Grohlinka Grohlinka komentáře u knih

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Dobré to bylo, ale všudypřítomné chvále to podle mě nedostálo. Některé situace přitažené za vlasy, opravdu si nemyslím, že dle daných instrukcí po telefonu by Linda byla schopna provést pitvu, chování osob bylo občas nelogické, nezavřené auto, a konec trochu překombinovaný. Líbila se mi myšlenka ohledně výše trestů.

30.07.2023 3 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Nostalgie.

,,Máš radost, že tě někdo miluje natolik, že je ochotný kvůli tobě umřít? Nicméně věz, že já tě miluju ještě víc. Měl jsem totiž v úmyslu zemřít, ale kvůli tobě jsem se rozhodl žít a troufám si tvrdit, že to je větší oběť

25.06.2023 4 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Kde začít? Má vůbec význam plýtvat na Eliase a Kennetha slovy? Další promarněny čas.

Začnu pozitivním, takže, líbily se mi dopisy na konci kapitol. Oceňuji, že se autorky nebály sexuálních scén, které se pořád u nás zdají lehce tabuizované. Líbil se mi styl psaní, dokážu si představit, že jednou autorky napíšou něco, co mě vystřelí z kecek.

Toť vše, teď musím říct, co si myslím o téhle knížce, o těch dvou individuích. Začnu postavami, Elias a Kenneth, Kenneth a Elias. Jeden je jako odraz v zrcadle toho druhého. Starší Kenneth je mladší Elias. Mladší Elias je nejhorší možná verze sebe samého. Kenneth je prostě ubožák.

Je zde plno drog, všechny druhy drog, je to jako reklama na drogy, pojď si dát, život na tripu je skvělej, skutečnej, barevnej. Je zde spousta násilí. A zvráceností. Odporností. A celá tahle kniha je do hajzlu zvrácená. Nikdy, nikdy, nikdy by se neměla dostat do ruky mladším čtenářům!

První polovina knihy by se dala ještě omluvit, kdyby v druhé nastalo nějaké prozření, ale ne, je to vlastně to samé naopak. Proč?

Kniha sama sebe nazývá romantickou, není romantická. V knize zazní věta: Tohle je láska. Tohle není láska. Možná posedlost a závislost.

A co mi vadilo nejvíc, kniha se nazývá filosofickou. Ale je to sprostá vykrádačka frází, myšlenek a citátů druhých. Ale dejme tomu, že to není zlodějina, dejme tomu, že to je jen zfetovaný plácaní dvou, teď už naštěstí, neexistencí.

17.06.2023 1 z 5

Svobodní bastardi Svobodní bastardi Jonathan French

Jsem trochu zklamaná. Byla to dřina, místy mě to nebavilo, místy jsem protáčela oči, v tomhle díle mi hodně chyběla mapa a Kaňour se měl jmenovat spíš Ukňour. Začátek knihy byl strašnej, na pomezí 1-2 hvězd, střed byl lepši a konec byl takovej jakej byl, průměrnej.

Na druhou stranu, místy jsem se bavila, dojímala, už tolik nesmála. No, hvězda navíc za Vozmrda! Přesto si přečtu jakékoli další díly, či příběhy ze Souzenejch, sakra, hodní poloorkové, s tím se zas tak často nesetkáváme, prostoru má French víc než dost.

15.06.2023 3 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Já se neskutečně bavila od začátku do konce.

Líbil se mi popis Hyperboreje, výborně popsané vztahy mezi jednotlivými vrstvami, originální nápady, cestování po kanálech za pomocí želviček? Ano, prosím!

Postavy jsou velmi dobře napsané, sympatické a věrohodné, vývoj vztahů mezi postavami také.

Skvěle fantasy s detektivní zápletkou a propracovanou politikou.

26.05.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Mám trošku problém s původem této knihy, ale povznesu se a přiznám se, že v rámci žánru mi to přišlo fakt dobré.

