Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Nostalgie.

,,Máš radost, že tě někdo miluje natolik, že je ochotný kvůli tobě umřít? Nicméně věz, že já tě miluju ještě víc. Měl jsem totiž v úmyslu zemřít, ale kvůli tobě jsem se rozhodl žít a troufám si tvrdit, že to je větší oběť

25.06.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Nemám ráda, když ze mě kniha, film nebo hra dělají hlupáka nebo ignoranta, tahle dělá obojí. Vývoj postav, svět, stav společnosti jsou jen málo propracované, vše ustupuje snaze šokovat. I ve chvílích, kdy je to bezúčelné a kontraproduktivní. Zcela zbytečné násilí na štěňátkách.

Celkově je kniha nepropracovaná, nejde do hloubky a nevyužívá potenciál poměrně zajímavého nápadu. Hlubší myšlenku postrádá, ač se čtenáře všemožně snaží přesvědčit o opaku.

21.06.2023 1 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Jsem velice mile překvapena, kniha je vzhledově nádherná a velice kvalitně zpracovaná. Po obsahové stránce je dobrá, místy vtipná, místy smutná, ale co víc, v několika povídkách najdeme i nějaké to ponaučení. Samozřejmě jako u všech povídkových knih je kvalita jednotlivých povídek různá, ale žádná nebyla vyloženě špatná.
Osobně se mi nejvíce líbila povídka Co když to (ne)vadí. Sympatická hrdinka, vtipná a poučná povídka, na tak málo stránek, vážně dobrá práce.

19.06.2023 2 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Kde začít? Má vůbec význam plýtvat na Eliase a Kennetha slovy? Další promarněny čas.

Začnu pozitivním, takže, líbily se mi dopisy na konci kapitol. Oceňuji, že se autorky nebály sexuálních scén, které se pořád u nás zdají lehce tabuizované. Líbil se mi styl psaní, dokážu si představit, že jednou autorky napíšou něco, co mě vystřelí z kecek.

Toť vše, teď musím říct, co si myslím o téhle knížce, o těch dvou individuích. Začnu postavami, Elias a Kenneth, Kenneth a Elias. Jeden je jako odraz v zrcadle toho druhého. Starší Kenneth je mladší Elias. Mladší Elias je nejhorší možná verze sebe samého. Kenneth je prostě ubožák.

Je zde plno drog, všechny druhy drog, je to jako reklama na drogy, pojď si dát, život na tripu je skvělej, skutečnej, barevnej. Je zde spousta násilí. A zvráceností. Odporností. A celá tahle kniha je do hajzlu zvrácená. Nikdy, nikdy, nikdy by se neměla dostat do ruky mladším čtenářům!

První polovina knihy by se dala ještě omluvit, kdyby v druhé nastalo nějaké prozření, ale ne, je to vlastně to samé naopak. Proč?

Kniha sama sebe nazývá romantickou, není romantická. V knize zazní věta: Tohle je láska. Tohle není láska. Možná posedlost a závislost.

A co mi vadilo nejvíc, kniha se nazývá filosofickou. Ale je to sprostá vykrádačka frází, myšlenek a citátů druhých. Ale dejme tomu, že to není zlodějina, dejme tomu, že to je jen zfetovaný plácaní dvou, teď už naštěstí, neexistencí.

17.06.2023 1 z 5

Svobodní bastardi Svobodní bastardi Jonathan French

Jsem trochu zklamaná. Byla to dřina, místy mě to nebavilo, místy jsem protáčela oči, v tomhle díle mi hodně chyběla mapa a Kaňour se měl jmenovat spíš Ukňour. Začátek knihy byl strašnej, na pomezí 1-2 hvězd, střed byl lepši a konec byl takovej jakej byl, průměrnej.

Na druhou stranu, místy jsem se bavila, dojímala, už tolik nesmála. No, hvězda navíc za Vozmrda! Přesto si přečtu jakékoli další díly, či příběhy ze Souzenejch, sakra, hodní poloorkové, s tím se zas tak často nesetkáváme, prostoru má French víc než dost.

15.06.2023 3 z 5

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

Když jsem zjistila, že vypravěčkou Pravých bastardů je Nady, docela jsem se zalekla, v Šedých bastardech rozhodně nepatřila k mým oblíbencům, o to větší překvapení je pro me tenhle díl, který se mi líbil víc než ten první.

Asi se dá knize spousta věcí vytknout, jako třeba jistá překombinovanost, ale já se bavila od začátku do konce. Mými oblíbenci nadále zůstává Vozmrd, Kaňour a Podvoník. Takže Svobodní bastardi, cítíte ten tlak??

,,V mých představách je nejhorší možný peklo to, který vypadá stejně jako svět, kde žijem

,,Na minulé pravdě pramálo záleží, když přítomná pravda znamená každodenní boj o přežití

10.06.2023 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Dobrá odpočinková kniha. Velké plus má u mě za Tuláka po hvězdách. Na druhou stranu bych nepotřebovala tolik zápletek rozchod, uvědomění si vlastní sexuality, homofobie, rodinné drama, Na cca 200 stránek, které kniha má se snažila obsáhnout příliš mnoho témat a neměla tak šanci jít dostatečně do hloubky. Ale s čistým svědomím můžu knihu prohlásit za jednu z nejlepších českých gay romancí.

