grimik grimik komentáře u knih

Řeka Řeka Peter Heller

Čekal jsem survival, boj o přežití, gradující napětí a překvapivý zvrat nebo aspoň toho běsnícího záporáka, zkrátka něco z toho, co vyplývalo z anotace. Dostal jsem ale dobrodružné sjíždění řeky, popis přírody, desítky stran o sbírání borůvek a chytání čudel v potocích, jeden zpackaný zločin a jednu neschopnost se domluvit, kvůli čemuž přeci jen někdo umře, příběh kde nic nepřekvapí, nic se nestane, napětí negraduje, délka už tak krátké knihy je natahována flashbacky hlavních postav do své minulosti a ještě to autor utne o dvě kapitoly dřív a nazdar. No, otevřelo mi to ústa v němém úžasu. Tak nazdar u dalších špatných knih.

03.02.2021 1 z 5

Prorokova zima Prorokova zima Håkan Östlundh

Inteligentní a dobře napsaný, politicky motivovaný thriller. A pak, že to bez absurdit, pošahaných psychoušů, jejichž motivace k činům jsou až komické a za vlasy přitažené změti náhod a wtf zvratů, nejde. Jde a jde to vážně fajnově. Příběh je vykonstruován uvěřitelně, politické motivace lze uznat. Samotná politika a tudíž pasáže z politického prostředí, kde bych se nudil při čtení popisováním nějakého politického pozadí, zde prakticky vůbec nejsou, politika je zde opravdu jen na pozadí, coby nosná kostra děje a dává postavám motivaci k činům, ale autor do jí nevěnuje a nezabředává do ní, čili výtkám v tomto směru nerozumím. Thriller se mi líbil, bavil, rychle se četl, určitě tedy budu v sérii, pokud bude vycházet, pokračovat. Podrobněji bych hodnotil víc než 4, ale méně než 5. Možná za normálních okolností bych zaokrouhlil dolů, na 4, ale protože podle mého kniha patří jednoznačně do červených čísel, budu jí maličko, ale jen maličko nadržovat a zkusím jí tam pomoci.

11.11.2020 5 z 5

Spiknutí: Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR Spiknutí: Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR Luboš Procházka

Ovarovy lži a jiné výplody jeho choré mysli.

26.05.2024 odpad!

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Knihu jsem četl někdy v první polovině devadesátek. Bylo mi +- 15. Stále mám v paměti, jak mě knížka bavila a jak originální a vtipná mi přišla. Některé zápisky z deníku mám v hlavě dodnes. :)

04.01.2024

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Někdy před 30 lety jsem litoval, že nemám v knihovničce Pratchetta a záviděl těm, kteří o Zeměploše básnili. No a můj (značně opožděný) vstup do světa na zádech obří želvy byl....utrpení. Vtipnost to nezachrání a kniha samotná je namísto uceleného románu spíš jen slátaninou náhodných výjevů a dějství v....já ani nevím v čem. Nepochopil jsme co, proč a jak navazuje, kam spěje, co je cílem, po opuštění Ankh Morporku jeden velký chaos do kterého se přilévají stále další postavy a předchozí zas nenávratně mizí. Celou knihu jsem poslouchal 3x dokola a nespočetněkrát jsem se vracel v kapitolách zpět. Stejně jsem se ztrácel v tom, kam zas "děj" preskočil a co k tomu vedlo a kde se zas vzalo co se vzalo. Jsem z toho tak otrávený, že další díly mažu a už to nechci vidět. Dva první díly jsem si i koupil v papírové podobě do knihovny, no, půjdou na bazar. Tohle jsem nečekal.
Završil to můj pokus o pochopení formou shlédnutí filmové podoby, z které se vyklubala trapná, nekoukatelná a hnusná televizní inscenace z níž jsem vydržel asi 15 minut, takže ani tímto způsobem jsem si nepomohl.