Milá oddechovka, která je postavená na humoru (fakt jsem se i zasmála) a sympatických hrdinech. Hlavní hrdinka je nezvykle sebekritická a není jako většina hrdinek YA knížek, úplně blbá, autorka se nesnaží nás trapně přesvědčit o dokonalosti Olivy, jo, říkám jí oliva. Knížku si už před sebou nebudu obhajovat ani nic podobného, prostě dobrá oddechovka a hotovo.

14.04.2023 3 z 5

Rváč Rváč Jeff Lemire

Oceňuji kresbu, Lemire umí nádherně vykreslit atmosféru, chlad a zima Vás obklopí, stejně jako jakási nostalgie, ale zároveň i naděje na druhou šanci. Jen ten konec

20.03.2023 4 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Roztomilost sama, zasmála jsem se, na druhou stranu by tématu možná slušela podoba novely, dokážu si vztah vlkodlaka a upírky představit malinko propracovanější a delší, založené na vtipných momentech. Ale možná by to ztratilo své kouzlo

11.03.2023 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Jsem nadsena. Kniha me vtahla do deje hned v prvni kapitole a nepustila. Ja mam tenhle zanr opravdu rada a kdyz vezmu v potaz, ze je to autorcina prvotina, tak smekam.

Kniha je propracovana, ocenuji slovnicek pojmu a strom sedmi radu jasnovidnosti na konci knihy, ktera pomaha se orientovat v mnoha typech jasnovidcu. Svet je dobre vystaveny, zadne neligicnosti, naopak se zatim jevi velice komplexne a propracovane. Hlavní hrdinka mi byla sympaticka, jeji sarkasticke poznamky a myslenky me opravdu bavily. Strazce je tajemny, mocny a ochranarsky, dokonaly hlavni hrdina. Vedlejsi postavy se mi taky zalibily, u nekterych se tesim, co se z nich vyklube a kam je kniha zavede

Musim vypichnout i akcni sceny, ktere se mi zdaly sviznejsi a napinavejsi nez v Prevorstvi u pomerancovniku. Celkove se mi zatim zda pribeh mnohem dospelejsi, kdy se autorka neboji ani zabiti vedlejsich postav. Zajimave a tesim se na dalsi vyvoj, kampak nas asi cela serie zavede?

18.11.2022 4 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

Tezko se mi tato kniha hodnoti. Ocenuji dobre zvladnute popisy stavu mysli prezivsich a pomerne podrobny popis hierarchie, ktera se v ramci skupiny utvorila.

Kniha je psana s citem a respektem k prezivsim, i tem, kteri v Andach zustali. Rozhodne stoji za precteni, clovek si rika, jak by sam v jednotlivych situacich jednal…. Myslim, ze tento pribeh budu mit v pameti jeste dlouho, donutil me k zamysleni a to je dar, ktery Vam neda kazda kniha.

08.11.2022 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Povidkove knihy je pro me vzdy obtizne hodnotit, protoze uroven povidek kolisa. Ani tady tomu nebylo jinak. Nektere povidky me dojaly, nektere nudily a v nekterych bylo jiste ponauceni. Tady se mi ale vetsina povidek libila a rozhodne ocenuji krasne zpracovani knihy.

19.10.2022 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Vim, ze budu asi cerna ovce, ale mne tak strasne vadily a rusily poznamky mezi jednotlivymi bajkami, az mi vlastne celou knihu zprotivily. Jednotlive bajky nejsou zase tak spatne, ale rozhodne nevydaji na celou knihu.

