Géle B. Géle B. komentáře u knih

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Tady se snad nedá nic vytknout. Prostě krása. Vynikající kniha o tom, jak vědomosti můžou být nebezpečné. Nejvíc se mi líbil asi konec. Žádný přehnaný happy end. Určitě se zařadil do mých oblíbených knih.

15.05.2016 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Je půlnoc a právě jsem ji dočetla. Mám z toho velmi smíšené pocity. Nicméně je jasné, že je to opravdu jedinečná kniha. Je k neuvěření, že byla napsaná už před více než šedesáti lety, protože mi nedělalo problém si to přemístit do současné doby. Už už jsem si říkala, že to nemá ani na čtyři hvězdičky, ale pak jsem si přečetla, co si Bill myslí o zelených kometách, které skoro všechny oslepilo. Upřimně mě to ohromilo. Nebylo to sice nic důležitého, ale přesto to byl názor k přemýšlení. Konec byl až moc otevřený. A název také zavádějící, protože i když jsou Trifidy důležité, mají zcela jistě stejnou pozici jako komety. A je velmi, ale velmi nepravděpodobné, že by zemi zasáhlo takové neštěstí v podobě komet a Trifidů najednou. Ale výsledek a poučení z knihy je jasný.
Za všechno špatný na zemi můžou lidí. A já souhlasím.

16.02.2016 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Přečteno za půl dne. Opravdu jsem to nemohla odložit.

06.06.2016 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Nelze ani popsat, jak moc mě tato kniha nadchla. Nemohla jsem ani uvěřit, že byla napsaná před tolika lety. Děj je velmi poutavý, protože jsem zjistila, že jsem léta pod příběhem Drákula představovalo něco jiného. Děj plyne smysluplně a není to nic takového, jako v dnešních knížkách, že někdo řekne, že upíři existuji a po jedné stránce je to smysl jeho života. Určitě se blízké době mrknu i na film a jsem ráda, že jsem si nejdřív přečetla knížku. Už se těším až ji po čase znova přečtu!

05.06.2016 5 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Prostě Bukowski. Snad když vidíte jenom jeho jméno na obalu, tak je to záruka kvality. Ano, je sprostý, pesimistický, ale také je obyčejný, nic nepřikrášluje a reálný. Člověk by řekl, že Henry spáchá sebevraždu, když má tak mizerný život, ale ono ne. Dle mého názoru, je právě tahle skutečnost na knížce nejzvláštnější. On vlastně nic od života nechce. Ženit se mu nechce, mít děti se mu nechce a být blízko ostatních lidí se mu nechce. Nejradši by do konce života strávil někde v uzavřeném prostoru a sám. Ke štěstí potřebuje jenom láhev levného vína a krabičku cigaret. Ovšem on nechce se vzdát života.
V některých pasážích jsem mu chtěl potřást rukou a říct mu, že s ním soucítím a chápu ho. Jinde jsem zase chtěla, aby našel chuť k životu. Tahle knížka byla dlouhá jízda horskou dráhou. Příjemně se to četlo, ale přitom ne. Dává to smysl?
Každopádně nemůžu dát 5 hvězdiček. Za ten konec.

27.04.2016 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

S těžkým srdcem musím dát 3 hvězdy, protože tahle kniha mě opravdu zklamala. Strašně dlouho jsem ji chtěla přečíst, ale pustila jsem se do toho teprve minulý týden. Začátek byl dobrý. Líbilo se mi nenucené vyprávění, ale byl také trochu nudný. Chápala jsem Holdena, protože také mívám sklony k depresí a snadno začnu nenávidět věci nebo někoho. I když nenávist je trochu silné slovo. Ale ta se v knize objevuje pořád. Podle mě Holden prostě nevěděl, co od života chce a také nevěděl, proč děláme některé věci, které jako lidí děláme. A to mi začalo po půlce knihy vadit. Dokonce jsem se přistihla, jak myslím na úplně jiné věci a vůbec tu knihu nevnímám i když jsem ji četla. Ale to je špatně. Dobrá kniha by měla člověka vtáhnout do děje a nepustit ho. Myslím, že kdybych ho náhodou někde našla a začala ho číst, bavila by mě mnohem víc. Možná příště.

04.03.2016 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

První kniha, u který mě konec dostal takovým způsobem, že jsem nemohla zabránit slzám. Když si totiž uvědomíte, jak Charlie přemýšlí a vnímá okolní svět a zjistíte, že jste na tom docela stejně, tak vás kniha naprosto pohltí. Protože se cítíte šťastně a zároveň smutně. A co teta Helen dělala Charliemu jsem popravdě pochopila až po druhém přečtení. Takové knihy mám ráda. I když ji čtete po sto padesátý, stále má vám co nabídnout.

