Gibis Gibis komentáře u knih

Lehce neuvěřitelné příhody z hor Lehce neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Znovu skvělá trekařská jízda! Já tuhle partičku prostě baštím a u čtení se výborně bavím. Občas mě naivně napadne, že by se mi líbilo taky takhle vyrazit, ale já bych po cestě dozajista zemřela hroznou smrtí :D Ať už umrznutím, utopením v bažině, nebo sežráním medvědem :D Těším se na Stezku Českem!

05.09.2023 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Detektiv Frost byl už v prvním díle láska na první dobrou. Nemalou měrou k tomu přispěl jeho netradiční "domácí pán" Shack :) Výborné pokračování série v případu, který se Frosta hodně osobně dotýká a i když jsem s jeho rozhodnutím ohledně hodinek na začátku chvíli bojovala, chápu, proč se tak musel rozhodnout.
P.S. A rozhodně bych chtěla vidět Herbovu 3D kresbu Shacka na schodech! :)

04.09.2023 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Zajímalo by mě, kolik z nás po přečtení o první vraždě pocítilo nutkání, jít se naučit nazpaměť telefonní číslo svého nejlepšího přítele :) Já musím přiznat, že jsem to v hlavě měla :D Jinak Carter opět ve skvělé formě, drsný, ale těžko odložitelný.

31.08.2023 5 z 5

Ač nevidím, vnímám Ač nevidím, vnímám Věra Řeháčková

Velice dobře zpracované téma náhlého poúrazového oslepnutí mladé ženy, jejích pocitů, těžkostí a sžívání se se situací. Opravdu podrobně rozebrány všechny možné peripetie s tím spojené, které si vidoucí člověk vůbec neuvědomuje a bere je jako samozřejmost. Kniha se čte velmi dobře, nejednou vyvolá dojetí a nutí člověka k zamyšlení, jak by on sám situaci asi zvládl.
Na druhou stranu dialogy tu byly jako vystřižené z doby dávno minulé, hlášky mi připomínaly černobílé filmy ze čtyřicátých let minulého století :)

22.08.2023 3 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

V létě se snažím číst odlehčenou, odpočinkovou literaturu, tak jsem se konečně pustila do mnou dlouho odkládané fantasy série. Knihám pro mládež jsem už sice dávno odrostla, ale občas se ráda vrátím do těch let a přečtu si nějakou romanci. Chvíli jsem sice bojovala s Elloreninou ukňouraností, pořád jsem si říkala, že jestli se má stát tou vyvolenou a obávanou Černou čarodějkou, tak by neměla být ze všeho pořád tak vystrašená. Nakonec se ale všechno vyvinulo trochu jinak, tak nějak postupně se to vykrystalizovalo a mě čtení začalo dost bavit. Takže už se moc těším na pokračování a jsem zvědavá, jak bude příběh Elloren a jejích nových přátel pokračovat.

21.08.2023 4 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

(SPOILER) Další bezvadná detektivka Martina Goffy! Přemýšlím, proč mě jeho příběhy tolik baví a možná tomu velkou měrou přispívají jeho hlavní hrdinové. Nejsou to žádní namachrovaní mistři světa, ale nejsou to taky žádní zoufalci s temnou nebo tragickou minulostí. Prostě obyčejní chlapi (jak Marek Vráz v této sérii, tak Miko Syrový v druhé mé oblíbené sérii), kteří řeší své případy někdy s menší, někdy s větší úspěšností, prostě ze života.
SPOILER: I když v tomto případě to mělo konec skoro pohádkový :)

14.08.2023 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Truchlivý příběh muže, který pro záchranu dcery zkusil všechno, a když mu nezbylo nic, tak vzal spravedlnost do vlastních rukou. Silný příběh, který zasáhne každého rodiče.

13.08.2023 5 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

(SPOILER) Dala bych asi přečíst každému, kdo šmahem odsoudí týranou ženu, že si za to může sama, že má vždycky možnost odejít. Jak se z největší lásky a přes ty nejlepší úmysly může žena propadnout do svého soukromého pekla, ze kterého je jen velmi těžká cesta ven. Protože násilníci bývají také velmi dobrými manipulátory, tady ještě podpořeno téměř psychopatickou matkou. Chvílemi jsem si nebyla jistá, komu více přikládat vinu, zda Davidovi nebo Ivy. Na konečný zvrat jsem sice taky přišla docela brzy, dalo se to odhadnout z mnoha narážek a situací, ale nic to neubralo na zážitku z dobrého, ač mrazivého čtení.

12.08.2023 5 z 5

Hercule Poirot: První a poslední případ Hercule Poirot: První a poslední případ Agatha Christie

Tahle krásná ilustrovaná sbírka prvního a posledního případu mého nejoblíbenějšího detektiva nemohla chybět v mé knihovničce. Bylo zajímavé číst oba případy, které byly napsané s odstupem téměř třiceti let, krátce po sobě. Pro mě opět velký zážitek, přestože případy čtené už poněkolikáté.

01.08.2023 5 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

Čím více čtu příběhů na téma, slovy autora "o prorůstání organizovaného zločinu a korupce do politiky a státní správy", tím jsem zděšenější a skeptičtější. Ztrácím víru v poctivost, v právní a soudní systém, v lidi, kteří vedou tento stát. Je vůbec možné vyhrát? Je to jako bojovat s hydrou, které jednu hlavu useknete a vyrostou dvě další. A před kriminalisty typu pana Tichého já hluboce smekám a hvězdičku přidávám za jeho zarputilost a odhodlání při tom nerovném boji! Ale je mi moc smutno z toho, jak tito lidé nakonec končí, s podlomeným zdravím, zneváženi, odejiti, ale díky této knize snad ne zapomenuti!