10.10.2022 2 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Hmm....u téhle knížky začnu s kritikou. První věc, která mi vadila byla hlavní hrdinka, Jasmine, krásné jméno, ale ta povaha... Vážně jsem jednu chvíli málem knihu odložila nedočtenou, a to se mi nestává, vlastně nevím, kdy a jestli vůbec jsem někdy něco takového nějaké knížce provedla, spíš ne. Jasmine byla mimo, byla sprostá a svým způsobem zlá, zlá i na hlavního hrdinu, Ivana, který by si zasloužil metál za to, že se jí snažil neustále pomáhat a dokonce ji měl rád, ve skutečnosti by to bylo zcela určitě jinak, ale romantický příběh snese ledacos. Nejvíce mi vadila scéna, kdy doopravdy chtěla svého partnera kopnout do hlavy, bruslí, s nabroušeným ostřím a několikrát jeho a dokonce i sebe ujistila, že to opravdu udělá, pokud jí pustí nohy, nebo pokud by měla potom s kým závodit. Tohle do takového žánru skutečně nepatří a bylo to úplně mimo, viděla jsem člověka, co dostal nožem brusle do hlavy, ne, není to vtipný Mariano Zapato, a to tak, že vůbec. Chci Sal z Kultiho... Nechápu, oč autorce šlo, snad nějaký nezdařilý pokus a psychologický vývoj hlavní hrdinky? A co to rozpracované, ale nedopracované téma stalkingu? Další věc, která mi trochu vadila byla ta romantická stránka věci, totiž její absence, chápu záměr slow-burn romantických příběhů, ale tady to bylo tak pomalé, že to pak bylo až k smíchu, takhle to prostě podle mě nefunguje.

Kritiky bych našla víc, jenže na druhou stranu, líbilo se mi prostředí a příběh mě donutil podívat se na nějaké jízdy a vyhledat si krasobruslařské páry a konečně jsem pochopila, proč se mamce tenhle sport, který já doteď nepovažovala za sport, tolik líbí. Ivan Lukov je snem každé dívky a ženy, mým teda určitě, navíc, zachraňuje psy, králíky a dokonce prasátko, chci prasátko... A přečetla jsem knihu za jeden den, to se vzhledem k délce také počítá, takže to nemohlo být tak špatné. Nebo jsem na takovou knížku měla prostě náladu. Za mě tedy klady vyvážily nedostatky. Dnešní hodnocení je za mě subjektivní, a to tak, že až váhám, ale nakonec, takhle to s hodnocením jakéhokoli umění prostě je.

22.06.2021 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Tak tahle kniha předčila má očekávání. A to hodně. Je neuvěřitelně krásně a čtivě napsaná, popis přátelství a lásky Kita s Danielem mě mnohokrát dojal, svojí čistotou a hloubkou, kéž bychom mohli všichni zažít takovou lásku, moc bych si to přála. Ale kniha není jen o nekomplikovaném přátelství, které přeroste v lásku, to vůbec ne, jsou tady nastíněna i vážná témata, jako je šikana, nepochopení, týrání a nepřijetí rodiči, ale i hluboké filosofické teze, které jsou rozebírány zejména v soutěžních dílech chlapců. Nádhera, opravdu jsem chvílemi odkládala knihu, jen aby mi déle vydržela a některé odstavce a věty četla několikrát. Líbil se mi pohled obou hlavních hrdinů. Ohromně se těším na druhý díl, Koláčky a spiklenci. Kéž by bylo víc takových nádherných a zároveň hlubokých knih.

Nevzdá se navzdory všemu a všem.
To byla jedna věc, kterou si slíbil, když slunce vycházelo a on seděl na okně třesoucí se zimou a vyčerpáním.
Tou druhou bylo, že opraví svoje zdi, svoje opevnění, kámen po kameni, a už nikdy, nikdy nikomu nedovolí se přiblížit.

Chybíš mi každý den o kousek víc, napsal, když se probudil ze zářivě barevného snu do ubíjející reality. Můžu bez tebe žít, jenom nechci,...

A se soumrakem, na hranici vyčerpání, když mu v přítmí začínaly tančit před očima třpytivé mžitky a ruce se mu třásly jako v zimnici, uzavřel dohodu se štěstěnou. Jestli to vzdám, spojil si v mysli bez jakékoli logiky, vzdal jsem všechno. Jestli vydržím, budu mít štěstí.