20.12.2022 2 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Nádherné čtení! Doerr nám opět přináší další literární fascinaci, v níž se nám snaží sdělit mnohem víc než příběhy samotné. Tak jako v předešlých románech, i v Městu v oblacích apeluje přímo i nepřímo v mnoha náznacích na to, co je v životě skutečně důležité a celý román je zároveň poctou knihám jako takovým. Napříč všemi dějovými linkami, které, leč vzdálené od sebe relativně dlouhou dobou několika staletí, jsou přesto všechny vzájemně propojené, upozorňuje Doerr na fakt, že jsou to právě knihy, které nám z generace na generaci přenášejí veškerou moudrost a vědění lidstva a obsah každé, i sebestarší a čert ví kde zapadlé knihy, může změnit naši budoucnost i nás samotné.

17.10.2022 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Musím říct, že mezi žánrově podobnými tituly, co jsem za poslední dobu četl, patří Poslední lež k tomu lepšímu...nebo ne, nepatří. Je to stejný slabý podprůměr. I tuto knihu jsem nabyl spíše náhodou, v akci knihkupectví, kdy jsem zkrátka musel nabrat 6 knih, abych zaplatil jen jednu. Nebo tak nějak. Zkrátka jsem netušil do čeho jdu, neznal autora, nečetl anotaci ani recenze a vše, co jsem o knize věděl, že to bude thriller, soudě podle označení na obálce. :)))
Autor má celkem příjemný, na tento žánr i slovně celkem bohatý jazyk a v kombinaci s dobrým slohem v Poslední lži dokazuje, že umí na více než 400 stranách udržet napětí, pozornost čtenáře a čtivost na slušné úrovni, přesto by to mohl zkrátit, protože od počátku je děj spíše unylý a zdlouhavý, a ve dvou částech jsem si už už říkal, že by se fakt mohlo něco stát, jinak usnu nudou. I tak jsem ale byl zvědavý, co se tenkrát (v příběhu) stalo a knihu nehodlal odložit, vlastně jsem ji přečetl za dva dny. Vzhledem k zasazení, postavám a tím, co mezi sebou postavy řešily, bych řekl, že autor své knihy cílí spíše na čtenářky něžného pohlaví. Děj mi hodně připomínal různé ty filmové horory o vystrašené skupině teenagerů. A bohužel, z děje nakonec nevzešlo vůbec nic.
Poslední lež, to není žádný běs online, za nímž se žene v závodě o čas a další vyhaslé životy, sympatický detektiv, FBI nebo špičkový tým vyšetřovatelů v čele s odborníkem na masové vrahy.
Celá záhada se zde odehrála dávno v minulosti a na stopě jí je mladá dívka, která při tom tenkrát byla, přičemž na cestě za rozlousknutím svého traumatu, bojuje sama se sebou, a se závojem lží, do kterého je zahalena. Velké finále mě docela zklamalo, protože mi došlo, že už se z toho nic šokujícího neuvaří, a že i zde budou veškeré motivace k činům takové facepalmové, za to definitivní konec - a pro mě takové malé finále, tomu dal přeci jen lepší korunu na hlavu a to je super. Jinak prostě nic moc podprůměr.

28.10.2020 1 z 5

Adibas Adibas Zaza Burchuladze

Je mi líto nepřečtených knih a tak čas od času přečtu i to, co mi přistane v ruce omylem. Jako třeba tato kniha, kterou mi přibalili do objednávky jako dárek zdarma. Zkusil jsem to, ale jde o absolutně nečitelný brak. Snůška vůbec spolu nesouvisejících kapitol o ničem. Kniha plná sexismu, sexu, pojetí žen jako kusu masa, chlastu a fetu. Je to blábol, pro který je škoda sebemenšího kousku papíru.

26.05.2020 odpad!

