neuchvátila, takové klidně čtení, nemastné, neslané, podruhé bych po knížce nesáhla.

10.01.2022 3 z 5

V temnotách V temnotách Martin Stručovský

Čtivá kniha, která plyne v podstatě klidným tempem, bez nějakých adrenalinových zvratů. Z mého pohledu tedy až příliš klidná když má jít o detektivku. Až příliš hladce šlo vyšetřování a celkové rozuzlení. Přečetla jsem velmi rychle, ale jakoby tomu něco chybělo, nějaké větší napětí nebo drama. Je to první kniha od autora, co jsem četla, možná, že předchozí dvě jsou dramatičtější se silnějším spádem a dějem. Tahle neurazila, nenadchla.

25.04.2020 3 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

Kniha se čte dobře, má to spád, jen mi osobně přišlo příliš přitažené za vlasy, když pomalu do poslední stránky "se trvalo" na tom, že za vším stojí hlavní hrdina. Nemůžu dát pět hvězdiček, z mého pohledu té knížce něco chybělo.

10.08.2019 3 z 5

Vánoce po francouzsku Vánoce po francouzsku Fiona Valpy

Pohodové čtení, odpočinkové, trefila se mi do nálady, nehledě na to, že jsem měla neustále potřebu něco vařit :)

01.12.2017 4 z 5