gersie gersie komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Zásadní kniha. Četl jsem ji v mládí , čtu ji teď a stále mi má co říct. Je to kniha která většinu čtenářů ohromí a mnohému změní pohled na svět. Rozhodně každému doporučuji pustit se do ní, ale pozor svět už potom nikdy nebude jako dřív. :-)

17.10.2019

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Moc hezká kniha....nejkouzelnější na psaní pana Hrabala mi připadá jeho umění vidět věci obyčejné, nebo podle námi zaběhlého způsobu souzení ošklivé , jako věci kouzelné , obdivuhodné či krásné. Je to vlastně způsob , jak si uvědomovat krásu života , kterou pro její všudypřítomnost už ani nějak nedovedeme vnímat....

05.02.2016 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Škoda že si autorka neporadila lépe s tím závěrem, mohla to být vynikající kniha.
Ale i tak dávám plný počet , neboť kromě závěru jsem byl knihou nadšen, moc se mi to líbilo.
Dozvěděli jsme se mnoho ze života nájemníků domu č.6. Jejich osudy byly spíš k vážnému zamyšlení , než k nějakému souzení, to snad ani nešlo. Je škoda , že si často lidé nedokážou najít tu lepší cestu a nechají se nerozumně svézt na scestí.

08.08.2019 5 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Velice povedená kniha....autor má můj obdiv.

...Mlčeli jsme.První vzrušení ze shledání mezitím pominulo, všechno bylo tak formální, tak strojené. Na okamžik mi přišlo, že naše vlastní já jsou někde daleko a my poslali do baru jenom dva vyjednávače, kteří nemají oprávnění hovořit o těch skutečně podstatných věcech.....

Neuvěřitelně výstižné.....přesně a citlivě podané.....krása.

09.10.2018 5 z 5

Půlnoční běžci Půlnoční běžci Zdeněk Zapletal

Kniha velmi pěkně popisuje všední příběhy několika různých lidí.Obyčejné příběhy , obyčejní lidé , obyčejné životy.
Tohle dohromady dává neobyčejnou hezky čtivou knihu. Je až zvláštní , jak příjemným čtením může být všednodenní život.

07.04.2014 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Musím se přidat k těm co knihu chválí , byl jsem velice mile překvapen. Jen škoda že je v knize spousty chyb , což mi přijde jako rozmáhající se nešvar dnešních vydavatelů.

07.06.2020 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

moc se mi líbila.....neznám podobného autora....je to pro mne jedinečné a originální a to mám rád.

23.05.2020 5 z 5

Kapitánská dcerka Kapitánská dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Tato kniha svědčí o opravdickém mistrovství autora. Zřejmě proto se jeho knihy čtou už takovou spoustu let a stále dovedou čtenáře uspokojit.

26.02.2020 5 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Moc se mi líbila. Hezky a citlivě napsaný příběh obyčejného chlapce co bere život zodpovědně a vnímavě se staví ke svému svéráznému okolí. Prožívá obyčejný , leč díky svému přístupu nevšední život.

16.03.2018 5 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Je to klasika , která čtenáře baví i po tolika letech. Je to až neuvěřitelná stálice na knižním nebi. Málo které dílo se může pochlubit takovou výdrží.

17.01.2018

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Zdá se , že autor si mnohá ocenění za literaturu opravdu zaslouží. Skvěle napsaná kniha. Mnohé zde již bylo řečeno v ostatních komentářích. Přesto spoustě čtenářům uniklo , že zdlouhavé popisování a stále se opakující pozorování moře , mraků, větru a chování ryb je přesně to co rybář dlouhá léta neustále dělá. Právě toto je tedy nejdůležitější na tomhle příběhu.
Dnešnímu čtenáři v moderní společnosti je většinou naprosto cizí získávání obživy s tak velikým úsilím a v tak tvrdých a skromných podmínkách (nedokáže si to prostě představit). Proto mu uniká jedna z hlavních myšlenek této skvělé novely.

28.04.2017 5 z 5

Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Pěkně napsané. Každý si může uvědomit jak to bylo hrozné období a strašný život za blokády a přitom to je tak podané , že to stráví i slabé nátury. Tomu říkám umění.Jenže tolik chyb v tisku jsem snad ještě nezažil, to je ostuda.

07.03.2020 5 z 5

Ladič Ladič Anna Vovsová

Kniha má naprosto " nijakou " obálku, ba nebál bych se říci trapnou. Anotace je nic neříkající docela zavádějící, no hrůza. Nevím proč mne tohle neodradilo, ale bylo to jen dobře.
Protože uvnitř se nacházelo naprosto SKVĚLÉ, řek bych mistrovské, dílo.
Autorka nám dala možnost spatřit neviditelné a to velice důležité vnitřní děje postav. Díky nim jsme zjistili jak rozdílný je vnější pohled na člověka a co soudíme poté ,když se dozvíme co člověk prožíval a jak se k němu zachovali druzí , respektive OSUD.
Musím říct , že je to jedna z nejpovedenějších knih co jsem zatím četl.
Opravdu zřejmě není pro každého a osloví jen vyspělé čtenáře, jak lze soudit podle zdejších ohlasů. Je to svým způsobem škoda , ale na její kvalitě to stejně nic nemění.
Za mne VŘELÉ DOPORUČENÍ všem opravdovým čtenářům Knižního klubu.