25.07.2023 5 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

(SPOILER) Jsem lehce zklamaná. Celou knihu jsem čekala na Sageino velké odhalení, že už se konečně svým přátelům svěří a bude problém nějak řešit, ale ono to bylo stále dokola. A konec mě tedy vyloženě naštval, to musím přiznat. Přijde mi, jako by autorka ukončila díl v půlce věty, chvíli jsem dokonce zkoumala, jestli mi v knize nechybí nějaké listy. Ale nechybí. Nic neukončeno, nic nevyřešeno a pokud chcete vědět, musíte číst další díl.

16.07.2023 3 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

(SPOILER) Pominu-li některé nepříliš uvěřitelné věci (např. nemyslím, že by čerstvě narozené miminko mohlo bez újmy přežít plavání v rozbouřené řece), tak se druhý Josiin případ četl velmi dobře a rychle. Sice je tam hodně odkazů na předchozí případ, který jsem si již nepamatovala, protože jsem ho četla před delší dobou, ale možná právě proto mi nevadilo, že se i druhý případ týkal Josiiných blízkých. Každopádně doporučuji číst případy od prvního dílu po řadě, jinak si vyspoilerujete rozuzlení předchozího dílu.

15.07.2023 5 z 5

Proměna Proměna David Věrný

Wow! Tak tahle kniha společně s autorem je pro mě objev roku, o to větší, že jde o autora českého! Drsná šumavská příroda a rozmazlený Pražák, kterému dříve nebo později fandit začnete, i když nechcete. Úplně jiný styl thrilleru, než je běžné a výborně se to čte. Já rozhodně doporučuji a těším se na příští autorův počin.

08.07.2023 5 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

(SPOILER) Z těchto politických kauz Dominika Dána mě mrazí mnohem více, než z těch o "obyčejných" vraždách. Jeho upozornění na začátku knih, že podobnost se skutečnými událostmi je čistě náhodná, jakkoliv se někomu může zdát povědomá, nabývá v těchto případech zcela jiný, až mrazivý rozměr. A závěrečné dvě kapitoly tomu dávají tu pověstnou tečku, obzvlášť při vědomí případu zavražděného novináře v roce 2018 a zmínce o panu Mariánovi. Někdy si říkám, jestli nakonec není lepší nevědět.

06.07.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Já vlastně moc nevím, jak hodnotit. Silný příběh to asi je, ale tak stroze a úsečně, nebo možná jednoduše vyprávěný, že to ve mě nějak nevyvolávalo žádoucí emoce. A to já u takového příběhu prostě očekávám. Možná byla chyba v tom, že jsem četla vzápětí po Vyhnání Gerty Schnirch, což byla emocionální smršť, umocněná krásným načtením audioknihy Vilmou Cibulkovou.

02.07.2023 3 z 5

Kluci ze zabraného Kluci ze zabraného Eliška Horelová

Knížku jsem objevila v jedné zámecké knihobudce a zaujala mě moc pěknými ilustracemi a taky Elišku Horelovou si pamatuji z dětství jako autorku, kterou jsem ráda četla. Příběh je to laskavě vyprávěný, přestože jde o vážné téma vysídlení obce Jablonná německými vojsky. Ale vzhledem k tomu, že vypráví 13-letý klučina, je to kniha plná dobrodružství a lumpáren, které zaujmou a pobaví. Ale vede také k zamyšlení, jak těžce v té době lidé žili a je dobré si to připomínat i s dětmi.

30.06.2023 4 z 5

Jak chutná strach Jak chutná strach Markéta Harasimová

(SPOILER) Méně sympatickou hlavní hrdinku, aby člověk pohledal :) Sobecká, do sebe zahleděná, rozmazlená zlatokopka, asi tak bych ji popsala. Kdyby to byla detektivka A. Christie, byla by to jasná oběť vraždy, namíchla koho mohla :) Ale samozřejmě když začalo přituhovat, bylo mi jí i líto a při útěku jsem jí držela palce. Celkově psáno trochu jednodušším stylem, takže kdo má načteno hodně detektivek, asi bude trochu zklamán.

30.06.2023 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

(SPOILER) Co k tomu říct? V každé době, v každé národnosti, možná v každé rodině žijí dobří lidé, kterým je ubližováno a zlí lidé, kteří rádi ubližují. Není to veselé čtení. Zamrzela mě ovšem poslední věta románu, odsouzení Gerty její dcerou, že žila zbytečný život. To bylo od dcery kruté.

26.06.2023 5 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

Perfektně napínavý díl s Bennym Griesselem, kdy souběžně řeší dva případy a přebíhá od jednoho k druhému. Sice je třeba se dost soustředit, protože případy se střídají tak rychle, že člověk musí být neustále ve střehu, aby věděl o kom vlastně čte, ale je to tak strhující, že máte přečteno za chvilku, protože knihu nejde odložit. Pro mě je bonusem, že se vše odehrává v Jihoafrické republice o níž toho vím jen pramálo a ráda se dozvím něco víc.

20.06.2023 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Málokdo dokáže vyprávět příběh pouze kresbami tak, že po "dočtení" člověka zamrazí, nebo do očí vhrknou slzy dojetí. Pavel Čech to dokáže a Dědečkové jsou pro mne krásnou srdeční záležitostí.

18.06.2023 5 z 5