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha asi cílí do kategorie romány pro ženy, ale nevadilo mi to, četla se velice dobře a byla zábavná i pro mě. A ano, Grábl nebyl nepodobný mnoha mužským stereotypům. Stejně jako jeho žena těm ženským. Je to takový krátkočasový vhled do jednoho obyčejného života, jednoho obyčejného člověka, jakých je kolem fůry. Který bojuje se svou minulostí, svými kostlivci ve skříni, svou nedokonalostí, svými kvalitami a svým okolím stále stejnými kartami, jaké měl vždy rozdány. Kniha se mi na jednu stranu líbila tak, že bych byl schopen pokračovat stále dál ve čtení, kdyby se příběh dál rozvíjel, nicméně si uvědomuji, že skončila vlastně tak akorát, než si čtenář uvědomí, že nic nového nepřináší, stále stejný sled akcí a reakcí....skončilo by to brzy zatuchlou nudou a v případě opravdového zvratu by asi utrpěla už tak lehce pokulhávající motivace postav-charakterově jen stroze popsaných. Tak nějak si po dočtení uvědomuji, že tomu něco chybí-ať už jde právě o to, jakou péči věnuje autorka postavám, jejich charakterům a motivacím, nebo o slohovou stránku, kde mě přímo bily do očí některé pasáže, kde třeba chybělo více přímé řeči, protože bez ní ta situace nebyla prakticky reálná. Neumím si představit, že se tak odehraje. Takže fajn, shrnu to: kniha skvělá, hovorová, jazykově živá a tudíž skvěle čtivá. :))) Leč kvalit literárních navrch by si zasloužila.

13.04.2020 4 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Z jedné třetiny jde v podstatě o detektivku z právnického prostředí, odehrávající se v roce 2004. V rámci té je nám vyprávěn velmi silný příběh Bena Solomona z doby před a během druhé světové války. R.H. Balson vystavěl svůj román na pevných pilířích faktických reálií tohoto období dějin, kterých se drží do nejmenších detailů a které poskytují smyšlenému, ale mnoha reálnými osudy inspirovanému příběhu, neochvějnou oporu a jeho reálnou, surovou podobu. Opravdu chytne za srdce nejen tento, uvnitř knihy vyprávěný, defacto stěžejní příběh, ale stejně tak i celý soudní proces který následuje, skvěle se čte, udržuje čtenáře v napětí, až vyústí ve smutný a zároveň dobrý konec. Proces proti nacistické zrůdě, unikající spravedlnosti až do současnosti. Skvělá prvotina autora.

12.01.2020 4 z 5

Islámskému státu na dostřel Islámskému státu na dostřel Lenka Klicperová

Jako reportážní kniha přeci jen poměrně chudé, jak textem, tak obrazově. Dovedl bych si to představit o kapánek víc reportážní. Oběma ženám ale patří obrovský respekt za odvahu a díky přínosné zpravodajství z tohoto regionu.

30.12.2019 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Po tragicky upadající kvalitě předchozích knih, je pro mě Policie již nečekanou vzpruhou. Nejtemnější a zatím i nejlepší díl série HH.

27.12.2019 5 z 5

Rváč Rváč Niall Leonard

Četla se sama, jedním dechem, za jeden den. Uvěřitelný příběh, sympatické, dobře vykreslené postavy a napínavá zápletka.

27.10.2014 4 z 5

Citrusový sad Citrusový sad Larry Tremblay

Emotivní příběh, který je rozsahem a stylem psaní spíše povídkou/krátkou novelou. Psán prostým jazykem, bez metafor a nepříliš rozvitými větami, staví čtenáře před, z pohledu filozofie klasické, v životě však neunesitelně těžké dilema, které nemá správné řešení, a které autor zrcadlí v podobě situací, do nichž náboženští radikálové dostávají své stoupence i oběti zároveň. Rozhodně pěkná povídka, která stojí za přečtení a bavila mě, ale úplně mne neoslovila. Naopak, skvělé téma by si zasloužilo opravdu románové pojetí. Kdyby to byla povídka, bylo by to za *****, ale kniha je prezentována jako román a tady je to někde mezi *** a ****, nemohu se úplně rozhodnout.

