Ghandimaster Ghandimaster komentáře u knih

OpRAWme se OpRAWme se Stanislav Skřička

Dnes člověk netuší kterým názorům a radám ohledně výživy má věřit. Většina informací v této knize mi ale dává smysl a rozhodl jsem se myšlenku živé stravy přijmout. Kniha podává způsob stravování polopatě a nikoho do ničeho nenutí. Nemusíte se hned stát bio, natural raw vitariánem ale každý si najde pro něj přijatelný jídelníček. A kdo nenajde, tak podle mě proto, že nechce.

22.12.2017 5 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Téma mě zaujalo neboť můj vztah s otcem rozhodně není učebnicový. Divokou panenskou přírodu jsem nasával s chutí a líbila se mi i všudypřítomná syrovost situací. Autor se snaží popisovat realitu velmi věrně ale ocenil bych více detailů při řešení prekérních situací. Hlavní protagonisté mi přijdou velmi nezodpovědní, ne-li hloupí. Při jejich pochodech sněhem kamsi do hor, kde si až při stmívání uvědomí že se ztratili, jsem si klepal na čelo. Marnosti a deprese jsem si ale užil dosytosti. Druhá část knihy mě bavila o něco méně. Autor píše lehkým a čtivým stylem ale chybí mu hloubka a jiskra.

12.06.2017 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Afterdark je podle mě slabší Murakamiho kousek hlavně proto, že kniha je plná dialogů, které považuji za Murakamiho slabou stránku. Možná tím, že je introvertní typ a moc toho v životě nenamluvil. Je mistrem popisu situací a pocitů. Umí se skvěle vrtat v samotě člověka a v každém jednotlivém lidském smyslu až za hranice reality. Umí zastavit čas. Když ale přijde na řadu dialog je to pro mě jako "evropského cynika" příliš strojené, nereálné, příliš formální a až trapné. Možná je to dáno Japonskou kulturou, kde lidé ještě silněji hrají společenské role dané postavením a výchovou. V knize bylo spoustu zajímavých pasáží ale zůstala mi po ní spíše plastová pachuť v ústech z umělohmotných a rigidních dialogů.

08.06.2017 3 z 5

Je to kniha temná, velmi záhadná a trochu i zvrácená. Jakým způsobem Murakami vnímá samotu a jak se v ní dokáže válet, jako v teplém bahně, je mi velmi blízké. Na hranici snu a reality. Jak můžeme poznat co je v životě reálné a co je jenom naše představa? Zatím můj nejlepší Murakami i přes úchylný název knihy. Pro introverty a lidi s bohatým vnitřním životem doporučuji.

07.06.2017 5 z 5

Bušidó - duch samuraje Bušidó - duch samuraje Inazó Nitobe

Nevěděl jsem, že to není klasický dějový komiks ale komiksová verze knihy naučné. Za to kniha nemůže a ani by to nevadilo, kdyby mě to zpracování nějak oslovilo. Informace o tom co je to Bušidó jsem sice dostal a byly často zajímavé ale jako celek nic moc. Ukázky příběhů mě příliš neoslovily a nejslabší je podle mě grafické zpracování. Počítačem "vytečkované" obrázky postrádají jakoukoliv hloubku, duši chcete-li, a nemohl jsem s nimi navázat tolik potřebný osobní kontakt. K samotnému kodexu se vyjadřovat moc nemá smysl, někomu sedí více někomu vůbec.

09.02.2018 3 z 5

Samuraj Samuraj Stan Sakai

Je to dobrý komiks ale u tohoto dílu jsem si uvědomil, jak se knížka skládá z jednotlivých minidílů, které jsou neustále o tom samém. Usagi potká bandu hloupých a agresorů a pak je rozseká. Graficky úžasné ale dějově ploché.

30.01.2018 3 z 5

Síla buddhismu Síla buddhismu Jean-Claude Carrière

Tahle kniha je malá, tenká a velmi naléhavá. Rozhovor dvou velmi moudrých lidí o budhismu ve kterém bylo snadné ztratit nit. Aby se člověk jenom nechytal těch srozumitelnějších pasáží a mohl zúčastněně hltat všechny myšlenky bylo by dobré mít širší povědomí o historii, filozofii, vědě a teologii. Uvědomil jsem si, že budhismus není jenom nějaké slepé náboženství nýbrž filozoficko-vědecká nauka o mysli.

22.12.2017 4 z 5