07.12.2015 5 z 5

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

Tahle kniha má všechno, co v Selekci chybělo a co v Hunger Games bylo až příliš. Dokonalá kniha, která vás překvapí, rozesmutní a ke konci vás donutí milovat Mare, kterou jsem na rozdíl od Ameriky nechtěla uškrtit po každé kapitole. Vlastně si myslím, že tahle kniha má naprostou jinou úroveň. Moc se mi líbilo, jak autorka vysvětlila rozdíl Mare od ostatních. Směs nejlepších knih z fantasy žánru. Těším se na pokračování.

04.12.2015 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Tuto knihu jsem četla po Fangirl s velkým očekáváním. Fangirl se mi líbila, vlastně patří mezi jeden z mých nejoblíbenějších knížek. Koncept s mi líbí. Dva odlišný lidí, kteří se náhodou potkají, začnou se poznávat a nakonec se do sebe zamilují. Příběh je to pěkný a odvyprávěný tak lehce, že se to skoro čte samo. Ze začátku se mi líbilo, že to není ta typická kráska a on není americký hezoun. Pak mě to ale začalo štvát. Eleanor se přímo bránila být normální. Chápala jsem její životní situací, ale zhruba v polovině knížky mi začala vadit. A podle mě jen málokdo by se dokázal představit, že by se tak bezhlavě zamiloval do holky, která se pořád brání a pořád má nějaké výmluvy a vlastně mi přijde, že je dávno smířená s svým osudem, že nikdy nic nedokáže. Nevím, tahle knížka ve mě nic hlubokého nezanechalo. Asi jsem si moc zvyklá na ty dokonalé hrdinky. Nebo zkrátka nevěřím tomu, že takový štěstí může někoho potkat. Konec byl dost odflákly. Víc otevřenější už být nemohl.

28.11.2015 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Prostě King a další jeho úžasné dílo.

03.11.2015 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Nikdy jsem film neviděla, ale všude jsem slýchávala chvály a obdivy ke Kmotrovi. Teď už to chápu. Rozumím, proč ji všichni tak zbožňuji.

24.01.2016 5 z 5

Sebevraždy panen Sebevraždy panen Jeffrey Eugenides

Opravdu zajímavá kniha. Na začátku je jasné, že sestry opravdu umřou, přesto jsem celou dobu doufala v opak. Líbilo se mi styl vyprávění a jakým způsobem byly dívky popsané. Přesto i kdybych chtěla, tak nemůžu dát plný počet hvězdiček. Něco mi tam nesedí, něco mi tam chybí. Zdá-li to jsou oné sebevraždy, které jsou tak kruté, ale přitom tak laskavé nebo průběh příběhu, nevím. Stejně ale vím, že tato kniha ve mně opravdu zanechalo hluboký dojem. Ať to bylo zoufalé pokusy Lux, smutná Cecilie či až moc přísné chování rodiče děvčat. Jejich svět byl osamělý, uzavřený a snový.

15.01.2016 4 z 5

První První Kiera Cass

Ze začátku se zdálo, že série Selekce bude naprosto předvídatelná. První díl mě osobně neskutečně bavila. Tu jsem začala číst minulý rok, když ještě nebyli vydané zbylé dvě knížky v češtině. Dokonce jsem Elitu zkoušela číst v originále, ale s moji angličtinou to moc nešlo dohromady. Tak jsem na celou sérií dočista zapomněla. Vzpomněla jsem se na ní teprve před týdnem, kdy jsem náhodou zjistila, že už obě dvě byly vydané v češtině. Elita mě sice nebavila jako Selekce, ale nemyslím si, že ten díl byl zbytečný A když jsem se dostala k První... nemohla jsem uvěřit tomu, jak je to dobře vymyšlené a autorka vám do posledních stránek nechává pochybnosti o tom, jestli se vůbec America s Maxonem dají dohromady. U mě vedl rozhodně Maxon, kterého mám pořád v hlavě i po tolika dní dočtení. U Ameriky se mi líbilo, že nebyla tak dokonalá. Pořád si ale myslím, že Maxon si zasloužil někoho lepšího. Už se hrozně těším na The Heir, který už je vydaný v angličtině a vypráví zase příběh dcery Maxona a Ameriky, která bude mít vlastní verzi Selekce. Ať už je březen!

16.11.2015 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Ani nevím čím bych měla začít. Knihu jsem teď dočetla již podruhé a pořád mě tak neskutečně baví. Je to opravdu famózní a jedinečná kniha. Dal by se srovnat s Rudou královnou a opravdu se mi líbí, že v tomhle žánru se spisovatele učí od svých chyb a přivádí děj téměř do dokonalosti. Laia je jednou z mála hlavních hrdinek, kterou jsem měla ráda od začátku. I když jsem tak urputně chtěla (bacha spoiler), aby skončila s Kenaanem, bylo nadmíru jasné do koho se nakonec zamiluje. Ale třeba mám ještě pořád šanci, vždyť nás čeká další dva díly. Doporučuji!

23.01.2017 5 z 5