06.06.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

,,Když dostanete příležitost změnit svůj život, buďte připravená udělat všechno, co je potřeba, aby se vám to podařilo. Svět vám věci nedá, musíte si je vzít. Pokud se ode mě máte něco naučit, nejspíš by to mělo být právě tohle

Jsem opravdu ráda, že alespoň jednou mohu říct, že knihu s obrovským hypem považuji za dobrou. Evelyn Hugo je jednou z nejkomplexnějších, nejchytřejších a nejsympatičtějších hrdinek, o kterých jsem kdy četla. Možná jsem vždy nesouhlasila s každým jejím rozhodnutím, ale rozhodně jsem každé její rozhodnutí chápala.

Jedinou výtku ke knize mám, a to je postava nesympatické Monique a její zápletka, tu bych zcela oželela a ponechala anonymního vypravěče.

,,Myslím, že být sama sebou, skutečně a úplně sama sebou, bude vždycky pocit, jako když plaveš proti proudu

04.06.2023 4 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Vždycky mě dokáže šokovat, kolik utrpení je člověk schopen snést

Nejlepší a nejvěrohodnější svědectví o ,,životě v Severní Koreji. Tragický příběh jednoho z milionu. Celá kniha je prodchnuta tragédií a beznadějí, přesto mi konec přišel nejsmutnější.

,,O tom, zda se narodíš, sám nerozhoduješ, prostě tu najednou jsi. Někteří lidé prohlašují, že to, kdy a kde se narodíš, určuje tvůj osud, ale s tím ať jdou upřímně řečeno do háje, o tom totiž něco vím. Já jsem se nenarodil jednou, nýbrž pětkrát, a pětkrát jsem došel ke stejnému ponaučení, že občas musí člověk ve svém životě tenhle takzvaný osud vzít pod krkem a zakroutit jím

02.06.2023 4 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Já se neskutečně bavila od začátku do konce.

Líbil se mi popis Hyperboreje, výborně popsané vztahy mezi jednotlivými vrstvami, originální nápady, cestování po kanálech za pomocí želviček? Ano, prosím!

Postavy jsou velmi dobře napsané, sympatické a věrohodné, vývoj vztahů mezi postavami také.

Skvěle fantasy s detektivní zápletkou a propracovanou politikou.

26.05.2023 4 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Originální. Gay postapokalyptický román? Žádný jiný neznám, ale pokud někdy něco podobného vyjde, ráda si to opět zakoupím, protože to bylo vážně dobré.

Neskutečné dobře vyvážený příběh, kdy se setkáváme s hrůzami, s jakými se běžně setkáváme v postapokalyptických příbězích, ale zároveň je to milá romantická knížka o dvou klucích. Super oddechovka, ráda si ji zase někdy přečtu.

19.05.2023 4 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Příběh je pohádkový a začíná tam, kde většina pohádek končí. Líbila se mi nadsázka a lehkost s jakou je kniha psaná, kdy si nejednou dělá legraci sama ze sebe a z různých situací, se kterými se můžeme ve většině pohádek setkat.

Těžko hodnotit, protože nejsem úplně cílová skupina, ale osobně bych uvítala více romantických chvilek, protože o tom primárně celá kniha byla, nebo alespoň měla být. Vytknout by se knize dala spousta věcí, ale jako jo, když přivřu obě oči, tak je to fajn feel good gay romance v poměrně originálním kabátku.

13.05.2023 2 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Kdysi dávno jsem hodně četla Kinga, vlastně jsem měla období, kdy jsem nečetla nic jiného a s čistým svědomím můžu teď říct, že spousta věcí se změnila, ale mé pocity z Kingových knih nikoliv, je to jako návrat domů a je to zatraceně dobrý a uspokojivý návrat.

Vývoj postav, psychologii davu a osob v krizových situacích King prostě umí jako málokdo. A o tom to vlastně celé je. Zdá se to snadné, když to někdo umí. Ty, které máte nenávidět, nenávidíte, ty, které máte mít rádi, tak ty skutečně rádi máte a hlavně, vše dává smysl a červík hlodá, ano, takhle nějak by to skutečně mohlo vypadat.

,,Idea je jako rýma: dřív nebo později se jí vždycky někdo nakazí.

,,Litovat špatného je lepší než nic, ale sebevětší následné pokání nikdy nemůže odčinit radost, kterou člověk při svém destruktivní činu prožíval, ať už šlo o upalování mravenců nebo střílení vězňů.

11.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Les v domě, kniha, která pojímá závažné téma strašně nešťastně a neoriginálně. Z jakéhosi pro mě nepochopitelného důvodu se jedná u českých spisovatelek o poměrně častý motiv, většina ostatních ho ale zvládla podstatně lépe.