25.06.2019 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Moc krásně napsaná kniha. Mladý spisovatel umí nádherně výstižně popsat myšlenkové pochody v hlavách hrdinů , čímž se nám stává jejich chování pochopitelnější. Jinak by jsme se v příbězích ztráceli , jako se nám to stává v životě. Zdá se, že je tato kniha velmi přínosná pro vnímavé čtenáře. Děkujeme. Musím souhlasit , že pět hvězd je v tomto případě málo....

22.05.2018 5 z 5

Ministerstvo strachu Ministerstvo strachu Graham Greene

Velmi povedené dílo. Nevím zda je vhodné ho srovnávat s něčím jiným, těžko bych hledal s čím. Ano, je nutno vyzvednout skvěle vystiženou atmosféru válečného , bombardováním sužovaného Londýna. A taky je výborně popsané uvažování hlavní postavy, což byl zřejmě hlavní motiv knihy. Příběh byl " až " druhotným produktem.

28.02.2018 5 z 5

Kdybych zemřel Kdybych zemřel Jiří Švejda

Příběh muže jemuž se zdá, že jeho na první pohled bezproblémový a slušný život něco postrádá.
Tak se rozhodne využít příležitosti jež se mu nabídla a pokusit se znovu začít žít s mladou dívkou.
Předpokládá , že vše bude jiné , lepší , opravdovější , ale časem dospívá k závěru , že vše pomalu
sklouzává do stejných kolejí jako dříve......

07.04.2014 5 z 5

Aféra Niny B. Aféra Niny B. Johannes Mario Simmel

No těžko hodnotit.... Kniha byla moc dobře napsaná , některé zápletky a charaktery postav jsou hezky zachycené , už už jsem chtěl dávat knize pět hvězd. Ale co měl sakra znamenat ten závěr ? To nebylo nic ! Kdejakej obyčejnej pisálek by to určitě zvládl mnohem lépe. A tím pádem jsem se vrátil k úvodní pasáži a zjistil , že to bylo to samé. Nevím proč to tak spisovatel pojal , ale rozhodně to dílu uškodilo. To by už bylo mnohem lepší úvod a závěr vynechat a kniha by tím jen získala. Škoda takhle to spadá do průměru.

21.04.2020 4 z 5

Vynález profesora Van Troffa Vynález profesora Van Troffa Janusz Andrzej Zajdel

Tak přesně takhle si představuji vědecko-fantastickou literaturu. Výborně napsaný a zvládnutý příběh. Myslím si , že by se velká většina autorů mohla učit , jak psát tento žánr. Dávám pět hvězd i když bych dal klidně i víc. Vřele doporučuji všem milovníkům sci-fi.

26.02.2020 5 z 5

Živí a mrtví Živí a mrtví Konstantin Simonov (p)

Teprve když si pročítám předešlé komentáře si uvědomuji , že je těžké tuto knihu hodnotit.
Chtěl jsem napsat : Ze začátku mě to celkem bavilo a dost zaujalo , snad i nadchlo . Ale čím dál víc jsem byl znechucenější tím jak se všichni těšili do první línie boje chcípat zimou, hladem, špinaví beze zbraní a nábojů. Nadšení a kamádští samí féroví kluci , chystající se pobít čepicemi ty odporné Němce zvrhlé , nechutné a zákeřné. Mezi tím jsme se asi stokrát dověděli jaká nepředstavitelně životně závažná a nenapravitelná je ztráta komunistické legitimace. Člověk se takovou ztrátou stává vyvrhelem společnosti.
Prostě trapnost .
Jenže pak je třeba si uvědomit v jaké zemi a v jaké době tahle kniha vyšla. Určitě, jak tady tvrdí můj předchůdce, by asi bez té trapné propagandistické komedie nemohla vyjít. A pro ty co si to umějí šikovně odfiltrovat se tam našla zakomponovaná i kritika Stalina a jeho režimu a taky narážky na zaostalost hospodářství a nadřazenost lidí co se dostali do vyšších funkcí.
Takže když se to vezme kolem a kolem , tak je to výborná kniha plná trapných pasáží.
.....tak a teď si s tím poraďte sami..... :-)

11.03.2019 4 z 5

Návrat z hvězd Návrat z hvězd Stanisław Lem

Kniha má mnoho much, což mě u tak zkušeného autora překvapilo.
Začátek byl velice barvitý , až se v tom čtenář ztrácí a prokousává se neuvěřitelným množstvím scén , které nikam nevedou jen ho zahrnují dalšími neuvěřitelnými objekty a hýří světly a barvami.
Dialogy jsou zprvu zahlceny množstvím neznámých slov a potom neuvěřitelně zmatené a nesrozumitelné , až si čtenář myslí " tak ti nevím , kdo je vlastně tady ten blbec"?
Mnoho zajímavých a důležitých otázek je jen nakousnuto a pak se o nich nic nedozvíme , až je to úplná škoda.
A závěr nijaký , nedotažený , jakoby autor nevěděl co si s tím počít.
Naproti tomu je to dobrý příběh , který se hezky čte. Je to pro mne dost rozporuplná kniha. Takže si asi musím posloužit další autorovou knihou , abych to mohl lépe posoudit.
Proto mi čtyři hvězdy připadnou až dost.

05.02.2019 4 z 5