Greenfingers Greenfingers komentáře u knih

Jazz Jazz John Fordham

Vynikající knížka pro všechny, kteří tak jako já mají rádi jazz. Zajímavá je zejména část pojednávající o začátcích tohoto hudebního žánru. Doporučuji.

06.04.2019 5 z 5

Literární poklesky Literární poklesky Stephen Leacock

Povídky Stephena Leacocka prostě miluji. Mám doma již docela slušnou sbírku jeho knížek a Literární poklesky byly mou první cennou trofejí. Často se k nim vracím, když si potřebuji zvednout náladu - spolehlivě zabírají. Přátelé inteligentního humoru - neváhejte a čtěte. Doporučuji.

05.04.2019 5 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Je to již čtvrtá kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele četl, a musím přiznat, že mě romány Kazua Ishigura nepřestávají okouzlovat. Jeho vypravěčský styl je jedinečný, jazyk vytříbený a příběhy hlavních hrdinů vždy nabízí závažné otázky k zamyšlení. Podobně jako je tomu v některých dílech mého oblíbence Haruki Murakamiho i Kazuo Ishiguro se prostřednictvím vzpomínek ne vždy spolehlivého vypravěče vrací k období 2.světové války a neblahé roli Japonska v ní. Současně nastoluje problémy, kterými prochází hlavní hrdina při vyrovnání se ze svou temnou minulostí.Doporučuji.

04.04.2019 5 z 5

Amnézie Amnézie Michael Robotham

V pořadí druhá kniha, kterou jsem od autora četl. Ve srovnání s románem V podezření se mně líbila o něco méně. Možná je to tím, že tentokrát příběh nevyprávěl psychiatr Joseph O'Loughlin, který mi přirostl více k srdci. Přesto považuji tento thriller za vydařený. Rozhodně mám v úmyslu přečíst si i další autorovy knihy.

03.04.2019 4 z 5

Byl jsem při tom Byl jsem při tom Jerzy Kosiński

Kniha mě docela pobavila, i když preferuji trochu jiný druh humoru. Při čtení jsem neměl pocit, že by se autor snažil vyvolat úsměv čtenářů za každou cenu, tak jako například jeden český kastelán, který se dal na literaturu. Holt dělat humor je asi to nejtěžší v téhle branži a jen málokomu se to zcela povede.

01.04.2019 4 z 5

Růženky Růženky Stephen King

V Růženkách King opět rozvinul svůj vypravěčský talent a čtenáři naservíroval příběh tentokrát řadící se do žánru fantasy. Knihu zalidnil postavami, které, tak jak jsme u něho již zvyklí, jsou vykresleny velmi plasticky. Avšak Kingovi nejde jenom o příběh samotný. Na jeho pozadí se snaží nastolovat závažné otázky týkající se postavení žen ve společnosti, jejich vztahům k mužům, rodině, dětem. Možná se někomu bude zdát jeho postoj až příliš feministický, pro mě je ale v zásadě obhajitelný. Pokud vás kniha přiměla alespoň k zamyšlení o variantě světa bez žen, rozhodně stálo zato si ji přečíst.

Hovory / Lun-jü Hovory / Lun-jü Konfucius

Soudě podle toho, že jsem tady první s komentářem k tomuto klasickému dílu čínské filozofie, Konfucius už asi příliš nepoutá pozornost. Což je dle mého názoru škoda. Netvrdím, že bych se ve svém životě řídil zrovna taoizmem, ale mnohé z jeho myšlenek jsou mně velice blízké. Inspirují mě nesrovnatelně více než ideje současných čínských vůdců, ve kterých se zhlédli někteří naši političtí činitelé.

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Skvělá knížka o tom, co se děje v našich střevech a jaký to má dopad na naše zdraví, imunitní systém, atd. Autoři podávají vcelku srozumitelným způsobem výklad o důležitosti střevní mikroflóry neboli mikrobiomu pro lidský organizmus. Podtrhují zejména význam konzumace probiotik a prebiotik. A proto jezte kvašené potraviny (jogurty, zelí, čalamádu, okurky,apod.) Pijte kyšku, kefír nebo ti otrlejší i lák od okurek!

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Naprosto věřím tezi že fyzické zdraví člověka a jeho psychické rozpoložení jsou jako spojité nádoby - jedno ovlivňuje druhé, jak pozitivně, tak i negativně. Honzákova Psychosomatická prvouka mě nanejvýš zaujala svou srozumitelností i pro laiky jako jsem já. Navíc se mě líbil autorův odlehčený styl psaní. Doporučuji.