Jak nemít strach, pomyslel si. Je to děsivá, neznámá cesta vedoucí kdo ví kam. Nevidíš ani za první zákrut a musíš klopýtat úplně naslepo.

18.06.2021 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Mně se to prostě líbilo, krásná oddechová četba, od které dostanete přesně to, co očekáváte. Sympatické hrdiny, tady chci vypíchnout zejména hlavní hrdinku, Sal, dlouho se mi nestalo, že by mi v románu sedla hlavní hrdinka tolik jako v téhle knížce, nevadilo mi na ní snad nic, byla statečná, drzá, soucitná a milující, dostanete i špetku erotiky, příběh o přátelství a navrch ještě neotřelé prostředí holčičí fotbalové ligy. Milá pohádka, po které se určitě nebojte sáhnout ve chvílích, kdy Vám bude úzko nebo jako odreagování od náročnější četby či po ní. Pozitivně kvituji i příjemný epilog, který já vždycky oceňuji.

,,Všechno, co se mi v životě stalo, mě dovedlo až sem. Osud je jako žebřík, po kterém musíš krůček po krůčku šplhat, aby ses dostala tam, kam máš. Jsem tím, kým jsem, a udělal jsem to, co jsem udělal, jen abych se dostal k tobě."

20.05.2021 3 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Neskutečně emotivně a čtivě napsaná kniha. O to bližší nám, že se odehrává za humny, v nám poměrně známém prostředí, ač postavení homosexuálů i v dnešní době je v Polsku poměrně neutěšené. O to víc tento příběh člověka zasáhne.
Vřele doporučuji k četbě. Těším se na Jedrowskiho další tvorbu. Ráda bych si jednou přečetla od Jamese Baldwina Giovanniho pokoj.

"Stojíme ve frontě na možnost, na něco, možná ale taky na nic," řekla se svým smutným a láskyplným úsměvem. "Ale ono to přejde. Dokonce i ta nejdelší fronta se jednou rozplyne."

18.05.2021 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Doporučuji k přečtení, kniha se zabývá obdobím, na které by se nemělo nikdy zapomenout. Vše je psáno poměrně stravitelnou formou, takže je kniha přístupná napříč generacemi. Jako začátek četby knih zabývajících se touto tématikou je tato kniha vhodnou volbou, pro náročnější čtenáře bych spíše zvolila knihy od lidí, kteří to skutečně zažili. Zajímalo by mě, jaký by oni měli názor na tuto knihu...Oceňuji ne pouze černobílý pohled na věc.

16.05.2021 3 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tak to jsem nečekala....Výborné pokračování, už se nemůžu dočkat, až zjistím, jak to všechno dopadne. Doporučuji k četbě. Aneb, jak již řekl Jeffery Deaver - "Nádherně zvrácené".

,,Malé děti jsou pro zbytek světa neviditelné, až s věkem se stávají méně průhlednými. Jako dospělí jsme úplně viditelní, a když zestárneme, začneme se znovu ztrácet, až nás společnost zase nevidí."

15.05.2021 3 z 5

Defy: Nebezpečná láska Defy: Nebezpečná láska L. J. Shen

Moje první setkání s autorkou a bylo to velice příjemné první setkání, které mě navnadilo na přečtení si dalších knih této autorky a zejména celé série Hříšníci. Výborná oddechovka, která si dle mého názoru zaslouží v rámci žánru velice vysoké hodnocení. S Viciousem nejlepší díl série.

11.05.2021 4 z 5

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

Autorku mám celkem ráda, zejména její sérii Hříšníci. Tato kniha, ale za mě získává velké NE! Ne zápletce, hlavním hrdinům, zejména hrdince, všemu... Ani kůň mě v tomto případě neobměkčí. V rámci žánru se dají najít rozhodně mnohem lepší knížky.

11.05.2021 1 z 5