09.01.2023 3 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Poslední část to hodně zachránila. Do té doby jsem neměl ucelenou představu, jak může skončit nikam nespějící bl...., eh, totiž kniha.

30.10.2022 3 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Milý a tuze pěkný soubor obecných, známých i méně známých mouder.

17.10.2022 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Nějak k této knize nevím, co napsat. Tématicky mi je určitě blízká. Linka Davida i hodně dobrá, oproti tomu dějová linie Signe trochu nezáživná, ale jako celek se to vyvažovalo. Co mi ale vadilo je, že kniha tak nějak spěje od nikud nikam, nemá cíl, na konci prostě vyšumí tak náhodně, jako jsme na náhodných místech do dějů uvrženi. Pod určitým úhlem pohledu jsou i 3* moc.

23.01.2021 3 z 5

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Jednoduchá sci-fi jednohubka, která měla na to být skvělou povídkou, ale rozhodně neměla potenciál na skvělý sci-fi román na více než 300 stranách. To ji sraží do úplného průměru, ne-li lehce pod. V tomto rozsahu je to zdlouhavé, střední pasáž jakési "roadmovie" je až zoufale nudná. Akce, v kontrastu se snahou o nějakou hlubší myšlenku, popisována doslova tím nejjednodušším způsobem. Ale jak píši, jednoduchá sci-fi jednohubka, která se dá skousnout za jeden až dva večery a rozhodně nijak nezatíží mozek nějakým přemýšlením, to by zde bylo úplně zbytečné. Jen by to mohlo být... ještě kratší, no.

18.01.2021 3 z 5

Osvětimský orchestr Osvětimský orchestr Fania Fénelon (p)

Spolu s Chlapcem, který následoval svého otce do Osvětimi, je tato kniha (přes nový, nehezky upravený název) nejsilnější možnou výpovědí, jakou si je možné na téma Osvětim přečíst.
Psáno jako román, a to povedený a čtivý (leč neskutečně drastický) přesto jde, na to nezapomínejme, o přímé svědectví, tedy literaturu faktu.

01.11.2020 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Na přečtení Zaklínače jsem se chystal nějakých 20 let. Dojde k němu však až letos. Hry jsem nikdy nehrál, první řadu seriálu na Netflixu jsem viděl před započetím čtení. Ze seriálu jsem měl rozporuplné pocity, říkal jsem si, to přeci nemůže být v těch opěvovaných knihách, na které se čtvrt století chystám, tak směšné. Tak směšné to opravdu není. Bohužel, smíšené pocity mám i z tohoto prvního dílu. A to zejména proto, ze jde o sbírku, víceméně neucelených povídek, což je chaotické, navíc jde o jednu z mála fantasy, kde se autor nesnaží o do detailu vypracovaný systém světa. Zaměřuje se spíš na náhodné příběhy Geralta, ostatní postavy jsou většinou jen jednorázovky v jednotlivých povídkách a předpokládám, že už o ně víckrát nezavadím (přítomnost první povídky je úplně wtf...nenavazuje na ni vůbec nic, aspoň ne v této knize). Pokud to ale dobře chápu, pouze první dvě knihy jsou spisy nejstarších povídek, další jsou již rozsáhlé romány, tak snad mě to zbaví pocitu příběhové nesourodosti. Jinak je kniha psaná celkem pěkným čtivým způsobem. Spíše jednoduše, avšak některé situace jsou popisovaný oproti zbytku až zbytečně podrobně. Také kvalita povídek léta ve značném rozmezí. Vtipnost jen a jen potěšila. Samotný obsah většiny povídek mi přijde spíš takový... už ne pro mě, někdy jen poněkud potemnělé a o něco dospěleji vyprávěné dětské pohádky. Trochu mě proto mrzí, že jsem si na knihy raději nenašel čas tehdy, když mi bylo nějakých 18.

05.01.2020 3 z 5