Český špion Erwin van Haarlem Český špion Erwin van Haarlem Jaroslav Kmenta

Možná si někteří z vás ještě pamatujete s jakou slávou česká média prezentovala příběh a odhalení, která učinil agent Minařík. Po roce 1989 jsme tady měli dalšího špióna, který ovšem nedopadl příliš slavně - Angličané ho chytili "při činu" a odsoudili.
Kniha je nesmírně zajímavá. Pravdivě popisuje přípravu V. Jelínka na práci v zahraničí, jeho vysazení o odhalení. Na rozdíl od "pohádkového" agenta 007 tady se jedná o agenta " z masa a kostí", reálnÿ příběh, který v ničem nepřehání a jde do hloubky. Vřele doporučuji!

28.03.2019 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Pro mě je Stephen R. Covey "guru" v problematice motivace, osobního rozvoje a řízení kolektivu. Byl to myslím on, kdo vymezil pojem "leadership". Líbí se mně jeho teze, že " je důležitější dělat správné věci než dělat věci správně".
"7 návyků" jsem četl již před lety, ale stále se k této knížce vracím; je pro mně inspirující.

28.03.2019 5 z 5

Suvenýr Suvenýr Tess Gerritsen

Kniha situovaná do prostředí bostonského muzea mi vzdáleně připomíná příběh, který se také odehrával v muzeu, tentokráte v New Yorku (Relikvie -Child, Preston). Vím, že tato paralela trochu pokulhává, přesto však při srovnání obou thrillerů u mě Tess Gerritsen vítězí.

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Knihu jsem si půjčil na doporučení místní knihovnice a zdá se, že má celkem dobrý vkus. Prvotina autorky, která by se mohla stát mou oblíbenou. Rozhodně se pustím i do Dokonalé kořisti - mám ji již půjčenou.

25.03.2019 4 z 5

Nepouštěj se mé ruky Nepouštěj se mé ruky Michel Bussi

U Bussiho máte záruku, že námět jeho románu bude originální. Přečetl jsem již hezkou řádku thrillerů, jejichž příběhy mi jaksi splývají v jeden - šílený masový vrah, rafinované způsoby vraždy po předchozím mučení a závěr, v němž pachatel je po boji dopaden. Michel Bussi je pro mně v tomto směru příjemným osvěžením.

25.03.2019 4 z 5

Nikdy nezapomenu Nikdy nezapomenu Michel Bussi

Poněkud krkolomnější zápletka, místy až k neuvěření. Nakonec však vše do sebe logicky zapadlo. Dobře napsaný thriller, kterému nechybí dramatičnost a spád.

Pomsta Pomsta Val McDermid

Val McDermid patří mezi mé oblíbené spisovatelky a ani v tomto thrilleru mě nezklamala. Další ze série příběhů s dvojicí Carol Jordanová a Tony Hill nabízí slušnou dávku napětí a pro ty bojácnější i nemálo strachu. Kniha se výborně četla, ostatně tak, jako všechny romány autorky.

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Kniha mě příjemně překvapila. Zajímavě vystavěná zápletka, hlavní postavy vylíčeny plasticky i s jejich 13.komnatami. Děj pěkně gradoval a i když pachatel se dal celkem snadno odhadnout, závěr byl docela dramatický. Zřejmě se pustím i do dalších autorových knížek.

24.03.2019 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších "verneovek",kterou jsem četl ještě jako kluk. Každou stránku jsem doslova hltal a v duchu jsem si představoval sebe na místě hlavního hrdiny.

24.03.2019 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

U této knihy jsem se výborně bavil. Některé povídky byly vysloveně humorné, na druhé straně další nutily k zamyšlení. Tak, jak se dobrý kuchař pozná podle toho, jak umí polévky a hotová jídla, dobrý spisovatel se pozná podle toho, jak umí povídky. Bradbury je v tomto směru jeden z nejlepších.

23.03.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Podle mého názoru přeceňovaný autor, jehož první román Hadrový panák mě příliš nezaujal. Loutkař, který je volným pokračováním příběhu, zabředá do ještě větších nesmyslů. Ale pokud máte rádi potoky krve, možná si tady přijdete na své. Mě to vůbec, ale vůbec neoslovilo.

23.03.2019 1 z 5