Je smutné, že události, které se v knize odehrály nejsou asi až tak ojedinělé, jak by si jeden myslel. Přesto je poměrně těžké soucítit s vypravěčkou, když ona sama žádný soucit nemá. Na druhou stranu asi nikdo neočekává, že by po prodělaných strastech měla být úplně v pořádku, a to bez jakékoli odborné pomoci. Příběh je protknutý zlem, beznadějí a ještě jednou zlem, a to je právě ten problém, všichni jsou krutí, sobečtí a zároveň jaksi hloupě naivní a díky tomu je celý příběh poměrně nerealistický a celkově je mi zatěžko mu uvěřit, .

Nejvíce mi na knize vadí špatné poselství. Jedním z ústředních motivů je falešné obvinění a zničení života tří lidí, dvou chlapců a jejich matky, což vrhá špatné světlo na vyšetřovatele, psychology a zejména oběti. O konci knihy se asi netřeba zmiňovat, byl zcela absurdní.

01.05.2023 1 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Kniha mi sedla do nálady, neměla jsem žádná velká očekávání, takže jsem více než spokojena, a to i přes to, že se nejedná o horor.

Mallory a Adrian mi byli velice sympatičtí, vcítit se do hlavní hrdinky, i přes její minulost, není nijak obtížné. Líbil se mi konec a oceňuji neotřelé začlenění obrázků, což knize dodává zcela jiný rozměr.

28.04.2023 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Mám trošku problém s původem této knihy, ale povznesu se a přiznám se, že v rámci žánru mi to přišlo fakt dobré.

Milá oddechovka, která je postavená na humoru (fakt jsem se i zasmála) a sympatických hrdinech. Hlavní hrdinka je nezvykle sebekritická a není jako většina hrdinek YA knížek, úplně blbá, autorka se nesnaží nás trapně přesvědčit o dokonalosti Olivy, jo, říkám jí oliva. Knížku si už před sebou nebudu obhajovat ani nic podobného, prostě dobrá oddechovka a hotovo.

14.04.2023 3 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

,,Žít v sedle!
,,Zemřít na mazlovi!

J. French se nemusí obávat, Šedí bastardi nejsou příšernou ohavností, naopak, jsou roztomilým kříženým dítkem k pomilování.

,,Hledej ty nejsilnější stoupence a nalezneš nejzarputilejší z budoucích nepřátel.

06.04.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

,,Když stojí nad propastí a shlíží do ní, odpovídá mu temnota. Když ale dosáhne dna a vzhlédne, odpoví mu světlo.

Já jsem spokojena, zdaleka jsem nečekala tolik. Jako velké plus hodnotím lokalitu, kde se příběh odehrává, přeci jen to mám za humny a na řopíky se musím jet podívat.

Petr mi byl sympatický, jen mě zaujalo, jak často se jeho svět točí okolo poprsí žen, zajímalo by mě, jestli je to fakt běžné, ale knihu psala žena, tak možná ňadrům přikládá příliš velký význam, a taky různým stavům varlat.

Mystický příběh, okořeněný slovanskou mytologií se mi líbil. Trošku ke konci mi přišlo, že zbytečně chvátá vzhledem k tempu celé knihy. Jednání lidí ve vesnici, tak zvaných přátel bylo nechutné a neomluvitelné, bojím se, ze by takhle mohlo vše probíhat i ve skutečnosti, bohužel. Kriminalisté, tady jsem trošku skřípala zuby, předpojatí a nekompetentní zabedněnci. Uvítala bych epilog.

Autorka a korektor by se rozhodně měli naučit, jak správně oslovujeme. Hodně mi to vadilo a vytrhávalo z rozhovorů.

Kniha ze mě nějaké emoce vykřesala, na konci jsem se fakt bála o Imbuse. Díky němu a Orlickým horám hodnotím o hvězdu výš, než bych jinak hodnotila.

30.03.2023 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

,,Nikdo nevypadá tak, jaký je uvnitř ve skutečnosti. Ty tak nevypadáš. Ani já ne. Lidé jsou mnohem komplikovanější. Platí to o všech."

Jedna z nejhezčích knih, co jsem četla, ilustrace jsou krásné. Při čtení mi místy nebylo dobře, hlavní postava mi byla sympatická a Hemstockovy holky byly skvělé, člověk se s nimi skutečně cítil tak nějak v bezpečí. Rozhodne si od Neila Gaimana hodlám přečíst další knihy.

,,Netvoři jsou různí. Někteří z nich jsou tvorové, kterých se lidé bojí. Někteří jsou tvorové, kteří vypadají jako tvorové, jichž se lidé kdysi dávno báli. Někteří netvoři jsou tvorové, jichž by se lidé měli bát, ale nebojí se."

25.03.2023 4 z 5

Essex County Essex County Jeff Lemire

Rváč a Potápěč se mi líbili víc. Je mi trošku zatěžko a s mírným červenáním se přiznávám, že jsem se místy ztrácela. Možná kdyby rodokmen byl hned na začátku, bylo by to pro mě stravitelnější, pořád se ale jedná o zajímavý komiks.

23.03.2023 3 z 5